Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 25, 2024, 19:49:18 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: "Niech pan pójdzie do seminarium, to będzie pan brał kanon"
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 9 Drukuj
Autor Wątek: "Niech pan pójdzie do seminarium, to będzie pan brał kanon"  (Przeczytany 24669 razy)
Angelus Silesius
aktywista
*****
Wiadomości: 586


I'm gonna make him an offer he can't refuse

« Odpowiedz #60 dnia: Marca 11, 2010, 22:13:49 pm »

No ja nie twierdzę, że to będzie łatwe i przyjemne, ale myślę, że jest możliwe. Pewnie KRR się tam nie nauczy (ale to może zrobić eksternistycznie), ale na ukończeniu (o ile wytrwa w prawości) będzie mieć lepszą pozycję startową do "siania". A wiecie, że "siać trzeba, siać!"
Zapisane
"Religijny liberalizm pozbawia nas męczenników i misjonarzy, pozostawiając jedynie osoby kupczące religią, którym wtórują kobzy głoszące pokój w słowach, a nie w czynach!" abp Marcel François Lefebvre
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #61 dnia: Marca 11, 2010, 22:24:20 pm »

Niekoniecznie lepszą. Zależy jakiego proboszcza mieć będzie.
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #62 dnia: Marca 11, 2010, 22:27:44 pm »

Otóż to...  ;D Z resztą- to może dywersja, ale... jeśli zwykłe seminaria się wyludnią, a tradycyjne zapełnią, to tak naprawdę wtedy zrobimy robotę od podstaw  ;D :P Oczywiście proszę to dobrze zrozumieć- jeśli jakiś chłopak po prostu chce być księdzem- ok, niech idzie do diecezjalnego( oby tylko nie antytradycyjnego), ale jeśli trads idzie do diecezjalnego... pytam- po co? Do tradycyjnego! A najlepiej niech wszyscy idą do tradycyjnych!  ;D :P
« Ostatnia zmiana: Marca 11, 2010, 22:29:34 pm wysłana przez cabbage » Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #63 dnia: Marca 12, 2010, 00:43:47 am »

Jak to co potem? Posługa w KRR... Zmienianie świata od podstaw- owszem, zgoda, jestem za, ale muszą się władze w seminariach zrobić tradycyjne lub nie walczące z KRR przynajmniej. Nie wiem jak jest w Krk, ale podobno gdzieniegdzie lekko nie ma...

Ta... posluga w KRR... prosze mi powiedziec jakie sa perspektywy w Polsce. Co bedzie z tymi polskimi klerykami co skoncza te seminaria FSSP i IPB?? Bardzo mnie to ciekawi. To jest pytanie o praktyke, a nie o gornolotne cele. Kazdy kandydat do seminarium tradycyjnego powinien zdawac sobie sprawe z perspektyw jakie tu sa. I szczerze, grzecznie pytam, co z tymi klerykami bedzie?
Zapisane
slavko
Gość
« Odpowiedz #64 dnia: Marca 12, 2010, 04:49:54 am »

I znowu o dziwo na zachodzie jest latwiej niz w "tradycyjnej" Polsce. Owszem wszystko zalezy od bpa, od vocation director, przyszlego proboszcza etc, etc. ALE znajomosc KRR moze byc i bywa dla bpa zaleta. Co do probosza to poza Polska wikarym jest sie zwykle gora kilka lat, nie wiecej. I przeciez nie o to chodzi zeby tworzyc "tradycyjne getta".
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #65 dnia: Marca 12, 2010, 08:03:34 am »

Jak to co potem? Posługa w KRR... Zmienianie świata od podstaw- owszem, zgoda, jestem za, ale muszą się władze w seminariach zrobić tradycyjne lub nie walczące z KRR przynajmniej. Nie wiem jak jest w Krk, ale podobno gdzieniegdzie lekko nie ma...

