Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 26, 2024, 03:14:45 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Reforma obrzędów Wielkiego Tygodnia - 1951-1955
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 6 Drukuj
Autor Wątek: Reforma obrzędów Wielkiego Tygodnia - 1951-1955  (Przeczytany 33015 razy)
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« dnia: Kwietnia 03, 2010, 15:45:01 pm »

Uczestnicząc w ceremoniach Wielkiego Tygodnia, zawsze z pewnym smutkiem porównuję tekst z mojego starego mszalika z lat 50-tych  z tym, co widzę i słyszę (tj. z liturgią 1962 r).

Niedawno natknąłem się na jednej ze stron internetowych na takie oto stwierdzenie:

"The Modernist changes of 1956-1962 were engineered by the Freemason presbyter Hannibal Bugnini, the Chief Architect of the Novus Ordo of 1969, and were never approved by Pope Pius XII personally or officially published in the Acta Apostolicae Sedis. They were introduced by Bugnini as the basis of the Novus Ordo."

"Modernistyczne zmiany z lat 1956-1962 były zaprojektowane przez masona H. Buniniego, glównego architekta NOM, i nie były nigdy zaaprobowane przez papieża Piusa XII osobiście ani opublikowane w Acta Apostolicae Sedis".

Czy to faktycznie jest prawda (że Pius XII formalnie nie zaaprobował tych zmian)?   Bo wygląda na to, że Maxima Redemptionis Piusa XII mówi tylko o zmianach czasu odprawiania ceremonii, ale nie o zmianach rubryk i tekstu. W jaki sposób w takim razie promulgowano te reformy?
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 04, 2010, 00:36:16 am wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #1 dnia: Kwietnia 03, 2010, 16:59:35 pm »

bzdura, Pius XII zaaprobował te zmiany

ale czy wszystkie są szczęśliwe ? hmm, pewnie nie. mam na mysli wlk piątek
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #2 dnia: Kwietnia 03, 2010, 18:05:36 pm »

Cytuj
ale czy wszystkie są szczęśliwe ? hmm, pewnie nie. mam na mysli wlk piątek

A cóż takiego zmieniono w Wielki Piątek?
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #3 dnia: Kwietnia 03, 2010, 18:23:52 pm »

trochę zreformowano tzw. ,,mszę uprzednio poświęconych darów"(czyli obrzędy Komunii Świętej), ale zmiany nie są wielkie. Nie wiem czy też kiedyś świeccy mogli śpiewać Pasję w Wielki Piątek. Chyba nie.
Zapisane
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #4 dnia: Kwietnia 03, 2010, 20:54:23 pm »

trochę zreformowano tzw. ,,mszę uprzednio poświęconych darów"(czyli obrzędy Komunii Świętej), ale zmiany nie są wielkie.
Raczej spore. Skasowano kielich, podniesienie Hostii, okadzenie, Komunię przyjmował tylko celebrans i szaty były cały czas czarne. To tak w skrócie niektóre zmiany. 
Nie wiem czy też kiedyś świeccy mogli śpiewać Pasję w Wielki Piątek. Chyba nie.
Obecnie też nie mogą. Dopiero ryt '65 na to pozwolił.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #5 dnia: Kwietnia 03, 2010, 21:08:51 pm »

Prócz tego:

- przy modlitwie za Żydów przedtem nie klękano, po reformie juz tak
- zniesiono śpiewanie pięknego i bardzo starego hymnu Vexilla Regis

i wiele innych pomniejszych zmian. Tutaj jest artykul po włosku wyliczający zmiany:
http://disputationes-theologicae.blogspot.com/2010/03/la-riforma-della-settimana-santa-negli.html
Tłumaczenie googla:
http://translate.google.com/translate?js=y&prev=_t&hl=en&ie=UTF-8&layout=1&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fdisputationes-theologicae.blogspot.com%2F2010%2F03%2Fla-riforma-della-settimana-santa-negli.html&sl=it&tl=pl

Zmiany w obrzędach Wielkiej Soboty są szczególnie daleko idące.

Ale moje pytanie dalej pozostaje otwarte: w jaki sposób promulgowano te zmiany - tzn. jaki dokładnie dokument papieski o tym mówi?
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 03, 2010, 21:15:48 pm wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
szija
uczestnik
***
Wiadomości: 107


« Odpowiedz #6 dnia: Kwietnia 03, 2010, 21:12:49 pm »

A Wielka Sobota i Wigilia Paschalna? Bo przyznam szczerze, że mi się ta "obecna" Wigilia w obu formach trochę dziwna zdaje...
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #7 dnia: Kwietnia 03, 2010, 21:18:50 pm »

A Wielka Sobota i Wigilia Paschalna? Bo przyznam szczerze, że mi się ta "obecna" Wigilia w obu formach trochę dziwna zdaje...

