Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Listopad 27, 2014, 08:54:31 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
Wspólnota Św. Brunona z Kolonii

https://www.facebook.com/EremitkiPl
184672 wiadomości w 5215 wątkach, wysłana przez 1215 użytkowników
Najnowszy użytkownik: docent0
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Sakrament Pokuty - pytania i odpowiedzi
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 19 20 [21] 22 23 Drukuj
Autor Wątek: Sakrament Pokuty - pytania i odpowiedzi  (Przeczytany 47600 razy)
Andrzej75
aktywista

Lepiej słuchać innych, niż mówić samemu

« Odpowiedz #300 dnia: Maj 12, 2013, 22:49:49 pm »

Tak było... Sybiracy, t. 8: Wyszli z Andersem - Wspomnienia J. Soleckiej, s. 230:
"Zbliżało się Boże Narodzenie [1942 r.], a sala szpitalna była pełna chorych Polaków. ... Poprosiłam misjonarza angielskiego, katolickiego. ... Przyjechał do Polaków, do Makindu [w Kenii] ... odprawił Mszę św. A dzień przedtem spowiadał. Ponieważ znał tylko język angielski, a w szpitalu byli przeważnie wilnianie, ze wsi, znający tylko polski język, więc zrobiłam listę numerowaną grzechów. Po lewej stronie listy były grzechy po polsku, po prawej stronie, pod tym samym numerem, grzechy po angielsku. Przy spowiedzi penitent pokazywał numer na liście".
Bartek
Administrator
aktywista

« Odpowiedz #301 dnia: Maj 13, 2013, 17:41:48 pm »

Spotkałem się z podobną sugestią, chyba u Nowowiejskiego, ale dotyczyła ona spowiedzi głuchoniemych: penitent miał pokazywać na palcach cyfrę przykazania, które przekroczył.
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Ks. Marek Radomski
adept
*

« Odpowiedz #302 dnia: Maj 26, 2013, 00:06:54 am »

Tak było... Sybiracy, t. 8: Wyszli z Andersem - Wspomnienia J. Soleckiej, s. 230:
"Zbliżało się Boże Narodzenie [1942 r.], a sala szpitalna była pełna chorych Polaków. ... Poprosiłam misjonarza angielskiego, katolickiego. ... Przyjechał do Polaków, do Makindu [w Kenii] ... odprawił Mszę św. A dzień przedtem spowiadał. Ponieważ znał tylko język angielski, a w szpitalu byli przeważnie wilnianie, ze wsi, znający tylko polski język, więc zrobiłam listę numerowaną grzechów. Po lewej stronie listy były grzechy po polsku, po prawej stronie, pod tym samym numerem, grzechy po angielsku. Przy spowiedzi penitent pokazywał numer na liście".
O, to by pasowało przeczytać sobie.
Tolerancja jest to gotowość przyznania przedstawicielowi innego światopoglądu tej samej dozy inteligencji i dobrej woli, co sobie. Karl Rahner.
Darek
rezydent

Deus caritas est

« Odpowiedz #303 dnia: Maj 30, 2013, 22:00:37 pm »

Ostatnio przystępowałem do spowiedzi jednak za każdym razem czuje że coś jest nie tak kiedy przystąpię do jednej a po jej zakończenie przypomni się mi jakiś grzech albo że powiedziałem coś za mało szczegułowo czuje że nie powinienem przystępować do Komunii Świętej a kiedy się przemogę czuje się jak świętokradca potem byłem znowu u spowiedzi ale nie powiedziałem o niej o grzechach zapomnianych co jeszcze pogorszyło moje poczucie winy dzisiaj mówiłem o tym na spowiedzi ale znowu czułem się winny i zapomniałem grzech a często mam wrażenie jakby to zaniedbanie było celowe szczerze sam nieweim jak to jest z jednej strony kapłan sam mówił o skrupulatyźmie i szukaniu ucieczki  w Miłosierdziu Bożym z drugiej boje się że faktycznie grzeszę brakiem wiary w miłosierdzie a kiedy pojawia się ta myśl to skolei boje się że to usprawiedliwianie samego siebie BARDZO PROSZĘ O POMOC TO BARDZO PILNE I WAŻNE. POPRZEZ O MODLITWĘ I PODANIE JAKIŚ POBOŻNYCH PORAD ARTYKUŁÓW I POUCZEŃ z góry Bóg Zapłać.
« Ostatnia zmiana: Maj 31, 2013, 10:22:34 am wysłana przez Darek » Zapisane
Pamiętajcie, nowa Polska nie może być Polską bez dzieci Bożych! Polską niepłodnych lub mordujących nowe życie matek! Polską pijaków! Polską ludzi niewiary, bez miłości Bożej!
Prymas Stafan Kard. Wyszyński
Ks. Marek Radomski
adept
*

« Odpowiedz #304 dnia: Maj 30, 2013, 22:05:46 pm »

Po 1: Proponowałbym rozmowę ze spowiednikiem, czy po prostu, kapłanem w tej kwestii. To są dośc osobiste sprawy, w zasadzie intymne, odsłaniające wnętrze człowieka. Lepiej nie dawać powodu do szydery innym, do przytyków.

