Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 00:00:41 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: "Niech pan pójdzie do seminarium, to będzie pan brał kanon"
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 9 Drukuj
Autor Wątek: "Niech pan pójdzie do seminarium, to będzie pan brał kanon"  (Przeczytany 24451 razy)
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« dnia: Marca 09, 2010, 22:41:59 pm »

Witam,

czy gdzieś w Warszawie odprawia się regularnie Mszę św. z kanonem rzymskim?

Po ostatnich swoich doświadczeniach mam wrażenie, że księża boją się kanonu rzymskiego jak diabeł święconej wody. To jest po prostu niesamowite. Kiedy tylko o tym słyszą, zazwyczaj znika uśmiech i pojawia się jakiegoś rodzaju poddenerwowanie, tak jakby poruszone zostało tabu. Ostatnio ksiądz mi powiedział na kolędzie: "niech pan pójdzie do seminarium, to będzie pan brał kanon". Normalnie mnie zamurowało.

Scenka z kancelarii parafialnej (prośba kogoś z rodziny o Mszę św. w mojej intencji - z kanonem). Reakcja księdza: "Jeszcze nie spokorniał?" Nóż się w kieszeni otwiera.

Mówienie źle o księżach jest grzechem. Ale czy należy przemilczać taką bezczelność i zaakcepować ją pod pojęciem pokory? Czy powinniśmy w tej kwestii brać przykład ze św. Faustyny i św. Bernadetty?
Zapisane
K.L.O
rezydent
****
Wiadomości: 462

« Odpowiedz #1 dnia: Marca 09, 2010, 22:47:51 pm »

Powinniśmy najpierw sie długo  pośmiac a potem wziąc różaniec i iść na KRR :)
Zapisane
"Wiary ustrzegłem"
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #2 dnia: Marca 09, 2010, 22:49:54 pm »

Ale z czego tu się śmiać?
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #3 dnia: Marca 09, 2010, 22:51:45 pm »

A czy księża, z którymi Pan miał do czynienia to przypadkiem nie neońscy "prezbiterzy" ?
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #4 dnia: Marca 09, 2010, 22:54:41 pm »

Raczej nie, nic mi o tym nie wiadomo.
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #5 dnia: Marca 09, 2010, 22:55:49 pm »

Witam,

czy gdzieś w Warszawie odprawia się regularnie Mszę św. z kanonem rzymskim?

Z tego co wiem to w dwóch miejscach na pewno. W Kościele pw. św. Benona i w kaplicy FSSPX
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #6 dnia: Marca 09, 2010, 22:57:44 pm »

Z tego co wiem to w dwóch miejscach na pewno. W Kościele pw. św. Benona i w kaplicy FSSPX

A widzi Pan, w jakiej kategorii zadałem to pytanie?
Zapisane
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #7 dnia: Marca 09, 2010, 22:59:44 pm »

Powinniśmy najpierw sie długo  pośmiac
Raczej zapłakać.
Mówienie źle o księżach jest grzechem. Ale czy należy przemilczać taką bezczelność i zaakcepować ją pod pojęciem pokory?
Ja bym powiedział, że samo stwierdzenie: ksiądz robi to a to źle nie jest grzechem. Ani tym bardziej powiedzenie tego księdzu wprost. Grzechem byłaby obmowa, ale to się nie tylko księży tyczy.
A widzi Pan, w jakiej kategorii zadałem to pytanie?
Podejrzewam, że musiałaby być niesamowicie zorganizowana i "uduchowiona" parafia z uduchowionymi księżmi, żeby Kanon był na NOMie. W końcu np w niedzielę nawet jakby była stała Msza z Kanonem, to zawsze może albo coś wypaść, albo jakiś przyjezdny ksiądz odprawiać itd itp. A możliwość wyboru jest ZAWSZE.
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #8 dnia: Marca 09, 2010, 23:02:27 pm »

A czy księża, z którymi Pan miał do czynienia to przypadkiem nie neońscy "prezbiterzy" ?

Reductio ad Kikonem raczej nie na miejscu. Kanonofobia to ogolny rys posoborowia, a nie tylko w jego kikonskiej odmianie.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Torus
Gość
« Odpowiedz #9 dnia: Marca 09, 2010, 23:05:27 pm »

Panie Adamie,
Najgorzej to siedzieć cicho. Bardzo dobrze, że Pan o tym pisze. Głośno pytać, na forach i spotkaniach.
Wydaje mi się, że księża są zastraszeni. Proboszczowie przez biskupów, pozostali przez proboszczów. Panuje atmosfera jak w PRL-u; ktoś zawsze zakapuje.
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #10 dnia: Marca 09, 2010, 23:07:12 pm »

@ p. Fons Blaudi

Niekoniecznie. Owszem, niechęć do Kanonu jest dość powszechna, ale objawy opisane przez p. Adama są dość charakterystyczne i ostre.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
xinspe
uczestnik
***
Wiadomości: 136


Sursum Corda!

