Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 29, 2024, 02:47:43 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: W Mińsku Mazowieckim PATENY niemodne
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 5 Drukuj
Autor Wątek: W Mińsku Mazowieckim PATENY niemodne  (Przeczytany 14093 razy)
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« dnia: Marca 23, 2010, 11:19:47 am »

Jeden z naszym Forumowiczów dostrzegł, że w parafii  p/w św. Antoniego w Mińsku Mazowieckim bezcześci się prawie na każdej Mszy Najświętszy Sakrament. Polega to na rozdawaniu Komunii bez pateny i rozsypywaniu partykuł na posadzkę. Partykuły są rozdeptywane i na butach roznoszone po całym kościele.

o sprawie trzykrotnie informował miejscowego Proboszcza a także napisał list do ordynarjusza, JE abpa Henryka Hosera.

Polecam sprawę Państwa modlitwie i po leninowsku pytam "co robić" ??
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
kamilek
Gość
« Odpowiedz #1 dnia: Marca 23, 2010, 11:42:41 am »

.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #2 dnia: Marca 23, 2010, 11:55:32 am »

jest wiele miast na Mazowszu, które mogą sobie tylko pomarzyć o KRR, w Mińsku jakieś szanse na to są? W weekend byłem na Warmii, dobrze że w miejscowości była cerkiew i w niedzielę mogłem być na Boskiej Liturgii św. Bazylego. Bo tam to raczej żadnych szans na KRR nie ma. Młodzież ucieka za pracą za granicę albo do Warszawy, miasteczka pustoszeją, a starsi wierni nie są zainteresowani ,,mszą tyłem do ludzi i po łacinie". Taka to polska rzeczywistość małych miasteczek północnej i wschodniej Polski.
Zapisane
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #3 dnia: Marca 23, 2010, 12:17:07 pm »

Kiedy nie ma ministranta, szafarz udziela Komunii bez pateny. Tylko raz spotkalam ksiedza, ktory w takich wypadkach uzywa puszki z Hostiami jako pateny.
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
kamilek
Gość
« Odpowiedz #4 dnia: Marca 23, 2010, 13:31:16 pm »

.
Zapisane
antoninus op
Gość
« Odpowiedz #5 dnia: Marca 23, 2010, 14:45:41 pm »

Cytuj
Kiedy nie ma ministranta, szafarz udziela Komunii bez pateny. Tylko raz spotkalam ksiedza, ktory w takich wypadkach uzywa puszki z Hostiami jako pateny.

dokładnie, a takich Mszy jest większość. jeśli komunikuję ze specjalnej pateny z komunikantami to jeszcze da się połączyć jedno z drugim, ale już z puszką jest trudno (a tak czy owak dotyczy to przyjmowania Komunii w pozycji stojącej - proszę sobie wyobrazić machanie, przekręcanie komuś puszką pod brodą). inna sprawa, że ministrant z pateną się przydaje, bo ludzie często zatrzymują się trochę za daleko (ręka czasem jest za krótka  ;), słabo otwierają buzię (albo druga skrajność: wywalają język na brodę), czasem szarpią ustami i od razu odwracają głowę jeszcze dobrze nie chwytając, a jak jeszcze w kościele jest półmrok to bez takiej asysty jest naprawdę niewesoło. Ślinę i szminkę na palcach już pomijam...
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #6 dnia: Marca 23, 2010, 14:53:10 pm »

w tej parafji w MM jest ponoć ponad 100 ministrantów ...

jeszcze ...
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
antoninus op
Gość
« Odpowiedz #7 dnia: Marca 23, 2010, 14:58:36 pm »

jeśli ministrant, będąc na Mszy, nie raczy ruszyć wiadomej części, żeby stanąć z pateną, to chyba należy mu podziękować (no chyba, że paten zabrakło - czasem i tak bywa)...
ach, są też księża, a nawet moi współbracia akolici, którzy nie życzą sobie ministranta podczas komunikowania, bo im przeszkadza - inna sprawa, że jak stanie mi obok taki mały Jasio, który sięga mi do pasa i na palcach macha tą pateną na wszystkie strony pod różnym kątem, to może lepiej ja już sam...
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #8 dnia: Marca 23, 2010, 15:23:49 pm »

brakuje woli proboszcza

nasz Kolega chciał nawet kupić pateny, ale jest ich w parafji więcej niz xiezy
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #9 dnia: Marca 23, 2010, 15:53:08 pm »

Patena? A co to? Trzeba się powoli zacząć przyzwyczajać do takich widoków:


Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
MartuśKa
adept
*
Wiadomości: 8

« Odpowiedz #10 dnia: Marca 23, 2010, 16:50:27 pm »

KRR w Mińsku? Wow...byłoby wspaniale...

Panie Kamilku,a wiadomo o którą parafię chodzi?
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #11 dnia: Marca 23, 2010, 19:08:04 pm »

Z tego co sie orientuje, to NOM nie ma zadnej rubryki dotyczacej obowiazku pateny....
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #12 dnia: Marca 23, 2010, 19:13:47 pm »

Z tego co sie orientuje, to NOM nie ma zadnej rubryki dotyczacej obowiazku pateny....

Redemptionis Sacramentum nakazuje uzywanie pateny, gdy jest komunia do ust.
Zapisane
antoninus op
Gość
« Odpowiedz #13 dnia: Marca 23, 2010, 19:29:18 pm »

Komisja Liturgiczna naszej Prowincji jakiś czas temu wydała okólnik i było tam m. in., że ma być patena przy Komunii do ust, a jeśli jest na rękę, to patena ma być podkładana pod ręce przyjmującego (to wydano na bazie jakichś wskazań którejś z komisji/kongregacji).
Zapisane
Serpico
aktywista
*****
Wiadomości: 654

« Odpowiedz #14 dnia: Marca 23, 2010, 20:08:43 pm »

Z tego co sie orientuje, to NOM nie ma zadnej rubryki dotyczacej obowiazku pateny....

INSTRUKCJA REDEMPTORIS SACRAMENTUM
93.W celu uniknięcia niebezpieczeństwa upadku konsekrowanej hostii lub jakiegoś jej fragmentu, podczas Komunii wiernych należy używać pateny.

KODEKS PRAWA KANONICZNEGO
Kan. 1367 - Kto postacie konsekrowane porzuca albo w celu świętokradczym zabiera lub przechowuje, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa, zarezerwowanej Stolicy Apostolskiej; duchowny może być ponadto ukarany inną karą, nie wyłączając wydalenia ze stanu duchownego.

SOBÓR TRYDENCKI
Sesja XIII (1551)
Dekret o Najświętszym Sakramencie
(...)
Kan. 3. Jeśli ktoś przeczy temu, że w czcigodnym Sakramencie
Eucharystii
pod każdą postacią i w każdej jej odłączonej cząstce zawiera się
cały Chrystus - niech będzie wyklęty
Zapisane
Strony: [1] 2 3 ... 5 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: W Mińsku Mazowieckim PATENY niemodne « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!