Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 13:37:54 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Pan Pająk i jego książki
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 ... 8 Drukuj
Autor Wątek: Pan Pająk i jego książki  (Przeczytany 31022 razy)
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #15 dnia: Marca 14, 2010, 01:19:01 am »

Panie Kubaturus, "op" to skrot nazwy dominikanow. Do dominikanow wciaz jeszcze nie zwracamy sie per pan.
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
Kubaturus
aktywista
*****
Wiadomości: 919


« Odpowiedz #16 dnia: Marca 14, 2010, 06:50:16 am »

Przepraszam to nie było celowe- zmieniam!
« Ostatnia zmiana: Marca 14, 2010, 06:52:41 am wysłana przez Kubaturus » Zapisane
Dwa filary! Bosko! - Dwie korony! Maksymilian Maria!
tomekzan
rezydent
****
Wiadomości: 329

« Odpowiedz #17 dnia: Marca 14, 2010, 07:37:58 am »

Pan Henryk Pają w trakcie mininych 16 lat wydał około 44 do 46 książek. Każda pełna nazwisk, dat, wydarzeń. Bibliografia,źródła? Hmmm....
Przy okazji - masoni , iluminaci itd to stowarzyszenia baaardzo mocno zakonspirowana. skąd akurat u H. Pajaka taka rozległa wiedza na ten temat  ;)

a przy kazji dziełka "jedwabne geszefty"
s. 143, Pająk pisze: „Rzekome ‘pogromy’ w międzywojennej Polsce były spontanicznymi konfliktami lokalnych mniejszości, spowodowanymi wzajemnymi prowokacjami, albo straszliwym zagęszczeniem mniejszości żydowskiej w takich lokalnych enklawach.” Zawiera się w tym sprzeczność. Autor bowiem na początku stwierdza, że pogromy były „rzekome”, a więc ich nie było. Następnie pisze o przyczynach pogromów nazwanych „spontanicznymi konfliktami” (a więc jednak były) i wymienia „wzajemne prowokacje” oraz „nadmierne zagęszczenie” Żydów. W jaki sposób nadmierne zagęszczenie (czyli przeludnienie domów i ulic zamieszkałych przez ubogich Żydów) mogło wywoływać nienawiść otoczenia, prowadzącą do rabunków, demolowania sklepów i mieszkań, niekiedy nawet zabójstw jest niezrozumiałe. Przeludnienie dotykało Żydów, a więc dla chrześcijan było obojętne. „Wzajemne prowokacje” polegały ze strony żydowskiej chyba na tym, że jeden Żyd popełnił przestępstwo, a więc chrześcijanie wywierali zemstę na całej społeczności, czyli stosowali „spontaniczne” (w rzeczywistości nie zawsze spontaniczne) represje zbiorowe, które dotykały ludzi nie mających nic wspólnego ze zdarzeniem wywołującym wybuch pogromu. Natomiast domniemane prowokacje chrześcijan sugerowane przez Pająka oznaczać mogą jedynie, że to Żydzi napadali na chrześcijan pod jakimś pretekstem i urządzali pogrom w odpowiedzi na prowokacje, lecz takie fakty nie są znane"
"
« Ostatnia zmiana: Marca 14, 2010, 08:10:32 am wysłana przez tomekzan » Zapisane
Kubaturus
aktywista
*****
Wiadomości: 919


« Odpowiedz #18 dnia: Marca 14, 2010, 09:40:52 am »

Na tej samej zasadzie do kosza - no bo skąd źródła - można wyrzucić książki: x. Villa, Epiphaniusa, Virion, Lassusa, biskupa Dillion, Poradowskiego itp. itd., .

Np. nie wiedziałem, że ojciec M. Zięba jest członkiem Komisji Trójstronnej?!

http://pl.wikipedia.org/wiki/Komisja_Tr%C3%B3jstronna

Ciekawe przez kogo założonej?!
Zapisane
Dwa filary! Bosko! - Dwie korony! Maksymilian Maria!
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #19 dnia: Marca 14, 2010, 09:59:21 am »

Autor bowiem na początku stwierdza, że pogromy były „rzekome”, a więc ich nie było. Następnie pisze o przyczynach pogromów nazwanych „spontanicznymi konfliktami” (a więc jednak były)

Nie. Autor pisze po prostu, ze lokalnych konfliktow nie da sie zakwalifikowac jako pogromy, tylko tyle. I pisze o przyczynach tych konfliktow.

