Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 04:52:20 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231947 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: ME-lotek
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 53 54 [55] 56 57 58 Drukuj
Autor Wątek: ME-lotek  (Przeczytany 208556 razy)
Innomine
rezydent
****
Wiadomości: 327


« Odpowiedz #810 dnia: Stycznia 30, 2018, 18:01:30 pm »

Właśnie nie można. W oficjalnych interpretacjach Prawa Kanonicznego jest poruszona ta kwestia i jedną obecnością nie można "zaliczyć" dwóch świąt.
Proszę o namiary na takie interpretacje.
Zapisane
"Poza tym trudno ci było opuścić oratorium, tak dobrze się tam czułeś. Czy widzisz, jak prowadzi do Boga, jak do Niego przybliża rygoryzm liturgiczny?"  św. Józef Maria Escrivá de Balaguer, Droga, N. 543
Fragath
adept
*
Wiadomości: 45

« Odpowiedz #811 dnia: Stycznia 30, 2018, 19:50:03 pm »

Ten temat był jakiś miesiąc temu rozstrzygnięty tutaj http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,831.msg213084.html#msg213084
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #812 dnia: Stycznia 30, 2018, 21:05:11 pm »

Jak to "nierozstrzygnięty"? Przecież podlinkowano tam stosowną odpowiedź Kongregacji ds. Duchowieństwa.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Fragath
adept
*
Wiadomości: 45

« Odpowiedz #813 dnia: Stycznia 30, 2018, 21:07:20 pm »

Jak to "nierozstrzygnięty"? Przecież podlinkowano tam stosowną odpowiedź Kongregacji ds. Duchowieństwa.

A gdzie to napisałem ?
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #814 dnia: Stycznia 30, 2018, 21:52:13 pm »

A, przepraszam. Coś mi na oczy padło :/
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #815 dnia: Lutego 25, 2018, 14:32:44 pm »

Na stronie urzędu dzielnicy Warszawa Bielany czytamy:

Cykl „Łacińskie Msze Wielkopostne” w Kościele Pokamedulskim na Bielanach

Odprawiany co roku 40-dniowy Wielki Post – duchowy czas refleksji, ascezy, pokuty i nawrócenia, ma, zdawać by się mogło paradoksalnie, najbogatszą, najbardziej uroczystą i rozbudowaną liturgię. To prawdziwy "teatr liturgiczny", wyposażony od wieków w najlepszą, wręcz wirtuozowską muzykę chorału gregoriańskiego, skomplikowany ruch procesji i wielu innych dodatkowych obrzędów, specjalne, uroczyście  śpiewane głoszenie Słowa, celebracje światła świec i zapach najlepszego kadzidła.

Jak co roku, we wszystkie niedziele Wielkiego Postu o godz. 11.00 począwszy od 18 lutego aż do 25 marca w Kościele Pokamedulskim przy ul. Dewajtis 3, odprawiane będą „Łacińskie Msze Wielkopostne”.

Muzyka, jaką usłyszymy, to najbardziej archaiczny, zachowany do dziś chorał gregoriański. Nie stracił nic z aktualności tekstów – te są używane w niezmienionej formie od kilkunastu wieków. Kantorzy z zespołu Bornus Consort, czołowego polskiego zespołu muzyki średniowiecznej, korzystają tym razem z kopii XIII-wiecznego rękopisu franciszkańskiego (tzw. Graduału - zbioru śpiewów mszalnych) znajdującego się u PP. Klarysek w Krakowie. Archaiczny, powolny, rytmiczny i uroczysty chorał franciszkański szczególnie dobrze nadaje się do oddania powagi wielkopostnych celebracji. Dramaturgia Wielkiego Postu jest tak ułożona, że napięcie systematycznie rośnie aż do prawdziwej eksplozji radości procesji Niedzieli Palmowej. Radości z cierpieniem w tle zbliżającej się Męki Pańskiej, ale i następnie Zmartwychwstania. To stałe napięcie dramatyczne towarzyszyć nam będzie przez cały Wielki Post. Nic dziwnego, że te zbawcze wydarzenia doczekały się odwzorowania w najlepszej sztuce muzycznej wszechczasów.


Wybrałem się dzisiaj na rzeczoną godz. 11-tą, w prostocie ducha zabierając swój "Mszał niedzielny i świąteczny" AD 1956. Nie znam się na chorale, więc się nie wypowiem, poza tym, że odebrałem ją, czyli najlepszą sztukę muzyczną wszechczasów (właśc. chyba powinno być z dużej litery) jako piękną i dostojną. I, (oprócz kilometrowego marszu przez las przy pięknej zimowej pogodzie) był to niestety jedyny pozytyw. Zostałem bowiem uraczony koszmarnym NOMem po polsku ("Łacińska Msza Wielkopostna" ??? ), z dziećmi, którym najwyraźniej nikt nie powiedział, że wchodząc do kościoła zdejmujemy nakrycie głowy, z młodymi niewiastami stojącymi podczas kazania pod amboną tyłem do ołtarza z rękami w kieszeniach... Dość! Procesja z Ewangeliarzem z pięknym zaiste śpiewem. Szkoda mi było braci z zespołu Bornus Consort, jak przysłowiowy kwiatek do kożucha...

