Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 25, 2024, 21:54:55 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: "Stare odruchy" wciąż żywe?
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: "Stare odruchy" wciąż żywe?  (Przeczytany 2171 razy)
Eochaid
rezydent
****
Wiadomości: 328

« dnia: Marca 15, 2010, 13:13:09 pm »

Będąc na Mszy św. w KRR, byłem ze dwa razy świadkiem ciekawego zjawiska. Otóż po Mszy św. zaplanowane są "na styk" parafialne nabożeństwa, na które przychodzą "zwykli" parafianie, niektórzy, zwłaszcza starsi, przychodzą jeszcze w trakcie Mszy.

Zauważyłem, że gdy kapłan zaśpiewał głośno "Oremus" - to przynajmniej dwie stareńkie babiny - odruchowo pochyliły się. Czyżby przetrwały odruch z dawnych czasów? Szczerze mówiąc nie wiedziałem, że i wierni dokonywali takich pokłonów. Ja sam byłem w czasach przed NOM zbyt mały by to pamiętać, jednak pytani członkowie rodziny i znajomi też nie pamiętają by coś takiego robili, ale może to zależało od lokalnych zwyczajów.
Zapisane
Ioannes
uczestnik
***
Wiadomości: 112

« Odpowiedz #1 dnia: Marca 15, 2010, 16:21:30 pm »

Możliwe, że podpatrzyły i skopiowały gest kapłana i ministrantów. Niektóre takie osoby czasem tak robią (doświadczenie z NOM-u), nieraz również z gestami zarezerwowanymi na kapłana.
Zapisane
stefan
aktywista
*****
Wiadomości: 581

« Odpowiedz #2 dnia: Marca 15, 2010, 19:31:46 pm »

Możliwe, że podpatrzyły i skopiowały gest kapłana i ministrantów. Niektóre takie osoby czasem tak robią (doświadczenie z NOM-u), nieraz również z gestami zarezerwowanymi na kapłana.
Słyszałem, jak pobożne panie koncelebrowały Mszę Św.wymawiając z księdzem modlitwę Konsekracji na NOMie
Zapisane
Powstaną bowiem fałszywi chrystusowie i fałszywi prorocy, i czynić będą znaki wielkie i cuda, tak aby w błąd byli wprowadzeni (jeśli to być może) nawet i wybrani.Mt. 24).
-------------------
Nauczać zaś kobiecie nie pozwalam ani też przewodzić nad mężem, lecz chcę, by trwała w cichości? (1 Tm 2,11-1
RaSz
aktywista
*****
Wiadomości: 550

Humilis

« Odpowiedz #3 dnia: Marca 15, 2010, 19:35:42 pm »

A to akurat spotykany zwyczaj na powszednich NOMach. Wiele takich babć "koncelebruje" całą II ME i modlitwy przed Komunią.
Zapisane
Sancte Raphael, ora pro nobis!
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1227


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #4 dnia: Marca 15, 2010, 19:46:16 pm »

A to akurat spotykany zwyczaj na powszednich NOMach. Wiele takich babć "koncelebruje" całą II ME i modlitwy przed Komunią.
Niestety to dojść powszechne, co mnie akurat bardzo rozprasza i wkurza na NOM-ie
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
K.L.O
rezydent
****
Wiadomości: 462

« Odpowiedz #5 dnia: Marca 15, 2010, 22:27:11 pm »

Bardzo powszechne, denerwujące tak, ale nie bąźmy złośliwi- spójrzmy na te, głównie kobiety, z przymrużeniem oka ;) Fajne zjawisko, gdy tuż po Santus już otwierają usta żeby zacząć "Zaprawde Święty jesteś Boże..." a tu Ksiądz wyjedzie z chociażby "Ojcze nieskończenie dobry..." :)
Zapisane
"Wiary ustrzegłem"
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #6 dnia: Marca 15, 2010, 22:29:06 pm »

