Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 25, 2024, 22:50:37 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Triduum Paschalne w waszych parafiach
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 5 Drukuj
Autor Wątek: Triduum Paschalne w waszych parafiach  (Przeczytany 21645 razy)
Klemens
adept
*
Wiadomości: 41


ora et labora

« dnia: Kwietnia 04, 2010, 17:35:04 pm »

Czy zauważyliście jakieś nadużycia liturgiczne lub skracanie liturgii przez duchownych w waszych parafiach ?
W mojej parafii Swory ksiądz w Wielki Czwartek skrócił sobie czytanie Kanonu rzymskiego ( chodź to jest jedyny dzień w roku w którym można usłyszeć Kanon). W Wigilie Paschalną i w Wielkanoc użył trzeciej modlitwy eucharystycznej, najkrótszej (aby było szybciej i byle jak)
W Wielką Sobotę źle zaintonował uroczyste alleluja na swoją melodię, skrócił czytania, kolekty i niektóre modlitwy.
Zapisane
Robert Kalinowski
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #1 dnia: Kwietnia 04, 2010, 17:39:14 pm »

U mnie w parafii był prawie że wzorowy NOM (piszę to z pełną świadomością). Zdziwiłem się tylko w Wielki Czwartek, bo podczas Kanonu stanęło 6 ministrantów z takimi jakby pochodniami i po modlitwie wróciło do zakrystii.  Do teraz nie potrafię rozgryźć symboliki tego czegoś.
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #2 dnia: Kwietnia 04, 2010, 17:40:46 pm »

Nie byłam w parafii, tylko na trydenckim Triduum u bonifratrów i... wolę nie dowiadywać się jak było w parafii... może było wszystko pięknie i zgodnie z przepisami, a może było tak, że będę mieć doła przez 2 dni, więc wolę nie wiedzieć ;) Wierzę, że było dobrze. ;)
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #3 dnia: Kwietnia 04, 2010, 17:55:42 pm »

O, to ja byłem w kaplicy FSSPX w Zaczerniu:

Wielki Piątek:
- brak czarnej kapy
- kapłan raz przyklękał przed krzyżem
- brak pieśni na przeniesienie
- dywany na stopniach ołtarzowych

Jeśli chodzi o parafię: http://liturgia.pl/node/8762
Zapisane
Jacek S.
rezydent
****
Wiadomości: 319

« Odpowiedz #4 dnia: Kwietnia 04, 2010, 18:32:18 pm »

Krótkie podsumowanie Triduum Sacrum w mojej parafii:
Wielki Czwartek
+ Kanon (bez skrótów)
- obnażanie ołtarzy przez świeckich, księża poszli sobie do zakrystii
Wielki Piątek
+ skupienie się na tajemnicy dnia, bez wstawek o Janie Pawle II (w kontekście tego, o czym pisano w sąsiednim wątku, to plus)
- http://www.youtube.com/watch?v=8aHsbl6ZJZA - ta piosenka była śpiewana w czasie adoracji Krzyża :(
Wigilia Paschalna
+ śpiewana Ewangelia
+ Kanon (bez skrótów)
- pora rozpoczęcia liturgii - godz. 18
- tylko 3 czytania ze ST
Rezurekcja (dziś rano)
+ śpiewana Ewangelia
+ Kanon (bez skrótów)
- procesja wokół kościoła w ciszy

Pozytywem wszystkich dni krótkie i mocno ortodoksyjne kazania proboszcza oraz ograniczenie komentarzy do minimum. Niestety, nie przywiązuje on zbyt dużej wagi do jakości liturgii, stąd takie kwiatki jak wspomniana wyżej piosenka w Wielki Piątek, pora Wigilii Paschalnej czy ornaty-płachty w kolorze dnia bez jakichkolwiek haftów i zdobień. No i Ci nieszczęśni szafarze świeccy, co by rozdawanie Komunii za długo nie trwało...
Zapisane
Msza tradycyjna TAK, tradycjonaliści NIE.

Miłośnik dobrej liturgii (starej i nowej), wierzący w hermeneutykę ciągłości i reformę reformy.
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #5 dnia: Kwietnia 04, 2010, 19:56:39 pm »

Cieszyć się, że tyle Kanonu :)
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
K.L.O
rezydent
****
Wiadomości: 462

« Odpowiedz #6 dnia: Kwietnia 04, 2010, 20:05:43 pm »