Wpis i tak wygląda na paszkwilo-podobny, więc już nie napiszę, czego na pewno nie wolno robić z Ewangeliarzem w czasie procesyjnego przenoszenia Go. A co niestety zauważyłem... >:(

Aha, jak przystało na II-gą Niedzielę Wielkiego Postu (w nieszczęsnym mym mszaliku opisana - "Ryt zdwojony I klasy. Szaty fioletowe") "Źródło wszelkiej świętości". Wrrr! Nigdy więcej!





Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #816 dnia: Lutego 25, 2018, 14:39:24 pm »

Traktus był jak w mszaliku?
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #817 dnia: Lutego 26, 2018, 21:50:31 pm »

@Bartek

Pan wymaga za wiele ode mnie ;). Już na przywitanie zostałem wytrącony z równowagi koszmarną "mową przygotowawczą" (czy jak to zwą?), która miała być dowcipna, a była <autocenzura>. Fakt, że nie przypominam sobie psalmu responsoryjnego.
Jednego mogę być pewny - gdyby za moich studenckich czasów raczono mnie takim "duszpasterstwem" niechybnie albo straciłbym wiarę, albo w najlepszym razie wpadł w łapki jakichś protestantów. Na szczęście były to czasy tuż po śp. Prymasie Tysiąclecia. Jestem za beatyfikacją Stefana kard. Wyszyńskiego. Serio!   
« Ostatnia zmiana: Lutego 27, 2018, 01:48:02 am wysłana przez Pentuer » Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #818 dnia: Marca 28, 2018, 02:29:07 am »

Traktus był jak w mszaliku?

Na Bielanach traktusy śpiewają się skrócone, tak jak w w rękopisie panien Klarysek stoi - przy niektórych wersach odręcznie dopisano po polsku "to spiewac" a przy innych "tego nie".
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #819 dnia: Lipca 15, 2018, 19:59:56 pm »

Kościół pw. św. Kazimierza Królewicza przy w-wskim Rynku Nowego Miasta odkryłem dość przypadkowo latem ub. roku. Włócząc się po Rynku zajrzałem do tegoż kościółka (było otwarte, więc pewnie był to czwartek) i... usłyszałem przepiękny śpiew niewieści. Dobiegał zza ściany, co i nie dziwota, wszak Siostry Benedyktynki Sakramentki to zakon klauzurowy. Niestety, Godzina Czytań z Siostrami kolidowała terminem z NOM-owym high-church 'em w kościele seminaryjnym. Dlatego dopiero wiosną tego roku zdecydowałem się wybrać "na inspekcję". Wrażenie - zachwyt! Nigdy dotąd nie interesowałem się Liturgią Godzin :-[, raptem raz jeden udało mi się trafić na nieszpory na Karolkowej, nie mam pojęcia, czy w Przeoracie je odprawiają (pewnie nie, tylko dlaczego nie ??? ), tymczasem teraz aż zaopatrzyłem się w Brewiarz dla świeckich. I cóż z tego, że "odnowiony"? Gdzie odprawia się we stołecznej archidiecezyi tradycyjne nieszpory??

Na linkowanej powyżej stronie (teraz chwilowo w przebudowie) wyczytałem informację o niedzielnych mszach św. po łacinie z chorałem gregoriańskim o godz. 9:00. Z inspekcją zwlekałem do dzisiaj, nie spodziewając się po opisanej już w tym wątku wizycie w Sanktuarium Św. Ojca Pio
niczego nadzwyczajnego. I rzeczywiście. Z samej mszy odnotowałem tylko dwa plusy: 1. Godne Podniesienie, ze skierowaniem zarówno Hostii, jak i Kielicha także na północ i południe (kościół jest orientowany), czego nigdy wcześniej nie widziałem, 2. Komunia św. wiernych przy balaskach na klęcząco i do ust. Przepięknego zaiste wykonania propriów przez Siostry (po łacinie!) nie wliczam, bo to klasa sama dla siebie.

No cóż... Wprowadzono obowiązek odprawiania choć jednej mszy w świętym języku Kościoła, no to jakoś wypełniajmy ten przykry obowiązek. Niestety takie wrażenie nieodparcie mi się nasuwa. Znajomość łaciny wśród księży... ech! >:( W czasie mszy przyszło mi do głowy - dlaczego nie tu zesłano chociażby X. ŁK ??

