Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 25, 2024, 21:11:05 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Czy Szymon Hołownia nawraca ludzi na wiarę katolicką?
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 ... 7 Drukuj
Autor Wątek: Czy Szymon Hołownia nawraca ludzi na wiarę katolicką?  (Przeczytany 39129 razy)
Hyacinthus Stanislaus
rezydent
****
Wiadomości: 315


« Odpowiedz #15 dnia: Marca 18, 2010, 16:31:24 pm »

[…] a Szymon Holownia, muzulmanie i ktos tam jeszcze - w innego.

Nie wiem jak Szymon Hołownia i „ktoś tam jeszcze”, ale wg katechizmu św. Piusa X muzułmanie wierzą w tego samego Boga, ale przy tym są ogromnymi heretykami i bluźniercami, albowiem odrzucają boskość Pana Jezusa i udają, że Ducha Świętego nie ma. Na domiar złego, nie tylko nie wierzą, iż Pan Jezus był Mesjaszem, ale też na niego nie czekają, więc herezja ich jest jeszcze większa niż u żydów.

Cytat: katechizm św. Piusa X, wersja anglojęzyczna (The Ninth Article of the Creed -> Those Outside the Communion of Saints)
12 Q: Who are infidels?

A: Infidels are those who have not been baptized and do not believe in Jesus Christ, because they either believe in and worship false gods as idolaters do, or though admitting one true God, they do not believe in the Messiah, neither as already come in the Person of Jesus Christ, nor as to come; for instance, Mohammedans and the like.
« Ostatnia zmiana: Marca 18, 2010, 16:34:12 pm wysłana przez Hyacinthus Stanislaus » Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #16 dnia: Marca 18, 2010, 16:45:54 pm »

Oczywiscie, ze innowiercy nie wierza w tego samego Boga. Takie twierdzenie to radykalne niezrozumienie samej istoty naprzyrodzonej cnoty wiary.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Hyacinthus Stanislaus
rezydent
****
Wiadomości: 315


« Odpowiedz #17 dnia: Marca 18, 2010, 16:59:54 pm »

Co zatem chciał wyrazić Święty Papież, gdy opracowywał przytoczony przeze mnie punkt swego katechizmu? To, że Muzułmanie przyznają, iż istnieje jeden prawdziwy Bóg, ale jednak nie wierzą w tego samego Boga co my?
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #18 dnia: Marca 18, 2010, 17:22:32 pm »

Przepraszam, ale w przytoczonym fragmencie nie ma sladu po tym, co pan imputuje. A moze po prostu zle sie zrozumielismy i pomylil pan plaszczyzne nadprzyrodzona i naturalna ?
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
siloam
uczestnik
***
Wiadomości: 222


Profil na slideshare
« Odpowiedz #19 dnia: Marca 18, 2010, 20:35:10 pm »

Cytuj
Oczywiscie, ze innowiercy nie wierza w tego samego Boga
To zależy jacy. Muzułmanie i Żydzi wierzą w tego samego co i my. Tak mówi nauczanie nadzwyczajne.
Zapisane
O salutaris Hostia!
Quae Coeli pandis ostium,
Bella premunt hostilia,
Da robur, fer auxilium.
stary kontra
aktywista
*****
Wiadomości: 535

« Odpowiedz #20 dnia: Marca 18, 2010, 21:17:19 pm »

To zależy jacy. Muzułmanie i Żydzi wierzą w tego samego co i my. Tak mówi nauczanie nadzwyczajne.
Czy można prosić o konkret?
Zapisane
mestwin
uczestnik
***
Wiadomości: 180


« Odpowiedz #21 dnia: Marca 18, 2010, 21:18:28 pm »

Cytuj
Żydzi wierzą w tego samego co i my
Żydzi może tak, ale nie żydzi,
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #22 dnia: Marca 18, 2010, 21:27:38 pm »

Tylko katolicy wierza w tego samego Boga. Zadni innowiercy ani heretycy. Prosze rzucic okiem na definicje cnoty wiary w jakims dobrym slowniku apologetycznym albo katechizmie. Moze byc dla dzieci pierwszokomunijnych.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5780


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #23 dnia: Marca 18, 2010, 21:41:50 pm »

Cytuj
Oczywiscie, ze innowiercy nie wierza w tego samego Boga
To zależy jacy. Muzułmanie i Żydzi wierzą w tego samego co i my. Tak mówi nauczanie nadzwyczajne.

