Bractwo odrzuca reformy liturgiczne wprowadzone w Ukraińskim Kościele Greckokatolickim. Sprzeciwia się usunięciu Stacji Drogi Krzyżowej , różańca i monstrancji z liturgii i parafii tego kościoła. Nie zgadza się też z porzuceniem języka cerkiewnosłowiańskiego w liturgii, na rzecz ukraińskiego.
Tak, Panie FT, ale zmienił ją bardzo niewiele w porównaniu do zmian NOM-owych Z resztą część zmian była tylko usunięciem latynizmów. Porównanie rytu bizantyjskiego obecnego w Kościele katolickim dzisiaj - http://www.grekat.stalwol.pl/boskalit.html oraz obecnej dzisiaj w Kościele prawosławnym Boskiej Liturgii- http://www.cerkiew.szczecin.pl/pdf/Lit%20sw.%20Jana%20Zlotoustego.pdf Zmiany nie są duże, jak dla mnie największą różnicą między liturgią w cerkwi prawosławnej a greckokatolickiej jest wymieniane imienia Papieża i to kilkakrotnie w ciągu Mszy ( chyba chcą tym samym podkreślić swoją katolickość )
Sobór nie oszczędził także Boskiej Liturgii...
Polegało to na tym iż wiele części liturgii uzyskało status opcjonalnych np. mała litania, modlitwa 2 antyfony, 2 antyfona, litania za zmarłych, litania za wyłączonych, kawałek liturgii wiernych, kawałek litanii ofiarowania(ze 3/4). Wszystko to powoduje że Boska Liturgia(uroczysta, z okadzeniami, etc.) może trwać tylko godzinę, a nie jak u prawosławnych ze 2 lub 3.
W ostatnią niedziele byłem przed mszą katolicką u prawosławnych na liturgii[...]
Może to głupie pytanie, ale po kiego diabła chodzi Pan na liturgie do prawosławnych?Pan tak regularnie do schizmatyków chadza?
tu w Veliko Tarnovo i chciałem choć raz pójść do prawosławnych zobaczyć jak wygląda liturgia w Cerkwi bułgarskiej.
Nie mniej jednak nie widzę nic złego w chodzeniu do prawosławnych pod warunkiem że się nie zaniedbuje obowiązku niedzielnego w kościele katolicki.