Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 21:26:25 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Sakrament Pokuty - pytania i odpowiedzi
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 26 Drukuj
Autor Wątek: Sakrament Pokuty - pytania i odpowiedzi  (Przeczytany 161729 razy)
RaSz
aktywista
*****
Wiadomości: 550

Humilis

« dnia: Grudnia 31, 2009, 15:01:37 pm »

Czy jeśli kapłan wypowie niedokładnie, lub nie w pełni słów odpuszczenia grzechów to spowiedź jest ważna czy nie? Chdzi oczywiście o "Bóg Ojciec miłosierdzia..."
Zapisane
Sancte Raphael, ora pro nobis!
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #1 dnia: Grudnia 31, 2009, 15:23:57 pm »

Czy jeśli kapłan wypowie niedokładnie, lub nie w pełni słów odpuszczenia grzechów to spowiedź jest ważna czy nie? Chdzi oczywiście o "Bóg Ojciec miłosierdzia..."
Do ważności jest potrzebne, by powiedział: Ja odpuszczam tobie grzechy w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #2 dnia: Grudnia 31, 2009, 15:43:09 pm »

Nie jest wymagany znak krzyża nad penitentem?
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #3 dnia: Grudnia 31, 2009, 16:11:15 pm »

Znak Krzyża św. jest zbędny. Formuła trynitarna też nie jest wymagana do ważności rozgrzeszenia. Wystarczy sama formuła „ja odpuszczam tobie grzechy” - bez utraty ważności można nawet zmienić szyk zdania, byleby oddawało istotę Sakramentu. Trydencki Komitet Normalizacji, Miar i Jakości Sakramentów ustalił maksymalny zasięg rozgrzeszenia na 20 kroków - czyli jednym aktem zbiorowej absolucji może kapłan rozgrzeszyć cały batalion piechoty (z dokładnością do natężenia głosu rozgrzeszającego). Rozgrzeszać przez ścianę nie wolno.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #4 dnia: Grudnia 31, 2009, 16:13:21 pm »

Znak Krzyża św. jest zbędny. Formuła trynitarna też nie jest wymagana do ważności rozgrzeszenia. Wystarczy sama formuła „ja odpuszczam tobie grzechy” - bez utraty ważności można nawet zmienić szyk zdania, byleby oddawało istotę Sakramentu. Trydencki Komitet Normalizacji, Miar i Jakości Sakramentów ustalił maksymalny zasięg rozgrzeszenia na 20 kroków - czyli jednym aktem zbiorowej absolucji może kapłan rozgrzeszyć cały batalion piechoty (z dokładnością do natężenia głosu rozgrzeszającego). Rozgrzeszać przez ścianę nie wolno.

Czyli im dalej słychać głos kapłana, tym dalej może sięgać absolucja? Jeśli tak, to udzielona za pomocą mikrofonu się "liczy"?
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #5 dnia: Grudnia 31, 2009, 16:25:45 pm »

Czyli im dalej słychać głos kapłana, tym dalej może sięgać absolucja?

Tak, ale penitent powinien również znajdować się w zasięgu wzroku - powinien być "moralnie obecny".

Jeśli tak, to udzielona za pomocą mikrofonu się "liczy"?

No nie, ksiądz rozgrzeszający przez megafon penitenta dostrzegalnego jedynie przez lornetkę to już przykład sztucznego nawiązania relacji, która z ustanowienia Bożego powinna być ludzka i naturalna.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 682


« Odpowiedz #6 dnia: Grudnia 31, 2009, 17:54:08 pm »

Trydencki Komitet Normalizacji, Miar i Jakości Sakramentów
coś takiego istniało, czy Pan tylko wymyślił taką nazwę??
Zapisane
Taki sobie o...
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #7 dnia: Stycznia 01, 2010, 14:46:29 pm »

Nie istniało. Jest to wyraz mojego dystansu wobec wybujałych form przedsoborowej kazuistyki alias brawaryzmu rubrycystycznego.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Matthaeus
rezydent
****
Wiadomości: 289


Św. Stanisławie módl się za nami!