Tutaj zmany były szczególnie dziwne i jak się wydaje dość sztuczne: np redukcja proroctw z 12 do 4, rozbicie litanii do wszystkich Św. na dwie części, dołożenie odnowienia obietnic chrzcielnych (rzecz stworzona "ex nihilo", nigdy wcześniej nie znana), itd.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #8 dnia: Kwietnia 03, 2010, 22:15:10 pm »

Polecam książkę: Krzystek A. (ks.), Generalna reforma liturgiczna papieża Piusa XII, Szczecin 2000, stron 343.

Dekrety (za: Ziółkowski J. (ks.), Mały ceremoniał dla kleryków i kapłanów, Poznań 1957, stron 109):

1. Dekret ogólny św. Kongregacji Rytu o odnowieniu obrzędów Wielkiego Tygodnia
2. Instrukcja o należytym odprawianiu wznowionego porządku Wielkiego Tygodnia
3. Objaśnienie odnośnie do czynności liturgicznych podczas "Świętego Triduum" zgodnie z odnowionym porządkiem Wielkiego Tygodnia
4. Instrukcja Komisji Liturgicznej Episkopatu Polski na Wielki Tydzień

Są miejsca, gdzie można uczestniczyć w Liturgii Wielkiego Tygodnia sprawowanej według dawnego porządku, sprzed reform Piusa XII (zapewne nie w całości, ale po części).
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 03, 2010, 22:31:12 pm wysłana przez Nathanael » Zapisane
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #9 dnia: Kwietnia 03, 2010, 22:45:49 pm »

Są miejsca, gdzie można uczestniczyć w Liturgii Wielkiego Tygodnia sprawowanej według dawnego porządku, sprzed reform Piusa XII (zapewne nie w całości, ale po części).
W Polsce w Krakowie u ks. Rafała Trytka i we wszystkich kaplicach SV.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #10 dnia: Kwietnia 03, 2010, 23:49:19 pm »

A Wielka Sobota i Wigilia Paschalna? Bo przyznam szczerze, że mi się ta "obecna" Wigilia w obu formach trochę dziwna zdaje...

Tutaj zmany były szczególnie dziwne i jak się wydaje dość sztuczne: np redukcja proroctw z 12 do 4, rozbicie litanii do wszystkich Św. na dwie części, dołożenie odnowienia obietnic chrzcielnych (rzecz stworzona "ex nihilo", nigdy wcześniej nie znana), itd.

przyznam sie Panstwu, ze mialem dzis celowo Mszalik o. Lefebvre'a z 1931, sledzilem roznice w formie rytu i co do zmiany samego tekstu, korzysci nie widze. Na pewno czytanie tych 12 proroctw musialo trwac konkretnie, ale czy się komu spieszy w taki dzień ;) ?

To i u modernistow potrafia dzis byc proroctwa czytane w liczbie wiekszej niz 4
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #11 dnia: Kwietnia 03, 2010, 23:55:55 pm »

Ks. Raivo FSSPX też odprawia wg. mszału sprzed 1955 r.
Jako ciekawostkę przeczytałem dziś, że Jan XXIII po wyrzuceniu ks. Bugniniego też powrócił do wcześniejszej wersji obchodów Triduum (przynajmniej w 1959 r. tak było).
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #12 dnia: Kwietnia 04, 2010, 08:39:13 am »

Są miejsca, gdzie można uczestniczyć w Liturgii Wielkiego Tygodnia sprawowanej według dawnego porządku, sprzed reform Piusa XII (zapewne nie w całości, ale po części).
W Polsce w Krakowie u ks. Rafała Trytka i we wszystkich kaplicach SV.

Są tacy, którzy w pełnej łączności z Stolicą Apostolską odprawiają w ten (starszy) sposób ;)
Zapisane
kamilek
Gość
« Odpowiedz #13 dnia: Kwietnia 04, 2010, 12:47:09 pm »

.
Zapisane
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #14 dnia: Kwietnia 04, 2010, 15:05:00 pm »

Są miejsca, gdzie można uczestniczyć w Liturgii Wielkiego Tygodnia sprawowanej według dawnego porządku, sprzed reform Piusa XII (zapewne nie w całości, ale po części).
W Polsce w Krakowie u ks. Rafała Trytka i we wszystkich kaplicach SV.

Są tacy, którzy w pełnej łączności z Stolicą Apostolską odprawiają w ten (starszy) sposób ;)
Nie słyszałem, by Stolica Apostolska dawała komuś jakieś indulty na celebrację W. Tygodnie z ksiąg sprzed 1955. Odprawiają też rano obrzędy czy wieczorem?
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Strony: [1] 2 3 ... 6 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Reforma obrzędów Wielkiego Tygodnia - 1951-1955 « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!