Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 00:16:44 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Czy istnieje kilka wariantów danego sakramentu?
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Czy istnieje kilka wariantów danego sakramentu?  (Przeczytany 2618 razy)
Waldemar
Gość
« dnia: Kwietnia 12, 2010, 15:38:12 pm »

Mam pytanie.

Czy wg sakrametologii dany sakrament może mieć klika różnych form realizacji. Nie chodzi mi o drugorzędne sprawy jak ryt, ale o pierwszorzędne tj. szafarza, materii, formy i intencji?
Zapisane
Joker
uczestnik
***
Wiadomości: 216

« Odpowiedz #1 dnia: Kwietnia 12, 2010, 17:42:34 pm »

Tak,przecież w sytuacji normalnej szafarzem chrztu może być tylko kapłan,a w sytuacji zagrożenia życia każdy człowiek.
Zapisane
Waldemar
Gość
« Odpowiedz #2 dnia: Kwietnia 12, 2010, 18:45:40 pm »

Tak,przecież w sytuacji normalnej szafarzem chrztu może być tylko kapłan,a w sytuacji zagrożenia życia każdy człowiek.

Mówiłem, że nie chodzi mi o drugorzędne sprawy! Czy prawdą jest, że ochrzcić może każdy o ile chrzcząc skropi/poleje/wykapie wodą i wypowie słowa "Ja ciebie ...." z intencją, że robi to jako chrzest Kościoła? Jeśli tak, to wykonywanie chrztu nawet przez papieża nie jest bardziej sakramentalna niż Chińczyka, który sprzedając mi pralkę przy pkazji ochrzcił mi dzieci (bez pytania mnie o zgodę) Mam rację?

Ja pytam, czy są takie sakramenty, że np. istnieją dwie rozłączne grupy szafarzy, albo można uzywać takiej materii ALBO (rozłącznej) innej lub powiedzieć te słowa ALBO inne zupełnie inne i też sakramet będzie ważny. Czy w sakramentologii znane są takie mozliwości?

Zapisane
marcin
Gość
« Odpowiedz #3 dnia: Kwietnia 12, 2010, 19:35:48 pm »

jak jest z bierzmowaniem? Czy ksiądz jest zwykłym szafarzem tegoż sakramentu czy jedynie biskup?
Zapisane
Leszek
uczestnik
***
Wiadomości: 118


« Odpowiedz #4 dnia: Kwietnia 12, 2010, 20:05:17 pm »

Cytuj
Czy prawdą jest, że ochrzcić może każdy o ile chrzcząc skropi/poleje/wykapie wodą i wypowie słowa "Ja ciebie ...." z intencją, że robi to jako chrzest Kościoła? Jeśli tak, to wykonywanie chrztu nawet przez papieża nie jest bardziej sakramentalna niż Chińczyka, który sprzedając mi pralkę przy pkazji ochrzcił mi dzieci (bez pytania mnie o zgodę) Mam rację?
Tak. Chyba Św Augustyn rozróżniał jeszcze łaski płynace z takiego chrztu np. udzielonego przez heretyka, ale to bodajże nie ma znaczenia do momentu używania rozumu przez dziecko.

Cytuj
Ja pytam, czy są takie sakramenty, że np. istnieją dwie rozłączne grupy szafarzy, albo można uzywać takiej materii ALBO (rozłącznej) innej lub powiedzieć te słowa ALBO inne zupełnie inne i też sakramet będzie ważny. Czy w sakramentologii znane są takie mozliwości?
Słynna sprawa liturgii wschiodniosyryjskiej... Ale to raczej wpadka Watykanu

jak jest z bierzmowaniem? Czy ksiądz jest zwykłym szafarzem tegoż sakramentu czy jedynie biskup?

wszystko w KPK
http://www.archidiecezja.lodz.pl/czytelni/prawo/k4t2r2.html
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 12, 2010, 20:24:59 pm wysłana przez Leszek » Zapisane
+++
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #5 dnia: Kwietnia 13, 2010, 07:56:15 am »

Swiecenia kaplanskie i sakra biskupia - 2 warianty sakramentu kaplanstwa?
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #6 dnia: Kwietnia 13, 2010, 08:50:11 am »

Swiecenia kaplanskie i sakra biskupia - 2 warianty sakramentu kaplanstwa?

wydaje się, że sprawa nierozstrzygnięta i można bazować jedynie na opinjach teologów, bez ostatecznego orzeczenia ze strony Kościoła
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #7 dnia: Kwietnia 13, 2010, 09:46:56 am »

Mam pytanie.