Po 2: Zapraszam do lektury:

http://pretremarc.wordpress.com/2011/07/20/poczucie-winy-a-swiadomosc-grzechu/
http://pretremarc.wordpress.com/2012/09/24/poczucie-winy-a-swiadomosc-grzechu-cz-ii/
Tolerancja jest to gotowość przyznania przedstawicielowi innego światopoglądu tej samej dozy inteligencji i dobrej woli, co sobie. Karl Rahner.
Emte
uczestnik

« Odpowiedz #305 dnia: Czerwiec 11, 2013, 14:29:50 pm »

W ostatnią niedzielę byłem u spowiedzi, rozgrzeszenie otrzymałem. Mam jednak pewne wątpliwości. Spowiadał już starszy ksiądz z nienajlepszym słuchem. Mówiłem dość głośno, mam jednak wrażenie że ksiądz nie wszystko dosłyszał. Czy w takim przypadku rozgrzeszenie jest ważne?
Artur Rumpel
aktywista

Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #306 dnia: Czerwiec 11, 2013, 14:47:59 pm »

W ostatnią niedzielę byłem u spowiedzi, rozgrzeszenie otrzymałem. Mam jednak pewne wątpliwości. Spowiadał już starszy ksiądz z nienajlepszym słuchem. Mówiłem dość głośno, mam jednak wrażenie że ksiądz nie wszystko dosłyszał. Czy w takim przypadku rozgrzeszenie jest ważne?
Jak najbardziej, zwłaszcza, że Pan przed spowiedzią nie wiedział, ze ksiądz jest przygłuchawy. Gdyby Pan celowo wybrał takiego księdza mając na sumieniu ciężkie grzechy, wtedy prawdopodobnie byłoby nieważne.
kurak
aktywista

Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #307 dnia: Czerwiec 11, 2013, 14:51:33 pm »

Proszę zawsze przy takich dylematach patrzeć na intencję.
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Emte
uczestnik

« Odpowiedz #308 dnia: Czerwiec 11, 2013, 15:01:13 pm »

Nie było moim zamiarem ukrycie czegokolwiek licząc, że ksiądz nie dosłyszy.
Ks. Marek Radomski
adept
*

« Odpowiedz #309 dnia: Październik 21, 2013, 16:08:58 pm »

Kolega Emte normalnie jak Neon jakiś podchodzi reistycznie dość do sakramentu.
Dał ksiądz rozgrzeszenie? Dał. Jeśli Kolega się wyspowiadał jak Bóg przykazał, to ksiądz rozgrzesza. Po prostu. Niech się Kolega tak sam przed sobą nie chełpi swoimi grzechami, bo jeszcze uwierzy, że nic poza grzeszeniem nie potrafi.  :D
Anna M
aktywista

« Odpowiedz #310 dnia: Luty 16, 2014, 10:31:15 am »

O istocie spowiedzi świętej rozprawia Dominik Zdort:

http://www.rp.pl/artykul/61991,1087096-Zdort--Upragniona-lekkosc-bytu.html
conservative revolutionary
uczestnik

« Odpowiedz #311 dnia: Marzec 22, 2014, 21:36:35 pm »

Czy tajemnica spowiedzi obowiązuje bezwzględnie? Nawet gdy penitent ujawnił informacje mogące np. pomóc ująć przestępcę lub zapobiec zbrodni?
Tradycjonalizm jest najbardziej rewolucyjną ideologią naszych czasów.
jp7
Administrator
aktywista

« Odpowiedz #312 dnia: Marzec 22, 2014, 21:43:42 pm »

Czy tajemnica spowiedzi obowiązuje bezwzględnie? Nawet gdy penitent ujawnił informacje mogące np. pomóc ująć przestępcę lub zapobiec zbrodni?
Tak. Zwłaszcza wtedy gdy penitent ujawnił informacje mogące np. pomóc ująć przestępcę lub zapobiec zbrodni.
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Andrzej75
aktywista

Lepiej słuchać innych, niż mówić samemu

« Odpowiedz #313 dnia: Marzec 22, 2014, 21:47:41 pm »

http://mateusz.pl/czytelnia/js-tspowiedzi.htm
Kefasz
aktywista

Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki ->
« Odpowiedz #314 dnia: Marzec 23, 2014, 02:26:15 am »

Ale czy kapłan przed udzieleniem rozgrzeszenia nie powinien przekonywać spowiadającego się do oddania się pod sąd?

Kto się napił starego wina nie chce potem młodego mówi bowiem:Stare jest lepsze Ł5,39
ministrantura śpiewniki->http://chomikuj.pl/Pjetja 11II
Strony: 1 ... 19 20 [21] 22 23 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Sakrament Pokuty - pytania i odpowiedzi « poprzedni następny »

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.9 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!