Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 17, 2024, 00:20:41 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231934 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: "Niech pan pójdzie do seminarium, to będzie pan brał kanon"
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 ... 9 Drukuj
Autor Wątek: "Niech pan pójdzie do seminarium, to będzie pan brał kanon"  (Przeczytany 24585 razy)
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #15 dnia: Marca 09, 2010, 23:31:06 pm »

Trzy minuty uronic z "M jak Milosc" albo przegapic gola z karnego ?! Nie daj Boze.
Kiedys pamietam taki zyczliwy portret bpa Schwery'ego w szwajcarskiej gazecie, ktory konczyl sie slowami : "Dzis wieczorem w telewizji mistrzostwa w pilce noznej. Kardynal odpuszcza komplete."
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #16 dnia: Marca 09, 2010, 23:42:43 pm »

We wrzesniu do mojej parafii przyszedł swieco wyswiecony wikary. Na poczatku w kazda niedziele odmawial Kanon. Teraz już mu sie chyba znudziło albo były skargi bo kiedy sporadycznie zdarza mu sie odmowic to potem tłumaczy się z tego, dlaczego wlasnie 'wybral' I ME.

Skargi bardzo prawdopodobne. U mnie na parafii tez zalatwili ksiedza, ktory "przesadzal" z Kanonem, ale ten uzywal tez czasem laciny, wiec jeszcze gorzej :)
Zapisane
antoninus op
Gość
« Odpowiedz #17 dnia: Marca 09, 2010, 23:44:20 pm »

świat staje na głowie, ale juz powoli zaczyna mu się od tego stania robić niedobrze  :P
Zapisane
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #18 dnia: Marca 10, 2010, 07:07:34 am »

Co robić? Słać pisma a może sobie odpuścić? Szczerze powiedziawszy źle się czuję, walcząc o to z księżmi.

Panie jp7, to Pana parafia...
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #19 dnia: Marca 10, 2010, 08:02:36 am »

Myśle, że ciężko jest egzekwować od księży odmawianie Kanonu Rzymskiego w sytuacji gdy mszał novus ordo dopuszcza kilka modliw eucharystycznych do wyboru. Po prostu Rzym  zrobił  prawo wyboru modlitw eucharystycznych, a to jest szkodliwe. Zresztą i Benedykt XVI w celebracjach liturgicznych stosuje II i III ME. O ile pamiętam ostatnio na Pasterce w Watykanie. Nie wierzę też by ministranci służący do novus jakoś to z powodzeniem walczyli o Kanon Rzymski. A co dopiero wierni. Nie wiem czy są jakieś przepisy liturgiczne pozwalające wiernym na jakis wpływ na to jaką modlitwę eucharystyczną mają wybierać kapłani. Pozostaje wiernym chyba tylko prośba o Kanon Rzymski. Pisanie skarg na księży, że nie odmawiają Kanonu Rzymskiego nie ma chyba sensu, bo mszał novus ordo je dopuszcza. Osobiście z odmawianiem Kanonu Rzymskiego zetknąłem się ostatno ze dwa miesiące temu w kościele św. Jacka w Warszawie, ale jest to tak rzadkie w kościołach warszawskich.
Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #20 dnia: Marca 10, 2010, 08:15:31 am »

Ostatnio ksiądz mi powiedział na kolędzie: "niech pan pójdzie do seminarium, to będzie pan brał kanon".
Też taką odzywkę kiedyś słyszałem gdy poprosiłem o Kanon na ślubie kolegi (byłem ministrantem). Inna sprawa, że było to powiedziane w niby żartach. Skończyło się na tym, że ksiądz powiedział, że Kanonu odmawiać nie potrafii i odmówił II ME.

PS. Ost. słyszałem NOM z Kanonem po łacinie.
Czytelnicy FF domyślą się kto odprawiał :-)
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #21 dnia: Marca 10, 2010, 08:46:33 am »

Oj , drodzy p.t. forowicze!

Czy nie wiecie dlaczego Kanon jest w mszale? Bo musi tam być, żeby ci, co przygotowali ten mszał, nie podpadli pod anatemy. Ale Kanonu odmawiać po prostu w neokościele nie należy. Po prostu nie - czas Kanonu się skończył wraz ze starą Mszą. I już. Teraz odmawiający Kanon muszą się tłumaczyć. No bo jak to może być, że jest wiosna kościoła, a tutaj Kanon? To po prostu nie pasuje - zgrzyta połączenie tych elementów!
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #22 dnia: Marca 10, 2010, 09:09:19 am »

słuszna uwaga. Nie ma co prosic o Kanon. Notabane mariawitom nie przyszło do głowy jak wprowadzali liturgię w języku polskim w 1909 r.by tworzyc nowe modlitwy eucharystyczne. Przetłumaczyli po prostu mszał na język polski. A niestety Bugnini poszedł znacznie dalej, tworząc nowe modlitwy eucharystyczne, co skończyło się praktycznym wyeliminowaniem Kanonu ze mszy. Więc dajmy spokój z proszeniem księży o Kanon, z nadzieją że łaskawie zgodzą się zmówić Kanon. Może i zmówią ale z łaski, a nie z serca.
Zapisane
marekkoc
aktywista
*****
Wiadomości: 924

« Odpowiedz #23 dnia: Marca 10, 2010, 09:46:44 am »

Oj , drodzy p.t. forowicze!

