Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 00:41:27 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: 17-18.04.2010 liturgicznie
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 ... 16 Drukuj
Autor Wątek: 17-18.04.2010 liturgicznie  (Przeczytany 41350 razy)
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #15 dnia: Kwietnia 17, 2010, 18:52:37 pm »

To byly uroczystości panstwowe, zginęli nie tylko katolicy, nie mamy prawa odmawiac przedstawicielom innych wyznań takich modlitw w czasie uroczystości oficjalnych. Nie było żadnych gorszących słów, niekatolickich zachowań czy modlitw ze strony prawoslawnych czy ewangelików. Chyba, że następnym razem zrobimy świecką, neutralną religijnie uroczystośc i problem ekumenizmu zniknie. Nie będzie się czym gorszyc, nie będzie czego nazywac ekscesem, bo religie wywali się poza sferę publiczną i każdy będzie sobie robil swoją mszę dla katolikow, swoją dla prawosławnych itd.
Bardzo ok gest episkopatu, podobało mi się tez zachowanie hierarchów prawosławnych w czasie mszy. W czasie mszy nie było też żadnych ustępstw na rzecz innowierców.
Pozdrawiam
Problemem bylo to, ze ich modlitwy staly sie czescia katolickiej Mszy swietej. Katolikow to utwierdza w przekonaniu, ze wszystkie religie sa rowne i nie jest wazne kto jak wierzy a katolicyzm jest tylko opcja wiekszosci. A skoro katolicyzm jest jedna z wielu rownoprawnych opcji to nie wiadomo kto wierzy prawdziwie, a jak nie wiadomo kto wierzy prawdziwie to najlepiej w ogole nie wierzyc. Bo po co? Przeciez nie wiadomo, ktora religia jest prawdziwa. Biskupi godzac sie sie na udzial innych religii na Mszy swietej zgadzaja sie na taka sciezke rozumowania.
 Ktos powie, ze przesadzam. Ja jednak twierdze, ze u wielu ludzi zachodzi taki proces myslowy. Paradoksalnie  wiec taka Msza moze zniszczyc wiare wielu ludzi.  

Ponadto jak zauwazyl p. Dextimus na FF - zwierzchnik prawoslawnych mowil np.o "grzechach mimowolnych" - nie ma czegos takiego w naszej religii.
Zapisane
TKN
aktywista
*****
Wiadomości: 515


« Odpowiedz #16 dnia: Kwietnia 17, 2010, 18:58:44 pm »

To byly uroczystości panstwowe, [...]

Od kiedy Msza Św. jest uroczystością państwową?
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #17 dnia: Kwietnia 17, 2010, 19:18:23 pm »


Od kiedy Msza Św. jest uroczystością państwową?

Msza była częścią uroczystości państwowych, zapewne to państwo zapłaciło za organizację, a nie KK, no chyba że się mylę.

Cytuj
Bo po co? Przeciez nie wiadomo, ktora religia jest prawdziwa. Biskupi godzac sie sie na udzial innych religii na Mszy swietej zgadzaja sie na taka sciezke rozumowania.
 Ktos powie, ze przesadzam. Ja jednak twierdze, ze u wielu ludzi zachodzi taki proces myslowy. Paradoksalnie  wiec taka Msza moze zniszczyc wiare wielu ludzi.  

Jak już pisałem, wolałbym żeby odbyły się te modlitwy po błogosławieństwie, a przed spiewem "Boże coś Polskę", ale przedstawiciele prawosławia i ewangelicy mieli do nich takie samo prawo jak my do mszy świętej.
No i ja uważam, że pan przesadza, ja wyciągnąłem z tego jedynie taki wniosek, że w katastrofie zginęli nie tylko katolicy. Nie sądze by ktoś kto wierzy, że KK jest jedyny prawdziwy itd. nagle zmieni zdanie z powodu paru modlitw innowierczych pod koniec mszy.
Uważam, że jakakolwiek próba rezerwowania tej uroczystości jedynie dla katolikow, byłaby odebrana fatalnie i przyniosła o wiele większe szkody dla Kościoła. Jutro chowac będą parę katolików, więc podobnych problemow nie bedzie
Pozdrawiam
Zapisane
Rafal
rezydent
****
Wiadomości: 321


Comfy chair ?!

