Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 28, 2024, 05:40:39 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231964 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Piąty dogmat
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 10 Drukuj
Autor Wątek: Piąty dogmat  (Przeczytany 173068 razy)
Marcus
aktywista
*****
Wiadomości: 715

« Odpowiedz #60 dnia: Kwietnia 09, 2010, 14:32:49 pm »

No to mamy pasztet! Aby być prawowiernym katolikiem wg. p. romecka nie wystarczy wierzyć we wszystkie ogłoszone dogmaty Kościoła Rzymsko-Katolickiego ale też i w jakieś nieogłoszone. I to wszystko na forum tradsów. Coś takiego! ;)
Zapisane
Marcus
aktywista
*****
Wiadomości: 715

« Odpowiedz #61 dnia: Kwietnia 09, 2010, 14:35:00 pm »

może pana wątpliwości rozwieją zdania św. Doktorów Kościoła gdzieś je czytałem tylko nie mogę znaleźć, ale znajdę na pewno

 :)

Czy to ci sami Doktorzy Kościoła, którzy doradzali Papieżom aby nie ogłaszli tego dogmatu?
Zapisane
LUK
aktywista
*****
Wiadomości: 962


« Odpowiedz #62 dnia: Kwietnia 09, 2010, 14:54:48 pm »

może pana wątpliwości rozwieją zdania św. Doktorów Kościoła gdzieś je czytałem tylko nie mogę znaleźć, ale znajdę na pewno

 :)

Czy to ci sami Doktorzy Kościoła, którzy doradzali Papieżom aby nie ogłaszli tego dogmatu?

Proszę podać świętych Doktorów kościoła ze starych dzieł z imprimatur że odradzali papieżom nie ogłaszanie tej prawdy jeszcze nie dogmatu,, jako dogmatu  ............?


Jeden z największych Doktorów Kościoła Świętego św. Alfons Maria de Liguori, proszę przeczytać sobie jego żywot i proces beatyfikacyjny w którym stwierdzono że "we wszystkich dziełach jego Alfonsa - mówił PIUS VII -  nie ma nic nagannego i na naganę zasługującego"; a jego pisma były tak dokładnie badane, aż teologowie mówili zgodnie że za bardzo.

A oto skan o tym jak św. Alfons MARIA de Liguori mówi o MATCE BOŻEJ jako o Współodkupicielce :


http://www.aukcjoner.pl/gallery/002215487-.html#I1


od strony 375 dalej....376

« Ostatnia zmiana: Kwietnia 09, 2010, 15:35:02 pm wysłana przez LUK » Zapisane
LUK
aktywista
*****
Wiadomości: 962


« Odpowiedz #63 dnia: Kwietnia 09, 2010, 15:01:28 pm »

Jak znajdę wrzucę jeszcze opinię świętych co do tego że wierzyli iż Najświętsza Boga Rodzica Panna Maryja była Współodkupicielką :

Panie LUK, dziękuję za cytaty i czekam, jeśli pan ma, na kolejne.
Jako, że kilku znajomych z czasów szkolnych się-sprotestantyzowało a i sam byłem pod wpływem protestanckich książęk, które wtedy (początek lat dziewięćdziesiątych) napłynęły szeroką falą, rozumiem obiekcje z "eSVuSecundowanych" katolików.
Z trudem, po tym lekturach, po wielu latach wróciłem do różańca!!!

Christus Rex

Proszę pomodlić się na św. Różańcu za mnie choć 10  :) i za dusze czyśćcowe też

Jeszczę będą inne cytaty jak znajdę  ;)
Zapisane
Marcus
aktywista
*****
Wiadomości: 715

« Odpowiedz #64 dnia: Kwietnia 09, 2010, 15:03:17 pm »

Rozumiem, że według niektórych dogmaty wiary katolickiej są ogłaszane przez św. Doktorów Kościoła, a w szczególności przez św. Alfons Maria de Liguori. Ja jednak zostaje przy tradycyjnym podejściu, że jest to prerogatywa Jego Świętobliwości. I niestety muszę zmartwić p. romecka. że św. Alfons miał w tej sprawie takie samo zdanie jak ja.
Zapisane
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #65 dnia: Kwietnia 09, 2010, 15:06:35 pm »

Rozumiem, że według niektórych dogmaty wiary katolickiej są ogłaszane przez św. Doktorów Kościoła, a w szczególności przez św. Alfons Maria de Liguori. Ja jednak zostaje przy tradycyjnym podejściu, że jest to prerogatywa Jego Świętobliwości. I niestety muszę zmartwić p. romecka. że św. Alfons miał w tej sprawie takie samo zdanie jak ja.

