Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 26, 2024, 06:37:12 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: [FAQ] Chrzest warunkowy
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 3 4 [5] Drukuj
Autor Wątek: [FAQ] Chrzest warunkowy  (Przeczytany 20453 razy)
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #60 dnia: Listopada 17, 2010, 15:41:11 pm »

Wracając do tematu wątku...

Nowy obrzęd chrztu dzieci ("Ordo baptismi parvulorum") wydano 15 maja 1969 r. Miał obowiązywać od 8 września, ale na prośbę wielu episkopatów zastąpił stary ryt dopiero 29 marca 1970. Na ile znam nasze realia, Prymasowi Wyszyńskiemu pewnie udało się uzyskać zgodę na odwleczenie całkowitej zmiany rytu, pod pretekstem przygotowania wiernych i ksiąg w języku polskim - dlatego nowe obrzędy zaczęły u nas obowiązywać dopiero od Wielkanocy 1973 roku, mimo że sam przekład zatwierdziła Kongregacja Kultu Bożego już 14 października 1970 roku.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Mieszko
adept
*
Wiadomości: 34

« Odpowiedz #61 dnia: Stycznia 15, 2011, 09:21:07 am »

Trapi mnie od jakiegoś czasu następująca kwestia: otóż zostałem ochrzczony w połowie lat 80-tych, a więc już w nowym rycie i mam pytanie w sprawie tzw. uzupełnienia chrztu św. (nie o chrzest warunkowy). Mianowicie czy można zwrócić się do tradycyjnego kapłana o uzupełnienie chrztu tj. o określone egzorcyzmy których brak w nowym rycie? Czy to ma sens i co Państwo myślą o takiej praktyce? Tak się składa, że mieszkam blisko miasta gdzie jest stale odprawiana Msza Trydencka przez tradycyjnego kapłana diecezjalnego i zastanawiam się czy można się do niego o to zwrócić...Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedzi:)
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #62 dnia: Stycznia 15, 2011, 12:20:43 pm »

@Tato
„Posługi i święcenia. Ustanowienie lektorów i akolitów i przyjęcie kandydatów do diakonatu i kapłaństwa oraz obrzędy święceń diakonów, kapłanów i biskupa” - 1977. Przekład zatwierdzono do użytku 2 kwietnia tegoż roku, ale w przeciwieństwie do pozostałych sakramentów tu nikt nie czekał na tłumaczenie, więc nowe obrzędy zaistniały w praktyce zapewne wkrótce po wydaniu Konstytucji Apostolskiej "Pontificalis Romani".

Wielkie dzięki. Czyli jak mniemam mogło to nastąpić już w 1970 roku...choć na zdjęciach z tego roku konsekracji kardynała Gulbinowicza widać go w manipularzu, zatem miał jescze prawdopodobnie w KRR...co zaś do Spowiedzi, to ja też mam wątpliwości co do roku 1981 bowiem ja w latach siedemdziesiątych spowiadałem sie już "novo modo"...aczkolwiek to jescze nie było "novissimo modo"...
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #63 dnia: Stycznia 15, 2011, 13:01:44 pm »

Myślę, że żaden, nawet tradycyjny kapłan Novus Ordo nie uzupełni Panu chrztu. Nie ma sensu nawet iść i się pytać.

A tu się Pan myli:
http://rebelya.pl/discussion/16444/ochrzczonyznam-kilu-ksiezy-nietradsow/#Item_0
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Mieszko
adept
*
Wiadomości: 34

« Odpowiedz #64 dnia: Stycznia 15, 2011, 13:15:49 pm »

Co do sakramentu bierzmowania to nie mam wątpliwości co do jego ważności w nowym rycie (przynajmniej w Polsce gdzie materia sakramentu jest odpowiednia). Natomiast sam ryt chrztu został tak drastycznie okrojony (nie chodzi mi o ważność), że zwyczajnie chciałbym go tylko uzupełnić...
« Ostatnia zmiana: Stycznia 17, 2011, 23:28:42 pm wysłana przez Mieszko » Zapisane
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #65 dnia: Stycznia 15, 2011, 14:14:41 pm »

@ Mieszko
Najlepiej nie Pan porozmawia o tym z jakimś tradycyjnym kapłanem, ale nie takim, który jednocześnie celebruje novusa. Na forum raczej nie uzyska Pan jednej odpowiedzi. Ja myślę, że jeśli odczuwa Pan potrzebę uzupełnienia obrzędów chrztu, to niech Pan to zrobi, niemniej powtarzam- proszę skonsultować się z księdzem.
Zapisane
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #66 dnia: Stycznia 15, 2011, 14:15:07 pm »