Czy nie wiecie dlaczego Kanon jest w mszale? Bo musi tam być, żeby ci, co przygotowali ten mszał, nie podpadli pod anatemy. Ale Kanonu odmawiać po prostu w neokościele nie należy. Po prostu nie - czas Kanonu się skończył wraz ze starą Mszą. I już. Teraz odmawiający Kanon muszą się tłumaczyć. No bo jak to może być, że jest wiosna kościoła, a tutaj Kanon? To po prostu nie pasuje - zgrzyta połączenie tych elementów!

 ;)
Zapisane
"od wszelkiego zła się powstrzymujcie" (1Tes 5:21 BT)
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #24 dnia: Marca 10, 2010, 09:58:50 am »

słuszna uwaga. Nie ma co prosic o Kanon. Notabane mariawitom nie przyszło do głowy jak wprowadzali liturgię w języku polskim w 1909 r.by tworzyc nowe modlitwy eucharystyczne. Przetłumaczyli po prostu mszał na język polski. A niestety Bugnini poszedł znacznie dalej, tworząc nowe modlitwy eucharystyczne, co skończyło się praktycznym wyeliminowaniem Kanonu ze mszy. Więc dajmy spokój z proszeniem księży o Kanon, z nadzieją że łaskawie zgodzą się zmówić Kanon. Może i zmówią ale z łaski, a nie z serca.

Ksiadz , ktorego kiedys namowilem na Kanon, powiedzial mi po mszy, ze nie wiedzial, ze to taka mocna modlitwa i ze teraz bedzie ja zmawial czesciej. Roznie bywa
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #25 dnia: Marca 10, 2010, 10:34:46 am »

Tak, tylko że sami księża po prostu omijają Kanon, bo tak jest szybciej(tak im się wydaje). Wierni też chcą by było szybko. I tak to jest. Obu stronom nie zależy. Młodzi wikariusze też nie chcą narazić się proboszczom, by nie padł zarzut ,,lefebryzmu". A proboszczowie są w 90 % ,,dziećmi Soboru" i nie wyobrażają sobie powrotu do KRR. Może gdyby była kadencyjność urzędu proboszcza w Polsce, to by szybciej młodzi doszli do urzędów kościelnych, ale na to sie nie zanosi. Znam przypadki, że proboszczowie są na urzędzie juz od 40 lat i więcej, i w tych parafiach żadnej mowy o KRR, a nawet o Kanonie w NOM nie ma. Szkoda nawet rozmawiać.
Zapisane
x. Dominik
rezydent
****
Wiadomości: 271

Patron Saints of Scouts
« Odpowiedz #26 dnia: Marca 10, 2010, 12:21:04 pm »

No cóż... Dawno temu przed msza ksiądz się mnie pyta, którą modlitwę eucharystyczną ma odmówić. Ja mu na to: pierwszą (na takie pytanie znam tylko jedną odpowiedź). On: Ale to Kanon Rzymski! Ja: Wiem. Oczywiście nie było...

Jeden ojciec redemptorysta, na moje żale, że zbyt rzadko jest Kanon Rzymski: Ale on jest dozwolony TYLKO na największe uroczystości!

Choć u mnie w parafii jeden z księży od czasu do czasu bierze Kanon. Rzadko, ale się zdarza. Musze go poprosić o częstsze.
"niech pan pójdzie do seminarium, to będzie pan brał kanon".
Dobry pomysł. Może pójdę?

Tj.: Jeśli pójdę, będę brał Kanon. Proszę sobie to zapisać, zasejwować i wymagać :)
Zapisane
14. czerwca A.D. 2014 - święcenia prezbiteratu
Iacobus
uczestnik
***
Wiadomości: 198


« Odpowiedz #27 dnia: Marca 10, 2010, 12:38:20 pm »

Nie wierzę też by ministranci służący do novus jakoś to z powodzeniem walczyli o Kanon Rzymski.
Czasami walczą, np ja (gdy widzę dobry humor u księdza albo jest jakieś święto, uroczystość), ale skuteczność jest zerowa. Najczęściej słyszę: "No dobrze, ale to może za tydzień/jutro/później. Tak samo było, gdy poprosiłem o aspersję na Zesłanie Ducha Świętego czy okadzenia na odpuście. Raz usłyszałem (nie było to skierowane do mnie, ale do kolegi) w takiej sytuacji: " Nie będziesz księdza uczyć mszy odprawiać !". A rok temu w Wielki Czwartek dostałem prawie nerwicy, gdy usłyszałem " Zaprawdę, święty jesteś, Boże, źrodło wszelkiej świętości". Od tej pory Kanon pojawił się raz, na jakiejś zwykłej Mszy w tygodniu.
Zapisane
Spera in Deo, quoniam adhuc confitebor illi: salutare vultus mei, et Deus meus.
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1409

« Odpowiedz #28 dnia: Marca 10, 2010, 12:42:26 pm »

"niech pan pójdzie do seminarium, to będzie pan brał kanon".
Dobry pomysł. Może pójdę?

Tj.: Jeśli pójdę, będę brał Kanon. Proszę sobie to zapisać, zasejwować i wymagać :)
To nie lepiej iść do takiego seminarium, po którym się tylko i wyłącznie "bierze Kanon"?  ;)
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #29 dnia: Marca 10, 2010, 12:51:38 pm »

Czy nie wiecie dlaczego Kanon jest w mszale? Bo musi tam być, żeby ci, co przygotowali ten mszał, nie podpadli pod anatemy
Ci co przygotowali - podpadli pod anatemy (chcieli Kanon wyrzucić, bo jakoby zawierał błędy). Ten, pod którego nazwiskiem promulgowali - się jednak nie zgodził. I mamy I ME.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Strony: 1 [2] 3 4 ... 9 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: "Niech pan pójdzie do seminarium, to będzie pan brał kanon" « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!