Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 16, 2024, 11:14:42 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231933 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: x. Alojzy Villa - Karol Wojtyła "beato" ? NO !!
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: x. Alojzy Villa - Karol Wojtyła "beato" ? NO !!  (Przeczytany 8238 razy)
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« dnia: Marca 12, 2010, 22:42:17 pm »

Jestem tuż po lekturze tej broszurki. Z góry zaznaczam, że zasadniczo nie znam włoskiego, ale jestem w stanie ją ocenić posiłkując się wiedzą ogólną, jaką mam na temat Jana Pawła II oraz znajomościa innych języków europejskich.

Broszurka jest jeszcze bardziej niechlujna niż książka o Montinim, w zakresie, w jakim ją poznałem. Część tekstów i wiadomości jest dublowanych, znaczna część nie ma poświadczenia w źródłach a inne są wątpliwe.

Zajmę się jednym z rozdziałów - "Potwierdzone: Wojtyła był Żydem", w którym możemy wyczytać, że mateczna babka Jana Pawła II miała żydowskie nazwisko Katz. Zatem, gdyby Karol Wojtyła złożył wniosek o obywatelstwo izraelskie, to by je otrzymał. Dowiemy się również, że ukochanym poetą papieża był Żyd pochodzenia frankistowskiego Adam Mickiewicz, przyjaciel Mazziniego, który zmarł w Konstantynopolu organizując legion żydowski, który miał wyzwolić Jerozolimę.

Czy chcą Państwo komentarz do tych rewelacyj, czy samo streszczenie wystarczy ?

Porównując to dziełko ze słynną książką "Piotrze czy mnie kochasz?" czułem wręcz zażenowanie. Proszę nie wydawać takich opracowań jako książek. Niech je przetłomaczy w google p. Tadeusz "Katolik" i wstawi na swój niesterowalny blog. Poziom tolerancji dla bzdur jest tu znacznie przekroczony, co oczywiście nie oznacza, że nagle z dnia na dzień stałem się miłośnikiem śp. Jana Pawła II.

P.S. Jednem ze źródeł, na jakie powołuje się broszurka, są opracowania osoby opisywanej jako "padre Jan Sieradgare", zamieszkującej w Toronto. Z prawdopodobieństwem graniczącem z pewnością mogę sprostować, że chodzi tu o polskiego kapłana o orientacji sedewakantystycznej Jana Sieradzana, którego miałem przyjemność poznać ca. 8 lat temu, gdy przyjechał do Warszawy odwiedzić siostrę.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #1 dnia: Marca 12, 2010, 22:51:33 pm »

Ciekawe, bo ja przewertowalem to wczoraj na szybko w ksiegarnii (lezalo schowane na najwyzszej polce) i doszedlem do podobnych wnioskow. Warto oddzielic ziarna od plew, bo inaczej bedzie tak jak z Zoffollim czy ks. Poradowskim, gdzie neoni czepiali sie braku przecinka zeby zdyskredytowac prawdziwe i solidne argmenty.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #2 dnia: Marca 13, 2010, 19:07:55 pm »

Panie Krusejder, a o co tam chodzi z tą "Nieznaną książką Jana Pawła II"? Bo mnie to interesuje, cóż to za książka ;)
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #3 dnia: Marca 13, 2010, 19:30:26 pm »

o którą Pani chodzi ?
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #4 dnia: Marca 13, 2010, 19:34:19 pm »

No jakiś jeden rozdział tam jest o takim  tytule... # Nieznana książka księdza Karola Wojtyły
# Historyczne dowody na istnienie nieznanej książki "heretyka" Karola Wojtyły

I o co chodzi z tym Asyżem bis? Astana? Ma ktoś dokładne info, co się tam wyczyniało?
« Ostatnia zmiana: Marca 13, 2010, 19:35:51 pm wysłana przez cabbage » Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Kubaturus
aktywista
*****
Wiadomości: 919


« Odpowiedz #5 dnia: Marca 13, 2010, 20:14:24 pm »

To ja też dwa pytanka: ;D

1) Jakie jeszcze  "niechlujstwa" pojawiają się w książce o Montinim (o przysiędze wiem)?

