Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 23, 2024, 09:22:25 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231954 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: 17-18.04.2010 liturgicznie
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 16 Drukuj
Autor Wątek: 17-18.04.2010 liturgicznie  (Przeczytany 41770 razy)
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« dnia: Kwietnia 17, 2010, 15:22:43 pm »

Temat ma w założeniu służyć wypowiadaniu się o ceremoniach wszelakich w ciągu tych 2 dni. Msza Święta na placu Piłsudskiego już minęła. W moim przekonaniu była to Msza Święta typowo posoborowa: ekumeniczna, przegadana i koncelebrowana w dziwny sposób. Jestem zniesmaczony.
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #1 dnia: Kwietnia 17, 2010, 15:26:48 pm »

A czego się Pan spodziewał? Więcej realizmu trzeba nam.
Zapisane
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #2 dnia: Kwietnia 17, 2010, 15:56:59 pm »

Mniejszej ilości gadaniny. No i modlitwy ekumaniakalne w trakcie Mszy Świętej mnie dziwiły przez ok 5sek.(potem sobie uświadomiłem, że w końcu to nieodłączny element 40-letniego Kościoła i powinienem się przygotować na takie ekscesy...)
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1409

« Odpowiedz #3 dnia: Kwietnia 17, 2010, 16:05:04 pm »

To, co widzieliśmy nie odbiegało od obecnego standardu, a można nawet odnotować parę plusów:
- części stałe, Introit oraz antyfona na Komunię śpiewane przez chór po łacinie;
- kadzidło;
- ewangelia odczytana przez diakona;
- III ME (tzn. nie dwójeczka, bo oczywiście większym plusem byłby Kanon)
Zapisane
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #4 dnia: Kwietnia 17, 2010, 16:07:58 pm »

A jutro cała Msza po łacinie (chociaż jeśli Angelo kard. Sodano nie przyjedzie, to się obawiam o to) :)
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
manna
aktywista
*****
Wiadomości: 642


Kalendarze!
« Odpowiedz #5 dnia: Kwietnia 17, 2010, 16:15:45 pm »

krążą plotki, że już przyjechał.
Zapisane
Libenter igitur gloriabor in infirmitatibus meis, ut inhabitet in me virtus Christi.
http://kalendarz.staramsza.pl/
Domino
uczestnik
***
Wiadomości: 232


Kto chce szuka sposobu, kto nie chce szuka powodu.

« Odpowiedz #6 dnia: Kwietnia 17, 2010, 16:26:23 pm »

No i modlitwy ekumaniakalne w trakcie Mszy Świętej mnie dziwiły przez ok 5sek.

To pewnie też z uwagi na obecność innowierczych księży na pokładzie Tupolewa. - każdy chciał mieć swego przedstawiciela.
Zapisane
Delikatna materia wymaga delikatnego podejścia.
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1227


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #7 dnia: Kwietnia 17, 2010, 16:34:42 pm »

Cytat z kurii archidiecezji Warszawskiej:

Cytuj
Wszyscy księża, którzy chcą pomóc w udzielaniu Komunii świętej w czasie uroczystości żałobnych powinni przybyć na godz. 9.00 (nie później) na Plac Teatralny 18 przed Kościół rektorski środowisk twórczych św. Alberta Chmielowskiego i św. Andrzeja Apostoła.

Należy zabrać komżę, stułę w kolorze biało - fioletowym oraz naczynie liturgiczne z
komunikantami przeznaczonymi do konsekracji.


Na to samo miejsce zbiórki, także na godz. 9.00 proszeni są o przybycie szafarze
nadzwyczajni Komunii świętej, o ile to możliwe, z puszkami, ale bez komunikantów.


W związku z potrzebą otoczenia opieką duchową rodzin i bliskich ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem Administrator Diecezji Polowej ks. płk Sławomir Żarski zwraca się do duchowieństwa Archidiecezji Warszawskiej i Diecezji Warszawsko-Praskiej z prośbą o wsparcie kapelanów wojskowych w spowiadaniu wiernych oraz animowaniu modlitwy w hali Torwaru, gdzie będą składane trumny z ciałami ofiar katastrofy.

Kapłani, którzy mają możliwości, aby podjąć na Torwarze posługę duchową prosimy o kontakt z sekretariatem wydziałów duszpasterskich:

tel. 022 531 72 21 (w godz. 9.00-14.00)
e-mail: duszpasterstwo@mkw.pl

Kuria Warszawska prosi Księży o pomoc duszpasterską i w udzielaniu Komunii św., we wszystkich uroczystościach żałobnych i pogrzebowych, które będą odbywały się w Warszawie.