Ta... posluga w KRR... prosze mi powiedziec jakie sa perspektywy w Polsce. Co bedzie z tymi polskimi klerykami co skoncza te seminaria FSSP i IPB?? Bardzo mnie to ciekawi. To jest pytanie o praktyke, a nie o gornolotne cele. Kazdy kandydat do seminarium tradycyjnego powinien zdawac sobie sprawe z perspektyw jakie tu sa. I szczerze, grzecznie pytam, co z tymi klerykami bedzie?
Jestem optymista...
Na razie dwoch ksiezy z tradycyjnych do zgromadzen ED jest w Polsce a dwoch za granica. Z tego co wiem to biskupi Wroclawia i Krakowia sa zupelnie swiadomi, ze maja takich ksiezy na swoim terenie i nie jest to dla nich problem. Wczesniej czy pozniej beda powstawaly domy tych zgromadzen, bo cisnienie bedzie coraz wieksze. Mysle, ze gdy zmieni sie nuncjusz to powinno byc latwiej. Jesli np. IBP ma 2 ksiezy Polakow, 1 ksiedza afiliowanego z Polski, 1 sioste zakonna z  Polski i 5 klerykow z Polski to Watykan/nuncjusz ostatecznie nie odmowi im pomocy w instalacji w Polsce.
Poza tym, z kazdym kolejnym rokiem obecnosc KRR jest juz czyms zupelnie normalniejszym. Biskupi oswajaja sie ta mysla, kolejne pokolenia biskupow sa coraz bardziej tolerancyjne w stosunku do KRR. Mysle, ze za 6 lat bedzie juz dosc normalnie pod tym wzgledem. Pomyslcie jak to wygladalo 6 lat temu a jak jest teraz.
Oczywiscie zgromadzenia tradycyjne beda nadal mialy standardowe problemy jakie maja zgromadzenia niediecezjalne np. dominikanie....
Zapisane
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #66 dnia: Marca 12, 2010, 12:18:42 pm »

Ta... posluga w KRR... prosze mi powiedziec jakie sa perspektywy w Polsce. Co bedzie z tymi polskimi klerykami co skoncza te seminaria FSSP i IPB?? Bardzo mnie to ciekawi. To jest pytanie o praktyke, a nie o gornolotne cele. Kazdy kandydat do seminarium tradycyjnego powinien zdawac sobie sprawe z perspektyw jakie tu sa. I szczerze, grzecznie pytam, co z tymi klerykami bedzie?

Czyzby sadzil Pan, ze Pan Bog pozostawi ich samych sobie, ze nie wesprze ich wszelkimi potrzebnymi laskami i pomoca, by mogli urzeczywistniac swoje kaplanstwo sprawujac Najswietsza Ofiare i opieke duszpasterska nad wiernymi, ze dopusci, by zmarnowalo sie powolanie tylko dlatego, ze okolicznosci nie sprzyjaja i nie ma perspektyw? Dziwne ma Pan podejscie do powolania Bozego :/
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
Sigfried
aktywista
*****
Wiadomości: 698

« Odpowiedz #67 dnia: Marca 12, 2010, 12:28:31 pm »

brawo Pani Szmulko
Zapisane
Morro
aktywista
*****
Wiadomości: 625


« Odpowiedz #68 dnia: Marca 12, 2010, 12:37:25 pm »

Pytanie pana JGP warte jest próby odpowiedzi. Myślę ,ze każdy z nas chciałby, by polscy księża z tradi instytutów mimo wszystko wracali do Polski. Niestety póki co liczymy, że jakoś to będzie.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #69 dnia: Marca 12, 2010, 13:09:09 pm »

Pytanie pana JGP warte jest próby odpowiedzi. Myślę ,ze każdy z nas chciałby, by polscy księża z tradi instytutów mimo wszystko wracali do Polski. Niestety póki co liczymy, że jakoś to będzie.

Wszystko zalezy od biskupow. Teoretycznie. Bo przeciez dopoki biskup nie oblozy ksiezy interdyktem odbierajac im jurysdykcje w swojej diecezji, to mozna brak oficjalnego duszpasterstwa obejsc. Np. wysylajac ksiedza na studia albo poszukac kaplicy prywatnej. IDP tak robi w Marsylii - odprawia w oratorium prywatnym i biskup moze im naskoczyc. Zewnetrznie sie to nie rozni od normalnego duszpasterstwa, ale formalnie jest zgodne z KPK.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Torus
Gość
« Odpowiedz #70 dnia: Marca 12, 2010, 13:20:47 pm »

Cytuj
odprawia w oratorium prywatnym i biskup moze im naskoczyc.
Czytałem, że wszystkie miejsca celebracji muszą uzyskać aprobatę ordynariusza (kaplice szpitalne, prywatne). Jeżeli tak, to biskup może zakazać celebracji. Nie wiem jak jest z oratoriami, ale każda kaplica ma mianowanego opiekuna-kapłana (właśnie przez ordynariusza miejsca).
Zapisane
Morro
aktywista
*****
Wiadomości: 625


« Odpowiedz #71 dnia: Marca 12, 2010, 13:54:05 pm »

@FB
No właśnie jedynie co można na razie zaproponować to taką tymczasowość i kombinowanie.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #72 dnia: Marca 12, 2010, 15:10:13 pm »

Pocieszmy sie, ze posoborowie tez jest tymczasowe i niedlugo to nowusowcy beda musieli kombinowac.