A kto Panu powiedział, że to jest dogmat??? To jest tylko nasze, katolickie przekonanie (które nie sprzeciwia się magisterium).

No, to skoro św. Alfons mówi, to nie mamy rozumieć, że nie mówi?

Cytuj
Dan we Lwowie w uroczystość świętego Stanisława Kostki 1903.
† JÓZEF, Arcybiskup.

święty Józef Bilczewski
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 09, 2010, 15:10:33 pm wysłana przez Andris Inkvizitors » Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
LUK
aktywista
*****
Wiadomości: 962


« Odpowiedz #66 dnia: Kwietnia 09, 2010, 15:15:05 pm »

Rozumiem, że według niektórych dogmaty wiary katolickiej są ogłaszane przez św. Doktorów Kościoła, a w szczególności przez św. Alfons Maria de Liguori. Ja jednak zostaje przy tradycyjnym podejściu, że jest to prerogatywa Jego Świętobliwości. I niestety muszę zmartwić p. romecka. że św. Alfons miał w tej sprawie takie samo zdanie jak ja.


Christus Rex

Zwracam się do pana proszę o cytat w którym św. Alfons ze starej książki z imprimatur....... mówi że Najświętsza Matka nie jest Współodkupicielką. 

św. Alfons nie mówił, że jest to dogmat objawiony przez Pana Boga tylko że w to wierzy i wyznawał 
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 09, 2010, 15:29:50 pm wysłana przez LUK » Zapisane
Marcus
aktywista
*****
Wiadomości: 715

« Odpowiedz #67 dnia: Kwietnia 09, 2010, 15:19:08 pm »

[
A kto Panu powiedział, że to jest dogmat??? To jest tylko nasze, katolickie przekonanie (które nie sprzeciwia się magisterium).


Toż Pan odwracasz kota ogonem.  ;) Oczywiście, że to nie jest dogmat, ale cała ta dyskusja polega na tym, że staracie się mnie przekonać, że współodkupienie to jest najświętsza prawda (a to dotyczy tylko dogmatów). Mógłbym też dodać że nie wierzę we współokupienie i że to jest moje katolickie przekonanie (i miałbym do tego takie samo prawo jak Wy, twierdząc że to prawda), ale tego nie powiem - ja po prostu nie wiem i mam wątpliwości.
Zapisane
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #68 dnia: Kwietnia 09, 2010, 15:24:32 pm »

Toż Pan odwracasz kota ogonem.  ;) Oczywiście, że to nie jest dogmat, ale cała ta dyskusja polega na tym, że staracie się mnie przekonać, że współodkupienie to jest najświętsza prawda (a to dotyczy tylko dogmatów).

Współodkupienie to dla nas święta prawda, która jeszcze nie została ogłoszona jako dogmat.
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
Marcus
aktywista
*****
Wiadomości: 715

« Odpowiedz #69 dnia: Kwietnia 09, 2010, 15:28:17 pm »


Christus Rex

Zwracam się do pana proszę o cytat w którym św. Alfons ze starej książki z imprimatur....... mówi że Najświętsza Matka nie jest Współodkupicielką i nie mówił, że to jest dogmat objawiony przez Pana Boga tylko że w to wierzy

Proszę mi znaleźć pismo któregoś z Papieży, że ww. imprimatur należy traktować jak DOGMAT KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO. Poza tym przypuszczam, że gdyby WSZYSCY Św. Doktorzy Kościoła poparli ogłoszenie NMP Współodkupicielką to taki dogmat już dawno byłby ogłoszony (a może nie wszak tylko Papież jest nieomylny ???).
Zapisane
LUK
aktywista
*****
Wiadomości: 962


« Odpowiedz #70 dnia: Kwietnia 09, 2010, 15:28:30 pm »

[
A kto Panu powiedział, że to jest dogmat??? To jest tylko nasze, katolickie przekonanie (które nie sprzeciwia się magisterium).


Toż Pan odwracasz kota ogonem.  ;) Oczywiście, że to nie jest dogmat, ale cała ta dyskusja polega na tym, że staracie się mnie przekonać, że współodkupienie to jest najświętsza prawda (a to dotyczy tylko dogmatów). Mógłbym też dodać że nie wierzę we współokupienie i że to jest moje katolickie przekonanie (i miałbym do tego takie samo prawo jak Wy, twierdząc że to prawda), ale tego nie powiem - ja po prostu nie wiem i mam wątpliwości.


