Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 11:29:44 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Sakrament Pokuty - pytania i odpowiedzi
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 15 16 [17] 18 19 ... 26 Drukuj
Autor Wątek: Sakrament Pokuty - pytania i odpowiedzi  (Przeczytany 161759 razy)
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #240 dnia: Stycznia 02, 2011, 14:40:20 pm »

Szcześć Boże,

Mam dylemat odnośnie spożywania alkoholu w Nowy Rok a dokładnie czy grzechem jest picie alkoholu oczywiście do ,,pewnych granic" - jeżeli jest to grzechem to czy należy pójść do indywidualnej spowiedzi czy spowiedź powszechna w trakcie mszy odpuszcza taki grzech?
Zależy od tych "pewnych granic". Picie alkoholu nie jest grzechem samo w sobie.
Zapisane
zotanna
adept
*
Wiadomości: 15


« Odpowiedz #241 dnia: Stycznia 02, 2011, 15:13:33 pm »


Dziękuje za odpowiedzi :-)
Zapisane
Matthaeus
rezydent
****
Wiadomości: 289


Św. Stanisławie módl się za nami!

« Odpowiedz #242 dnia: Stycznia 02, 2011, 19:43:00 pm »


I drugie pytanie dotyczy marihuany - czy grzechem jest jednorazowe spróbowanie takiego papierosa? Pisze spróbowanie czyli dokładnie nie wypalenie do końca...tylko pociągnięcie ze 2 razy? Jeżeli jest to grzechem to mam pytanie jak wyżej czy spowiedź powszechna czy indywidualna?



Na to pytanie chyba nikt jeszcze nie dał jednoznacznej odpowiedzi.  ;)
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #243 dnia: Stycznia 02, 2011, 19:58:29 pm »


Dziękuje za odpowiedzi :-)
Jeszcze kilka wyjasnien, bo widze pewien zamet w Pani wypowiedzi...

To nie od rodzaju grzechu zalezy to czy nalezy sie z niego spowiadac (no moze posrednio), ale od jego ciezkosci. Obowiazkiem katolika jest spowiadanie sie (spowiedz uszna) z grzechow ciezkich (choc tradycyjnie nalezy tez sie spowiadac z lekkich - zwlaszcza z tych, z ktorymi slabo sobie radzimy). Wiele czynow moze byc grzechami lekkimi albo ciezkimi w zaleznosci od kontekstu.

Spowiedz powszechna na Mszy nie jest jakims formalnym jedynym katolickim sposobem na odpuszczenie grzechow lekkich. Ten sam efekt mozna uzyskac wieloma innymi sposobami np. poprzez odmowienie niektorych modlitw. Mnie nawet kiedys uczono, ze przezegnanie sie woda swiecona ma ten sam efekt, choc nie wiem czy to prawda. Na pewno szczere odmowienie aktu zalu gladzi grzechy lekkie.

Poza tym, grzechy lekkie nie niszcza w nas laski uswiecajacej, wiec nie trzeba jakos neurotycznie pamietac "o spowiadaniu sie" z nich podczas Mszy na spowiedzi powszechnej.
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #244 dnia: Stycznia 02, 2011, 20:34:07 pm »

Myślę, że w przypadku wątpliwości (a takie tu przecież wystąpiły) zawsze należy poradzić się spowiednika (należy iść do spowiedzi). Na pewno to lepsze, niż szukać pocieszenia - usprawiedliwienia na forum internetowym.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
zotanna
adept
*
Wiadomości: 15


« Odpowiedz #245 dnia: Stycznia 03, 2011, 12:02:44 pm »


Tak też zrobiłam - dziekuje:-)
Zapisane
toshirskij
adept
*
Wiadomości: 49

« Odpowiedz #246 dnia: Stycznia 05, 2011, 19:32:09 pm »

z innej beczki: czy (i w jakim zakonie) używana jest obecnie / używana była formuła "Oskarżam się przed Bogiem..." ?

Hm, ja inaczej nigdy i nie mówiłem.
Zapisane
binraf
aktywista
*****
Wiadomości: 1266


« Odpowiedz #247 dnia: Stycznia 15, 2011, 23:01:23 pm »

Zabić Sekala

4:09
http://www.youtube.com/watch?v=pyr0LpPlGXU

niech mi x powie poco jest spowiedź ?
Zapisane
Wolność gospodarcza jako źródło sukcesu. Etyka jako fundament wolności.
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #248 dnia: Stycznia 15, 2011, 23:31:54 pm »

Spirytus Sancti :D
Zapisane
Ks. Marek Radomski
adept
*
Wiadomości: 14


« Odpowiedz #249 dnia: Lutego 18, 2011, 00:24:40 am »


I drugie pytanie dotyczy marihuany - czy grzechem jest jednorazowe spróbowanie takiego papierosa? Pisze spróbowanie czyli dokładnie nie wypalenie do końca...tylko pociągnięcie ze 2 razy? Jeżeli jest to grzechem to mam pytanie jak wyżej czy spowiedź powszechna czy indywidualna?