Ks. Henryk Małecki
Moderator Kurii
http://www.archidiecezja.warszawa.pl/homepage/?a=4099

Ach ta posoborowa nomenklatura.
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
traditio20
bywalec
**
Wiadomości: 65


« Odpowiedz #8 dnia: Kwietnia 17, 2010, 17:01:11 pm »

Dzisiejsze uroczystości były bardzo ładnie przygotowane. Części stałe po łacinie, wszystko ładnie. Razi tylko to "coś" co nastąpiło między antyfoną a błogosławieństwem. Nie ulega wątpliwości, że wśród ofiar byli wyznawcy innych religii i im również należy się pożegnanie wg ich wyznania, ale proszę mi wytłumaczyć dlaczego podczas Mszy Św. przemawiają i wygłaszają swoje modlitwy prawosławni, ewangelicy itp. Na pewno nic nie stało na przeszkodzie, by zostało to wykonane po zakończeniu Mszy. Wogóle ten moment jest wykorzystywany do różnych dziwacznych przedstawień, przemówień, podziękowań etc.
Zapisane
Adoro te devote, latens Deitas,
quae sub his figuris vere latitas:
tibi se cor meum totum subiicit,
quia te contemplans totum deficit.
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #9 dnia: Kwietnia 17, 2010, 17:23:34 pm »

Skoro pogrzeb biskupa prawosławnego i tak odbędzie się rzecz jasna po prawosławnemu, a ewangelickiego pastora po ewangelickiemu, to po co ładować ich modlitwy na tej Mszy. Jasne, że możemy ich dusze polecać Bogu, a nawet powinniśmy, ale... no właśnie... Msza pogrzebowa katolicka jest dla katolików... Po Mszy mogli sobie to robić, jak już tak chcieli, a w ogóle to jestem przeciwna, bo ludzie będą niedługo chcieli po katolicku grzebać protestantów, a nawet buddystów, jeszcze tylko kilka takich ekscesów, swoją drogą jest to nieszanowanie woli zmarłych... Na szczęście będą mieli oni swoje własne nabożeństwa, ale... ludzie to odbierają pewnie tak jak odbierają- każdemu można zrobić katolicki pogrzeb...  :-\
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #10 dnia: Kwietnia 17, 2010, 17:33:49 pm »

Animowanie, moderowanie i inne pochodne to przecież wręcz wizytówka posoborowia :) Ale z tym moderatorem kurii, to już przesada... No i pierwszy raz słyszałem o "animowaniu modlitwy". Zwłaszcza, że animować oznacza z łaciny ożywiać...
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #11 dnia: Kwietnia 17, 2010, 17:41:17 pm »

To byly uroczystości panstwowe, zginęli nie tylko katolicy, nie mamy prawa odmawiac przedstawicielom innych wyznań takich modlitw w czasie uroczystości oficjalnych. Nie było żadnych gorszących słów, niekatolickich zachowań czy modlitw ze strony prawoslawnych czy ewangelików. Chyba, że następnym razem zrobimy świecką, neutralną religijnie uroczystośc i problem ekumenizmu zniknie. Nie będzie się czym gorszyc, nie będzie czego nazywac ekscesem, bo religie wywali się poza sferę publiczną i każdy będzie sobie robil swoją mszę dla katolikow, swoją dla prawosławnych itd.
Bardzo ok gest episkopatu, podobało mi się tez zachowanie hierarchów prawosławnych w czasie mszy. W czasie mszy nie było też żadnych ustępstw na rzecz innowierców.
Pozdrawiam
Zapisane
SolusLupus
Gość
« Odpowiedz #12 dnia: Kwietnia 17, 2010, 17:45:48 pm »

A ja się nie zgodzę z Przedmówcą. To co mieliście Państwo okazję oglądać jest kolejnym sprzeciwianiem się Ojcu Świętemu - w kontekście niedawnej Jego wypowiedzi:
http://info.wiara.pl/doc/502839.Benedykt-XVI-potepia-wlaczanie-do-Eucharystii-obrzedow-innych

I nie jest tu określone jakich obrzędów. Przecież wszystkie te ekumaniackie występy mogły się odbyć PO Mszy św. prawda?
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #13 dnia: Kwietnia 17, 2010, 18:01:21 pm »

Mogly. Moim zdaniem najlepiej było zrobic to po blogoslawienstwie, a przed spiewem "Boze cos Polske"

Ale byc MUSIALY. I proszę naprawdę nie używac tej nowomowy "ekumeniackie występy" , bo w tym akurat kontekście nie pasują i tchną brakiem szacunku.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 17, 2010, 18:05:07 pm wysłana przez Jean Gabriel Perboyre » Zapisane
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #14 dnia: Kwietnia 17, 2010, 18:44:00 pm »

Albo zawsze pasują, albo zawsze nie pasują. Tertium non datur. Śmierć chociażby 10000 osób to nie powód, aby się wypierać swojej Wiary i pozwalać heretykom przemawiać podczas katolickiej Mszy Świętej. Tego nie musiało być na Mszy Świętej, mogło być po. Nikt nie nakazywał. Nikt nie miał prawa nakazać. Oni mają swoje obrzędy żałobne, my swoje. Mogli dać transmisję także z ich nabożeństw i po kłopocie.
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
Strony: [1] 2 3 ... 16 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: 17-18.04.2010 liturgicznie « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!