2)O co chodzi z
Cytuj
bo inaczej bedzie tak jak z Zoffollim czy ks. Poradowskim
?

« Ostatnia zmiana: Marca 14, 2010, 13:25:14 pm wysłana przez Kubaturus » Zapisane
Dwa filary! Bosko! - Dwie korony! Maksymilian Maria!
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #6 dnia: Marca 13, 2010, 20:31:18 pm »

Oni jadą po ksiązce "Odpowiedzialność i czyn", która (czego oni nie wiedzą) była ponoć bardzo ostro skkrytykowana na KULu

Tekst o nieznanej książce KW jest jakiś niepełny, chyba wiedzą że dzwoni ale nie wiedza w ktorym kosciele. Bo jest znów o "O i cz", podczas gdy powinno być o zaginionym skrypcie x prof. Wojtyły z lat 50tych ,w  którym miały być rzekomo przedstawiane ciągoty promarxistowskie

Assyż 2002 - zachęcam do przeszukania archiwalnych nrów Zawsze Wierni
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #7 dnia: Marca 13, 2010, 21:00:13 pm »

Dowiemy się również, że ukochanym poetą papieża był Żyd pochodzenia frankistowskiego Adam Mickiewicz, przyjaciel Mazziniego, który zmarł w Konstantynopolu organizując legion żydowski, który miał wyzwolić Jerozolimę

A co dokładnie mówi oryginał?

Cytuj
Il poeta nazionale polacco, Adam Mickiewicz (1798-1855), tanto amato dal Papa, era un frankista: supercattolico a parole, ma amico di Mazzini...

Cytuj
Narodowy polski poeta Adam Mickiewicz (1798-1855), tak ukochany przez papieża [Jana Pawła], był frankistą. Sam siebie przedstawiał jako dobrego katolika, ale był przyjacielem Manziniego...

Sensacyjna rzekomo wiadomość o zamiarach stworzenia legionu żydowsko-polskiego znajduje nieoczekiwane potwierdzenie w... Encyclopaedia Judaica, o ile została właściwie zacytowana w znanym Panu pewnie doskonale periodyku "Sodalitium" (nr 49), który można ściągnąć stąd.

Na stronach 30-39 "Sodalitium" znajdujemy artykuł "KAROL, ADAM, JACOB" podpisany przez don Francesca Ricossę, a w środku, na str. 35, cytat z Encyclopaedia Judaica:

Cytuj
Quando scoppiò la guerra di Crimea nel 1853, M. partì per Costantinopoli per contribuire alla levata di un reggimento polacco per combattere contro i Russi. Egli sperava di potervi includere delle unità ebraiche e si era impegnato ad assicurare loro il diritto di osservare il Sabbath e tutti gli altri doveri religiosi. Il suo secondo, Armand Levy, medico-ufficiale francese, era un nazionalista ebreo, e non è escluso che con la creazione di unità giudaiche i due capi abbiano pensato di realizzare un primo passo verso la restaurazione della nazione ebraica sulla propria terra. M. morì subitaneamente a Costantinopoli prima di aver potuto compiere la sua missione”

Cytuj
Kiedy w 1853 r. wybuchła wojna krymska, M.[ickiewicz] wyjechał do Konstantynopola, aby pomóc w tworzeniu polskiego legionu, który miał walczyć z Rosją. Do jednostki zamierzano przyjmować Żydów, obiecując im możliwość zachowywania szabatu i innych przepisów religijnych. Pomocnik Mickiewicza, Armand Levy, francuski lekarz, był nacjonalistą żydowskim i nie jest wykluczone, że obaj inicjatorzy planowali, by utworzenie legionu było pierwszym krokiem w kierunku przywrócenia narodowi żydowskiemu jego własnej ziemi. M. zmarł nagle w Konstantynopolu, zanim zdołał zrealizować swoje zamiary.

