Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 16, 2024, 12:02:42 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231933 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Przyjmowanie Komunii świętej w kościołach w Polsce
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 Drukuj
Autor Wątek: Przyjmowanie Komunii świętej w kościołach w Polsce  (Przeczytany 17116 razy)
grypa
uczestnik
***
Wiadomości: 169

« Odpowiedz #15 dnia: Kwietnia 27, 2010, 09:59:04 am »

Śmiem twierdzić, że wielu wspólczesnych katolików, jest o tym przekonanych.
Edukacja na temat Najświetszej Ofiary zakończyła się w II kł. podstawówki, a na kazaniach, rekolekcjach itp temat bywa poruszany z rzadka
Zapisane
Hotori
adept
*
Wiadomości: 38


Królowo różańca św. módl się za nami!

« Odpowiedz #16 dnia: Kwietnia 27, 2010, 10:05:33 am »

Ludzie nie mają pojęcia, że przystępując do Komunii św. bez spowiedzi grzeszą. Skoro w szkole katecheci tego nie uczą, niech kapłani tego nauczają, jaką wartość duchową ma Komunia św. . Obok mnie w parafii w rekolekcje wielkopostne, mówił o spowiedzi, szkoda tylko, że nic o Komunii św. nie było.
Najwyraźniej też parafianie powinni poszerzyć swoją wiedzę o Liturgii.
Zapisane
Umieć spokornieć oznacza umieć naśladować Jezusa.
św. Bazyli Wielki
manna
aktywista
*****
Wiadomości: 642


Kalendarze!
« Odpowiedz #17 dnia: Kwietnia 27, 2010, 13:18:11 pm »

Edukacja na temat Najświetszej Ofiary zakończyła się w II kł. podstawówki, a na kazaniach, rekolekcjach itp temat bywa poruszany z rzadka

śmiem twierdzić, że to już optymistyczne założenie.
Zapisane
Libenter igitur gloriabor in infirmitatibus meis, ut inhabitet in me virtus Christi.
http://kalendarz.staramsza.pl/
grypa
uczestnik
***
Wiadomości: 169

« Odpowiedz #18 dnia: Kwietnia 27, 2010, 13:38:19 pm »

?????????

Uważa Pani, że przygotowując się do I Komunii świętej dzieci nie uczą się ( nie uczyły) o Najświętszej Ofierze?
Zapisane
manna
aktywista
*****
Wiadomości: 642


Kalendarze!
« Odpowiedz #19 dnia: Kwietnia 27, 2010, 14:16:45 pm »

a jak możliwy jest wtórny analfabetyzm w kwestii wiedzy o Najświętszym Sakramencie? się nagle zapomina podczas drugiej, ósmej czy sto dwudziestej Komunii świętej, że to Pan Jezus?
Zapisane
Libenter igitur gloriabor in infirmitatibus meis, ut inhabitet in me virtus Christi.
http://kalendarz.staramsza.pl/
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #20 dnia: Kwietnia 27, 2010, 15:01:16 pm »

 ;D Pani manno, no, no, zasiała Pani konsternację  :P Mnie jeszcze uczono o Rzeczywistej Obecności( I Komunię miałam w 1998 roku), czego uczą teraz- nie wiem... Na pewno nie można uogólniać. Są pewnie księża czy katecheci, którzy uczą jak trzeba, a są i tacy, co uważają, że takie dziecko to i tak nie zrozumie... ekhm.

3 scenki rodzajowe:

1. Ongiś, gdy prowadziłam quasi-oazową grupę jedna z dziewczynek- I klasa gimnazjum wtedy- pyta się mnie w czasie Mszy podczas przygotowania darów- "kiedy ksiądz poświęci opłatek?"... Siedziałam jak wryta. Powiedziałam jej na szybko, że nie poświęci, tylko konsekruje, czyli chleb stanie się Ciałem Pana Jezusa, a resztę wytłumaczę jej po Mszy- odpowiedziała: "aha." Siedziałam do Komunii z ciężkim sercem, mając świadomość, że ona, idąc do Komunii, nie wie, co robi. Po Mszy starałam się wytłumaczyć, na czym polega transsubstancjacja- może zapamiętała. Wiem, że wiedziała, że trzeba iść do spowiedzi, jak się ma grzech ciężki, zanim się pójdzie do Komunii.

2. Wśród dzieci z owej grupy przeprowadziłam kiedyś ankiety z wiedzy religijnej- mam je gdzieś w domu, to nawet mogę wrzucić na forum foty, jak znajdę, o ile nie wyrzuciłam ich. Na 5 ankiet 2 zawierały błędną odpowiedź na to, czym jest Komunia święta- dzieci wybrały- symboliczną obecność Chrystusa.