Christus Rex

Są też w kościele takie prawdy jeśli coś papież potępi a nie konieczne ogłosi że to jest dogmatem to kto by przeczył temu ten nie popada w herezję tylko popełnia grzech śmiertelny i poważny błąd ale pana to nie dotyczy, może pan wątpić i nie ma pan grzechu, ale święci nie wątpili czy za to nie mam ich posłuchać i wierzyć ?

Współodkupienie to dla nas święta prawda, która jeszcze nie została ogłoszona jako dogmat.

Msgr. Gasser : "Deputacja wiary nie ma na celu nadania temu czasownikowi [definiuje] znaczenia prawniczego – oznacza on tylko, że kładzie się kres wynikłym kontrowersjom w materii herezji czy pewnej doktryny, która ściśle mówiąc przynależy do wiary. Otóż, słowo «definiuje» oznacza, że Papież bezpośrednio i w sposób mający na celu zamknięcie dyskusji wydaje orzeczenie w sprawie doktryny dotyczącej wiary lub moralności, tak ażeby odtąd każdy wierny mógł być pewien opinii Stolicy Apostolskiej, zdania Papieża; w taki sposób ażeby każdy wiedział z całą pewnością, że taka a taka doktryna jest uważana przez Papieża za heretycką, bliską herezji, poprawną czy błędną, etc. Takie jest znaczenie terminu «definiuje» (...). Stosując tę nieomylność jedynie do papieskich orzeczeń dogmatycznych należy rozróżnić: orzeczenia bezpośrednio de fide (przy czym to samo tyczy się soborowych definicji dogmatycznych), wynikające z wiary – dlatego też ten kto przeczyłby, iż Papież w tych orzeczeniach jest nieomylny, już przez sam ten fakt (...) byłby heretykiem; inne orzeczenia Papieża są również pewne co do nieomylności, lecz pewność ta nie jest taka sama (...); będzie ona jedynie pewnością teologiczną w tym sensie, że ten kto by kwestionował nieomylność Kościoła czy też Papieża w tych orzeczeniach nie byłby otwarcie heretykiem jako takim, lecz myląc się w ten sposób popełniałby bardzo poważny błąd i bardzo ciężki grzech" (24).

(24) Msgr. Gasser, 86-te 16-7-1870, Mansi 52, 1316.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 09, 2010, 15:31:27 pm wysłana przez LUK » Zapisane
Morro
aktywista
*****
Wiadomości: 625


« Odpowiedz #71 dnia: Kwietnia 09, 2010, 15:29:46 pm »

To, że Pan się waha nie powoduje, że wahać muszą się też inni. Nikt też nie robi tu wyrzutów, że nie jest Pan przekonany.  :)
Zapisane
Marcus
aktywista
*****
Wiadomości: 715

« Odpowiedz #72 dnia: Kwietnia 09, 2010, 15:32:42 pm »

Współodkupienie to dla nas święta prawda, która jeszcze nie została ogłoszona jako dogmat.

Dla Pana tak dla Kościoła nie.
Zapisane
LUK
aktywista
*****
Wiadomości: 962


« Odpowiedz #73 dnia: Kwietnia 09, 2010, 15:38:14 pm »

Pozwolę sobie jeszcze raz wkleić :

Jeden z największych Doktorów Kościoła Świętego św. Alfons Maria de Liguori, proszę przeczytać sobie jego żywot i proces beatyfikacyjny w którym stwierdzono że "we wszystkich dziełach jego Alfonsa - mówił PIUS VII -  nie ma nic nagannego i na naganę zasługującego"; a jego pisma były tak dokładnie badane, aż teologowie mówili zgodnie że za bardzo.

A oto skan o tym jak św. Alfons MARIA de Liguori mówi o MATCE BOŻEJ jako o Współodkupicielce :


http://www.aukcjoner.pl/gallery/002215487-.html#I1


od strony 375 dalej....376
Zapisane
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #74 dnia: Kwietnia 09, 2010, 15:39:44 pm »


To, że Chrystus jest Jedynym Odkupicielem, to wcale nie zaprzecza współodkupieniu.

To jest Pańskie zdanie oraz wielu kardynałów, biskupów i milionów wiernych. Ale ma Pan pecha bo jedyne autorytatywne osoby czyli dotychczasowi Papieże mają co do tego chyba jakieś wątpliwości.
Skąd Pan o tym wie?
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 10 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Piąty dogmat « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!