Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 02:11:05 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: FSSPX - zmiany, zmiany, zmiany
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 15 Drukuj
Autor Wątek: FSSPX - zmiany, zmiany, zmiany  (Przeczytany 37774 razy)
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #60 dnia: Lutego 09, 2009, 09:43:12 am »

ponoć ma stanowisku rektora ma go zastąpić bp de Galarreta
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
TKN
aktywista
*****
Wiadomości: 515


« Odpowiedz #61 dnia: Lutego 09, 2009, 10:13:11 am »

ponoć ma stanowisku rektora ma go zastąpić bp de Galarreta

No właśnie, bp de Galarreta... Ogólnie rzecz biorąc to mniej więcej znane są poglądy pozostałych trzech bpów FSSPX, natomiast najmniej (przynajmniej mnie) wiadomo nt. bp de Galarrety. On bardziej "Fellayowy" czy Tissierowy"?
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #62 dnia: Lutego 09, 2009, 10:31:38 am »

coraz bardziej widać, że róznice między biskupami FSSPX nie są na szczęście tak duże ...

pamiętam, ze ok 2000 roku mówiło się, że dwaj wymienieni przez Pana biskupi są lajtowi, a W i dG to hardlajnerzy.

Osobiscie widziałem biskupa de Galarreta tylko raz - wygłosił w Warszawoe kazanie stricte odnoszące się do bierzmowania i duchowości
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
romain
adept
*
Wiadomości: 35

« Odpowiedz #63 dnia: Lutego 09, 2009, 11:54:06 am »

Witam ponownie,
Jak na grono, które pretenduje do większej znajomości spraw kościelnych, to z obu stron spektrum poglądów nt. V II padają poglądy nadmiernie uogólniające.
Fakt, że i sam sobór, i jego papieże deklarowali jego duszpasterski (vide posty PTRF, Miles Christi) charakter niczego nie zmienia w oczekiwaniu, że katolicy będą go jako sobór powszechny akceptować. Nie jedyny to sobór powszechny w historii kościoła, który nie podejmował wiążących decyzji doktrynalnych. Z kolei akceptacja soboru jako soboru powszechnego (vide posty p. Jacka Rządkowskiego) nie wymaga, żeby akceptować, pochwalać, czy nawet tylko nie krytykować wszystkie jego teksty. Jedyne czego nie wolno, to twierdzić, że Sobór zawarł w swych dokumentach, istotnie promulgowanych przez papieża, jakiekolwiek herezje. (Zakładam, że to za to, a nie za głupoty o komorach gazowych wyleciał z FSSPX x. Abrahamowicz). Innymi słowy pozostaje się katolikiem w ?pełnej? łączności wyznając następujące tezy:
- V II jest soborem powszechnym Kościoła Chrystusowego bo spełnia formalne wymogi jego zwołania
- dzięki asystencji Ducha Św. jego dokumenty nie zawierają żadnej otwartej herezji
- niestety poprzez ludzka słabość dokumenty są pełne miejsc niejasnych, dwuznacznych, które osłabiły Kościół i wobec wybuchłej wkrótce potem fali rewolucji obyczajowej przyczyniły się do niemałej Jego dewastacji.
BTW ? rozważając ten problem doszedłem do wniosku, że poglądy większości sedewakantystów także pozostają niespójne w tym, że nie uznają Jana XXIII ? żaden dokument  VII nie był przez niego promulgowany. A z samego fakty, że zwołał sobór, który podjął heretyckie ich zdaniem decyzje jeszcze nie wynika, żeby za heretyka uznać tego, kto go zwoływał. Trzeba by więc znaleźć herezje w jego encyklikach; sam fakt że zniósł większość oktaw to chyba trochę za mało.
Zapisane
Alagor
aktywista
*****
Wiadomości: 928


« Odpowiedz #64 dnia: Lutego 09, 2009, 12:04:31 pm »

To chrześcijanie i muzułmanie wierzą w tego samego Boga czy nie? Kto głosi herezję: SWII czy ci, którzy się z tym nie zgadzają?
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #65 dnia: Lutego 09, 2009, 12:06:26 pm »

Cytuj
A z samego fakty, że zwołał sobór, który podjął heretyckie ich zdaniem decyzje jeszcze nie wynika, żeby za heretyka uznać tego, kto go zwoływał.
Czy przypadkiem na forum fidelitas nie pisało że chciał sobór zamknąć jak zobaczył w jakim kierunku zmierza, ale nie zdążył? Czy to taka teoria spiskowa?
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 567


dawniej Bambin

« Odpowiedz #66 dnia: Lutego 09, 2009, 12:11:04 pm »

To chrześcijanie i muzułmanie wierzą w tego samego Boga czy nie? Kto głosi herezję: SWII czy ci, którzy się z tym nie zgadzają?

Tak naprawdę to Żydzi wymyślili Allaha i napisali Koran. Ja by się zapytał wprost. Co takiego dobrego zrobił Allah, że został świętym ?
Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #67 dnia: Lutego 09, 2009, 12:15:28 pm »

W wielu miejscach wspominano, że Jan XXIII chciał zamknąć Sobór. Ile w tym prawdy - nie wiem. A dlaczego Jana XXIII nazywać heretykiem? Też nie rozumiem. Bo zwołał Sobór - bzdura. Nawet głoszenie herezji (byle nie uporczywe) nie upoważnia do nadania komuś miana heretyka.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Zet
rezydent
****
Wiadomości: 419

« Odpowiedz #68 dnia: Lutego 09, 2009, 12:34:08 pm »

To chrześcijanie i muzułmanie wierzą w tego samego Boga czy nie? Kto głosi herezję: SWII czy ci, którzy się z tym nie zgadzają?

