Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 23:49:46 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231948 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Sakrament Pokuty - pytania i odpowiedzi
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 22 23 [24] 25 26 Drukuj
Autor Wątek: Sakrament Pokuty - pytania i odpowiedzi  (Przeczytany 162484 razy)
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #345 dnia: Listopada 16, 2015, 23:17:09 pm »

Cytuj
Jest to strasznie krępujące i w sumie irytujące, a spotykam się z tym notorycznie. Po fakcie człek się odwraca, a tu jakaś druga osoba - zazwyczaj starsza, ale nie zawsze - niemal się z nami zderza, bo kiedyśmy się oskarżali z bezeceństw, ona sobie siedziała przez 10 minut literalnie półtora metra od nas. Nie wiem, czy tego typu ludzie nie widzą, że coś nie halo? Nie przeszkadza im, że usłyszą coś?

Takie siedzenie na karku kolejkowiczowi, który stoi przed nami to dziedzictwo PRL-u. Jeszcze ktoś wepchnie się do kolejki. Więc lepiej jest stać tuż tuż za osobą spowiadającą się.
Ten potworny kolejkowy zwyczaj został wyeliminowany na pocztach przez automaty do wydawania numerków.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Adimad
aktywista
*****
Wiadomości: 1336

« Odpowiedz #346 dnia: Listopada 17, 2015, 04:59:23 am »

A może to jest takie prymitywne, lokalne (u)społeczniactwo wzajemne, jak w jakiejś męskiej łaźni we wojsku czy szkole z internatem?  :P Na zasadzie: "Łojej, no i czego się tak pan unosisz, a co to kogo obchodzi z czego się pan spowiadasz, co pan myślisz, że tu ludzie nic lepszego do roboty nie mają jak podglądać i podsłuchiwać, cała wioska i tak wie, co pan wyrabiasz, a zresztą każdy to samo gada, bo i co to tutaj gadać, przeca ojca harmonią nikt tu nikomu nie zaszlachtował; a pan tu nagle jaki proszę, jaki wstydliwy, a jaki bezczelny, uwagę będzie zwracać, tfu!".
Zapisane
conservative revolutionary
aktywista
*****
Wiadomości: 602


« Odpowiedz #347 dnia: Listopada 17, 2015, 16:57:15 pm »

Zmieniwszy nick :-)

Kończy się pewna epoka  :'(
Zapisane
Tradycjonalizm jest najbardziej rewolucyjną ideologią naszych czasów.
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3616


« Odpowiedz #348 dnia: Listopada 17, 2015, 17:17:44 pm »

Problem jest nie tylko w Polsce.

W jednym z kościołów w mojej okolicy jest konfesjonał całkowicie "zabudowany", do którego się wchodzi (ksiądz nie widzi kolejki). Problem w tym, że jest on dwustronny, tzn. wierny może wejść od prawej albo od lewej strony księdza, więc są dwie kolejki. Ksiądz spowiada raz z prawej, raz z lewej, ale jak spowiada z lewej, to czekający z prawej już wcześniej wchodzi do konfesjonału, klęka i czeka. Oczywiście słyszy przy tym wszystko co mówi spowiadający się po prawej.

Naturalnie można nie wejść i czekać na zewnątrz zanim penitent po prawej nie wyjdzie - ale wtedy ksiądz myśli, że po naszej stronie nie ma nikogo, i spowiada następnego z prawej (który oczywiście zdążył się tam już wślizgnąć i nas ubiec). Wtedy stojący za nami się irytują, bo puściliśmy kolejkę. Kiedyś byłem w takiej sytuacji (kolejka mnie przymusiła, żebym właśnie wszedł wcześniej), i musiałem zwyczajnie zatykać uszy palcami. :)
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Adimad
aktywista
*****
Wiadomości: 1336

« Odpowiedz #349 dnia: Listopada 17, 2015, 17:23:56 pm »