Po mszy wystawienie Najśw. Sakramentu przy śpiewie Adoro te devote. Po paru minutach znowu słyszę śpiew - przypuszczam, że Siostry śpiewały Modlitwę Przedpołudniową z Monastycznej Liturgii Godzin, zatem mój Brewiarz nic mi nie mógł pomóc. Nawiasem - to jeden z b. nielicznych przypadków, kiedy muszę żałować, że z zasady nie korzystam z urządzeń zwanych mobilnymi.

Generalnie - słusznie ktoś powiedział, że chorał gregoriański głos niewieści czyni anielskim.

PS A co do tytułowego pytania wątku? Chyba nie trzeba pisać, że Vere Sanctus es, Domine, fons omnis sanctitatis...
Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
_Michał_
rezydent
****
Wiadomości: 370

« Odpowiedz #820 dnia: Lipca 15, 2018, 20:39:07 pm »

Nigdy dotąd nie interesowałem się Liturgią Godzin :-[, raptem raz jeden udało mi się trafić na nieszpory na Karolkowej, nie mam pojęcia, czy w Przeoracie je odprawiają (pewnie nie, tylko dlaczego nie ??? ) …

Oto, co odprawiają (za Zawsze Wiernymi z XI-XII ub. r.):
 – w dni powszednie:
 * 06:30 – pryma,
 * 12:30 – seksta,
 * 20:30 – kompleta,
 – w niedziele:
 * 07:00 – laudes,
 * 12:30 – seksta,
 * 20:30 – kompleta.
Zapisane
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #821 dnia: Lipca 15, 2018, 20:50:24 pm »

Hmm, faktycznie. Nawet jest informacja na stronie http://radio.fsspx.pl o aktualnej transmisji Komplety. Rzecz w tym, że radio zbyt często mi nie odbiera. Niemniej dzięki za przypomnienie, p. @ _Michał_  :)
Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5779


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #822 dnia: Listopada 04, 2018, 14:18:11 pm »

Ostatni piątek, dzień zaduszny, jedna z parafii w dużym mieście wojewódzkim. Dwójeczka, która brzmiała tak:

...Pamiętaj, Boże, o Twoim Kościele na całej ziemi. * Spraw, aby lud Twój wzrastał w miłości * razem z naszym Papieżem I TU NASTĄPIŁA CISZA..., * naszym Biskupem I TU RÓWNIEŻ NASTĄPIŁA CISZA...

ukryta opcja sedecka, czy też wątpliwości co do prawowitości sede Bongiorna? Dla mnie bomba  :D
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #823 dnia: Listopada 04, 2018, 17:22:54 pm »

Ostatni piątek, dzień zaduszny, jedna z parafii w dużym mieście wojewódzkim. Dwójeczka, która brzmiała tak:

...Pamiętaj, Boże, o Twoim Kościele na całej ziemi. * Spraw, aby lud Twój wzrastał w miłości * razem z naszym Papieżem I TU NASTĄPIŁA CISZA..., * naszym Biskupem I TU RÓWNIEŻ NASTĄPIŁA CISZA...
ukryta opcja sedecka, czy też wątpliwości co do prawowitości sede Bongiorna? Dla mnie bomba  :D
Czy to ta parafia, w której do kwietnia rezydował pewien znany rekolekcjonista i autor wielu poczytnych książek (by potem ze wzgl. na zdrowie być przeniesionym gdzieś na Mazowsze)?
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Hubertos
aktywista
*****
Wiadomości: 816


Swiecki katolik ;)

« Odpowiedz #824 dnia: Listopada 05, 2018, 11:15:20 am »

Ostatni piątek, dzień zaduszny, jedna z parafii w dużym mieście wojewódzkim. Dwójeczka, która brzmiała tak:

...Pamiętaj, Boże, o Twoim Kościele na całej ziemi. * Spraw, aby lud Twój wzrastał w miłości * razem z naszym Papieżem I TU NASTĄPIŁA CISZA..., * naszym Biskupem I TU RÓWNIEŻ NASTĄPIŁA CISZA...
ukryta opcja sedecka, czy też wątpliwości co do prawowitości sede Bongiorna? Dla mnie bomba  :D


Ja mysle, ze to jakis modernista - bo kazdy moze wybrac sobie papieza i biskupa jakiego chce! Nie mozna wiernym nic narzucac, bo sie zniecheca :D
Zapisane
Nie jestem osoba duchowna - ale bylem w zakonie :D
Strony: 1 ... 53 54 [55] 56 57 58 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: ME-lotek « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!