Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 12:36:10 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Słuszne postulaty Forumowiczów
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] 4 5 Drukuj
Autor Wątek: Słuszne postulaty Forumowiczów  (Przeczytany 10491 razy)
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #30 dnia: Lutego 08, 2009, 12:47:36 pm »

Kiedyś pewien profesor polonista w tv albo radio tłumaczył, że nie mówi się 'forumowicz', ale 'forowicz'. Więc może należałoby zmienić tytuł wątku na 'słuszne postulaty forowiczów'

O poprawności formy gramatycznej czy leksykalnej stanowi częstotliwość jej użycia - tak twierdzi językoznawstwo angielskie. Skoro większość ludu anglojęzycznego mówi "It's me" zamiast "It's I" to pierwsza forma staje sie poprawna. Niestety zasada ta nie działa w naszej gramatyce normatywnej, preskryptywnej z ciągotkami do puryzmu językowego. Proponuję przyjąć formę forumowicz jako wspólpoprawną z forowicz. (Ale formę "przyszłem" chociaż częstszą stanowczo odradzam)
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #31 dnia: Lutego 08, 2009, 13:06:09 pm »

Może dlatego nie ma już języka angielskiego... Ciekawe kiedy językoznawcy wreszcie to zauważą?
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #32 dnia: Lutego 08, 2009, 13:24:19 pm »

A może po prostu zmienić na "Słuszne postulaty użytkowników forum", czy dyskutantów...
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #33 dnia: Lutego 08, 2009, 13:29:10 pm »

To wygląda na jakiś kompromis.
Zapisane
Miles_Christi
Gość
« Odpowiedz #34 dnia: Lutego 08, 2009, 13:58:28 pm »

A ja nie zdążyłem zapoznać się z twórczością pani Szmulki. Przeczytałem tylko opowieść o rozbitej rodzinie (z Tradelią itp.) i bardzo mi się podobała, jednak zdaje się że pani Szmulka udostepniła jeszcze coś?

Pani Szmulko! Proszę o priva lub zamieszczenie twórczości! :)
Zapisane
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #35 dnia: Lutego 08, 2009, 14:45:07 pm »

To i ja pozwolę sobie przyłączyć się do głosu Pana Rycerza Chrystusowego i śmiem nalegać o publiczne zamieszczenie na forum.
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #36 dnia: Lutego 08, 2009, 16:32:14 pm »

A ja proponuję aby tu podyskutować o pomysłach co do forum, a nie o kwestiach lingwistycznych
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1226


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #37 dnia: Lutego 08, 2009, 16:41:51 pm »

W poprzednim forum po zalogowaniu obok pola po lewej sotnie z ilością wiadomości prywatnych, itp. wyświetlał się mój obrazek, a teraz tego nie ma. Czemu?
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1226


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #38 dnia: Lutego 08, 2009, 16:43:48 pm »

Już jest dobrze, sam przez nie uwagę skasowałem.
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
PSFF
uczestnik
***
Wiadomości: 229


« Odpowiedz #39 dnia: Lutego 08, 2009, 21:29:14 pm »

Kiedyś pewien profesor polonista w tv albo radio tłumaczył, że nie mówi się 'forumowicz', ale 'forowicz'. Więc może należałoby zmienić tytuł wątku na 'słuszne postulaty forowiczów'

O poprawności formy gramatycznej czy leksykalnej stanowi częstotliwość jej użycia - tak twierdzi językoznawstwo angielskie. Skoro większość ludu anglojęzycznego mówi "It's me" zamiast "It's I" to pierwsza forma staje sie poprawna. Niestety zasada ta nie działa w naszej gramatyce normatywnej, preskryptywnej z ciągotkami do puryzmu językowego. Proponuję przyjąć formę forumowicz jako wspólpoprawną z forowicz. (Ale formę "przyszłem" chociaż częstszą stanowczo odradzam)

   To problem typu, czy pewne słowo, często używane powinniśmy pisać przez "ch", jak np. Fredro, czy prze "h", jak większość  ;). A przede wszystkim - czy skoro częstotliwość użycia jest wysoka, to powinno się wprowadzić do języka 'literackiego'? (Mam na myśli język oficjalny, nie język, jakim posługują się literaci - z tym może być różnie).
   A co do angielskiego - na pytanie przez telefon, czy mogę rozmawiać z M. (Alabama), odpowiedział "It's him', więc możliwości jest multum.
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #40 dnia: Lutego 08, 2009, 21:52:38 pm »

Mnie kiedyś pani poprawiła w wypracowaniu Tata na Ojciec gdyż jakoby moje słowo było kolokwialne. Tyle że nie wyobrażam sobie do Taty mówić Ojcze.

Poza tym jest jeszcze problem  z przenujący bo powinno być albo przekonywający albo przekonywujący.

Tylko że ten wątek się oddalił o kilometry świetlne od właściwego tematu.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Angelus Silesius
aktywista
*****
Wiadomości: 585


I'm gonna make him an offer he can't refuse

« Odpowiedz #41 dnia: Lutego 08, 2009, 22:02:48 pm »

Mnie kiedyś pani poprawiła w wypracowaniu Tata na Ojciec gdyż jakoby moje słowo było kolokwialne. Tyle że nie wyobrażam sobie do Taty mówić Ojcze.

Mnie kiedyś z mówienia "tata" wyleczył mój wujek (i ojciec chrzestny zresztą) parafrazując(?) to na "tate".
Teraz mówię różnie: po śląsku "papa" albo "fater", ale też "padre".
Dobry chrzestny nie jest zły!  ;D
Zapisane
"Religijny liberalizm pozbawia nas męczenników i misjonarzy, pozostawiając jedynie osoby kupczące religią, którym wtórują kobzy głoszące pokój w słowach, a nie w czynach!" abp Marcel François Lefebvre
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #42 dnia: Lutego 09, 2009, 06:35:56 am »

Mnie kiedyś pani poprawiła w wypracowaniu Tata na Ojciec gdyż jakoby moje słowo było kolokwialne. Tyle że nie wyobrażam sobie do Taty mówić Ojcze.


Ja tez nie, ale dla mojej zony np. to zupelnie naturalne.
Zapisane
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #43 dnia: Lutego 09, 2009, 07:50:22 am »

Moze by tak zdjecia dolaczyc do swojego profilu?mozna byloby widziec z kim ma sie przyjemnosc,calkiem inny charakter rozmowy ;D
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #44 dnia: Lutego 09, 2009, 08:00:46 am »

Moze by tak zdjecia dolaczyc do swojego profilu?mozna byloby widziec z kim ma sie przyjemnosc,calkiem inny charakter rozmowy ;D

Panie kuraku, nie każdy chce upubliczniać swój wizerunek... :)
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Strony: 1 2 [3] 4 5 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Słuszne postulaty Forumowiczów « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!