Jeszcze z takiego narzekactwa to bym wymienił dwie rzeczy: --- 1) Często (na ogół) w kościele nie wiadomo, w którym konfesjonale będzie spowiedź (mówię o spowiedziach "przed-mszalnych", nie o masówkach przedświątecznych czy pierwszopiątkowych). Efekt jest taki, że człowiek przychodzi te pół godziny wcześniej, staje przy najbliższym zakrystii czy wejścia konfesjonale, za nim się ustawia szereg ludzi - po czym ksiądz wychodzi, dziarsko przemierza świątynię w poprzek, szereg się odwraca... i ostatni stają się pierwszymi :-) -------- 2) Często to standardowe "pół godziny przed mszą świętą", widoczne na stronie www czy w gablotce, okazuje się fikcją: księża albo przychodzą na ostatnie 10 - 15 minut przed; albo w ogóle nie przychodzą itd., oczywiście nigdzie to nie jest ogłoszone.

Ale jednak brak intymności najgorzej.
Zapisane
Franciszek
uczestnik
***
Wiadomości: 144

Św. Franciszku, módl się za nami!

« Odpowiedz #350 dnia: Kwietnia 17, 2016, 08:23:08 am »

ja mam takie podejście do spowiedzi w warunkach "niekomfortowych":

Hej Franek, chcesz narzekać? A może to ostatni moment w twoim zyciu i ciesz się, ze Pan Bóg daje ci tą łaskę byś mógł chociaż ciut, ciut przygotować się na jego spotkanie.

Zapisane
Nie umiem czytać między wierszami i staram się nie pisać między wierszami.
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #351 dnia: Kwietnia 30, 2016, 16:00:29 pm »


Hej Franek, chcesz narzekać?

Mimo wszystko....powinno się raczej mówić "Ojcze Święty", albo "Wasza Świątobliwość"...;)
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Adimad
aktywista
*****
Wiadomości: 1336

« Odpowiedz #352 dnia: Września 14, 2017, 11:54:54 am »

A, podbiję, bo może ktoś będzie miał jeszcze jakieś uwagi co do technicznych problemów związanych ze spowiedzią w kościołach polskich. No i po dwóch latach od tamtego wpisu widzę cały czas mniej więcej te same zjawiska.

BTW, w FSSPX w stolicy jest full-komfort: wchodzi się do pokoiku z konfesjonałem właściwym, bardzo elegancko.
Zapisane
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #353 dnia: Września 24, 2017, 20:57:59 pm »

Bo to tak i tylko tak powinno być zorganizowane p. Adimad! Widziałem jeszcze kojarzące mi się z 3-drzwiowymi szafami konfesjonały na Karolkowej i u Dominikanów na Freta. Do takiego mogę pójść się kajać. Nie toleruję, gdy spowiadając się jestem widoczny dla innych poza spowiednikiem.
Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
Adimad
aktywista
*****
Wiadomości: 1336

« Odpowiedz #354 dnia: Września 26, 2017, 10:18:57 am »

Osobny pokoik to już jest luksus, zresztą konfesjonał to tradycyjnie raczej 'szafa' / 'budka'. No, ale właśnie: żeby można było wnijść do niej.
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2917

« Odpowiedz #355 dnia: Września 26, 2017, 11:04:48 am »

Opowiadał mi pewien ksiądz posługujący niegdyś w Anglii (nie wiem w której diecezji, chyba któraś z trzech londyńskich), że odradzano korzystania z pokoików czy też miejsc niewidocznych, bo jak posądzą o molestowanie to nie będzie alibi...
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Darek
rezydent
****
Wiadomości: 353


Deus caritas est

« Odpowiedz #356 dnia: Listopada 03, 2017, 17:26:04 pm »