Do Benona tez przychodzil aparat ktory odprawial z ksiedzem. Az miejscowke zmienilam :D
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #7 dnia: Marca 15, 2010, 22:54:03 pm »

Do Benona tez przychodzil aparat ktory odprawial z ksiedzem. Az miejscowke zmienilam :D
W Bytomiu też :-) (na jego usprawiedliwienie muszę jednak napisać, że pan ten miał problemy ze słuchem i gdy sobie z mszalika pobożnie mruczał - w swoim mniemaniu pod nosem - modlitwy ze Mszy - nie zdawał sobie sprawy że to jego mrucznie jest doskonale słyszalne wśród innych uczestników Mszy  ;)
Zapisane
zdewirtualizować awatary
xinspe
uczestnik
***
Wiadomości: 136


Sursum Corda!

Msza Sw. Wszechczasów w Diecezji Sosnowieckiej
« Odpowiedz #8 dnia: Marca 15, 2010, 22:56:18 pm »

A to akurat spotykany zwyczaj na powszednich NOMach. Wiele takich babć "koncelebruje" całą II ME i modlitwy przed Komunią.

Jakby mówili szeptem, to nie miała by miejsca taka masowa 'koncelebra'. Mnie osobiście bawi, kiedy w momencie 'aby stały się dla nas Ciałem + i Krwią * naszego Pana Jezusa Chrystusa.' w II ME ludzie masowo zaczynaja się żegnać :D
Zapisane
Qui Unigenitum tuum in cruce pendentem lancea militis transfigi voluisti, ut apertum Cor, divinae largitatis sacrarium, torrentes nobis funderet miserationis et gratiae, et quod amori nostri flagrare numquam destitit, piis esset requies et poenitentibus pateret salutis refugium...
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #9 dnia: Marca 16, 2010, 00:32:39 am »

Jestem ciekaw, czy nasze wypróbowane koncelebrantki podejmą wyzwanie Kanonu Rzymskiego 8)
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
Eochaid
rezydent
****
Wiadomości: 328

« Odpowiedz #10 dnia: Marca 16, 2010, 09:43:56 am »

Tylko kilka razy obserwowałem zjawisko powtarzania ME i dotąd byłem przekonany, że to objawy jakichś problemów psychicznych.
Okazuje się jednak, że to "norma"! Częste jest mówienie "niech słowa Ewangelii zgładzą nasze grzechy", częste jest unoszenie rąk w czasie Ojcze Nasz a powszechne jest podawanie rąk na znak pokoju.
Zapisane
antoninus op
Gość
« Odpowiedz #11 dnia: Marca 16, 2010, 09:53:39 am »

to ciekawe. to ładne.
u OP też jest zawsze inklinacja podczas oracji na Liturgii Godzin  :)
Zapisane
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #12 dnia: Marca 16, 2010, 16:04:23 pm »

Ja też zaobserwowałam to "koncelebrowanie", ale nie tak często  ;) To może być nawyk z czasów Tridentiny- wtedy sobie czytały w książeczce, teraz nie mają książeczki, a i ksiądz mówi głośno, to one/i też  ;D No i niezrozumienie różnicy między sobą a kapłanem ;)
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
xinspe
uczestnik
***
Wiadomości: 136


Sursum Corda!

Msza Sw. Wszechczasów w Diecezji Sosnowieckiej
« Odpowiedz #13 dnia: Marca 16, 2010, 20:27:02 pm »

Mnie osobiście wzrusza 3 confiteor u starszych Pań, no i w wiejskich parafiach zakładanie chustek :)
Zapisane
Qui Unigenitum tuum in cruce pendentem lancea militis transfigi voluisti, ut apertum Cor, divinae largitatis sacrarium, torrentes nobis funderet miserationis et gratiae, et quod amori nostri flagrare numquam destitit, piis esset requies et poenitentibus pateret salutis refugium...
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: "Stare odruchy" wciąż żywe? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!