Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 08:09:12 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231947 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Bractwo św. Jozafata.
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 12 Drukuj
Autor Wątek: Bractwo św. Jozafata.  (Przeczytany 47944 razy)
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« dnia: Marca 25, 2010, 13:46:43 pm »

Zakładam ten wątek z myślą o Bractwie św. Jozafata, które działa na Ukrainie, a którego kapłani byli święceni przez biskupów Bractwa św. Piusa X. Powstało w pewnej opozycji wobec hierarchi UKG, a nawet ksiądz Kowpak założyciel został ekskomunikowany przez Watykan. Proszę o uwagi, opinie wobec tej współnoty
Zapisane
Matthaeus
rezydent
****
Wiadomości: 289


Św. Stanisławie módl się za nami!

« Odpowiedz #1 dnia: Marca 25, 2010, 20:28:58 pm »

Za dużo o nich nie wiem, ale sama ich idea jest raczej dobra. Są jednak dwie wątpliwości:

a) owa ekskomunika rzucona przez Watykan

b) sprzyjają niestety banderowcom (trudno mi się gniewać na Ukraińców że walczyli o własne państwo, ale nikt przecież nie może akceptować jawnych zbrodni, czy może wręcz ludobójstwa, zwłaszcza osoby duchowne).
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #2 dnia: Marca 25, 2010, 21:46:33 pm »

Ekskomunika zostala "rzucona" przez Arcybiskupa Wiekszego UKGK. Watykan ja podtrzymal nie znajdujac podstaw do przyjecia odwolania.
Zapisane
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #3 dnia: Marca 26, 2010, 09:10:12 am »

Co to za ekskomunika? Słuszna, czy nie?
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #4 dnia: Marca 26, 2010, 10:49:00 am »

Cytat: wikipedia
Bractwo odrzuca reformy liturgiczne wprowadzone w Ukraińskim Kościele Greckokatolickim. Sprzeciwia się usunięciu Stacji Drogi Krzyżowej , różańca i monstrancji z liturgii i parafii tego kościoła. Nie zgadza się też z porzuceniem języka cerkiewnosłowiańskiego w liturgii, na rzecz ukraińskiego.
Sobór nie oszczędził także Boskiej Liturgii...
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #5 dnia: Marca 26, 2010, 11:14:54 am »

Tak, Panie FT, ale zmienił ją bardzo niewiele w porównaniu do zmian NOM-owych ;) Z resztą część zmian była tylko usunięciem latynizmów. Porównanie rytu bizantyjskiego obecnego w Kościele katolickim dzisiaj - http://www.grekat.stalwol.pl/boskalit.html  oraz obecnej dzisiaj w Kościele prawosławnym Boskiej Liturgii- http://www.cerkiew.szczecin.pl/pdf/Lit%20sw.%20Jana%20Zlotoustego.pdf  Zmiany nie są duże, jak dla mnie największą różnicą między liturgią w cerkwi prawosławnej a greckokatolickiej jest wymieniane imienia Papieża i to kilkakrotnie w ciągu Mszy ( chyba chcą tym samym podkreślić swoją katolickość  ;) )
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #6 dnia: Marca 26, 2010, 13:00:47 pm »

Nie możemy przymuszać naszych wschodnich katolików do odmawia różanća, czy Drogi Krzyżowej, Praktyki te nie są znane w duchowości wschodniej. Już przed SWII usuwano latynizmy z katolickich kościołów wschodnich. Tak samo jak my rzymscy katolicy nie jesteśmy zobowiązani np. do długich postów, jakie wschodniacy stosuja.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #7 dnia: Marca 26, 2010, 13:52:51 pm »

to nie wiem do końca o chodzi. Zresztą my w Polsce nie znamy innego Kościoła niż UKG. Nie mamy możliwości porównania.
Zapisane
Piotr
uczestnik
***
Wiadomości: 218

« Odpowiedz #8 dnia: Marca 27, 2010, 07:46:14 am »

Tak, Panie FT, ale zmienił ją bardzo niewiele w porównaniu do zmian NOM-owych ;) Z resztą część zmian była tylko usunięciem latynizmów. Porównanie rytu bizantyjskiego obecnego w Kościele katolickim dzisiaj - http://www.grekat.stalwol.pl/boskalit.html  oraz obecnej dzisiaj w Kościele prawosławnym Boskiej Liturgii- http://www.cerkiew.szczecin.pl/pdf/Lit%20sw.%20Jana%20Zlotoustego.pdf  Zmiany nie są duże, jak dla mnie największą różnicą między liturgią w cerkwi prawosławnej a greckokatolickiej jest wymieniane imienia Papieża i to kilkakrotnie w ciągu Mszy ( chyba chcą tym samym podkreślić swoją katolickość  ;) )
Zasadniczo ma Pani rację. Ale praktyka pokazuje inaczej. Któryś ze synodów(lata 90') w Polsce zrobił coś w rodzaju "małej reformy". Polegało to na tym iż wiele części liturgii uzyskało status opcjonalnych np. mała litania, modlitwa 2 antyfony, 2 antyfona, litania za zmarłych, litania za wyłączonych, kawałek liturgii wiernych, kawałek litanii ofiarowania(ze 3/4). Wszystko to powoduje że Boska Liturgia(uroczysta, z okadzeniami, etc.) może trwać tylko godzinę, a nie jak u prawosławnych ze 2 lub 3.
Zapisane
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #9 dnia: Marca 27, 2010, 16:01:17 pm »

