Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 15:46:12 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: FSSPX - zmiany, zmiany, zmiany
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 15 Drukuj
Autor Wątek: FSSPX - zmiany, zmiany, zmiany  (Przeczytany 37748 razy)
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #30 dnia: Lutego 07, 2009, 12:13:17 pm »


 Jesli beda w jednosci z papiezem, wtedy ich nauka bedzie katolicka. Czyli nie wystarczy gloszenie nauki i jakies moje przekonanie, ze jest to zdrowa nauka, ale jest konieczna rzeczywista i zewnetrzna komunia z papiezem. Tego Kosciol trzymal sie zawsze.

Mam pytanie; a jesli jest się w rzeczywistej łączności z papieżem a nie głosi się prawowiernej nauki, to nauka taka jest katolicka?

Przykład; hipotetyczny ks X będący w niewątpliwej łączności z papieżem, który z szaliczkiem na szyi imitującym stułę hasa sobie wokół stołu robiąc parodię z mszy a w homilii głosząc, że wiara jest tylko uczuciem, przemienienie symbolem i że wszyscy będziemy zbawieni....głosi naukę katolicką?
Zapisane
Krzysztof Kałębasiak
aktywista
*****
Wiadomości: 1136


« Odpowiedz #31 dnia: Lutego 07, 2009, 12:20:55 pm »

Wyrazem prawowiernej nauki jest trwanie przy Biskupie Rzymu. Biskupi z Bractwa sw. Piusa X i ich zwolennicy uwazaja, ze glosza prawowierna nauke (ich zdaniem), ale nie sa w jednosci z papiezem, bo ich kanoniczna sytuacja nie jest uregulowana, wiec moge powatpiewac w ich prawowiernosc i nie musze uwazac ich pogladow za nauczanie Kosciola - a nawet nie powinienem. Jesli beda w jednosci z papiezem, wtedy ich nauka bedzie katolicka. Czyli nie wystarczy gloszenie nauki i jakies moje przekonanie, ze jest to zdrowa nauka, ale jest konieczna rzeczywista i zewnetrzna komunia z papiezem. Tego Kosciol trzymal sie zawsze.
Pan nadal swoje.
Lacznosc, lacznosc, lacznosc.
Mieli moze popierac akcje pt. "ekumenia w Asyżu"?
Byl Pan w lacznosci z papieżem, gdy ten pozwalal na balwochwalstwo?
Prosze odpowiedziec. Szedl Pan do najblizszej siedziby buddystow, jesli byla blizej niz kosciol i uczestniczyl w ich imprezach niesiony przykladem JPII?
 
« Ostatnia zmiana: Lutego 07, 2009, 12:23:40 pm wysłana przez Krzysztof Kałębasiak » Zapisane
Alagor
aktywista
*****
Wiadomości: 928


« Odpowiedz #32 dnia: Lutego 07, 2009, 12:29:13 pm »

Normalnemu katolikowi to wystarczy.

Normalny katolik nie wyzywa od pajaców biskupów (jak to pan był uczynił na starym forum), dzięki którym w ogóle dzisiaj ma możliwość uczestniczyć w czymś takim jak Msza Trydencka. Niech pan sobie daruje.
Zapisane
prz
Gość
« Odpowiedz #33 dnia: Lutego 07, 2009, 12:35:48 pm »

Przykład; hipotetyczny ks X będący w niewątpliwej łączności z papieżem, który z szaliczkiem na szyi imitującym stułę hasa sobie wokół stołu robiąc parodię z mszy a w homilii głosząc, że wiara jest tylko uczuciem, przemienienie symbolem i że wszyscy będziemy zbawieni....głosi naukę katolicką?
Ja bym na to spojrzał tak:
Cytuj
Kan. 1364 -

§ 1. Odstępca od wiary, heretyk lub schizmatyk podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa, przy zachowaniu przepisu kan. 194, § 1, n. 2; duchowny może być ponadto ukarany karami, o których w kan. 1336, § 1, n. 1,2 i 3.
więc tenże nie jest w łączności z papieżem.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #34 dnia: Lutego 07, 2009, 13:00:09 pm »


Sytuacja kanoniczna jest bardzo wazna. Jako katolik mam wsluchiwac sie w nauczanie tych biskupow, ktorzy nie tylko glosza moim zdaniem prawowierna nauke, ale sa w pelnej jednosci z biskupem Rzymu. W przypadku biskupow z fsspx nie bylbym pewien ich jednosci z papiezem - wszak suspensa to nie nagroda, tylko kanoniczna kara. Prawo jest rowniez wazne - nie tylko subiektywne przekonania.

Bardzo łatwo ich znaleźć... wśród nieboszczyków.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #35 dnia: Lutego 07, 2009, 13:09:31 pm »

Cytuj
Nie wiadomo czy się nie śpieszy. Lepiej jednak by było, gdyby mocno dążyło do załatwienia tej kwestii - im więcej "tradycjonalistów" w pełnej łączności, tym lepiej.

Zależy co jest celem.