@ Torus : nie wiem jak to jest w Polsce, ale we Francji sa calkiem liczne pozostalosci epoki dawno odeszlej w niepamiec, gdzie np. prawa do mianowania kapelanow mieli lokalni feudalowie, a stowarzyszenia pobozne mialy swoje kaplice. Msza tradycyjna bardzo czesto odprawia sie wlasnie w kaplicach konfraternii penitentow etc.
« Ostatnia zmiana: Marca 12, 2010, 15:13:00 pm wysłana przez Fons Blaudi » Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #73 dnia: Marca 12, 2010, 15:22:45 pm »


Jestem optymista...

Zazdroszcze panu :)

Cytuj
Na razie dwoch ksiezy z tradycyjnych do zgromadzen ED jest w Polsce a dwoch za granica. Z tego co wiem to biskupi Wroclawia i Krakowia sa zupelnie swiadomi, ze maja takich ksiezy na swoim terenie i nie jest to dla nich problem.

No tak, ale o ile mi wiadomo sytuacja tych ksiezy jest dosc wyjatkowa. Jeden pracuje na uniwersytecie, drugi studiuje i wkrecil sie do wroclawskiego postindultu. I super. Problem w tym, ze mysle, ze ilosc takich mozliwosci jest ograniczona. W Polsce jest moze jeszcze kilka miejsc z grupami postindultowymi (np. Warszawa, Poznan), gdzie grupy sa na tyle liczebne, ze bylyby w stanie utrzymac ksiedza, ale nie jest to jakas szczegolnie duza ilosc. Poza tym nie wiem czy wszedzie mozliwy jest taki transfer.
Jesli cos pomieszalem to prosze mnie poprawic.

Cytuj
Wczesniej czy pozniej beda powstawaly domy tych zgromadzen, bo cisnienie bedzie coraz wieksze. Mysle, ze gdy zmieni sie nuncjusz to powinno byc latwiej. Jesli np. IBP ma 2 ksiezy Polakow, 1 ksiedza afiliowanego z Polski, 1 sioste zakonna z  Polski i 5 klerykow z Polski to Watykan/nuncjusz ostatecznie nie odmowi im pomocy w instalacji w Polsce.

No miejmy taka nadzieje.

Cytuj
Poza tym, z kazdym kolejnym rokiem obecnosc KRR jest juz czyms zupelnie normalniejszym. Biskupi oswajaja sie ta mysla, kolejne pokolenia biskupow sa coraz bardziej tolerancyjne w stosunku do KRR. Mysle, ze za 6 lat bedzie juz dosc normalnie pod tym wzgledem. Pomyslcie jak to wygladalo 6 lat temu a jak jest teraz.
Oczywiscie zgromadzenia tradycyjne beda nadal mialy standardowe problemy jakie maja zgromadzenia niediecezjalne np. dominikanie....

Nie da sie jednak ukryc, ze zakony maja struktury i jakis majatek, a tradycyjne zgromadzenia musza w Polsce startowac prawie od zera. Bez przychylnosci biskupow to bedzie partyzantka.

Czyzby sadzil Pan, ze Pan Bog pozostawi ich samych sobie, ze nie wesprze ich wszelkimi potrzebnymi laskami i pomoca, by mogli urzeczywistniac swoje kaplanstwo sprawujac Najswietsza Ofiare i opieke duszpasterska nad wiernymi, ze dopusci, by zmarnowalo sie powolanie tylko dlatego, ze okolicznosci nie sprzyjaja i nie ma perspektyw? Dziwne ma Pan podejscie do powolania Bozego :/

Mi nie chodzi o piekne slowka, chcialem po prostu od ludzi bardziej obeznanych w temacie dowiedziec sie jakie sa perspektywy w Polsce. Ot tak po prostu.

Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #74 dnia: Marca 12, 2010, 15:26:37 pm »

Etam zaraz "przychylnosci". Zeby choc nie przeszkadzali.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 9 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: "Niech pan pójdzie do seminarium, to będzie pan brał kanon" « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!