U mnie jak zwykle dramat. Wlk Czwartek recytacja prefacji, IIIME ( rok temu była II!) kazanie o tym, że kapłani to zwykli ludzie jak i my ble ble ble... Piątek w miarę bez nadużyć poza srednim kazaniem to dało się wytrzymać, starałem sie skupić na Zbawczej Męce Jezusa a nie na moich księżach... Sobota początek liturgii o 18... słońce jeszcze świeciło jak w samo południe... ognisko nie dało się rozpalić więc... zrezygnowano z dalszych prób... paschał plastik... II ME recytacja na całej linii :) tylko 3 starotestamentalne czytania, kazanie ujdzie. Rezurekcja: II ME, fatalne bezsensowne kazanie... w czasie błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem proboszcz czytał intencje Mszy... na szczęście wszystkie zwrotki Te Deum... rok temu było tylko 6. I to tyle :)
Zapisane
"Wiary ustrzegłem"
bohator
uczestnik
***
Wiadomości: 238

« Odpowiedz #7 dnia: Kwietnia 04, 2010, 20:08:17 pm »

Co Pan bierze na uspokojenie? Bo mnie to by raz dwa szlag trafił ::)
Zapisane
"Ujednolicenie dogmatów, złagodzenie nauki moralnej, uproszczenie rytuału nie przyciąga niewierzących, lecz zbliża do nich" - N. G. Davila.
K.L.O
rezydent
****
Wiadomości: 462

« Odpowiedz #8 dnia: Kwietnia 04, 2010, 20:14:09 pm »

Przyjaźnie się z moim aniołem stróżem :)
Zapisane
"Wiary ustrzegłem"
manna
aktywista
*****
Wiadomości: 642


Kalendarze!
« Odpowiedz #9 dnia: Kwietnia 04, 2010, 20:59:30 pm »

moja mama w Wielką Sobotę: "bo ty idziesz do swojej parafii, tak?" wiedząc, że wybieram się do bonifratrów na 21:30 ;)
Zapisane
Libenter igitur gloriabor in infirmitatibus meis, ut inhabitet in me virtus Christi.
http://kalendarz.staramsza.pl/
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #10 dnia: Kwietnia 04, 2010, 20:59:37 pm »

W mojej parafii Swory ksiądz w Wielki Czwartek skrócił sobie czytanie Kanonu rzymskiego ( chodź to jest jedyny dzień w roku w którym można usłyszeć Kanon).

Może wyszło mu to przez pomyłkę. Redaktor I wydania ołtarzowego Mszału rzymskiego dla diecezji polskich nie za zbytnio popisał się inteligencją (gdybym się nie opanował, nazwałbym go stosownym słowem). Stosując Kanon w Wielki Czwartek trzeba w tę i nazad wertować kartkami.

Zjednoczeni..., Boże, przyjmij... i On to w dzień przed męką... są od strony 129, czyli tam gdzie opisana liturgia Wielkiego Czwartku. Co ciekawe - nie jest tam zaznaczone co odmawia który celebrans, bo się komuś zapomniało zaznaczyć (choć logiczne jest, że w Wielki Czwartek z reguły są koncelebransi). Początek Kanonu i wspomnienie żyjących, oraz modlitwy po podniesieniu są w zwykłym miejscu. A nuty do On to w dzień przed męką... (także te na Wielki Czwartek) na końcu Mszału w dodatku. Jednym słowem bez dobrego przygotowania się i zapamiętania (lub popisania po Mszale) gdzie co jest i co kto co ma odmawiać oraz bez znajomości struktury Kanonu pomyłka jest pewna.
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
kamilek
Gość
« Odpowiedz #11 dnia: Kwietnia 04, 2010, 21:03:07 pm »

.
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5780


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #12 dnia: Kwietnia 04, 2010, 21:10:27 pm »

3 godziny ??
U nas na Piasku x. Grzegorz "trzymał" nas 3 godziny 35 minut ;D
Deo Gratias.


ps. może za to, że tak długo i bez podziękowań i bez święcenia pokarmów był dziś udaremniony zamach na x. Grzegorza...
         tak sobie żartobliwie gdybam :)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 04, 2010, 21:18:59 pm wysłana przez szkielet » Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #13 dnia: Kwietnia 04, 2010, 21:14:00 pm »

W Bytomiu wszystko (razem z poświęceniem pokarmów trwało ok. 2 h. 50 m.)
Zapisane
zdewirtualizować awatary
giacinto
uczestnik
***
Wiadomości: 115


« Odpowiedz #14 dnia: Kwietnia 04, 2010, 21:19:09 pm »

A w mojej parafii chyba średnia krajowa. Ogień wzniecono, gdy słonce świecilo, potem tam gdzieś coś sie zapalilo. Dzieci i babcie klaskały, dzięwczęta w kościele skakały i za zmartwychwstanie dziękowały. Na zakończenie proboszczuniu kochany, pozdrowił wszystkie parafiany i przypomniał od ołtarza, że od tej chwili mięsko już sie jada... I rano na rezurekcję nie trzeba fatygi tylko w domu należy sprawować fatygi, bo radosne to świeto zmartwychwstania umozliwiła właśnie liturgia klaskana. Ot wszystko.
Zapisane
Strony: [1] 2 3 ... 5 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Triduum Paschalne w waszych parafiach « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!