Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 13:37:21 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Sakrament Pokuty - pytania i odpowiedzi
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 19 20 [21] 22 23 ... 26 Drukuj
Autor Wątek: Sakrament Pokuty - pytania i odpowiedzi  (Przeczytany 161685 razy)
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #300 dnia: Maja 12, 2013, 22:49:49 pm »

Tak było... Sybiracy, t. 8: Wyszli z Andersem - Wspomnienia J. Soleckiej, s. 230:
"Zbliżało się Boże Narodzenie [1942 r.], a sala szpitalna była pełna chorych Polaków. ... Poprosiłam misjonarza angielskiego, katolickiego. ... Przyjechał do Polaków, do Makindu [w Kenii] ... odprawił Mszę św. A dzień przedtem spowiadał. Ponieważ znał tylko język angielski, a w szpitalu byli przeważnie wilnianie, ze wsi, znający tylko polski język, więc zrobiłam listę numerowaną grzechów. Po lewej stronie listy były grzechy po polsku, po prawej stronie, pod tym samym numerem, grzechy po angielsku. Przy spowiedzi penitent pokazywał numer na liście".
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #301 dnia: Maja 13, 2013, 17:41:48 pm »

Spotkałem się z podobną sugestią, chyba u Nowowiejskiego, ale dotyczyła ona spowiedzi głuchoniemych: penitent miał pokazywać na palcach cyfrę przykazania, które przekroczył.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Ks. Marek Radomski
adept
*
Wiadomości: 14


« Odpowiedz #302 dnia: Maja 26, 2013, 00:06:54 am »

Tak było... Sybiracy, t. 8: Wyszli z Andersem - Wspomnienia J. Soleckiej, s. 230:
"Zbliżało się Boże Narodzenie [1942 r.], a sala szpitalna była pełna chorych Polaków. ... Poprosiłam misjonarza angielskiego, katolickiego. ... Przyjechał do Polaków, do Makindu [w Kenii] ... odprawił Mszę św. A dzień przedtem spowiadał. Ponieważ znał tylko język angielski, a w szpitalu byli przeważnie wilnianie, ze wsi, znający tylko polski język, więc zrobiłam listę numerowaną grzechów. Po lewej stronie listy były grzechy po polsku, po prawej stronie, pod tym samym numerem, grzechy po angielsku. Przy spowiedzi penitent pokazywał numer na liście".
O, to by pasowało przeczytać sobie.
Zapisane
Tolerancja jest to gotowość przyznania przedstawicielowi innego światopoglądu tej samej dozy inteligencji i dobrej woli, co sobie. Karl Rahner.
Ks. Marek Radomski
adept
*
Wiadomości: 14


« Odpowiedz #303 dnia: Maja 30, 2013, 22:05:46 pm »

Po 1: Proponowałbym rozmowę ze spowiednikiem, czy po prostu, kapłanem w tej kwestii. To są dośc osobiste sprawy, w zasadzie intymne, odsłaniające wnętrze człowieka. Lepiej nie dawać powodu do szydery innym, do przytyków.

Po 2: Zapraszam do lektury:

http://pretremarc.wordpress.com/2011/07/20/poczucie-winy-a-swiadomosc-grzechu/
http://pretremarc.wordpress.com/2012/09/24/poczucie-winy-a-swiadomosc-grzechu-cz-ii/
Zapisane
Tolerancja jest to gotowość przyznania przedstawicielowi innego światopoglądu tej samej dozy inteligencji i dobrej woli, co sobie. Karl Rahner.
Emte
uczestnik
***
Wiadomości: 210

« Odpowiedz #304 dnia: Czerwca 11, 2013, 14:29:50 pm »

W ostatnią niedzielę byłem u spowiedzi, rozgrzeszenie otrzymałem. Mam jednak pewne wątpliwości. Spowiadał już starszy ksiądz z nienajlepszym słuchem. Mówiłem dość głośno, mam jednak wrażenie że ksiądz nie wszystko dosłyszał. Czy w takim przypadku rozgrzeszenie jest ważne?
Zapisane
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #305 dnia: Czerwca 11, 2013, 14:47:59 pm »