Czy wg sakrametologii dany sakrament może mieć klika różnych form realizacji. Nie chodzi mi o drugorzędne sprawy jak ryt, ale o pierwszorzędne tj. szafarza, materii, formy i intencji?

No np. chrzest może być wody, krwi i ognia. Sakrament pokuty przez rozgrzeszenie kapłana i przez żal doskonały. O to Panu chodziło?
jak jest z bierzmowaniem? Czy ksiądz jest zwykłym szafarzem tegoż sakramentu czy jedynie biskup?
W Katolickich Kościołach Wschodnich każdy kapłan jest szafarzem zwyczajnym bierzmowania odnoście do wiernych danego Kościoła sui iuris
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 13, 2010, 09:51:08 am wysłana przez Kalistrat » Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #8 dnia: Kwietnia 13, 2010, 09:54:06 am »


No np. chrzest może być wody, krwi i ognia. Sakrament pokuty przez rozgrzeszenie kapłana i przez żal doskonały. O to Panu chodziło?


mysle, ze o to. Ale to przecież nieprawda ! Są bowiem niekiedy instytucje zastępujące sakramenta. Ale nikt "ochrzczony" poprzez chrzest pragnienia nie może zostać wyświęcony na kapłana
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
m.a.p.w
Gość
« Odpowiedz #9 dnia: Kwietnia 13, 2010, 10:33:12 am »

A wyjaśniła się sprawa tego rytu Mszy sw.(?) bez słów konsekracji poruszana kiedyś chyba na fidelitas?
Zapisane
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #10 dnia: Kwietnia 13, 2010, 11:42:47 am »

Sakrament pokuty przez rozgrzeszenie kapłana i przez żal doskonały.
Sakrament pokuty nie dokonuje się przez żal doskonały, tylko przez sakramentalne rozgrzeszenie.

Jako różne warianty można chyba traktować np. chrzest przez polanie i przez zanurzenie. Forma, materia i intencja są takie same, tylko przebieg samej czynności nieco inny.
Zapisane
Waldemar
Gość
« Odpowiedz #11 dnia: Kwietnia 13, 2010, 15:41:57 pm »

Sakrament pokuty przez rozgrzeszenie kapłana i przez żal doskonały.
Sakrament pokuty nie dokonuje się przez żal doskonały, tylko przez sakramentalne rozgrzeszenie.

Jako różne warianty można chyba traktować np. chrzest przez polanie i przez zanurzenie. Forma, materia i intencja są takie same, tylko przebieg samej czynności nieco inny.

Właśnie!

a propos:
No np. chrzest może być wody, krwi i ognia. Sakrament pokuty przez rozgrzeszenie kapłana i przez żal doskonały. O to Panu chodziło?

O to, ale to nie są dobre przykłady i to chyba z tego samego powodu: pomylone w nich jest sakrament ze skutkiem. Pojęcie "chrzest krwi czy ognia" jest skrótem myślowym na to, że można dostąpić zbawienia BEZ chrztu z wody. Czyli mogą być skutki takie, że nieochrzszczony przez męczeństwo dla Pana Jezusa wejdzie do Nieba. Nie jest to jednak sakrament. Podobnie z żalem doskonałym - słyszałem, że jest to żal wypływający z miłości do Pana Jezusa i, że gładzi on grzechy - ale przecież nie jest to sakrament - bo pocóż wówczas Kościół by takim delikwentom kazał po wyratowaniu bieżyć do konfesjonału?

Moje pytanie idzie w kierunku: Czy jest możliwe w ogóle, żeby istniały dwie - ISTOTNIE RÓŻNE - formy sakramentu w JEDNYM Kościele? Przecież świadome złamanie istotnych słów podczas przeistoczenia skutkuje, że konsekracja nie zachodzi. Brak słów podczas chrztu (świadomy) "... w imię Ojca i Syna i Ducha św...." ze dwa lata temu (?) zaskutkował, że Ojciec święty kazał chrzcić raz jeszcze.



Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Czy istnieje kilka wariantów danego sakramentu? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!