3. Ostatnio się dowiedziałam od koleżanki z Bielska-Białej, że u nich w diecezji jest co roku grupka dzieci, które w wieku 5-6 lat przystępują do I Komunii świętej. Wiem, że wczesna Komunia jest potrzeba itd. Żywię jednak poważne wątpliwości, czy przy współczesnym poziomie katechizacji powinno się robić aż "grupkę" takich dzieci. Bo, że 1-2 przypadki na diecezję to rozumiem, ale "grupka"? Może ktoś z okolic Bielska jest w stanie coś więcej o tym procederze powiedzieć?
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
RaSz
aktywista
*****
Wiadomości: 550

Humilis

« Odpowiedz #21 dnia: Kwietnia 27, 2010, 16:13:43 pm »

Ja w piątej klasie dowiedziałem się o realnej obecności od katechety i byłem naprawde szczerze zdziwiony. Zawsze wcześniej myślałem że to symbolicznie. Swoją drogą katecheta był w porządku, otwarcie mówił nam np, że jeśli człowiek umiera w grzechu ciężkim idzie do piekła.
Zapisane
Sancte Raphael, ora pro nobis!
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #22 dnia: Kwietnia 27, 2010, 23:18:46 pm »

Może ktoś z okolic Bielska jest w stanie coś więcej o tym procederze powiedzieć?

Ostrożnie, to nie jest żaden "proceder" ale górnośląska tradycja. Od której się - niestety  - odchodzi, bo i rodziców juz prawie nie ma, co by dobrze swoje dzieci katechizowali i przykład należyty swoją postawą dawali. Zresztą jest w sieci strona poświęcona temu "procederowi".
Zapisane
grypa
uczestnik
***
Wiadomości: 169

« Odpowiedz #23 dnia: Kwietnia 28, 2010, 15:23:38 pm »

a jak możliwy jest wtórny analfabetyzm w kwestii wiedzy o Najświętszym Sakramencie? się nagle zapomina podczas drugiej, ósmej czy sto dwudziestej Komunii świętej, że to Pan Jezus?
Tak. Brak praktyki. Brak ciągłego przypominania sobie i innym
Zapisane
Hotori
adept
*
Wiadomości: 38


Królowo różańca św. módl się za nami!

« Odpowiedz #24 dnia: Kwietnia 28, 2010, 20:01:28 pm »

Trzeba sobie zadać pytanie, ilu jest katolików praktykujących/wierzących? A ilu chodzących z przyzwyczajenia?
Zapisane
Umieć spokornieć oznacza umieć naśladować Jezusa.
św. Bazyli Wielki
Maswerk
aktywista
*****
Wiadomości: 664

Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #25 dnia: Kwietnia 28, 2010, 22:18:49 pm »

2. Wśród dzieci z owej grupy przeprowadziłam kiedyś ankiety z wiedzy religijnej- mam je gdzieś w domu, to nawet mogę wrzucić na forum foty, jak znajdę, o ile nie wyrzuciłam ich. Na 5 ankiet 2 zawierały błędną odpowiedź na to, czym jest Komunia święta- dzieci wybrały- symboliczną obecność Chrystusa.
Uczniowie klasy maturalnej pewnego liceum ogólnokształcącego, prowadzonego przez siostry urszulanki U. Rz., kończyli przygotowania do tzw. matury z religii (pisemnej).

Ksiądz katecheta: "No, to uwaga - pytanie kontrolne! Może będzie takie na egzaminie -  Jak jest obecny Chrystus w Eucharystii? A symbolicznie, B rzeczywiście, C w inny sposób?"
Cała klasa: Symbolicznie! (za wyjątkiem dwóch uczniów)

Był to rok 2008. Ciekawe, czy w innych klasach wyniki były podobne.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 28, 2010, 22:20:36 pm wysłana przez Maswerk » Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #26 dnia: Kwietnia 28, 2010, 23:32:12 pm »

Katechizacja w Polsce to porażka na całej linii, powyższy przykład to jeden z wielu,z tymże dośc jaskrawy, bo chodzi o liceum katolickie. Co sie zatem dziwic, że ludzie nie rozumieją czym jest komunia skoro nikt im tego nie mowi. Przez cały okres katechizacji nie pamietam by ktoś tłumaczył mi istotę sakramentu Eucharystii na lekcji religii.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #27 dnia: Kwietnia 29, 2010, 03:13:23 am »

I tu widać największy problem reformy posoborowej. Bo normalnie, to by się dzieciaki dowiedziały od rodziców. Ale ponieważ przyszły zmiany - rodzice nie wiedzą, czego dziecka uczyć - więc z reguły nie uczą. I rosną nam analfabeci.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
manna
aktywista
*****
Wiadomości: 642


Kalendarze!
« Odpowiedz #28 dnia: Kwietnia 29, 2010, 07:08:08 am »

Tak. Brak praktyki. Brak ciągłego przypominania sobie i innym

brak praktyki bierze się również z nierozumienia istoty sakramentu.
Przez cały okres katechizacji nie pamietam by ktoś tłumaczył mi istotę sakramentu Eucharystii na lekcji religii.
ja też nie. i nie przypominam sobie również, by uczono mnie tego podczas przygotowania do I Komunii św.
Zapisane
Libenter igitur gloriabor in infirmitatibus meis, ut inhabitet in me virtus Christi.
http://kalendarz.staramsza.pl/
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1409

« Odpowiedz #29 dnia: Kwietnia 29, 2010, 08:40:41 am »

To ja muszę przyznać, że odebrałam bardzo solidne przygotowanie katechizmowe przed I Komunią - ale to było bardzo dawno, religia jeszcze przy kościele. Siostra katechetka była surowa i wymagająca, ale dzięki temu dużo w głowie zostało. Pamiętam sytuację, kiedy kolega wylądował w kącie za karę, bo powiedział, że ksiądz w czasie Komunii rozdaje opłatek.
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Przyjmowanie Komunii świętej w kościołach w Polsce « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!