W roku 2014 spowiadałem się na pielgrzymce u księdza w Fatimie. Ten uzależnił udzielenie mi rozgrzeszenia od zaprzestania chodzenia na Mszę Św. do FSSPX pomijając fakt że nie miał prawa tego żądać po spowiedzi na wszystkie tematy mogące dotyczyć w Jego mniemaniu jakoś tradycjonalizmu udziela się i to przy ludziach odradzając mi różnych rzeczy i tak gdy ze względu na zainteresowanie historią powiedziałem że świecy mogli być kiedyś kardynałami powiedział "ty takich rzeczy nie czytaj jak kiedyś było " a innym razem kiedy powiedziałem że hostie są konsekrowane bez problemu gdy przykrywają je inne również powtórzył podobne zdanie. Wszystko to działo się przy obcych ludziach a co do mojego tradycjonalizmu to wszystkiego dowiedział się na spowiedzi po za nią prawie w ogóle nie rozmawialiśmy. CZY BYŁO TO NARUSZENIE TAJEMNICY SPOWIEDZI?
« Ostatnia zmiana: Listopada 03, 2017, 21:23:11 pm wysłana przez Darek » Zapisane
Pamiętajcie, nowa Polska nie może być Polską bez dzieci Bożych! Polską niepłodnych lub mordujących nowe życie matek! Polską pijaków! Polską ludzi niewiary, bez miłości Bożej!
Prymas Stafan Kard. Wyszyński
max
rezydent
****
Wiadomości: 392

« Odpowiedz #357 dnia: Listopada 03, 2017, 17:37:14 pm »

Wydaje się to oczywiste.

Kan. 983

§ 1. Tajemnica sakramentalna jest nienaruszalna; dlatego nie wolno spowiednikowi słowami lub w jakikolwiek inny sposób i dla jakiejkolwiek przyczyny w czymkolwiek zdradzić penitenta.

§ 2. Obowiązek zachowania tajemnicy ma także tłumacz, jeśli występuje, jak również wszyscy inni, którzy w jakikolwiek sposób zdobyli ze spowiedzi wiadomości o grzechach.

Kan. 1388

§ 1. Spowiednik, który narusza bezpośrednio tajemnicę sakramentalną, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa, zastrzeżonej Stolicy Apostolskiej. Gdy zaś narusza ją tylko pośrednio, powinien być ukarany stosownie do ciężkości przestępstwa.

§ 2. Tłumacz i inni, o których w kan. 983, § 2, którzy naruszają tajemnicę, powinni być ukarani sprawiedliwą karą, nie wyłączając ekskomuniki.

Powinien byl pan poinformować odpowiednie władze- zarówno dla dobra kapłana, jak i wiernych.
Co do meritum argumentacje tego księdza skandaliczne
« Ostatnia zmiana: Listopada 03, 2017, 17:38:55 pm wysłana przez max » Zapisane
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #358 dnia: Listopada 05, 2017, 18:03:00 pm »

W 2014 w Fatimie był jeszcze ks. Ettelt, a kaplica też. Po co chodzic do jakis dziwnych typów?
Zapisane
Darek
rezydent
****
Wiadomości: 353


Deus caritas est

« Odpowiedz #359 dnia: Listopada 05, 2017, 19:19:56 pm »

W 2014 w Fatimie był jeszcze ks. Ettelt, a kaplica też. Po co chodzic do jakis dziwnych typów?
To była pielgrzymka a był to kapłan z mojej parafii, wówczas FSSPX nie miało jeszcze jurysdykcji do spowiadania a ja chciałem żeby wszystko było godnie z zarządzeniami Stolicy Apostolskiej.
Zapisane
Pamiętajcie, nowa Polska nie może być Polską bez dzieci Bożych! Polską niepłodnych lub mordujących nowe życie matek! Polską pijaków! Polską ludzi niewiary, bez miłości Bożej!
Prymas Stafan Kard. Wyszyński
Strony: 1 ... 22 23 [24] 25 26 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Sakrament Pokuty - pytania i odpowiedzi « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!