« Odpowiedz #18 dnia: Kwietnia 17, 2010, 19:25:51 pm »

W czasie Mszy w Archikatedrze również III ME.
Zapisane
Dum Deus calculat, mundus fit.
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #19 dnia: Kwietnia 17, 2010, 19:28:55 pm »

W czasie Mszy w Archikatedrze również III ME.

Tak, to mimo wszystko jest postęp... :) Przynajmniej w III ME mowa wyraźniej o składaniu ofiary.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #20 dnia: Kwietnia 17, 2010, 19:36:47 pm »

III ME - ok, poza tym we wstepie do mszy powiedziano o 4 aspektach ofiary mszalnej. Moim zdaniem msza na dobrym poziomie, jedynie te modlitwy ekumeniczne trzeba by było przesunąc na po błogosławieństwie
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #21 dnia: Kwietnia 17, 2010, 19:43:11 pm »


No i ja uważam, że pan przesadza, ja wyciągnąłem z tego jedynie taki wniosek, że w katastrofie zginęli nie tylko katolicy. Nie sądze by ktoś kto wierzy, że KK jest jedyny prawdziwy itd. nagle zmieni zdanie z powodu paru modlitw innowierczych pod koniec mszy.
Uważam, że jakakolwiek próba rezerwowania tej uroczystości jedynie dla katolikow, byłaby odebrana fatalnie i przyniosła o wiele większe szkody dla Kościoła. Jutro chowac będą parę katolików, więc podobnych problemow nie bedzie
Pozdrawiam
Alez niech po kolei odprawia Msze/nabozenstwach we wszystkich religiach, ktorych wierni zgineli w tej katastrofie. Ale niech nie mieszaja.

A ja sadze, ze indyferentyzm pod koniec Mszy jest malym kamyczkiem. Jesli katolik wszedzie widzi cos takiego to zaczyna watpic  jaka jest prawda.
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #22 dnia: Kwietnia 17, 2010, 19:47:13 pm »

Alez niech po kolei odprawia Msze/nabozenstwach we wszystkich religiach, ktorych wierni zgineli w tej katastrofie. Ale niech nie mieszaja.

A ja sadze, ze indyferentyzm pod koniec Mszy jest malym kamyczkiem. Jesli katolik wszedzie widzi cos takiego to zaczyna watpic  jaka jest prawda.

No ja tam zadnego indyferentyzmu nie widziałem. Ale nieważne. Też uważam, że modlitwy mogły odbyc sie po błogosławieństwie, a potem Boże coś Polskę.
Ale nie było źle
Pozdrawiam
Zapisane
K.L.O
rezydent
****
Wiadomości: 462

« Odpowiedz #23 dnia: Kwietnia 17, 2010, 21:00:23 pm »

Czy Państwo byli na placu, czy tylko oglądali transmisje? ja miałem to szczęscie być na tej Mszy. No cóż IIIME to plus. Jak zawsze świetne, naprawde dobre przemówienie abp. Michalika. Plus dla rzadzących za pokorne na kolanach klęczenie :) to na zachodzie już niemożliwe... Msza była no cóż... w miare... niczego innego się nie spodziewałem. Na wieczoornej Mszy w archikatedrze Św Jana Ks. Prymas się pomylił w kanonie Mszy... (III) Miłym zaskoczeniem dla mnie było to, że spotkałem w Warszawie naprawde wielu księży w sutannach. Jednego nawet w birecie. :) Jutrzejsza Msza Św. myśle, że będzie bardziej nam odpowiadała, to w końcu Kraków. Pewnie będą skrzypce.
Zapisane
"Wiary ustrzegłem"
mateusz72
uczestnik
***
Wiadomości: 133