Co zaś się tyczy związków Mickiewicza z frankistami, polecam dobrze udokumentowany i przeciwny tezie o frankistowskim pochodzeniu Mickiewicza artykuł Łukasza Rolickiego. Rzecz to jednak pewna, że żona poety była frankistką, a jak czytamy w przytaczanym wyżej artykule ks. Ricossy, jedną z odziedziczonych po judaizmie głównego nurtu zasad frankistów był nakaz zawierania małżeństw tylko we własnym gronie.

O tym, że Mickiewicz był frankistą, pisał także cytowany przez ks. Ricossę biograf Jakuba Franka, Arthur Mandel, w książce Militant Messiah: The flight from the ghetto: the story of Jacob Frank and the Frankist movement.

Reasumując: mimo że teza o żydowskim pochodzeniu Mickiewicza w świetle polskich badań genealogicznych jest dyskusyjna, może nawet mało prawdopodobna, istnieje za nią również niemało poważnych poszlak, które stawiają w o wiele lepszym świetle rzetelność ks. Villi. Proponowałbym zatem nie wydawać pochopnych osądów przed dokładnym zbadaniem całej sprawy.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #8 dnia: Marca 13, 2010, 21:33:36 pm »

niech pan się nie kompromisuje panie Bolcie

1. ulubionym poetą Jana Pawła II był Norwid a nie Mickiewicz
2. jest rzeczą powszechnie wiadomą, że Mickiewicz organizował DWA legiony - polski i żydowski. Ale oba miały walczyć z Moskalami. Odrobina wiedzy o XIX wieku wystarczy, by wiedzieć, że Konstantynopol byl wówczas w Turcji. Podobnie jak Jerozolima. Czy zatem Mickiewicz chciał walczyć przeciw Turkom czy przeciw Rosji ?

Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #9 dnia: Marca 13, 2010, 23:03:41 pm »

Osobiście uważam że mimo wszystko zbyt surowa to krytyka X.Villi. Faktem jest że jego książka jest mocno emocjonalna ( pewne powtórzenia, wykrzykniki etc ). jest jednak mocno uargumentowana. Oczywiście są "kwiatki" szczególnie wymagające wyjaśnień, jak ta "kwestia żydowaska"  z JP II , zresztą z Montinim też,co jednak nie oznacza wszak że autor się w tym myli. Całość książki moim zdaniem ma się dobrze i ma dużą wartość.
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #10 dnia: Marca 13, 2010, 23:38:53 pm »

1. ulubionym poetą Jana Pawła II był Norwid a nie Mickiewicz
2. jest rzeczą powszechnie wiadomą, że Mickiewicz organizował DWA legiony - polski i żydowski. Ale oba miały walczyć z Moskalami. Odrobina wiedzy o XIX wieku wystarczy, by wiedzieć, że Konstantynopol byl wówczas w Turcji. Podobnie jak Jerozolima. Czy zatem Mickiewicz chciał walczyć przeciw Turkom czy przeciw Rosji ?
Ciekawe, jak się to ma do oceny wiarygodności artykułu Maurycego Blondeta? Rozumiem, że dowiódł Pan w ten sposób, iż:

1. Karol Wojtyła Mickiewicza nie cenił, nie czytał, nie cytował w przemówieniach, nie recytował w teatrze itd. P. Blondet (a może raczej ks. Ricossa, były członek FSSPX, przełożony włoskiej grupy sedeprywacjonistycznej - Istituto Mater Boni Consilii) po prostu nieuczciwie łączy jego nazwisko z nazwiskiem Mickiewicza. K. Wojtyła kochał Norwida, a innych romantyków wręcz nienawidził.

2. Żaden legion tworzony przez Mickiewicza (zwłaszcza żydowski) nie miał absolutnie na widoku wsparcia aspiracji żydowskich. Encyclopaedia Judaica powinna zaś być - ogólnie biorąc - mało znaczącym źródłem informacji w porównaniu z Pańskimi analizami historyczno-politycznymi.

