Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 15:24:16 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Strona Watykanu po Polsku?
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Strona Watykanu po Polsku?  (Przeczytany 9755 razy)
Nathanael
Gość
« dnia: Marca 16, 2009, 20:38:12 pm »

Radio Watykańskie, a za nim Opoka informuje (http://www.opoka.org.pl/aktualnosci/news.php?id=28340&s=opoka) o tym, że w czwartek, 19 marca (św. Józefa) strona Watykanu będzie dostępna w nowym języku... chińskim (w dwóch formach). Niby sporo jest chińczyków na świecie... ale mając na uwadze sytuację tamtejszego Kościoła (tego prawdziwego) - czy można uznać to za jakiś gest Stolicy Apostolskiej?

I pytanie... czy będzie kiedyś w ogóle dostępna strona Watykanu w naszym rodzimym języku? He, he... Polak był Papieżem 25 lat, a strona państwa, którym "rządził" w jego ojczystym języku się nie pojawiła.

Kwestia mało znacząca... ale? :)
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #1 dnia: Marca 16, 2009, 21:26:29 pm »

Radio Watykańskie, a za nim Opoka informuje (http://www.opoka.org.pl/aktualnosci/news.php?id=28340&s=opoka) o tym, że w czwartek, 19 marca (św. Józefa) strona Watykanu będzie dostępna w nowym języku... chińskim (w dwóch formach). Niby sporo jest chińczyków na świecie... ale mając na uwadze sytuację tamtejszego Kościoła (tego prawdziwego) - czy można uznać to za jakiś gest Stolicy Apostolskiej?
I pytanie... czy będzie kiedyś w ogóle dostępna strona Watykanu w naszym rodzimym języku? He, he... Polak był Papieżem 25 lat, a strona państwa, którym "rządził" w jego ojczystym języku się nie pojawiła.
Kwestia mało znacząca... ale? :)
Za to wszystko inne w Watykanie bylo wtedy polskie  ;D (oczywiscie to zart, ale cos w tym pewnie jest)
Zapisane
Morro
aktywista
*****
Wiadomości: 625


« Odpowiedz #2 dnia: Marca 16, 2009, 23:23:39 pm »

no w sumie ,jeżeli nawet radio chińskie ma swą stronę po polsku to i Watykan mógłby mieć.
Zapisane
la_boudin
uczestnik
***
Wiadomości: 106


« Odpowiedz #3 dnia: Marca 16, 2009, 23:48:21 pm »

a czy strona Watykanu nie podlega pod chińską cenzurę, by chronić swoją ludową republikę przed zabobonem i 'organizacjami' innymi niz Partia?
Zapisane
Nie jest ważne czy w Polsce będzie kapitalizm, wolność słowa, czy w Polsce będzie dobrobyt. Najważniejsze, żeby Polska była katolicka!
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #4 dnia: Marca 17, 2009, 10:32:24 am »

Radio Watykańskie, a za nim Opoka informuje (http://www.opoka.org.pl/aktualnosci/news.php?id=28340&s=opoka) o tym, że w czwartek, 19 marca (św. Józefa) strona Watykanu będzie dostępna w nowym języku... chińskim (w dwóch formach). Niby sporo jest chińczyków na świecie... ale mając na uwadze sytuację tamtejszego Kościoła (tego prawdziwego) - czy można uznać to za jakiś gest Stolicy Apostolskiej?

Kwestia mało znacząca... ale? :)

Po pierwsze co to znaczy "prawdziwego chinskiego Kosciola" ? W Chinach jest jeden Kosciol katolicki, jedyna rzecz, ktora dzieli jest swiecka organizacja zwana Stowarzyszeniem Patriotycznym, ktore rosci sobie prawo do administrowania Kosciolem tzw. oficjalnym. Chcialbym zaznaczyc, ze mimo roznic pomiedzy Kosciolami "podziemnym" i "oficjalnym" sa one zasadniczo w jednosci i wzajemnie sie przenikaja. Nie ma w Chinach dwoch "Kosciolow" , jest jeden Kosciol chinski, Kosciol katolicki.

a czy strona Watykanu nie podlega pod chińską cenzurę, by chronić swoją ludową republikę przed zabobonem i 'organizacjami' innymi niz Partia?

Strona sie otwiera po angielsku, ale nie wchodzi zawartosc, albo ocezurowane (jest tam m.in. list papieza do katolikow chinskich) albo mam cos z kompem.
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #5 dnia: Marca 17, 2009, 15:22:39 pm »

Strona sie otwiera po angielsku, ale nie wchodzi zawartosc, albo ocezurowane (jest tam m.in. list papieza do katolikow chinskich) albo mam cos z kompem.