-jeżeli celem jest "pełna łączność" jak największej liczby "odłączonych" - to Tak
-jeżeli celem jest "uzdrowienie pacjenta" którym jest Kościół - to Niekoniecznie.

Fsspx zależy na tym drugim. Otwarcie mówią, że nie może być w Kościele "2 skrzydeł" doktrynalnie różnych.

problem z x Abrahamowiczem czy bpem Tissier, nie mowiac juz o znanych z Polski licznych "wiernych FSSPX", ktorych nalezy nazywac matolikami, wskazuje, ze bp Fellay ma swiadomosc istotnego kryzysu doktrynalnego samego FSSPX

zatem Pańskie widzenie rzeczywistosci jest zbyt proste i idealistyczne
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #36 dnia: Lutego 07, 2009, 13:19:38 pm »

@ Krusejder

A tak w wielkim skrócie to... czym wyraża się to matolictwo owych licznych "wiernych FSSPX"?

(Pytam bo nie chcę żeby mnie do tych matolików zaliczono.)
Zapisane
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #37 dnia: Lutego 07, 2009, 13:22:13 pm »

@Krusejder
Kto zacz ów x. Abrahamowicz?
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #38 dnia: Lutego 07, 2009, 13:28:45 pm »

Wyrazem prawowiernej nauki jest trwanie przy Biskupie Rzymu. Biskupi z Bractwa sw. Piusa X i ich zwolennicy uwazaja, ze glosza prawowierna nauke (ich zdaniem), ale nie sa w jednosci z papiezem, bo ich kanoniczna sytuacja nie jest uregulowana, wiec moge powatpiewac w ich prawowiernosc i nie musze uwazac ich pogladow za nauczanie Kosciola - a nawet nie powinienem. Jesli beda w jednosci z papiezem, wtedy ich nauka bedzie katolicka. Czyli nie wystarczy gloszenie nauki i jakies moje przekonanie, ze jest to zdrowa nauka, ale jest konieczna rzeczywista i zewnetrzna komunia z papiezem. Tego Kosciol trzymal sie zawsze.
Pan nadal swoje.
Lacznosc, lacznosc, lacznosc.
Mieli moze popierac akcje pt. "ekumenia w Asyżu"?
Byl Pan w lacznosci z papieżem, gdy ten pozwalal na balwochwalstwo?
Prosze odpowiedziec. Szedl Pan do najblizszej siedziby buddystow, jesli byla blizej niz kosciol i uczestniczyl w ich imprezach niesiony przykladem JPII?
Sa dwa elementy bycia katolikiem: jednosc z papiezem i prawowierna nauka.
Co do Asyzu - to temat na inny watek - byl to jakis symbol wzajemnego szacunku i przede wszystkim troski o pokoj, choc nie do konca szczesliwy, biorac pod uwage jego percepcje w roznych kregach. Jan Pawel II nie glosil, ze wszystkie religie sa rowne i jest to niezbedne do wierzenia. Wowczas bylby heretykiem.
Odpowiadam na pytanie :): Nie i to nie tylko dlatego, ze nie ma zadnej swiatyni buddyjskiej w poblizu mojego miejsca zamieszkania. Nie wydaje mi sie, ze celem Jana PAwla II byla zacheta do modlenia sie w swiatyniach innych religii. O jego prawodpodobnych motywacjach napisalem juz wyzej.
Zapisane
Thomas
Gość
« Odpowiedz #39 dnia: Lutego 07, 2009, 13:31:01 pm »

Mówi Pan Krusejder  jak o.Nikodem.
Ja odpowiem Panu jak o.Nikodemowi: - Polska jest na peryferiach tego sporu o fsspx. 1. Jest ich tylu co kot napłakał (to jest fakt, Polska była za żelazną kurtyną, poza tym inne czynniki wplynęły na to, że "problem" fsspx u nas w Polsce jest "modą" a nie istotnym faktem) , 2. Zostawmy wirtualny-zastępczy problem na boku, złapmy byka za rogi, 3. KRR jest legalne, "odium" ex-ki z Tradycji zostało zdjęte, 4. całkowicie wierne Rzymowi - Instytuty Ecclesia Dei (dzieci Jana-Pawła i Benedykta XVI) istnieją i.... działać nie mogą! - i to jest problem tu i teraz. Jak pisał Benedykt XVI - problem stanowia biskupi. Jawna rebelia wobec Rzymu. Pozostaje otwarte pytanie:

Co właściwie jest nie tak w Instytucie Dobrego Pasterza ? - może ktoś z Państwa będący "w pełnej łączności" mnie głupiemu to wytłumaczy !? Może jakiś kapłan na forum? może "ukryty" biskup?
Właśnie teraz należy zadawać głośno proste pytania o wierność Rzymowi!
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #40 dnia: Lutego 07, 2009, 13:47:32 pm »

Mieli moze popierac akcje pt. "ekumenia w Asyżu"?
A co ma do tego Asyż? Mimo, że papież brał tam udział w jakichś pogańskich gusłach, to jednak to nie to samo co robi Bractwo.  Kapłani FSSPX najprawdopodobniej popełniają świętokradztwo symulując udzielanie sakramentu pokuty, biskupi wyświęcają bez dymisoriów itp - to nie jest normalne, a poza tym chodzi tu nie o błahą kwestię, a o sakrament pokuty, o zbawienie dusz.

