Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 24, 2024, 03:21:34 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231955 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Bractwo św. Jozafata.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 7 8 [9] 10 11 12 Drukuj
Autor Wątek: Bractwo św. Jozafata.  (Przeczytany 47989 razy)
marcin
Gość
« Odpowiedz #120 dnia: Lipca 21, 2010, 11:42:31 am »

tu nie chodzi o to że Ukraińcy są patriotami ale chodzi o stosunek to historii. Daleki jestem od generalizowania - ukraiński patriota = banderowca. Podobnie jak mój przyjaciel Serb obrazi się gdy go nazwę czetnikiem choć jest wielkim serbskim patriotą. Mam znajomego Chorwata, jakby mógł zamiast firanek w oknach powywieszałby chorwackie flagi ale jak mu powiem że jest ustaszem to się w nim krew gotuje.
Ukrainiec może być wielkim patriotą i stronić od spuścizny Bandery (z tego co wiem on sam był prawosławny a jego ojciec został ubity rzez komunistów i był katolikiem). Ja bardzo lubię Ukraińców nie dlatego że chodzę do ich Kościoła ale dlatego że są bardzo podobni do Polaków i takie osoby jak x.Kowpak swoją propagandą robią mur. Gdyby śp. abp Szeptycki widział co robią kowpakowcy stanął by na nogi i pognał ich daleko na stepy. Przypominam że ta ikona Kościoła ukraińskiego stanęła w obronie prawosławia podczas akcji palenia cerkwi na chełmszczyznie.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #121 dnia: Lipca 21, 2010, 11:46:58 am »

Te palenie cerkwii w 1938 roku to bardzo niegodna sprawa w naszej historii.
Zapisane
MilesChristi
uczestnik
***
Wiadomości: 145


« Odpowiedz #122 dnia: Lipca 21, 2010, 11:51:11 am »

Cytat: Fons Blaudi
Dziwi mnie troche ta polska tendencja do narzucania wszystkim naszego historycznego punktu widzenia : Ukraincom, Niemcom, Litwinom, Bog wie komu jeszcze.
Nie narzucam nikomu polskiego punktu widzenia w kwestii historii. Wręcz przeciwnie - uważam, że za wiele katastrof narodowych jesteśmy sami sobie winni.

Cytat: TKN
Boś się Pan dziwił, że ukraińscy grekokatolicy wspierają ukraińskich grekokatolików ;-)
Dziwi mnie, że ukraińscy grekokatolicy wspierają tych ukraińskich grekokatolików, których na pewno nie powinni. ;)
Zapisane
Kimże jest Ta,
która świeci z wysoka jak zorza, 
piękna jak księżyc,
jaśniejąca jak słońce, 
groźna jak zbrojne zastępy?

(Pnp 6,10)

Ave Maria!
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #123 dnia: Lipca 21, 2010, 12:11:09 pm »

Ja tam nigdzie nie słyszałem by Bractwo św.Jozafata popierało zbrodnie na Polakach. Co zaś do samych Ukraińców to każdy naród ma takich bohaterów na których sobie zasłuży. Ukraińskie "tradycje" w tym temacie niestety od zarania ich starań od niepodległość pełne są najbardziej krwawych jatek, rzeźni i mordów zarówno w wydaniu ich samych jak i dokonywanych na nich przez Polaków, Litwinów Tatarów, Rosjan i Turków, potem zaś lata "rewolucji" dokonały jeszcze większych spustoszeń oraz rozigrały dzikość mordu do niebywałych granic, lata sowieckiej okupacji Ukrainy z okresem "Wielkiego Głodu" a potem okrutne lata wojny jedynie dopełniły miary. Nie ma się zatem czemu dziwić, że ciężko jest im odróżnić właściwe uczucie miłości Ojczyzny z oceną tych którzy o nią z własnej bądź też jak to często było w UPA przymuszonej woli walczyli. Tam po prostu krew, jatka rzeź śmierć i głód były na porządku dziennym, to bardzo biedni nasi Bracia, których nieszczęściem była ich historia bardzo złożona i poplątana, podczas gdy były szanse na to byśmy razem żyli po Bożemu w jednym Królestwie. Jest także naszą winą niestety że nie potrafiliśmy tego uczynić....
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
TKN
aktywista
*****
Wiadomości: 515


« Odpowiedz #124 dnia: Lipca 21, 2010, 12:18:00 pm »

[...]takie osoby jak x.Kowpak swoją propagandą robią mur.

Ale jaką propagandą? To, że Bractwo ma zwolenników wśród banderowców, nie znaczy że x. Kowpak nim jest, to raz.
A dwa, abp Szeptycki jakoś milczał a nawet wydał zgodę na oddelegowanie swoich księży do SS Galizien
Zapisane
TKN
aktywista
*****
Wiadomości: 515


« Odpowiedz #125 dnia: Lipca 21, 2010, 12:59:47 pm »

A co ? Mial zostawic zolnierzy bez kapelanow ?