A dlaczego w ogóle coś tu napisałem? - Zaciekawił mnie ten legion żydowski i jego cele, więc zacząłem szukać. Wyżej rezultat tych poszukiwań. Powtórzę więc może dla lepszego zrozumienia:

Maurycy Blondet może twierdzenia o fascynacji K. Wojtyły Mickiewiczem i o celach legionu tworzonego przez Mickiewicza uważać za oparte na dosyć mocnych przesłankach. Ks. Villi wolno było zatem umieścić jego artykuł w swym periodyku bez obawy, że w związku z tymi dwiema tezami będzie oskarżany o niepoważny materiał dowodowy.

Czekamy na następne bzdury z broszurki ks. Villi (tym razem z komentarzem, bardzo nam brakuje komentarza!), przyjrzymy się im równie uważnie, jeśli starczy nam czasu i chęci. Wolelibyśmy co prawda, gdyby dostarczono nam dowody bzdurności artykułu ks. Ricossy, który wygląda na bardzo dobrze udokumentowany - no ale cóż, na tym świecie pełnym złości nie można mieć wszystkiego, na co człowiekowi przyjdzie ochota.

I na koniec: Nie, nie jesteśmy zaangażowani w wydawanie dzieł ks. Villi. Przetłumaczyliśmy sobie kiedyś jego krytyczny artykuł o neonach i uznaliśmy, że ks. Villa jest dosyć słabo zorientowany w temacie i nie pisze nic odkrywczego. Ale bzdur tam nie znaleźliśmy.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #11 dnia: Marca 13, 2010, 23:52:00 pm »

Nie trzeba sięgać do x. Ricossy, by się dowiadywać o legionie żydowskim. Wystarczy polska wikipedia, w której jest o tem w haśle "Adam Mickiewicz". Zatem x. Villa nie wyleciał sroce spod ogona z tym niusem, ale powtarza sekwencję nieprawdopodobnych lub bardzo mało prawdopodobnych zdarzen określając je jako pewne.

A propos: niejaki Brawario2 był nieuprzejmy ujawnić pańskie dane osobowe na FF: http://forum.fronda.pl/?akcja=pokaz&id=3305700#p3306131 Wnioskowałem o bana w jego sprawie, ale cóż, na tem świecie pełnym złości nie można mieć wszystkiego, na co człowiekowi przyjdzie ochota. Spławili mnie, krótko mówiąc
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #12 dnia: Marca 14, 2010, 11:52:52 am »

Czyli. podsumowując, Maurycy Blondet nie pisze bzdur. Dziękuję że przyznał mi Pan rację.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #13 dnia: Marca 14, 2010, 13:50:23 pm »

niech pan się nie kompromisuje panie Bolcie

(..)
2. jest rzeczą powszechnie wiadomą, że Mickiewicz organizował DWA legiony - polski i żydowski. Ale oba miały walczyć z Moskalami. Odrobina wiedzy o XIX wieku wystarczy, by wiedzieć, że Konstantynopol byl wówczas w Turcji. Podobnie jak Jerozolima. Czy zatem Mickiewicz chciał walczyć przeciw Turkom czy przeciw Rosji ?

(..)
x. Villa (...) powtarza sekwencję nieprawdopodobnych lub bardzo mało prawdopodobnych zdarzen określając je jako pewne.


wklejam ponownie, bo może Pan nieuważnie przeczytał
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Kubaturus
aktywista
*****
Wiadomości: 919


« Odpowiedz #14 dnia: Marca 14, 2010, 20:42:14 pm »

Jakich nieprawdopodobnych zdarzeń?
Zapisane
Dwa filary! Bosko! - Dwie korony! Maksymilian Maria!
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: x. Alojzy Villa - Karol Wojtyła "beato" ? NO !! « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!