« Odpowiedz #8 dnia: Lutego 12, 2010, 19:21:40 pm »

Mam pytanie odnośnie takiej sytuacji przy spowiedzi: wierny wymienia grzech, kapłan daje stosowne pouczenie, następnie wierny wymienia kolejną nieprawość, xiądz znowu poucza i nagle mówi "no wymieniłeś grzechy jakie wymieniłeś, na pokutę odmów sobie to i to, daję ci rozgrzeszenie"... tymczasem wierny nie wymienił wszystkich grzechów (z racji tego, że kapłan przeszedł już do kolejnej części sakramentu)! Czy taka spowiedź jest ważna? czy może jednak należy jeszcze raz udać się do konfesjonału?!
Zapisane
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #9 dnia: Lutego 12, 2010, 23:17:59 pm »

@ p. Matthaeus

Gdyby te niewymienione grzechy zaliczaly sie do wagi ciezkiej, poszlabym jeszcze raz do spowiedzi, gdyby zas to byly grzechy powszednie, zadoscuczynilabym jakos na wlasna reke. Zdarzyla mi sie taka sytuacja, spowiednik przerwal mowiac "dobra, starczy", zadal pokute i udzieli rozgrzeszenia :D Teraz sie smieje, ale wtedy zaniemowilam ze zdziwienia, a po wyjsciu z konfesjonalu krew mnie malo nie zalala ze zlosci ;D
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
Matthaeus
rezydent
****
Wiadomości: 289


Św. Stanisławie módl się za nami!

« Odpowiedz #10 dnia: Lutego 13, 2010, 00:07:35 am »

@ p. Matthaeus

Gdyby te niewymienione grzechy zaliczaly sie do wagi ciezkiej, poszlabym jeszcze raz do spowiedzi, gdyby zas to byly grzechy powszednie, zadoscuczynilabym jakos na wlasna reke. Zdarzyla mi sie taka sytuacja, spowiednik przerwal mowiac "dobra, starczy", zadal pokute i udzieli rozgrzeszenia :D Teraz sie smieje, ale wtedy zaniemowilam ze zdziwienia, a po wyjsciu z konfesjonalu krew mnie malo nie zalala ze zlosci ;D

Fakt - takie sytuacje nie są zbyt komfortowe. Dziękuję za wyjaśnienie! ;)
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #11 dnia: Lutego 13, 2010, 11:37:44 am »

Spowiednikow uczy sie roznego postepowania w zaleznosci od typu sumienia penitenta. W sposob opisany przez Panstwa traktuje sie skrupulantow. Mozna przy tym ich obsobaczyc za zawracanie glowy Panu Bogu :)
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #12 dnia: Lutego 13, 2010, 12:19:48 pm »

W sposob opisany przez Panstwa traktuje sie skrupulantow.

Oraz penitentow czekajacych w kilometrowej kolejce do wielkanocnej spowiedzi ;)
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #13 dnia: Lutego 13, 2010, 13:19:59 pm »

A propos skrupulantów to kiedyś słyszałem o takiej nauce w konfesjonale:
Te wszystkie Pani grzechy to o kant d..py potłuc, a jak co nie prowadzi do Boga to to jest g...o warte.
  ;D
Mozna i tak :)
Zapisane
zdewirtualizować awatary
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #14 dnia: Lutego 15, 2010, 00:01:10 am »

Mam pytanie:
Chodzi mi o spowiedź. Przed SVII formuła spowiedzi była po łacinie, a penitent swoje grzechy wypowiadał w jezyku ojczystym, obecnie formuła również wypowiadana jest w języku ojczystym penitenta (na terenie danego kraju) Moje pytanie brzmi: Jak wyglada i ewentualnie od czego zależy wazność spowiedzi, gdy kapłan i penitent nie mówią w tym samym jezyku.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Strony: [1] 2 3 ... 26 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Sakrament Pokuty - pytania i odpowiedzi « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!