@Domino NR
Czy zdajesz sobie sprawę, chłopcze, jak chorobliwe bzdury wygadujesz?
Zapisane
m.a.p.w
Gość
« Odpowiedz #67 dnia: Stycznia 15, 2011, 14:31:42 pm »

@ Mieszko
Najlepiej nie Pan porozmawia o tym z jakimś tradycyjnym kapłanem, ale nie takim, który jednocześnie celebruje novusa. Na forum raczej nie uzyska Pan jednej odpowiedzi. Ja myślę, że jeśli odczuwa Pan potrzebę uzupełnienia obrzędów chrztu, to niech Pan to zrobi, niemniej powtarzam- proszę skonsultować się z księdzem.

a jeżeli ja odczuwam potrzebę uzupełniania chrztu w KRR o elementy rytu ormiańskiego?

to jestem psychiczny?   
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #68 dnia: Stycznia 16, 2011, 15:57:20 pm »

Przybywa osób i rodzin, które wraz ze wzrostem swej katolickiej dojrzałości dostrzegają bogactwo zawarte w starszej formie liturgii Kościoła. W owym dostrzeganiu nie chodzi bynajmniej o hołdowanie „rytualizmowi”. Raczej o odkrywanie, że w starszym rycie obecna była w sposób niezwykle wyraźny i pełny cała Tradycja Kościoła, tak jak ją znamy od czasów pierwszych sakramentarzy, z całym bogactwem znaków łaski i modlitw, które powodowały zbawienne skutki.

Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na teksty, które pomagają głębiej i owocniej uczestniczyć w starszych formach liturgii Kościoła, Instytut Summorum Pontificum przygotował serię książeczek z zapisem obrzędów poszczególnych Sakramentów w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego wraz z objaśnieniami. Książeczki zawierają tekst w języku polskim i łacińskim, oraz stosowne objaśnienia.

Jako pierwsza ukazała się książeczka Obrzędy Chrztu Świętego oraz Wywód wg Nadzwyczajnej Formy Rytu Rzymskiego (Ordo Baptismi et Benedicto Mulieris post Partum secundum Extraordinariam Ritus Romani Formam). Książeczka dodatkowo zawiera doskonały artykuł dr Pawła Milcarka pt. „Dlaczego warto chrzcić w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego?” i komentarz ks. Grzegorza Śniadocha IBP do obrzędów Wywodu.

Szczegóły:
http://www.summorumpontificum.pl/index.php/2011/01/ordo-baptismi-w-jezyku-lacinskim-i-polskim/
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #69 dnia: Stycznia 17, 2011, 08:37:20 am »

czy mozna wiedziec z ktorego roku ( za ktorym wydaniem dodatku do rytualu vel innej ksiazki ) pochodzi polskie tlumaczenie?
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
abenadar
rezydent
****
Wiadomości: 424

« Odpowiedz #70 dnia: Stycznia 17, 2011, 12:18:51 pm »

czy mozna wiedziec z ktorego roku ( za ktorym wydaniem dodatku do rytualu vel innej ksiazki ) pochodzi polskie tlumaczenie?

To tekst z Collectio Rituum    Katowice 1963
Zapisane
Mieszko
adept
*
Wiadomości: 34

« Odpowiedz #71 dnia: Stycznia 17, 2011, 21:47:40 pm »

Tato
Pamiętam, że widziałem jakiś czas temu zdjęcie ze święceń kapłańskich z czerwca 1969 r. i były one jeszcze w starym rycie. Wydaje się tak jak Pan napisał, że nowy ryt w praktyce (w Polsce) był stosowany już od 1970 roku... Natomiast nigdzie nie umiem wyszukać daty od której stosowano nowy ryt święceń biskupich (mogło być tak, że święcenie kard. Gulbinowicza były jeszcze w starym rycie, a np. święcenia bp Kraszewskiego z 8 grudnia 1970 mogły być już odnowione, ale to są domysły jedynie)... Co do spowiedzi to oficjalnie obowiązywała w nowej wersji od I niedzieli Adwentu 1982 r., ciekawe na jakiej zasadzie kapłani spowiadali przed tą datą w nowej wersji...
« Ostatnia zmiana: Stycznia 17, 2011, 22:21:20 pm wysłana przez Mieszko » Zapisane
Strony: 1 ... 3 4 [5] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: [FAQ] Chrzest warunkowy « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!