W ostatnią niedzielę byłem u spowiedzi, rozgrzeszenie otrzymałem. Mam jednak pewne wątpliwości. Spowiadał już starszy ksiądz z nienajlepszym słuchem. Mówiłem dość głośno, mam jednak wrażenie że ksiądz nie wszystko dosłyszał. Czy w takim przypadku rozgrzeszenie jest ważne?
Jak najbardziej, zwłaszcza, że Pan przed spowiedzią nie wiedział, ze ksiądz jest przygłuchawy. Gdyby Pan celowo wybrał takiego księdza mając na sumieniu ciężkie grzechy, wtedy prawdopodobnie byłoby nieważne.
Zapisane
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #306 dnia: Czerwca 11, 2013, 14:51:33 pm »

W ostatnią niedzielę byłem u spowiedzi, rozgrzeszenie otrzymałem. Mam jednak pewne wątpliwości. Spowiadał już starszy ksiądz z nienajlepszym słuchem. Mówiłem dość głośno, mam jednak wrażenie że ksiądz nie wszystko dosłyszał. Czy w takim przypadku rozgrzeszenie jest ważne?
Proszę zawsze przy takich dylematach patrzeć na intencję.
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Emte
uczestnik
***
Wiadomości: 210

« Odpowiedz #307 dnia: Czerwca 11, 2013, 15:01:13 pm »

Nie było moim zamiarem ukrycie czegokolwiek licząc, że ksiądz nie dosłyszy.
Zapisane
Ks. Marek Radomski
adept
*
Wiadomości: 14


« Odpowiedz #308 dnia: Października 21, 2013, 16:08:58 pm »

Kolega Emte normalnie jak Neon jakiś podchodzi reistycznie dość do sakramentu.
Dał ksiądz rozgrzeszenie? Dał. Jeśli Kolega się wyspowiadał jak Bóg przykazał, to ksiądz rozgrzesza. Po prostu. Niech się Kolega tak sam przed sobą nie chełpi swoimi grzechami, bo jeszcze uwierzy, że nic poza grzeszeniem nie potrafi.  :D
Zapisane
Tolerancja jest to gotowość przyznania przedstawicielowi innego światopoglądu tej samej dozy inteligencji i dobrej woli, co sobie. Karl Rahner.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #309 dnia: Lutego 16, 2014, 10:31:15 am »

O istocie spowiedzi świętej rozprawia Dominik Zdort:

http://www.rp.pl/artykul/61991,1087096-Zdort--Upragniona-lekkosc-bytu.html
Zapisane
conservative revolutionary
aktywista
*****
Wiadomości: 602


« Odpowiedz #310 dnia: Marca 22, 2014, 21:36:35 pm »

Czy tajemnica spowiedzi obowiązuje bezwzględnie? Nawet gdy penitent ujawnił informacje mogące np. pomóc ująć przestępcę lub zapobiec zbrodni?
Zapisane
Tradycjonalizm jest najbardziej rewolucyjną ideologią naszych czasów.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #311 dnia: Marca 22, 2014, 21:43:42 pm »

Czy tajemnica spowiedzi obowiązuje bezwzględnie? Nawet gdy penitent ujawnił informacje mogące np. pomóc ująć przestępcę lub zapobiec zbrodni?
Tak. Zwłaszcza wtedy gdy penitent ujawnił informacje mogące np. pomóc ująć przestępcę lub zapobiec zbrodni.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #312 dnia: Marca 22, 2014, 21:47:41 pm »

http://mateusz.pl/czytelnia/js-tspowiedzi.htm
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3922


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #313 dnia: Marca 23, 2014, 02:26:15 am »

Ale czy kapłan przed udzieleniem rozgrzeszenia nie powinien przekonywać spowiadającego się do oddania się pod sąd?
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #314 dnia: Marca 23, 2014, 13:36:42 pm »

Ale czy kapłan przed udzieleniem rozgrzeszenia nie powinien przekonywać spowiadającego się do oddania się pod sąd?
Jako zadośćuczynienie - tak. Ale tajemnica spowiedzi obowiązuje niezależnie od tego czy penitent otrzymał rozgrzeszenie.
« Ostatnia zmiana: Marca 24, 2014, 16:10:46 pm wysłana przez jp7 » Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Strony: 1 ... 19 20 [21] 22 23 ... 26 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Sakrament Pokuty - pytania i odpowiedzi « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!