Msza Sw. Wszechczasów w Diecezji Sosnowieckiej
« Odpowiedz #11 dnia: Marca 09, 2010, 23:11:31 pm »

Dobrze, że nie odpowiedzieli że się nie opłaca bo i tak Wielki Czwartek tuż tuż wiec i tak Pan usłyszy :D
Zapisane
Qui Unigenitum tuum in cruce pendentem lancea militis transfigi voluisti, ut apertum Cor, divinae largitatis sacrarium, torrentes nobis funderet miserationis et gratiae, et quod amori nostri flagrare numquam destitit, piis esset requies et poenitentibus pateret salutis refugium...
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #12 dnia: Marca 09, 2010, 23:20:44 pm »

Dobrze, że nie odpowiedzieli że się nie opłaca bo i tak Wielki Czwartek tuż tuż wiec i tak Pan usłyszy :D
Nie we wszystkich parafiach jest Kanon...
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
antoninus op
Gość
« Odpowiedz #13 dnia: Marca 09, 2010, 23:21:26 pm »

w nowicjacie, jako nowicjusze, "wywalczyliśmy" sobie Kanon (wiem, jak to brzmi), ale to tylko dlatego, że o.Kwiecień był przeorem i już tak zostało nawet jak przestał nim być (nb. on zawsze, nawet gdy odprawia prywatnie, używa Kanonu). Kanon był zawsze w niedziele, wszystkie uroczystości (o Triduum, Bożym Narodzeniu już nawet nie wspominam) oraz uroczystości, święta i  wspomnienia świętych w nim wymienionych. właśnie w nowicjacie pierwszy raz zobaczyłem i usłyszałem tę Modlitwę Eucharystyczną (są pewne dominikańskie dodatki do niej, które niektórzy ojcowie wykorzystują, np. bardzo głęboka inklinacja i skrzyżowane ręce na piersiach od słów: "Niech Twój święty Anioł zaniesie...' czy też specyficznie ustawione, wysoko wzniesione ręc, co zresztą po Vat II zostało i jest nadal stosowane nie tylko w Kanonie...
niestety, nowicjat odszedł z Poznania, to i Kanonu już nie ma...

w Krakowie na 10.30 w niedziele, jeśli odprawia Magister Braci Studentów (zwykle na przemian z Przeorem), to zawsze jest Kanon (chyba, że przesadzi z długością kazania).

Właśnie! jeśli chodzi o NOM trzeba obalić mit, że Kanon bardzo wydłuża Mszę - bo wielu księży tym się podpiera - to nie prawda, kiedyś, głupi klerycy, ale co tam, zmierzyliśmy tego samego ojca z- i bez- Kanonu: wyszło 3 (słownie: trzy) minuty różnicy w stosunku do II ME. Co jak co, ale to nie jest argument!
Zapisane
xinspe
uczestnik
***
Wiadomości: 136


Sursum Corda!

Msza Sw. Wszechczasów w Diecezji Sosnowieckiej
« Odpowiedz #14 dnia: Marca 09, 2010, 23:28:16 pm »

Ogólnie to to jest skandal, żeby wierni swiecyy znali lepiej przepisy liturgiczne od księży. I musieli wykłócać się o godną msze, nie mowiac juz o staraniach o KRR.

We wrzesniu do mojej parafii przyszedł swieco wyswiecony wikary. Na poczatku w kazda niedziele odmawial Kanon. Teraz już mu sie chyba znudziło albo były skargi bo kiedy sporadycznie zdarza mu sie odmowic to potem tłumaczy się z tego, dlaczego wlasnie 'wybral' I ME.
Zapisane
Qui Unigenitum tuum in cruce pendentem lancea militis transfigi voluisti, ut apertum Cor, divinae largitatis sacrarium, torrentes nobis funderet miserationis et gratiae, et quod amori nostri flagrare numquam destitit, piis esset requies et poenitentibus pateret salutis refugium...
Strony: [1] 2 3 ... 9 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: "Niech pan pójdzie do seminarium, to będzie pan brał kanon" « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!