??? ??? ??? Od kiedy to Żydzi albo muzułmanie wierzą w Boga Trójjedynego. ??? ??? ???
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #24 dnia: Marca 18, 2010, 22:31:09 pm »

Panie Fons Blaudi, a co począć z Żydami, co to wierzą w Boga Abrahama, Izaaka i Jakuba?
Pytam serio.

Czytałem o pewnym człowieku który modlił sie o nawrócenie (na katolicyzm) swej matki.
Umarła i człowiek ten miał "głos" by się nie martwił, bo w godzinie śmierci ukazał się jej Pan Jezus  a ona wyznała
Pan mój i Bóg mój.
Gdyby nie miała wiary w Boga Abrahama (bo mowa o historii żydów) nie rozpoznała by i uznała Mesjasza!

I czy mógłby ktoś poprawnie teologicznie  przetłumaczyć podany już cytat?
Cytuj
12 Q: Who are infidels?
A: Infidels are those who have not been baptized and do not believe in Jesus Christ,
because they either believe in and worship false gods as idolaters do,
or though admitting one true God, they do not believe in the Messiah,
neither as already come in the Person of Jesus Christ, nor as to come;
for instance, Mohammedans and the like.

Bo tak ogólnie to właśnie wychodzi, że sam nie wiem (co o tym cytacie myśleć).
Zapisane
Hyacinthus Stanislaus
rezydent
****
Wiadomości: 315


« Odpowiedz #25 dnia: Marca 18, 2010, 23:09:37 pm »

Hm… mając w głowie wiedzę o tym czym jest cnota Wiary, rację należy przyznać panu Fons Blaudi. Gdybyśmy założyli, że muzułmanie czy też żydzi wierzą w tego samego Boga, to doszlibyśmy wkrótce do wniosku, że Bóg jest wewnętrznie bytem niespójnym. Ponadto rację ma pan Szkielet, który zwraca uwagę, że nie można mówić, iż ktoś wierzy w tego samego Boga gdy owa osoba jednocześnie neguje element istoty Boga.

Co do cytatu z katechizmu św. Piusa X, to ja też mam z nim problem — może to po prostu niedostatki mojego angielskiego. Niemniej użyte jest tam słówko „admitting”, które nie jest tożsame z „wierzyć” rozumianym na sposób nadprzyrodzony. Stąd moja robocza teza, że muzułmanie i żydzi utrzymują, iż wierzą w jedynego i prawdziwego Boga. Nie można jednak powiedzieć, że w Niego rzeczywiście wierzą z powodów wymienionych w akapicie wyżej.

Udało mi się znaleźć wersję włoską tego zagadnienia, która chyba jest wersją oryginalną zarazem; może to pomoże (ze mnie akurat italianista żaden):

Cytuj
226 D. Chi sono gl'infedeli?

R. Gl'infedeli sono quelli che non hanno il Battesimo e non credono in Gesù Cristo; sia perché credono e adorano false divinità, come gl'idolatri; sia perché pure ammettendo l'unico vero Dio, non credono in Cristo Messia; né come venuto nella persona di Gesù Cristo, né come venturo, tali sono i maomettani ed altri somiglianti.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #26 dnia: Marca 18, 2010, 23:16:53 pm »

Gdyby nie miała wiary w Boga Abrahama (bo mowa o historii żydów) nie rozpoznała by i uznała Mesjasza!

