Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 26, 2024, 03:03:17 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: ME-lotek
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 51 52 [53] 54 55 ... 58 Drukuj
Autor Wątek: ME-lotek  (Przeczytany 209021 razy)
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #780 dnia: Października 26, 2017, 22:21:55 pm »

@Andrzej75
Pan zdaje się nie pamiętać, co odnotowujemy w tym wątku.

Jednak jest różnica między odnotowaniem, jaka była modlitwa eucharystyczna, a wyrażeniem miłego zaskoczenia V modlitwą eucharystyczną. (No chyba że to była ironia, ale w takim razie jej nie wyczułem).
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Mruk
uczestnik
***
Wiadomości: 129

« Odpowiedz #781 dnia: Października 27, 2017, 09:33:53 am »

Parafia Zbawiciela, Warszawa - http://parafiazbawiciela.org - w czwartki o godzinie 18.30 I ME po łacinie. Odprawia ks. Paweł Stępień: https://twitter.com/x_pawel_stepien . Nie wiem jak w inne dni.
Zapisane
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 683


« Odpowiedz #782 dnia: Października 27, 2017, 14:41:34 pm »

Czy tylko w Polsce jest takie umiłowanie dwójki?

Filmy na youtubie:
Katedra w Sydney - bardzo często Kanon.
Katedra w Kolonii - bardzo często Kanon, czasami śpiewane słowa konsekracji (widział ktoś w Polsce Biskupa, który na uroczystej śpiewa słowa konsekracji?)
Katedra w Paryżu - bardzo często Kanon.
Bazylika w Waszyngtonie - często Kanon, czasami III ME, rzadziej II
Bazylika Grobu Pańskiego - Wigilia Paschalna - Kanon, śpiewane czytania... naszym się śpieszy i w Wigilię Paschalną najlepiej byłoby obciąć wszystko i II ME.

Polska: Msze w parafiach - przoduje II ME
           Msze odprawiane przez biskupów - uroczystości różnego typu - często III ME, czasem II - kanonu jak na lekarstwo.
Zapisane
Taki sobie o...
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #783 dnia: Października 27, 2017, 14:56:26 pm »

Nie potrafie sobie przypomniec jakiejkolwiek mszy z biskupem w Polsce z jakiejkolwiek okazji z Kanonem Rzymskim - no moze poza msza w wielki czwartek. Poziom ksiezy jest poziomem biskupow ;).
Pisalem w innym watku a temat roznic w odprawianiu NOMu w roznych krajach i podkreslilem tam, ze nigdzie nie spotkalem sie z takim pospiechem na mszy jak w Polsce - nieuzywanie I ME wynika chyba wlasnie z tego.
Zapisane
exfavilla
bywalec
**
Wiadomości: 63

« Odpowiedz #784 dnia: Października 27, 2017, 15:59:38 pm »

Nie rozumiem pojawiającego się wartościowania Modlitw eucharystycznych. Kolejne modlitwy są wytworem zreformowanego mszału. Mam wrażenie, że mogą różnic się jakością teologicznego przygotowania, natomiast pozostałe rozróżnienia bazują na drobnostkach. No to konkretnie. Czy Kanon z 1962 roku to I Modlitwa eucharystyczna? Chyba nie. Dlaczego więc stosowanie I Modlitwy ma być czymś lepszym? Proszę o przekierowanie mnie do jakiegoś objaśnienia. Mój dylemat wydaje się typowy i zapewne został już omówiony. Bardzo dziękuję za pomoc.
Zapisane
dorka
uczestnik
***
Wiadomości: 125

« Odpowiedz #785 dnia: Października 27, 2017, 16:25:04 pm »

widział ktoś w Polsce Biskupa, który na uroczystej śpiewa słowa konsekracji?

No jak. Bp Ryś śpiewa https://www.youtube.com/watch?v=QIqUFa1hyxQ
Po kikońsku  ;D
Zapisane
Fragath
adept
*
Wiadomości: 45

« Odpowiedz #786 dnia: Października 27, 2017, 16:41:44 pm »

1 ME z udziałem dzieci z improwizowaną prefacją (i, ale głowy nie dam, nie było w niej "z naszym papieżem z naszym biskupem...")

u mnie kanon jest w Wielki Czwartek i Wigilie Paschalną(i to już z problemami), ale jak to mówi proboszcz: '"u nas wierni w parafii nie kanonowi"....
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #787 dnia: Października 27, 2017, 18:09:30 pm »

Pisalem w innym watku a temat roznic w odprawianiu NOMu w roznych krajach i podkreslilem tam, ze nigdzie nie spotkalem sie z takim pospiechem na mszy jak w Polsce - nieuzywanie I ME wynika chyba wlasnie z tego.

Cytuj
Na nasze nieszczęście Modlitwa druga, skądinąd zgrabna, opracowana na podstawie starożytnej anafory zawartej w Tradycji apostolskiej [...] jest najkrótsza, i to, a nie jej pochodzenie, jest prawdziwym powodem jej kariery. Pierwsza, czyli właśnie Kanon rzymski, niestety najdłuższa, praktycznie znikła z kościołów, nie tylko polskich. Szkoda, bo to skarb.
Błogosławione marnowanie, s. 183
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 683


« Odpowiedz #788 dnia: Października 28, 2017, 00:41:45 am »

widział ktoś w Polsce Biskupa, który na uroczystej śpiewa słowa konsekracji?