Tak naprawdę to Żydzi wymyślili Allaha i napisali Koran. Ja by się zapytał wprost. Co takiego dobrego zrobił Allah, że został świętym ?
Ciekawe, kto autorowił tego postu objawił ową prawdę o Allahu?
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #69 dnia: Lutego 09, 2009, 12:37:23 pm »

A to Szanowny Pan nie wiedział ?
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
lukashogun
adept
*
Wiadomości: 37


« Odpowiedz #70 dnia: Lutego 09, 2009, 12:52:29 pm »

A pro po Jana XXIII, to z tego co ja wiem, to aż do śmierci popierał idee Soboru. Nawet z tego powodu przyspieszał jego prace. Dla zainteresowanych Soborem polecam "Oczami bezpieki: szkice i materiały z dziejów aparatu bezpieczeństwa PRL" S. Cenckiewicza. Jest tam cały rozdział o Soborze, konflikt liberałowie i tradycjonaliści widziany od strony SB. naprawde ciekawy
Zapisane
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 567


dawniej Bambin

« Odpowiedz #71 dnia: Lutego 09, 2009, 12:56:22 pm »

Dlaczego Papież Jan XXIII zapłakałby dziś?
Sobór Watykański II ? jak to się stało, że obraliśmy zły kierunek...

http://pastorbonus.pl/uploads/Hildeband_Czy%20Jan%20XXIII%20zaplakalby%20dzis.pdf
Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
romain
adept
*
Wiadomości: 35

« Odpowiedz #72 dnia: Lutego 09, 2009, 13:16:49 pm »

To chrześcijanie i muzułmanie wierzą w tego samego Boga czy nie? Kto głosi herezję: SWII czy ci, którzy się z tym nie zgadzają?
Proszę o wskazanie konstytucji, deklaracji bądź dekretu SW II, wraz z numerem, w którym znajduje się taka konstatacja.
NB. Pogląd ten nie jest heretycki, o ile uwarunkowany jest stwierdzeniem, że islam na temat tego Boga nie posiada pełnego objawienia.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #73 dnia: Lutego 09, 2009, 13:33:11 pm »

Witam ponownie,
Jak na grono, które pretenduje do większej znajomości spraw kościelnych, to z obu stron spektrum poglądów nt. V II padają poglądy nadmiernie uogólniające.
Fakt, że i sam sobór, i jego papieże deklarowali jego duszpasterski (vide posty PTRF, Miles Christi) charakter niczego nie zmienia w oczekiwaniu, że katolicy będą go jako sobór powszechny akceptować. Nie jedyny to sobór powszechny w historii kościoła, który nie podejmował wiążących decyzji doktrynalnych. Z kolei akceptacja soboru jako soboru powszechnego (vide posty p. Jacka Rządkowskiego) nie wymaga, żeby akceptować, pochwalać, czy nawet tylko nie krytykować wszystkie jego teksty. Jedyne czego nie wolno, to twierdzić, że Sobór zawarł w swych dokumentach, istotnie promulgowanych przez papieża, jakiekolwiek herezje. (Zakładam, że to za to, a nie za głupoty o komorach gazowych wyleciał z FSSPX x. Abrahamowicz). Innymi słowy pozostaje się katolikiem w ?pełnej? łączności wyznając następujące tezy:
- V II jest soborem powszechnym Kościoła Chrystusowego bo spełnia formalne wymogi jego zwołania
- dzięki asystencji Ducha Św. jego dokumenty nie zawierają żadnej otwartej herezji
- niestety poprzez ludzka słabość dokumenty są pełne miejsc niejasnych, dwuznacznych, które osłabiły Kościół i wobec wybuchłej wkrótce potem fali rewolucji obyczajowej przyczyniły się do niemałej Jego dewastacji.
BTW ? rozważając ten problem doszedłem do wniosku, że poglądy większości sedewakantystów także pozostają niespójne w tym, że nie uznają Jana XXIII ? żaden dokument  VII nie był przez niego promulgowany. A z samego fakty, że zwołał sobór, który podjął heretyckie ich zdaniem decyzje jeszcze nie wynika, żeby za heretyka uznać tego, kto go zwoływał. Trzeba by więc znaleźć herezje w jego encyklikach; sam fakt że zniósł większość oktaw to chyba trochę za mało.


1. Proszę mię skorygować, jeśli się mylę, ale w swietle oświadczeń Pawła VI ranga dokumentów SW2 jest analogiczna jak encyklik papieskich, niemających klauzuli nauczania nieomylnego.

2. Nie ma sensu zajmować się "teologią" sedewakantystów - chyba, by prostować ich błędy.
3. Natomiast poważny jest argument sedeprywacjonistyczny o niemożliwem do pogodzeniu z nieomylnem nauczaniem Kosciola deklaracji Dignitatis humanae
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Zet
rezydent
****
Wiadomości: 419

« Odpowiedz #74 dnia: Lutego 09, 2009, 14:04:39 pm »

A to Szanowny Pan nie wiedział ?
Zgadł pan. Myślałem że Mahomet do spółki z Waraką.
Zapisane
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 15 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: FSSPX - zmiany, zmiany, zmiany « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!