A nie, ale pogonić np. takich, którzy mówili:
„Będziemy mordować Lachów do pnia, do korzenia”, lub nawoływali do "wyplenienia polskiego kąkolu z ukraińskiej pszenicy”...
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #126 dnia: Lipca 21, 2010, 13:35:50 pm »

Sprawa braku odpowiednich bohaterów narodowych dotyczy całej Ukrainy.
To jest problem polonizacji elit i problem głupiej polityki Chmielnickiego.
« Ostatnia zmiana: Lipca 21, 2010, 13:43:23 pm wysłana przez Zygmunt » Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #127 dnia: Lipca 21, 2010, 14:07:15 pm »

Sprawa braku odpowiednich bohaterów narodowych dotyczy całej Ukrainy.
To jest problem polonizacji elit i problem głupiej polityki Chmielnickiego.

Zgadza się ale też problem "robienia Kozaków w konia" wbrew woli Króla...nie jesteśmy "czyści" ...niestety ...
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
marcin
Gość
« Odpowiedz #128 dnia: Lipca 21, 2010, 14:35:03 pm »

pewnie że nie jesteśmy, Polacy nie są niepokalanie poczętym narodem i jesteśmy także odpowiedzialni za to co działo się na Ukrainie. Wątek bractwa Jozafata i Bandery jest nie po to aby poużywać sobie na Ukraińcach ale aby pokazać że bezrefleksyjne idealizowanie ich jest po prostu głuuu... tfu jest niemądre. Problem UPA i abpa Szeptyckiego bardzo przypomina problem ustaszy i kard. Alojzego Stepinaca. Ten kto chce znajdzie wij aby uderzyć a odrobina dobrej woli pozwoli zrozumieć meandry losów tych dwóch wielkich mężów Kościoła.
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #129 dnia: Lipca 26, 2010, 09:45:44 am »

celebrowano Boską Liturgię w obrządku ukraińskim. Kto był, ten pewnie widział ten liturgiczno-rytualny "mix" wschodu z zachodem. To są tradycjonaliści???? Albo rybki, albo akwarium!
tak wlasnie wyglada przedsoborowa liturgia unicka. i co? herezja?
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #130 dnia: Lipca 26, 2010, 09:52:18 am »

Można upamiętniać UPA i jednocześnie nie być antypolakiem
oj chyba nie można. aczkolwiek mogę się mylic...
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
marcin
Gość
« Odpowiedz #131 dnia: Lipca 26, 2010, 17:10:56 pm »

celebrowano Boską Liturgię w obrządku ukraińskim. Kto był, ten pewnie widział ten liturgiczno-rytualny "mix" wschodu z zachodem. To są tradycjonaliści???? Albo rybki, albo akwarium!
tak wlasnie wyglada przedsoborowa liturgia unicka. i co? herezja?

jaka herezja. Trzeba zmienić metodę myślenia że wszystko przed soborem było idealne a teraz jest paskudne. Latynizacja rytów wschodnich była bardzo daleko idąca i imho nie było to coś co mogło rościć sobie określenie stan idealny. Stan rytów wschodnik porównałbym do stanu liturgii rzymskiej przed trydentem. Siłą unitów będzie jasna, silna i możliwie najczystsza liturgia. Unici czasami boją się że delatynizacja mszy może wiązać się z marginalizacją ich kościołów w imię dialogu z prawosławiem, i czasami, choć nie umiem tego w żaden sposób udowodnić, niektórzy uważają latynizmy za oznakę jedności z Rzymem i boją się że redukowanie ich będzie krokiem przed oddaniem ich swojemu losowi gdzieś na marginesie życia Kościoła.
A jeśli się nie mylę większość latynizmów to okres późnego baroku a nie czas zaraz po zawiązaniu unii. Zatem tradycja unicka to nie koniecznie synod zamojski. 
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #132 dnia: Lipca 26, 2010, 19:55:12 pm »

ale mi chodzi o to, by nie demonizowac tych latynizmow ;)
dle mnie Boska Liturgia bez latynizmow w Kostomlotach jest tak samo Boska jak u bazylianow :)
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #133 dnia: Lipca 27, 2010, 07:35:46 am »

ale mi chodzi o to, by nie demonizowac tych latynizmow ;)
dle mnie Boska Liturgia bez latynizmow w Kostomlotach jest tak samo Boska jak u bazylianow :)
W Kostomlotach podobno sie ukrainizuje liturgia :)
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #134 dnia: Lipca 27, 2010, 07:44:48 am »

:(
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Strony: 1 ... 7 8 [9] 10 11 12 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Bractwo św. Jozafata. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!