Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 09:40:43 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Msza Trydencka - jak uczestniczyć?
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] Drukuj
Autor Wątek: Msza Trydencka - jak uczestniczyć?  (Przeczytany 8745 razy)
gregorek
Gość
« Odpowiedz #15 dnia: Marca 18, 2009, 09:51:57 am »

Będę pisał z pamięci jak to wygląda na Mszy Trydenckiej w jednej z kaplic FSSPX...
Na początku Mszy ("Asperges me" i pokropienie - jak jest) stoimy,aż do Lekcji.Po pierwszym "Confiteor",kiedy Kapłan wymawia "Indulgentiam absolutionem ..." - znak Krzyża.Tuż przed Komunią Świętą,po Confiteor to samo.Zresztą kiedy wykonywać znak Krzyża ,jest dokładnie opisane w "Te Deum Laudamus".Przez cały ten czas stoimy aż do Lekcji.W trakcie Lekcji -siedzimy.Na "Dominus vobiscum" wstajemy i stoimy do kazania.Na kazaniu siedzimy.Po kazaniu Credo więc stoimy ,w miejscu o którym Kurak pisał na chwilę przyklękamy i po pierwszej modlitwie Kapłana w Ofertorium siadamy.Siedzimy do Prefacji.Do "Sanctus..." stoimy,w trakcie i po "Sanctus" klęczymy, aż do Modlitwy Pańskiej, gdzie wstajemy,po czym na "Agnus Dei" klękamy i klęczymy do Komuni Św.Podczas Komuni Św.jest różnie -jedni siedzą inni klęczą .Na "Dominus vobiscum" po Komuni wstajemy,klęczymy w trakcie Błogosławieństwa,wstajemy na Ostatnią Ewangelię ,przyklękamy w miejscu o którym Kurak wspominał.

Wiem że w dalekiej przeszłości różnie bywało z tym staniem i klęczeniem,a czasem wierni przez cała Mszę stali.Najważniejsze jest,żeby klęczeć przy "Podniesieniu" bo wtedy Bóg zstepuje na Ołtarz.Ale widywałem też wiernych,którzy przez cała Msze Św. klęczeli.Dla tych ,którzy jeszcze nie mają "Te Deum Laudamus" polecam ta stronę :
http://www.piusx.org.pl/liturgia/ordo-missae
Zapisane
Giovanni_23
Gość
« Odpowiedz #16 dnia: Marca 18, 2009, 14:52:00 pm »

najlepiej naśladować bywalców

Nie zawsze. Na Mszy w parafii FSSP w Rzymie, na której byłem, byli ludzie z różnych stron świata. Zapewniam państwa, że wśród wiernych nie było "jedności gestów liturgicznych"... W takiej sytuacji, w celu naśladowania bywalców trzeba by się chyba rozdwoić... ;)

Był Pan w Santissima Trinita Dei Pellegrini? i jaki jest ten kośiół w rzeczywistości? duży czy niewielki? tak pytam ze zwykłej ciekawości bo jeszcze w tym nowym rzymskim kościele FSSP nie byłem, byłem kiedyś tylko raz w poprzedniej dawnej parfii FSSP w małym kościółku pw. św. Grzegorza Murarza, ależ tam ciasnota była.
« Ostatnia zmiana: Marca 18, 2009, 15:09:13 pm wysłana przez Giovanni_23 » Zapisane
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #17 dnia: Marca 18, 2009, 15:25:59 pm »

Był Pan w Santissima Trinita Dei Pellegrini? i jaki jest ten kośiół w rzeczywistości? duży czy niewielki? tak pytam ze zwykłej ciekawości bo jeszcze w tym nowym rzymskim kościele FSSP nie byłem, byłem kiedyś tylko raz w poprzedniej dawnej parfii FSSP w małym kościółku pw. św. Grzegorza Murarza, ależ tam ciasnota była.

Byłem. Piękny i duży kościół.

Tak wygląda na zewnątrz:



A tak w środku:



Na starym forum umieściłem nawet relację z podróży, tylko znowu mi archiwum FK nie działa. Podaję zatem link, ale nie jestem pewien czy zadziała.

http://krzyz.ota.pl/archiwum/index.php?topic=3589.0
Zapisane
Morro
aktywista
*****
Wiadomości: 625


« Odpowiedz #18 dnia: Marca 18, 2009, 15:37:42 pm »

najlepiej naśladować bywalców

Nie zawsze. Na Mszy w parafii FSSP w Rzymie, na której byłem, byli ludzie z różnych stron świata. Zapewniam państwa, że wśród wiernych nie było "jedności gestów liturgicznych"... W takiej sytuacji, w celu naśladowania bywalców trzeba by się chyba rozdwoić... ;)


tyko pozornie stanowi to problem, bo jeżeli na Sanctus cześć stoi a czesć klęczy to "nowy" albo klęczy albo stoi - proste :) Co prawda trochę wiecej stresu ale to nieuniknione :)
Zapisane
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #19 dnia: Marca 18, 2009, 15:58:55 pm »

Tak naprawdę, to problemu nie ma żadnego. W przypadku wątpliwości można przez całą Mszę po prostu klęczeć...
Zapisane
Giovanni_23
Gość
« Odpowiedz #20 dnia: Marca 18, 2009, 16:42:33 pm »

Na starym forum umieściłem nawet relację z podróży, tylko znowu mi archiwum FK nie działa. Podaję zatem link, ale nie jestem pewien czy zadziała.

http://krzyz.ota.pl/archiwum/index.php?topic=3589.0

Nie działa
Zapisane
Strony: 1 [2] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Msza Trydencka - jak uczestniczyć? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!