Dla jednych poczatkiem wiary jest wiara w Boga Abrahama : ci teoretycznie maja fory, bo mejsanstwo i boskosc Chrystusa przychodzi im latwiej zaakceptowac, bo maja uz sporo z tego puzzla zlozonego. Dla innych pocztakiem wiary moze byc poznanie rozumowe (hellenisci za sw. Pawla i Logos), jeszcze dla innych - pewniki metafizyczne. Co nie zmienia faktu, ze wiara po pierwsze jest laska nadprzyrodzona i nie godzi sie twierdzic, ze jednym Bog daje laske wiary w Objawienie, a innym - w cycate hurysy, a po drugie jest calosciowa, a nie wybiorcza. Wiara z ktorej brakuje najmniejszego artykulu przestaje byc cnota wiary, a staje zwyklym ludzkim przekonaniem. Czy zatem katolicy i  muzulmanie (zydzi, protestanci, jehowici, Czciciele Wielkiego Ogorasa, scjentolodzy, etc. - niepotrzebne skrzeslic) wierza w tego samego Boga ? Boga stworce natury - tak, przynajmniej czesciowo, bo uznaja niektore faktyczne przymioty boskie. Boga dawce laski - nie. Nie wierzymy wiec sensu stricto w tego samego Boga.

@ HS : "ammettendo l'unico vero Dio" to tyle co "uznaja, ze jest jeden prawdziwy Bog". Uzyty czasownik wskazuje na to wlasnie ludzkie przekonanie o istnieniu jakiegos Boga. Gdyby chodzilo o Boga - przedmiot wiary nadprzyrodzonej, to by bylo "credere", a nie "ammettere".
« Ostatnia zmiana: Marca 18, 2010, 23:21:35 pm wysłana przez Fons Blaudi » Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #27 dnia: Marca 19, 2010, 02:09:39 am »

Panowie
Hyacinthus i Fons -
dziękuję,
odpowiedź uznaję (dla mnie) za wyczerpującą
i przysposabiam ją już jako swoją!
Zapisane
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #28 dnia: Marca 19, 2010, 12:50:22 pm »

wiara po pierwsze jest laska nadprzyrodzona

Oby pamietali o tym wszyscy, ktorym sie zdaje, ze sami ja sobie nadali, ze doskonale ja kontroluja i ze nie podlegaja zgorszeniu wystawiajac ja na ryzyko.
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
traditio20
bywalec
**
Wiadomości: 65


« Odpowiedz #29 dnia: Marca 19, 2010, 13:41:00 pm »

Na początek postu dziękuję bardzo za powstanie tego wątku. Jeszcze dziś wybiorę się do księgarni i zakupię te książki, żeby dokładniej się z nimi zapoznać. Niestety czytając te posty można przekonać się, że wiara stała się prywatną własnością ludzi, którą można manipulować, by dostosować ją do wymogów współczesnego świata. I nie mam na myśli tu p. Hołowni, którego prac jeszcze nie znam, ale duszpasterzy, którzy wśród młodzieży promują wiarę "lekką, łatwą i przyjemną". Wątek na pewno jest zbyt obszerny, by go tutaj poruszać i abstrahować od sedna, pozwoliłem sobie jedynie ma małą dygresję.
Co do "Boga Hołowni i Żydów". Czy żydzi i my wierzymy w tego samego Boga? Tak na pewno nie można powiedzieć. Problem leży w tym, że Bóg, który objawił się Abrahamowi był tym samym Bogiem, którego my dzisiaj wyznajemy. Jednak, gdy Bóg objawił się w pełni przez Jezusa Chrystusa, Żydzi nie przyjęli wiary w Niego, czyli ostatecznie odrzucili Boga, który chciał ujawnić im Całego Siebie. Nie wierzą więc w tego samego Boga mimo tego, że ten sam się im objawił!
Zapisane
Adoro te devote, latens Deitas,
quae sub his figuris vere latitas:
tibi se cor meum totum subiicit,
quia te contemplans totum deficit.
Strony: 1 [2] 3 4 ... 7 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Czy Szymon Hołownia nawraca ludzi na wiarę katolicką? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!