Hmmm... ale niedzielna w krakowskiej cerkwi trwa 1.5 godz. ;)
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #10 dnia: Maja 25, 2010, 21:04:57 pm »

http://www.grekokatolicy.pl/czasopismo/numery/numer-1-1-2010/rozam-nie-omina-koscioa-greckokatolickiego.html
Ciekawy, choć może trochę stronniczy artykuł
Zapisane
marcin
Gość
« Odpowiedz #11 dnia: Maja 25, 2010, 22:40:31 pm »

Sobór nie oszczędził także Boskiej Liturgii...
np ? co takiego zrobił? Od latynizował?
Cytuj
Polegało to na tym iż wiele części liturgii uzyskało status opcjonalnych np. mała litania, modlitwa 2 antyfony, 2 antyfona, litania za zmarłych, litania za wyłączonych, kawałek liturgii wiernych, kawałek litanii ofiarowania(ze 3/4). Wszystko to powoduje że Boska Liturgia(uroczysta, z okadzeniami, etc.) może trwać tylko godzinę, a nie jak u prawosławnych ze 2 lub 3.
oj chyba w godzinę się uroczystej nie da rady odprawić. Najkrótsza (ze skrótami) liturgia bez kazania na jakiej byłem to 45min. W ostatnią niedziele byłem przed mszą katolicką u prawosławnych na liturgii i liturgia rozpoczeła się o 9.00 a o 10.10 byłem już w drodze do katolickiego kościoła.
Te 3 godzinne liturgie to są połączone z innymi nabożeństwami. Bo nie mam pojęcia jak można liturgię do 3 godzin rozciągnąć.
Zapisane
TKN
aktywista
*****
Wiadomości: 515


« Odpowiedz #12 dnia: Maja 26, 2010, 10:25:50 am »

W ostatnią niedziele byłem przed mszą katolicką u prawosławnych na liturgii[...]

Może to głupie pytanie, ale po kiego diabła chodzi Pan na liturgie do prawosławnych?
Pan tak regularnie do schizmatyków chadza?
« Ostatnia zmiana: Maja 26, 2010, 10:28:20 am wysłana przez TKN » Zapisane
marcin
Gość
« Odpowiedz #13 dnia: Maja 26, 2010, 11:08:35 am »

Może to głupie pytanie, ale po kiego diabła chodzi Pan na liturgie do prawosławnych?
Pan tak regularnie do schizmatyków chadza?

haha to mnie pan tym pytaniem zaskoczył. Ale zaspokoję pana ciekawość.
Otóż nie, nie chodzę regularnie, byłem tylko dlatego że była to prawdopodobnie ostatnia niedziela tu w Veliko Tarnovo i chciałem choć raz pójść do prawosławnych zobaczyć jak wygląda liturgia w Cerkwi bułgarskiej. Nie mniej jednak nie widzę nic złego w chodzeniu do prawosławnych pod warunkiem że się nie zaniedbuje obowiązku niedzielnego w kościele katolicki.

jeszcze jedno. W tekście bp Hilariona wspomniany jest Dimitr z Rustowa, to fascynująca postać bo nie dość że czerpał z zachodniej mistyki i duchowości to założył prawosławne bractwo - Niepokalanego Poczęcia NMP :) I jest on świętym w prawosławiu... taki ekumeniczny był :)
« Ostatnia zmiana: Czerwca 02, 2010, 14:02:43 pm wysłana przez marcin » Zapisane
TKN
aktywista
*****
Wiadomości: 515


« Odpowiedz #14 dnia: Maja 26, 2010, 11:27:56 am »

tu w Veliko Tarnovo i chciałem choć raz pójść do prawosławnych zobaczyć jak wygląda liturgia w Cerkwi bułgarskiej.

Nie wiedziałem, ze Pan obecnie w Bułgarii przebywa ;-)

Nie mniej jednak nie widzę nic złego w chodzeniu do prawosławnych pod warunkiem że się nie zaniedbuje obowiązku niedzielnego w kościele katolicki.

Tutaj mam akurat inne zdanie, ale znam Pana fascynację (IMHO- dość niezdrową:-)) "wschodniactwem".
Zapisane
Strony: [1] 2 3 ... 12 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Bractwo św. Jozafata. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!