Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 21:01:40 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Sakrament Pokuty - pytania i odpowiedzi
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 18 19 [20] 21 22 ... 26 Drukuj
Autor Wątek: Sakrament Pokuty - pytania i odpowiedzi  (Przeczytany 161725 razy)
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #285 dnia: Sierpnia 28, 2011, 16:36:40 pm »

A czy na przykład kapłan powinien wyjść chociaż w czasie Podniesienia z konfesjonału, bo nigdzie nie widziałem żeby tak się działo?
Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
emji
Gość
« Odpowiedz #286 dnia: Listopada 13, 2011, 14:24:18 pm »

Odniose sie do kilku poruszanych spraw na podstawie wlasnych i nie tylko doswiadczen.
1. roznice miedzy spowiedzia u posoborowych ksiezy (we Francji), FSSPX - spore.
Przede wszystkim nie ma konfesjonalu, czesto tez klecznika, rozmowa przez stol z patrzeniem sobie w oczy. To jest sytuacja przypominajaca psychoterapie, a nie ukorzenie sie przed Bogiem. Ksieza najczesciej po cywilnemu, czesto niechlujni. Bardzo czesto totalny brak pouczenia, zachety do duchowej praktyki, a zdarza sie tez i zniechecanie do niej - bagatelizowanie.

2. problem spowiadania sie u ksiezy czesto spotykanych i strach o pamietanie i kojarzenie z nami naszych win.
Sadze, ze spowiednicy, tak jak dobrzy terapeuci, psychiatrzy, przypominaja sobie duchowosc penitenta tylko w konfesjonale, poza nim sa na "innej fali". Znam to z praktyki prowadzenia terapii - automatycznie wylacza mi sie "fala" tarapeuta -  pacjent, kiedy z danym osobnikiem spotykam sie na neutralnym gruncie.

3. "oskarzam sie przed Bogiem..." uzywane jest m.in przez kamedulow.
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #287 dnia: Listopada 13, 2011, 22:18:34 pm »

(...)
Przede wszystkim nie ma konfesjonalu, (...)

Pani emji, konfesjonały to są, tylko czemu innemu służą, zdjęcia są tu:

http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,1700.msg134011.html#msg134011
Zapisane
corunius
rezydent
****
Wiadomości: 303


« Odpowiedz #288 dnia: Sierpnia 24, 2012, 12:16:37 pm »

Czy jak wcześniej się odprawiło generalną spowiedź to czy przy następnej generalnej spowiedzi trzeba wspomnieć grzechy z tej pierwszej generalnej spowiedzi??
Zapisane
"Na miłość boską, szybko zakończcie ten Sobór!" Ojciec Pio 
Ten cytat zbliżył mnie do Tradycji Katolickiej.
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #289 dnia: Sierpnia 24, 2012, 12:27:20 pm »

Czy jak wcześniej się odprawiło generalną spowiedź to czy przy następnej generalnej spowiedzi trzeba wspomnieć grzechy z tej pierwszej generalnej spowiedzi??

Spowiedź generalna raczej powinna być tylko jedna...
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #290 dnia: Sierpnia 24, 2012, 12:36:42 pm »

Spowiedź generalna raczej powinna być tylko jedna...
Dlaczego ???
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #291 dnia: Sierpnia 24, 2012, 12:46:13 pm »

Czy jak wcześniej się odprawiło generalną spowiedź to czy przy następnej generalnej spowiedzi trzeba wspomnieć grzechy z tej pierwszej generalnej spowiedzi??

Za Podręczną encyklopedią kościelną
"Jeśli penitent odprawił już spowiedź generalną, każe mu spowiednik powtórzyć tylko grzechy po takowej popełnione. Wyjątek może tu wtenczas zachodzić, gdy spowiednik nabędzie moralnej pewności, że owa spowiedź generalna była nieważną, albo gdy dokonaną była przed bardzo długim upływem czasu i pozostawiła po sobie w umyśle penitenta niektóre wątpliwości. W ostatnim jednak razie - który już nie jest koniecznym, ale tylko korzystnym, bo uspokaja penitenta - wystarczy zażądać wyznania tych grzechów, co do których wątpliwość jaka pozostała i kilka innych najgłówniejszych, aby spowiednik mógł poznać w ogóle ówczesny stan duszy penitenta".
Dodać jeszcze można, że "Szkodliwą jest spowiedź generalna: a) dla skrupulantów ..."
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
corunius
rezydent
****
Wiadomości: 303


« Odpowiedz #292 dnia: Sierpnia 29, 2012, 09:57:15 am »

Czy jak wcześniej się odprawiło generalną spowiedź to czy przy następnej generalnej spowiedzi trzeba wspomnieć grzechy z tej pierwszej generalnej spowiedzi??

