Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Sierpień 09, 2020, 04:39:42 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
Skauci św. Bernarda

http://ssbc.pl/
218397 wiadomości w 6296 wątkach, wysłana przez 1560 użytkowników
Najnowszy użytkownik: nonez
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Częstochowskie badania liturgii
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Częstochowskie badania liturgii  (Przeczytany 1304 razy)
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« dnia: Marzec 20, 2009, 20:41:47 pm »

za RMF Classic:

Muzykolodzy i zakonnicy zbadają średniowieczną liturgię i muzykę paulińską
Złożony z muzykologów, znawców średniowiecza oraz duchownych zespół badawczy, opracuje naukowo liturgiczną i muzyczną spuściznę zakonu paulinów z okresu średniowiecza. Badane będą źródła na Jasnej Górze oraz na Węgrzech i w Chorwacji, gdzie zakon także ma długą tradycję.
O rozpoczęciu nowego, zaplanowanego na wiele lat, projektu badawczego zakonu paulinów - poinformowało w piątek biuro prasowe Jasnej Góry.

W badaniach wezmą udział naukowcy z Warszawy, Wrocławia, Opola i Krakowa. Będą pracować w ramach podkomisji liturgiczno-muzykologicznej przy Zespole Naukowo-Redakcyjnym Jasnogórskich Muzykaliów.

"Chodzi o zajęcie się liturgią paulińską w średniowieczu do Soboru Trydenckiego - specyfiką tej liturgii, źródłami, które się zachowały, a nie zostały dotąd od strony naukowej wystarczająco opracowane. A jest to liturgia związana z początkami zakonu" - wyjaśnił prof. Remigiusz Pośpiech z Uniwersytetu Opolskiego.

Ojciec Nikodem Kilnar, prezes Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska, a od półtora tygodnia także krajowy duszpasterz muzyków kościelnych, podkreśla, że paulini przez blisko 400 lat mieli własną liturgię, a niedawny jubileusz 700-lecia zatwierdzenia zakonu jest dobrą okazją do jej przypomnienia i zbadania.

"Pochylenie się nad tą nieznaną jeszcze, piękną historią zakonu paulinów i opublikowanie chorału gregoriańskiego, który ojcowie paulini kultywowali przez wieki, pomoże nam jeszcze bardziej skorzystać ze skarbca kultury duchowej paulinów, abyśmy mogli piękną historię naszego paulińskiego życia przekazać młodemu pokoleniu" - dodał o. Kilnar.

Podczas pierwszego spotkania zespołu naukowcy określili wstępne kierunki badań, ich zakres i czas. Zamierzają zająć się księgami liturgiczno-muzycznymi do XVI wieku włącznie. Pierwszym zadaniem będzie dokumentacja źródeł, a także kontakt z paulinami i bibliotekarzami z Węgier i Chorwacji. Planowane jest też przeniesienie materiałów źródłowych na nośniki elektroniczne.

"Zajmiemy się dokumentacją ksiąg, poczynając od najbardziej podstawowego opisu bibliotecznego. Zajmiemy się rękopisami, sprawdzając ich stan, zawartość, paginację. Przystąpimy również do digitalizacji tych ksiąg. Potem nastąpi żmudny, długi etap analiz, badań i porównań" - zapowiedziała prof. Elżbieta Witkowska-Zaremba
z Instytutu Sztuki PAN w Warszawie.

Jednym ze specjalistów wchodzących w skład podkomisji jest o. dr Iwo Siekierka z Uniwersytetu Wrocławskiego, franciszkanin, muzykolog i znawca średniowiecza. Jego zdaniem będzie m.in. zbadanie pochodzenia poszczególnych zapisów muzycznych ksiąg liturgicznych, zachowanych w archiwach zakonu św. Pawła.

"Moją rolą będzie sprecyzowanie, czy nazwanie zapisów muzycznych - skąd one pochodzą, jaki mają charakter i w jakim okresie powstały. Myślę, że uda nam się przybliżyć tę ogromną tradycję zakonu paulińskiego i przez to wzbogacić świadomość historyczną nie tylko samego zakonu, ale i Kościoła" - ocenił o. Siekierka, cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry.

Od sześciu lat paulini realizują już inny projekt badawczy w dziedzinie muzyki - Zespół Naukowo-Redakcyjny Jasnogórskich Muzykaliów zajmuje się przybliżeniem odbiorcom muzyki powstałej w XVII i XVIII wieku, znajdującej się w jasnogórskim archiwum. Dotąd ukazało się 35 krążków z jasnogórską muzyką dawną oraz dziewięć zeszytów nutowych na ten temat.

http://www.rmfclassic.pl/index.html?a=aktualnosci&kat=&id=5910
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1245


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #1 dnia: Marzec 23, 2009, 10:33:08 am »

To tylko modlić się żeby udało się osiągnąć jak najlepsze efekty :)
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #2 dnia: Marzec 23, 2009, 10:42:35 am »

Takie badania muszą trwać wiele lat.
Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Częstochowskie badania liturgii « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.11 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!