Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 23, 2024, 18:12:35 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231955 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Bractwo św. Jozafata.
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 ... 12 Drukuj
Autor Wątek: Bractwo św. Jozafata.  (Przeczytany 47983 razy)
marcin
Gość
« Odpowiedz #15 dnia: Maja 26, 2010, 19:03:20 pm »

Nie wiedziałem, ze Pan obecnie w Bułgarii przebywa ;-)
jakoś tak się złożyło :)

Pana fascynację (IMHO- dość niezdrową:-)) "wschodniactwem".

a cóż w niej nie zdrowego :) Pierwsze misje na ziemiach Polskich były bizantyjskie.
Zapisane
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #16 dnia: Maja 26, 2010, 20:02:56 pm »

Cytuj
Nie mniej jednak nie widzę nic złego w chodzeniu do prawosławnych pod warunkiem że się nie zaniedbuje obowiązku niedzielnego w kościele katolickim.
I Komunię Pan tez u nich przyjmuje?
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
marcin
Gość
« Odpowiedz #17 dnia: Maja 26, 2010, 20:26:07 pm »

Cytuj
Nie mniej jednak nie widzę nic złego w chodzeniu do prawosławnych pod warunkiem że się nie zaniedbuje obowiązku niedzielnego w kościele katolickim.
I Komunię Pan tez u nich przyjmuje?
Pan to chyba wcale prawosławia nie zna... a kto by mi dal? :) raz u unitow w Sofii podchodzę pewnie po Pryczastie i mi ksiądz bo widzi nową twarz "spowiadałeś się?" Wtedy jeszcze mój bułgarski był mizerny i wydukałem "tak ja z Polski" uśmiechnął się i mi udzielił komunii.
Ale panie fidelistraditioni zaraz po tym jak udzielą mi miropomazania wyrzeknę się herezji rzymskiej przystąpię i tam do komunii ;)
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #18 dnia: Maja 26, 2010, 20:51:51 pm »

Prawosławni raczej przyjmują komunię po  każdorazowej spowiedzi, nie ma więc u nich takich kolejek do komunii jak u katolików. Do komunii poprzystępuje mało osób,
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #19 dnia: Maja 26, 2010, 21:15:22 pm »

Panie Ryszardzie popełnia Pan błąd logiczny. Niektórzy prawosławni przystępują rzadko do komunii nie dlatego, że muszą iść do spowiedzi, ale dlatego, że w ich opinii człowiek jest niegodny przyjmować Chrystusa zbyt często. Poza tym nie można generalizować - w różnych miejscach różnie to wygląda.
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #20 dnia: Maja 26, 2010, 21:17:52 pm »

... popełnia Pan błąd logiczny.
Ale dlaczego akurat logiczny?
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #21 dnia: Maja 26, 2010, 21:40:27 pm »

Moje obserwacje dotyczące przyjmowania komunii świętej dotyczą tylko katedry św. Marii Magdaleny w Warszawie, trudno mi powiedzieć jak jest w innych cerkwiach. Z racji zawodowych mam kontakt z Ordynariatem Polowym Prawosławnym.
Zapisane
marcin
Gość
« Odpowiedz #22 dnia: Maja 26, 2010, 22:28:17 pm »

w prawosławiu pokutuje zabobon rzadkiego komunikowania się. Teolodzy prawosławni co i raz napominają że to jest złe, że im częściej tym lepiej, że to jest centrum ich życia ale niektórzy księża wiedzą swoje i wmawiają wiernym że raz w roku to na pewno starczy i częściej nie trzeba. Właśnie w ubiegłą niedziele widziałem kuriozalny przypadek. Jeden z wiernych podszedł do spowiadającego księdza z boku ikonostasu, wyspowiadał się, po chwili ksiądz przyniósł (wszystko się dzieje w czasie liturgii) kielich i udzielił komunii temu wiernemu, ten po komunii sobie poszedł :) A to działo się w części Liturgii katechumentów.
Tam gdzie oddziaływanie katolicyzmu na życie cerkwi jest większe i przenika praktyka częstej komunii.
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #23 dnia: Maja 27, 2010, 06:46:57 am »

dlaczego Panstwo sie dziwicie? u nas bylo np. w XIX w. dokladnie tak samo: rzadkie komunie, a jak juz byly to zdazaly sie tez niezaleznie od mszy w trakcie jej trwania...
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #24 dnia: Maja 27, 2010, 07:21:20 am »

dokładnie tak. W KK tak też było. Dopiero od św.Piusa X się zaczęło zmieniać. Ale czy u nas nie poszło to za daleko?. Niedawno byłem we Włoszech 2 tygodnie w Diamante na Kalabrii. W kościele było 6 świec i krzyż na ołtarzu(za wzorem Benedykta XVI), wierni masowo przystępuja do komunii. Ale żadnego spowiednika w konfesjonale nie widziałem.
Zapisane
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #25 dnia: Maja 27, 2010, 07:35:08 am »

Przeciez nie musieli sie spowiadac akurat przed Msza. :) jest to jednak problem,jak bylem w NY i pojechalem z rodzina, ktora tam mieszka na Msze do kosciola dla "poloniji" to do Komunii poszli wszyscy. Jak spytalem kiedy spowiadaja bo chcialem akurat pojsc to popatrzyli na mnie i zdziwieni odparli: Nie ma spowiedzi :o :o Mialem niezlego zonka pamietam. Komunia na lape rzecz jasna. A kosciol taki piekny... Cala Msze myslalem co to sie nam porobilo...
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #26 dnia: Maja 27, 2010, 07:44:25 am »

we francji konfesjonały (o ile jeszcze sa...) służą jako szafy na szczotki itp. graty
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #27 dnia: Maja 27, 2010, 07:51:41 am »

Bede mial na dniach okazje to sprawdzic  :(
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #28 dnia: Czerwca 01, 2010, 21:54:21 pm »

http://pl.wikipedia.org/wiki/Bractwo_%C5%9Awi%C4%99tego_Jozafata
Zapisane
marcin
Gość
« Odpowiedz #29 dnia: Czerwca 01, 2010, 22:08:38 pm »

oby prawosławni nie zaczeli silnego nawracania u nas.

ps.
ogladałem zdjęcia ze strony bractwa i... ani razu nie widziale ikonostasu? Czyżby oni go usuneli?
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4 ... 12 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Bractwo św. Jozafata. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!