Cytuj
nadmierne zagęszczenie (czyli przeludnienie domów i ulic zamieszkałych przez ubogich Żydów)

"Nadmierne zageszczenie" niekoniecznie oznacza "przeludnienia domów i ulic zamieszkałych przez ubogich Żydów", moze oznaczac nienaturalna proporcje mieszkancow.
Do domu moich dziadkow komuna zakwaterowala po wojnie wiecej obcych osob, niz bylo czlonkow rodziny mieszkajacych w domu. Zageszczenia w takim sensie, w jakim Pan je zrozumial - nie bylo, bo dom byl duzy i dla kazdego bylo miejsce. Bylo jednak zageszczenie nienaturalnych proporcji mieszkancow i konfllikty mogly byc ostre.

Cytuj
„Wzajemne prowokacje” polegały ze strony żydowskiej chyba na tym, że jeden Żyd popełnił przestępstwo, a więc chrześcijanie wywierali zemstę na całej społeczności, czyli stosowali „spontaniczne” (w rzeczywistości nie zawsze spontaniczne) represje zbiorowe, które dotykały ludzi nie mających nic wspólnego ze zdarzeniem wywołującym wybuch pogromu. Natomiast domniemane prowokacje chrześcijan sugerowane przez Pająka oznaczać mogą jedynie, że to Żydzi napadali na chrześcijan pod jakimś pretekstem i urządzali pogrom w odpowiedzi na prowokacje, lecz takie fakty nie są znane"

W rozpatrywaniu przyczyn konfliktow miedzy spolecznosciami polskimi i zydowskimi trzeba by wprowadzic podzial na srodowiska miejskie i wiejskie, bo przyczyny nie byly tozsame. W miastach wg mnie przyczyny byly bardzo zlozone. Przede wszystkim wyjscie Zydow z ich "roli", z miejsca jakie przez wieki mieli w Polsce. Tu pewnie warto by zauwazyc wplyw na taki stan rzeczy zaborow, kiedy obcy wladcy zaczeli ustalac polityke polska, i decydowac o prawach, obowiazkach i przywilejach poszczegolnych spolecznosci. Polacy przestali byc gospodarzami i to zachwialo ich naturalnymi relacjami ze spolecznosciami pochodzenia obcego, ktore zwrocily sie do nowego gospodarza i prawodawcy. Potem pojawily sie oraz silniejsze inklinacje srodowisk zydowskich w strone komunizmu, no i bardzo bolesnie dla Polakow objawily sie owoce ich sposobu prowadzenia handlu, kompletnie odmiennego od przyjetego w Polsce za uczciwy i godziwy. To sa roznice ideowe, ktore zaczely sie pojawiac i poglebiac tak bardzo, ze wlasciwie bylo jasne, iz obcowanie dwoch tak odmiennych mentalnosci bedzie owocowac wzajemna niechecia i konfliktami. Ze strony Polakow, rozczarowanych i oburzonych postawa Zydow, ktorzy przez wieki mieli w Polsce bezpieczny azyl (skret w strone komuny potraktowany zostal jako ich potworna zdrada), Zydow, wkurzonych ze komus przeszkadza ich ideologia i ich sposob prowadzenia interesow. Polacy oczekiwali od Zydow lojalnosci w sprawach, w ktorych ich lojalnosc zagwarantowac moglo jedynie prawo, a takowego nie bylo.

Nie wiem jakie mogly byc przyczyny konfliktow na wsiach, ale juz dawno pozbylam sie wpojonej nam przez postepakow wizji, ze polski wiesniak to lobuz i furiat z widlami, nabuzowany wsciekloscia i sklonny do ulegania zbiorowym amokom. Wystarczajaco poznalam srodowiska wiejskie, by wiedziec, ze ludzie ci po prostu chca zyc spokojnie. W kazdej wsi znajdzie sie ze dwoch maciwodow, pieniaczy, ale ani nie sa oni darzeni szacunkiem, ani nie maja wplywu na relacje miedzy ludzmi. Kiedy spolecznosc wiejska jednoczy sie "zbrojnie", to oznacza ze stalo sie cos naprawde bardzo, bardzo powaznego i spolecznosc czuje sie zagrozona w swoim bycie.
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
pablo
aktywista
*****
Wiadomości: 536

« Odpowiedz #20 dnia: Marca 14, 2010, 10:07:29 am »

To iż pogromy były spontaniczne jest prawdą. Spontaniczne tj nie prowokowane przez działania z zewnątrz.