« Odpowiedz #24 dnia: Kwietnia 17, 2010, 21:29:07 pm »

x. Nuncjusz nie używa Kanonu Rzymskiego. W katedrze polowej miał takowy zaznaczony, jednak sam zamienił bodaj na II ME.
Mnie zastanawia sprawa akolitek. Czy przy paschale powinno się je wynosić do ewangelii?
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #25 dnia: Kwietnia 17, 2010, 21:59:54 pm »

"Prezydent Lech Kaczyński bronił ideałów na wszystkich etapach swojego życia i swojej pracy" - powiedział podczas homilii w warszawskiej archikatedrze św. Jana prymas Henryk Muszyński. Faktycznie... od poczęcia aż do naturalnej śmierci...
Zapisane
Invictus
uczestnik
***
Wiadomości: 212


« Odpowiedz #26 dnia: Kwietnia 17, 2010, 23:45:31 pm »

Cytuj
Faktycznie... od poczęcia aż do naturalnej śmierci...
p. Kalistrat, to chyba nie czas i miejsce.... Niech spoczywa w pokoju...
Zapisane
'Chcę' i 'Nie chcę' nie mieszkają w naszym domu...
kl.adam
bywalec
**
Wiadomości: 63


« Odpowiedz #27 dnia: Kwietnia 18, 2010, 00:48:55 am »

Co do Komunii Świętej podczas Mszy.
Ponieważ jest dużo wiernych klerycy i szafarze nadzwyczajni pomagają w rozdawaniu Pana Jezusa. Nie jest to Pan Jezus z tabernakulum, bądź z głównej Mszy, ale jednocześnie w kościołach i kaplicach w pobliżu są Msze, gdzie konsekruje się na potrzeby rozdawania Komunii Świętej. Dlatego każdy kapłan / kleryk / inny szafarz zabiera patenę / puszkę.
Tak będzie jutro w Krakowie. Wiem np. w których sektorach przedstawiciele danego zgromadzenie będą, ale nie ujawnię :)

Aczkolwiek warto podjąć dyskusję jak godnie zorganizować i przeżyć Mszę z dużą ilością wiernych. Przykład tradycyjny - konsekracje biskupie w Econe - na filmie widać mniej-więcej jak to organizowali.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #28 dnia: Kwietnia 18, 2010, 08:06:26 am »

IMHO - na takich spedach lepiej w ogole darowac sobie komunie wiernych.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Eligiusz
aktywista
*****
Wiadomości: 688


ś.p. Anna Walentynowicz
« Odpowiedz #29 dnia: Kwietnia 18, 2010, 09:05:56 am »

Zgadzam się z Panem. Niestety takie myślenie jest obce czy wręcz wrogie teologii posoborowia.

@ Invictus
Nie przesadzajmy. Spokój podczas żałoby narodowej oraz szacunek dla zmarłych to jedno, ale drutowanie gęby katolikom to drugie. Akurat to pan Kalistrat zachował bardziej chrześcijańską optykę niż prymas.

To byly uroczystości panstwowe, zginęli nie tylko katolicy, nie mamy prawa odmawiac przedstawicielom innych wyznań takich modlitw w czasie uroczystości oficjalnych. Nie było żadnych gorszących słów, niekatolickich zachowań czy modlitw ze strony prawoslawnych czy ewangelików.
Nie mamy prawa? Może chciał Pan napisać "nie macie prawa"? Pan tak naprawdę myśli czy to kolejna prowokacja z pańskiej strony?
Czy Pan ma w ogóle świadomość natury protestantyzmu? Sama ich obecność, samo ich istnienie jest obrazą Pana Boga i potwarzą dla Kościoła Świętego. Proszę się chwilę zastanowić: w jaki sposób gorliwy wyznawca protestantyzmu może zaprzestać "niekatolickich zachowań"? Chyba tylko nawracając się :)
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4 ... 16 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: 17-18.04.2010 liturgicznie « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!