Po chińsku rusza dopiero 19 marca.
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #6 dnia: Marca 17, 2009, 16:24:15 pm »

Zobacze na innych komputerach czy wejdzie, niedawno wchodzila. Swoja droga dla katolikow chinskich bedzie to wspaniala sprawa, wiekszosc nie zna jezykow europejskich. Poza tym skorzystaja na tym rowniez katolicy koreanscy np., z ktorych wielu zna chinski. O chinskich diasporach katolickich w Tajlandii czy Birmie nie wspomne  :)
Pozdrawiam i dziekuje za tego newsa
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #7 dnia: Marca 17, 2009, 19:32:30 pm »

Przecież strona Watykanu była po polsku.

Poza tym bez przesady Polska nie jest na tyle znaczącym krajem, ani język tak popularny żeby było tłumaczenie.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #8 dnia: Marca 18, 2009, 13:14:36 pm »

ani język tak popularny żeby było tłumaczenie.

Wydaje mi się, że więcej obcokrajowców (chodzi o tych, którzy nie są z Polski i Chin) mówi po polsku, niż po chińsku... ale znowu chińczyków jest spora ilość na świecie :)
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #9 dnia: Marca 18, 2009, 15:08:44 pm »

Ja jednak bym obstawiała że więcej po chińsku. Szczególnie mówi, bo pisać gorzej. Może bardziej nawet japońsku.

Lepiej robić tak żebyśmy znaczyli na tyle dużo że tłumaczenie na polski będzie konieczne a nie zastanawiać się czemu nie ma i czy nie powinno może być.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #10 dnia: Marca 19, 2009, 04:51:47 am »

ani język tak popularny żeby było tłumaczenie.

Wydaje mi się, że więcej obcokrajowców (chodzi o tych, którzy nie są z Polski i Chin) mówi po polsku, niż po chińsku... ale znowu chińczyków jest spora ilość na świecie :)

Jest wlasnie odwrotnie , duzo wiecej jest Chinczykow poza Chinami niz Polakow poza Polska. Jak juz wspomnialem w niektorych krajach Azji Chinczycy to jedyni katolicy.

Cytuj
Ja jednak bym obstawiała że więcej po chińsku. Szczególnie mówi, bo pisać gorzej. Może bardziej nawet japońsku.

Jak ktos mowi to i zazwyczaj tez pisze. Szczegolnie wlasnie Koreanczycy i Japonczycy. Nie wiem co maja do rzeczy Japonczycy. Japonski jest bardzo bardzo rozny od chinskiego
Pozdrawiam

Zapisane
fleon
Gość
« Odpowiedz #11 dnia: Marca 19, 2009, 19:00:02 pm »

Wydaje mi się, że więcej obcokrajowców (chodzi o tych, którzy nie są z Polski i Chin) mówi po polsku, niż po chińsku... ale znowu chińczyków jest spora ilość na świecie :)

A mi się wydaje, że więcej Polaków rozumie angielski, niemiecki, francuski lub łacinę, niż Chińczyków i że z mojej obserwacji choćby angielski jest dużo trudniejszy dla ludzi z Dalekiego Wschodu, niż dla osób wychowanych w kulturze łacińskiej.
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #12 dnia: Marca 23, 2009, 10:09:03 am »

Nie wiem co maja do rzeczy Japonczycy. Japonski jest bardzo bardzo rozny od chinskiego
Pozdrawiam



Wiem że jest różny dlatego napisałam że lepszy japoński. Też chyba popularny skoro Japonia się tak prężnie rozwija i kontakty handlowe są utrzymywane.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #13 dnia: Marca 23, 2009, 17:57:42 pm »

Nie wiem co maja do rzeczy Japonczycy. Japonski jest bardzo bardzo rozny od chinskiego
Pozdrawiam



Wiem że jest różny dlatego napisałam że lepszy japoński. Też chyba popularny skoro Japonia się tak prężnie rozwija i kontakty handlowe są utrzymywane.

Chinski jest w Azji duzo bardziej popularny niz w japonski. Obserwujac to co sie tu dzieje mam wrazenie, ze chinski staje sie "angielskim" Azji. Angielski jest bardzo trudno przyswajany przez Azjatow (podobnie jak jezyki azjatyckie przez europejczykow) stad zapotrzebowanie na inny jezyk miedzynarodowy. Biorac pod uwage rozwoj Chin, chinska diaspore i ilosc Azjatow uczacych sie chinskiego (szczegolnie Korea, Japonia, Wietnam , Tajlandia), chinski stanie sie miedzynarowym jezykiem Azji. Wrzucenie strony po chinsku to zatem dobry pomysl.

Pozdrawiam
Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Strona Watykanu po Polsku? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!