Na to pytanie chyba nikt jeszcze nie dał jednoznacznej odpowiedzi.  ;)

Jeśli wiem, że sięgam po trawkę, czy po tytoń - to już obojętne - i chcę spróbować czy mnie to "kręci" czy nie - to zawsze grzeszę. Ciężko. Bo tak narkotyki jak i nikotyna mogą powodować uzależnienie oraz szkodę dla zdrowia i życia. Jak ktoś nie pali, to nie powinien próbować.
Zapisane
Tolerancja jest to gotowość przyznania przedstawicielowi innego światopoglądu tej samej dozy inteligencji i dobrej woli, co sobie. Karl Rahner.
Pedro Veron
rezydent
****
Wiadomości: 417


« Odpowiedz #250 dnia: Lutego 18, 2011, 11:33:09 am »


I drugie pytanie dotyczy marihuany - czy grzechem jest jednorazowe spróbowanie takiego papierosa? Pisze spróbowanie czyli dokładnie nie wypalenie do końca...tylko pociągnięcie ze 2 razy? Jeżeli jest to grzechem to mam pytanie jak wyżej czy spowiedź powszechna czy indywidualna?



Na to pytanie chyba nikt jeszcze nie dał jednoznacznej odpowiedzi.  ;)


Jeśli wiem, że sięgam po trawkę, czy po tytoń - to już obojętne - i chcę spróbować czy mnie to "kręci" czy nie - to zawsze grzeszę. Ciężko. Bo tak narkotyki jak i nikotyna mogą powodować uzależnienie oraz szkodę dla zdrowia i życia. Jak ktoś nie pali, to nie powinien próbować.

Więc grzeszność takiego działania jak palenie marihuany czy nikotyny polega na tym, że mogą powodować uzależnienie? Ale alkohol też może je powodować, a nawet, śmiem twierdzić, że jest więcej osób dotkniętych alkoholizmem i więcej cierpienia przez alkohol jest wyrządzanego rodzinom. Mimo to alkohol w rozsądnych ilościach nie jest zakazany.

Szczerze mówiąc nie słyszałem jak do tej pory argumentu przeciwko używaniu narkotyków, który nie stosowałby się do alkoholu.
Być może palenie marihuany należy mierzyć tą samą miarą. Dopóki ktoś nad tym panuje, a nie odwrotnie, nie jest to grzechem?
Zapisane
dxcv
aktywista
*****
Wiadomości: 679

« Odpowiedz #251 dnia: Lutego 18, 2011, 11:43:41 am »

Róźnica między papierosami a marihuaną jest taka, że papierosy są społecznie akceptowane. Co do szkodliwości, to nie ulega wątpliwości, że skutki palenia papierosów nie są tak duże dla rodziny i całego społeczeństwa jak alkoholizm.
Zapisane
Pedro Veron
rezydent
****
Wiadomości: 417


« Odpowiedz #252 dnia: Lutego 18, 2011, 12:05:07 pm »

Róźnica między papierosami a marihuaną jest taka, że papierosy są społecznie akceptowane. Co do szkodliwości, to nie ulega wątpliwości, że skutki palenia papierosów nie są tak duże dla rodziny i całego społeczeństwa jak alkoholizm.

no tak. ale społeczna akceptowalność nie jest kryterium prawdy.
Zapisane
genowefa
aktywista
*****
Wiadomości: 1090

« Odpowiedz #253 dnia: Lutego 18, 2011, 20:59:15 pm »

To są jakieś bajki o nikłej szkodliwości palenia papierosów. Życie z palaczem to jest koszmar i udręka - w najlepszym przypadku.
Mówi się o takich chorobach spowodowanych przez nikotynizm jak rak krtani, rak płuc. Nie wspomina się jednak np. o śmierci z powodu niedotlenienia mózgu, o chorobie zarostowej tętnic, której skutkiem bywa nieuleczalna gangrena, a nastepnie amputacja kończyn.
Niktynizm jest uzależnieniem i z tego trzeba się leczyć.
Zapisane
stary kontra
aktywista
*****
Wiadomości: 535

« Odpowiedz #254 dnia: Lutego 18, 2011, 21:32:14 pm »

Życie z palaczem to jest koszmar i udręka - w najlepszym przypadku.
Jedynym wyjściem - awans na maszynistę.
Zapisane
Strony: 1 ... 15 16 [17] 18 19 ... 26 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Sakrament Pokuty - pytania i odpowiedzi « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!