Co do wsi to jest różnie. Da się podać przykłady pozytywne, ale jest dużo patologii. Moi dziadkowie mieszkali na wsi, miałem wielu kolegów ze wsi więc coś wiem na ten temat.
Zapisane
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #21 dnia: Marca 14, 2010, 10:17:26 am »

A ja mysle, ze owe konflikty, o ile mozna w ogole nazwac je pogromami (jest to termin, ktory wlasciwie nie powinien byl wyjsc poza kontekst rosyjski), byly w ogromnej mierze konsekwencja ingerencji politycznych sil zewnetrznych, tj. zaborcow. Jest czyms nienaturalnym, zeby czlowiek w swoim wlasnym domu przestal byc gospodarzem i prawodawca, i zawsze owocuje to konfliktami w relacjach miedzy domownikami a goscmi.
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
antoninus op
Gość
« Odpowiedz #22 dnia: Marca 14, 2010, 10:17:59 am »

odnośnie wsi:

czytali Państwo "Malowanego ptaka" Kosińskiego?
czy wszystko zmyślił?
a choćby i "Chłopów"?

ja jestem mieszczuch z Warszawy i praktycznie nie mam rodziny na wsi, ale po przeczytaniu tych książek obraz "wsi spokojnej i wesołej" bardzo mi się odmienił (szczególnie po "Malowanym ptaku" - nie twierdzę, że wszystko, co tam jest to prawda, ale...)
Zapisane
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #23 dnia: Marca 14, 2010, 10:24:41 am »

Polecam Bratu ksiazke "Czarny ptasior" Joanny Siedleckiej.
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
stefan
aktywista
*****
Wiadomości: 581

« Odpowiedz #24 dnia: Marca 14, 2010, 10:49:28 am »

Czytam właśnie "Nowotwory Watykanu" i może emocjonalizm jest, ale większy w mojej ocenie występuje u ks. A.Villa. Może wcześniejsze książki są "rozbiegane", ale ta jest bardzo ciekawa i sprawia bardzo dobre wrażenie. Bardzo dobry poziom, świetnie się czyta, wiele ciekawych rzeczy, dużo źródeł!
Autor nie przegina, jak ma za co bronić to broni, jak ganić to gani.

Słyszałem złe opinie, ale o co chodzi nie wiem, bo książka jest dobra!
Podzielam pańską opinię. Rad bym poznać lepsze publikacje  Panów krytyków.Henryk Pająk ma  dogmat poprawności politycznej tam, gdzie szlachetne zakończenie tułowia.I słusznie.
Zapisane
Powstaną bowiem fałszywi chrystusowie i fałszywi prorocy, i czynić będą znaki wielkie i cuda, tak aby w błąd byli wprowadzeni (jeśli to być może) nawet i wybrani.Mt. 24).
-------------------
Nauczać zaś kobiecie nie pozwalam ani też przewodzić nad mężem, lecz chcę, by trwała w cichości? (1 Tm 2,11-1
pablo
aktywista
*****
Wiadomości: 536

« Odpowiedz #25 dnia: Marca 14, 2010, 10:55:30 am »

... ale czy nie pisze na zasadzie papier wszystko przyjmie?
Zapisane
stefan
aktywista
*****
Wiadomości: 581

« Odpowiedz #26 dnia: Marca 14, 2010, 11:43:50 am »

... ale czy nie pisze na zasadzie papier wszystko przyjmie?
a choćby i na zasadzie wyżymaczki profesora Grzymka, ale to Henryk Pająk.
Zapisane
Powstaną bowiem fałszywi chrystusowie i fałszywi prorocy, i czynić będą znaki wielkie i cuda, tak aby w błąd byli wprowadzeni (jeśli to być może) nawet i wybrani.Mt. 24).
-------------------
Nauczać zaś kobiecie nie pozwalam ani też przewodzić nad mężem, lecz chcę, by trwała w cichości? (1 Tm 2,11-1
tomekzan
rezydent
****
Wiadomości: 329

« Odpowiedz #27 dnia: Marca 14, 2010, 20:03:46 pm »

... ale czy nie pisze na zasadzie papier wszystko przyjmie?

Zawsze
Zapisane
Kubaturus
aktywista
*****
Wiadomości: 919


« Odpowiedz #28 dnia: Marca 14, 2010, 20:43:36 pm »

Np. kiedy?
Zapisane
Dwa filary! Bosko! - Dwie korony! Maksymilian Maria!
tomekzan
rezydent
****
Wiadomości: 329

« Odpowiedz #29 dnia: Marca 16, 2010, 07:15:43 am »

@ Kubaturus

 Np "udowadniejąc" że królowa brytyjska na spółkę z gubernatorem Kanady przemyca narkotyki z Kolumbii. Przy okazji - książe Karol jest w Polsce-możę jakaś pikieta? Niech chłop wie że Polacy nie tacy durni. I że bardzo nam sie nie podoba co szanowna mamusia następcy tronu wyczynia. A może on też coś przemycił? :o.Kokę dla Donalda!!!
« Ostatnia zmiana: Marca 16, 2010, 08:04:44 am wysłana przez tomekzan » Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4 ... 8 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Pan Pająk i jego książki « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!