Za Podręczną encyklopedią kościelną
"Jeśli penitent odprawił już spowiedź generalną, każe mu spowiednik powtórzyć tylko grzechy po takowej popełnione. Wyjątek może tu wtenczas zachodzić, gdy spowiednik nabędzie moralnej pewności, że owa spowiedź generalna była nieważną, albo gdy dokonaną była przed bardzo długim upływem czasu i pozostawiła po sobie w umyśle penitenta niektóre wątpliwości. W ostatnim jednak razie - który już nie jest koniecznym, ale tylko korzystnym, bo uspokaja penitenta - wystarczy zażądać wyznania tych grzechów, co do których wątpliwość jaka pozostała i kilka innych najgłówniejszych, aby spowiednik mógł poznać w ogóle ówczesny stan duszy penitenta".
Dodać jeszcze można, że "Szkodliwą jest spowiedź generalna: a) dla skrupulantów ..."
Dobrze wiedzieć. To właśnie ja  ;D
Zapisane
"Na miłość boską, szybko zakończcie ten Sobór!" Ojciec Pio 
Ten cytat zbliżył mnie do Tradycji Katolickiej.
Eochaid
rezydent
****
Wiadomości: 328

« Odpowiedz #293 dnia: Kwietnia 22, 2013, 12:42:22 pm »

Znajoma powiedziała mi, że jak była u spowiedzi, to ksiądz w pewnym momencie zapytał ją czy miała jeszcze jakieś szczególne grzechy czy tylko takie codzienne, bo jeśli tylko codzienne to niech ich nie wyznaje tylko, żałuje za nie, a on udzieli je rozgrzeszenia.

Chciałem zapytać czy tak można - tj. nie wysłuchać reszty grzechów tylko dać rozgrzeszenie "generalnie"?
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #294 dnia: Kwietnia 22, 2013, 12:48:45 pm »

tu jest coś na ten temat:
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=5086&t=5079&v=f
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #295 dnia: Kwietnia 22, 2013, 16:01:17 pm »

Znajoma powiedziała mi, że jak była u spowiedzi, to ksiądz w pewnym momencie zapytał ją czy miała jeszcze jakieś szczególne grzechy czy tylko takie codzienne, bo jeśli tylko codzienne to niech ich nie wyznaje tylko, żałuje za nie, a on udzieli je rozgrzeszenia.

Chciałem zapytać czy tak można - tj. nie wysłuchać reszty grzechów tylko dać rozgrzeszenie "generalnie"?
Gdy brak grzechów ciężkich -  może ...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
zelus
bywalec
**
Wiadomości: 90

« Odpowiedz #296 dnia: Kwietnia 22, 2013, 16:11:34 pm »

Wydaje się, że jeżeli wyznała przynajmniej jeden grzech, choćby powszedni, to można tak postąpić, jeżeli są tylko grzechy powszednie. Wydaje mi się, że przynajmniej jeden pewny grzech musi być wyznany, żeby była pewność co do zaistnienia materii sakramentu, żeby nie było ryzyka symulacji.
Zapisane
Michał W.
aktywista
*****
Wiadomości: 642


« Odpowiedz #297 dnia: Kwietnia 22, 2013, 16:15:41 pm »

Znajoma powiedziała mi, że jak była u spowiedzi, to ksiądz w pewnym momencie zapytał ją czy miała jeszcze jakieś szczególne grzechy czy tylko takie codzienne, bo jeśli tylko codzienne to niech ich nie wyznaje tylko, żałuje za nie, a on udzieli je rozgrzeszenia.

Chciałem zapytać czy tak można - tj. nie wysłuchać reszty grzechów tylko dać rozgrzeszenie "generalnie"?
Ale że co, przerwał jej w czasie wyznawania tych grzechów, żeby zaoszczędzić czas?
Wczoraj sam się spowiadałem, po wyznaniu grzechów kapłan zadał mi pokutę, i udzielił rozgrzeszenia. Żadnego pouczenia, nauki, wskazówek...
Zapisane
Ad Infinitam Dei Gloriam

Sancte Michael Archangele, ora pro nobis.

"Nie po to był Sobór aby żyć Trydentem". J.H.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #298 dnia: Maja 10, 2013, 13:49:12 pm »

Jak to jest ze spowiedzią w sytuacji, gdy spowiednik nie zna języka penitenta? Czy wtedy rozgrzeszenie jest ważne?
Zapisane
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #299 dnia: Maja 12, 2013, 21:43:49 pm »

Spowiedź może się odbyć przez tłumacza, istnieją również wielojęzyczne "pomoce" dla spowiednika i penitenta -- rodzaj katalogu grzechów. Kiedyś pokazywał mi coś takiego ks. Eryk Jacqumin.
Zapisane
Strony: 1 ... 18 19 [20] 21 22 ... 26 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Sakrament Pokuty - pytania i odpowiedzi « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!