No jak. Bp Ryś śpiewa https://www.youtube.com/watch?v=QIqUFa1hyxQ
Po kikońsku  ;D
cóż... skandal.
Zapisane
Taki sobie o...
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #789 dnia: Stycznia 13, 2018, 20:36:51 pm »

Pod koniec Adwentu przeżyłem dwukrotnie koszmarki na NOMie odwiedziwszy dwa w-wskie kościoły. Nie podam które, coby im reklamy nie czynić, wystarczy, że po jednym z obu stron Wisły. Sądziłem, że z NOMów wyleczyłem się w końcu ostatecznie.
Tymczasem dziś wpadło mi do głowy odwiedzić Parafię Niepokalanego Poczęcia NMP na Wrzecionie. No i miło - Wysławiamy Cię, Ojcze święty: Ty nas zawsze podtrzymujesz w doczesnym pielgrzymowaniu,. Podniesienie Hostii i Kielicha godne, widoczne było, że celebrans po prostu się nie spieszy. Msza z powodu chłodów odprawiana w dolnym kościele, niestety niezłe ogólne wrażenie zakłóciła Komunia Św. wiernych. Tu już wraz z innym przybyłym księdzem pojawił się pośpiech, wiernych nie było wielu, jakieś balaski też są, ale „procesję” trzeba było zrobić.

Oceniam w skali nabożności odprawienia – prawie jak na nabożeństwie z Sakramentem Ołtarza w luterańskiej katedrze p/w Św. Trójcy (z tyłu Zachęty). Prawie, bo tam wierni jednak zawsze klękają do „komunii” (pre- i postludia organowe tamtejsze pominę, bo "moja" msza była bez organisty).

PS Msza, choć wieczorna, nie była „niedzielna” – celebrans wyraźnie zapowiedział Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny. Dodatkowy plus
« Ostatnia zmiana: Stycznia 13, 2018, 20:44:21 pm wysłana przez Pentuer » Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #790 dnia: Stycznia 13, 2018, 21:52:06 pm »

PS Msza, choć wieczorna, nie była „niedzielna” – celebrans wyraźnie zapowiedział Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny. Dodatkowy plus
To bardzo zle ;). Przeciez z pewnoscia byli wierni, ktorzy juz chcieli zaliczyc ;).
Zapisane
ratio
rezydent
****
Wiadomości: 488

« Odpowiedz #791 dnia: Stycznia 13, 2018, 22:01:59 pm »

(...)
PS Msza, choć wieczorna, nie była „niedzielna” – celebrans wyraźnie zapowiedział Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny. Dodatkowy plus
Przepisy kościelne, ustalone między innym podczas II Polskiego Synodu Plenarnego w 2001r., wskazują na obowiązek odprawiania sobotniej Mszy św. wieczornej z formularza niedzielnego.
Nawiązuje do tych dyspozycji ks. Andrzej Orczykowski SChr w artykule http://www.katolik.pl/2029,416.druk?s=2
Tak więc podany przez "Penteur" przykład wskazuje na zlekceważenie obowiązujących norm i nie jest godny naśladowania.
Zapisane
makumba
rezydent
****
Wiadomości: 276

« Odpowiedz #792 dnia: Stycznia 13, 2018, 22:14:54 pm »

Cytuj
Przepisy kościelne, ustalone między innym podczas II Polskiego Synodu Plenarnego w 2001r., wskazują na obowiązek odprawiania sobotniej Mszy św. wieczornej z formularza niedzielnego.
To tak jak z prawem unijnym, żaba to ryba, a marchewka to owoc.
Zapisane
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #793 dnia: Stycznia 13, 2018, 23:01:26 pm »

Przepisy kościelne, ustalone między innym podczas II Polskiego Synodu Plenarnego w 2001r., wskazują na obowiązek odprawiania sobotniej Mszy św. wieczornej z formularza niedzielnego.
Nawiązuje do tych dyspozycji ks. Andrzej Orczykowski SChr w artykule http://www.katolik.pl/2029,416.druk?s=2
Tak więc podany przez "Penteur" przykład wskazuje na zlekceważenie obowiązujących norm i nie jest godny naśladowania.

Nie wiedziałem o tym, ale czy chciałbym wiedzieć? Zatem dobra parafia, a dla tego Synodu minus jak stąd do Władywostoku  ;)

PS Dlaczego Pan przekręca mi nicka? Przecież to postać z "Faraona" B. Prusa! W filmie grana przez Leszka Herdegena  :D

Dopisuję (żeby nie mnożyć wpisów):

To bardzo zle ;). Przeciez z pewnoscia byli wierni, ktorzy juz chcieli zaliczyc ;).

Aż zajrzałem do tekstu linkowanego przez p. @ratio:

obecnie uczestnicząc we Mszy Świętej wieczorem w sobotę, wierni spełniają wymagania postawione przez prawo. Może to być Msza Święta według formularza niedzielnego, ale może być również z formularza sobotniego, ślubnego, pogrzebowego, chrzcielnego czy jakiegokolwiek innego

Do 1-ego kwietnia jeszcze trochę czasu  ;)
Gorzej niż sądziłem...
« Ostatnia zmiana: Stycznia 14, 2018, 00:33:32 am wysłana przez Pentuer » Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
ratio
rezydent
****
Wiadomości: 488

« Odpowiedz #794 dnia: Stycznia 13, 2018, 23:10:53 pm »

(...) PS Dlaczego Pan przekręca mi nicka? Przecież to postać z "Faraona" B. Prusa! W filmie grana przez Leszka Herdegena  :D
Najmocniej przepraszam za swoją dysgrafię ... no cóż, nie należę do grupy osób bez wad  :'(
Zapisane
Strony: 1 ... 51 52 [53] 54 55 ... 58 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: ME-lotek « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!