Cytuj
status prałatury personalnej legalizowałby przeoraty FSSPX, a byc moze takze kaplice wyjazdowe
takiego rozwiązania Rzym nawet nie wysunie bo fsspx (a może i Benedykt XVI) umrze ze śmiechu. Przecież fsspx będzie musiało prosić o zgodę na działanie bp. miejsca - np. abp.K Nycza :-))) o takim rozwiązaniu nikt poważnie nie mówi - tylko dziennikarze.
Nie uważa Pan za coś normalnego pytanie ordynariusza miejsca o zgodę? Widzi Pan inną możliwość? Wydaje mi się że utworzenie nowego Kościoła sui iuris raczej nie wchodzi w grę.
Zapisane
Kyllyan
bywalec
**
Wiadomości: 85


moja wspólnota
« Odpowiedz #41 dnia: Lutego 07, 2009, 13:58:02 pm »

Nie uważa Pan za coś normalnego pytanie ordynariusza miejsca o zgodę? Widzi Pan inną możliwość? Wydaje mi się że utworzenie nowego Kościoła sui iuris raczej nie wchodzi w grę.
Diecezja jest Kościołem partykularnym a jej Ordynariusz suwerenem w sparawach, ktore do niego zwyczajnie. Każda działalność duszpasterska wymaga jego zgody.
Zapisane
Dawid
uczestnik
***
Wiadomości: 148

« Odpowiedz #42 dnia: Lutego 07, 2009, 14:16:08 pm »

Co do Asyzu - to temat na inny watek - byl to jakis symbol wzajemnego szacunku i przede wszystkim troski o pokoj, choc nie do konca szczesliwy, biorac pod uwage jego percepcje w roznych kregach. Jan Pawel II nie glosil, ze wszystkie religie sa rowne i jest to niezbedne do wierzenia. Wowczas bylby heretykiem.

Jaki szacunek? Jan Paweł II uczestnicząc w gusłach w Asyżu złamał pierwsze przykazanie Boże i przy okazji siał zgorszenie :(
Zapisane
Thomas
Gość
« Odpowiedz #43 dnia: Lutego 07, 2009, 14:22:53 pm »

Cytuj
Diecezja jest Kościołem partykularnym a jej Ordynariusz suwerenem w sparawach, ktore do niego zwyczajnie. Każda działalność duszpasterska wymaga jego zgody.
Cytuj
Nie uważa Pan za coś normalnego pytanie ordynariusza miejsca o zgodę? Widzi Pan inną możliwość? Wydaje mi się że utworzenie nowego Kościoła sui iuris raczej nie wchodzi w grę.

Mówiąc dowcipnie:  " w tym sęk"

Biskupi miejsca wypowiedzieli posłuszeństwo Wikariuszowi Chrystusa. Papież ma władzę sprawę załatwić " w minutę". Problem w tym - cytat z rzymskiego kardynała: "trzcina [dyscyplina] jest nadłamana". Ale i nad tym już Watykan zastanawiał się. Najpierw po dobroci: M.P. + list do biskupów o przychylne, z miłością, przyjęcie i stosowanie się do M.P. A potem? "Wierzę ,że nie będzie trzeba innych środków stosować" - powiedział, ten sam kardynał.

W normalnych warunkach powinno być tak jak Pan pisze: pytać o zgodę ordynariusza. Ale normalnie nie jest - niestety. Dowód? bardzo proszę, po raz trzeci :-) -poniżej:
Cytuj
Co właściwie jest nie tak w Instytucie Dobrego Pasterza ? - może ktoś z Państwa będący "w pełnej łączności" mnie głupiemu to wytłumaczy !? Może jakiś kapłan na forum? może "ukryty" biskup?
Właśnie teraz należy zadawać głośno proste pytania o wierność Rzymowi! Dlaczego KEP odmawia realizowania M.P. Wikariusza Chrystusowego ?!
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #44 dnia: Lutego 07, 2009, 14:30:25 pm »

Co do Asyzu - to temat na inny watek - byl to jakis symbol wzajemnego szacunku i przede wszystkim troski o pokoj, choc nie do konca szczesliwy, biorac pod uwage jego percepcje w roznych kregach. Jan Pawel II nie glosil, ze wszystkie religie sa rowne i jest to niezbedne do wierzenia. Wowczas bylby heretykiem.
Jaki szacunek? Jan Paweł II uczestnicząc w gusłach w Asyżu złamał pierwsze przykazanie Boże i przy okazji siał zgorszenie :(
On biernie uczestniczyl - jak w teatrze - nie oddawal czci tym bozkom.
Zapisane
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 15 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: FSSPX - zmiany, zmiany, zmiany « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!