Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 16, 2024, 22:21:13 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231934 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Krzyż na "świeckim" pogrzebie?
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 Drukuj
Autor Wątek: Krzyż na "świeckim" pogrzebie?  (Przeczytany 18603 razy)
bohator
uczestnik
***
Wiadomości: 238

« Odpowiedz #15 dnia: Marca 14, 2009, 23:50:26 pm »

I tak katolicki pogrzeb w niczym nie pomoże....."Hipokryzji smród dosięgnął Nieba bram" jak to śpiewa Martin Lechowicz....
Zapisane
"Ujednolicenie dogmatów, złagodzenie nauki moralnej, uproszczenie rytuału nie przyciąga niewierzących, lecz zbliża do nich" - N. G. Davila.
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #16 dnia: Marca 15, 2009, 07:13:19 am »

W miejscowosci, z ktorej pochodze, jesli ktos nie chodzil do kosciola to czesto ksiadz robil katolicki pogrzeb, ale cialo nie bylo wnoszone do kosciola na Msze. Msza za duzsze zmarlego byla odprawiana np. po ceremonii na cmentarzu.

Najgorsze jest to, ze byly znaczne roznice pomiedzy parafiami w podejsciu. Czesto jak rodzina sie uparla to znajdywala ksiedza w sasiedniej parafii, ktory odprawil caly pogrzeb  bez pytania o zycie religijne zmarlego. A pamietam przypadek mojego sp. wujka, ktory zachorowal na raka i przez pol roku przed smiercia nawrocil sie i zaczal przyjmowac sakramenty. Zmarl opatrzony sakramentami. Pomimo tego proboszcz z jego wioski stwierdzil, ze nie zasluguje na pelny katolicki pogrzeb - chociaz wujek nigdy nie byl wojujacym antyklerykalem, a po prostu z lenistwa nie chodzil do kosciola.

Mialem raz nieprzyjemnosc widziec jak sa przyjmowane pogrzeby w kancelarii parafii przy Cmentarzu Polnocnym w Warszawie. Oni maja prawo robienia pogrzebow ludzi z calej Archidiecezji. Tam w ogole nie wnikaja kim byl zmarly. Robia pogrzeb za pogrzebem jak w malej manufakturce pogrzebow. Mysle, ze nieochrzczonemu tez zrobiliby standardowy katolicki pogrzeb. Takie byly moje odczucia.

Zapisane
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #17 dnia: Marca 15, 2009, 07:45:01 am »

I tak katolicki pogrzeb w niczym nie pomoże.....

Otóż właśnie o to chodzi, że nie wiadomo.
Nie ma wszak nic lepszego, co można by zrobić dla zmarłego grzesznika, niż złożenie za niego przebłagalnej Ofiary, czyli odprawienie Mszy świętej.
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #18 dnia: Marca 15, 2009, 09:02:12 am »

To tymbardziej należało by odprawiać Msze pogrzebowe za ateistów...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #19 dnia: Marca 15, 2009, 09:29:45 am »

We Wrocławiu polskokatolicy załatwią pogrzeb za sześć stów:)
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #20 dnia: Marca 15, 2009, 09:54:17 am »

Dzięki. Tyle, że chodzi o to, żeby "Panu Bogu świeczkę", nie o to, żeby "diabłu ogarek"...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #21 dnia: Marca 15, 2009, 18:36:13 pm »

We Wrocławiu polskokatolicy załatwią pogrzeb za sześć stów:)
Podobno starokatolicy z Łodzi biora cztery stówy
Zapisane
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #22 dnia: Marca 15, 2009, 20:27:15 pm »

Podobno starokatolicy z Łodzi biora cztery stówy
Ale transport zwłok z Wrocławia do Łodzi to byłyby pewnie grube tysiące. Summa summarum może się nie opłacać.
Zapisane
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1227


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #23 dnia: Marca 15, 2009, 20:55:38 pm »

Chyba że skremują, to wtedy w puszce można pociągiem przywieść.
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #24 dnia: Marca 18, 2009, 15:12:31 pm »

Chyba nawet urny nie można sobie tak wozić skoro nie można rozsypać byle gdzie i raczej nie można trzymać w domu ;)

Poza tym w regulaminie kolei jest przepis że nie można obrzydzać pasażerom podróży.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
s.Małgorzata
uczestnik
***
Wiadomości: 127


pax et bonum

« Odpowiedz #25 dnia: Marca 18, 2009, 19:08:10 pm »

Pewien wujek w urnie przyleciał właśnie z Kanady, nieoficjalnie. ;D Myślę, że oficjalnie to byłyby koszty i formalności sanitarne (?)>

A propos pogrzebów. Nie podobają mi się "bogate" pogrzeby ludzi, którzy za życia drwili ze śmierci a po niej rodzina "kupuje" kilku księży i robią istny cyrk....
Nie podobają mi się także wypasione nagrobki w różnych kształtach ale nie w formie krzyża. Takie błyszczące "fortepiany".

Marzy mi się pogrzeb w prostej trumnie, w habicie....z krzyżem i Panem Jezusem.
Najważniejsze jednak są Msze Św. Wszak nie wiemy, jak , kiedy i gdzie umrzemy.

Pamiętam symbole i nabożeństwo w katedrze przy okazji pogrzebu Pana Geremka. Wg. mnie to było niesmaczne :-[
Zapisane
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #26 dnia: Marca 18, 2009, 21:11:12 pm »

Odnośnie nagrobków, czy grobów. Nieżle się bawię kiedy widzę na cmentarzu, że tu spoczywa... śp. mgr Jan Iksiński. Nie byle kto! Magister!!! Z takim to i Pan Bóg będzie się na sądzie ostatecznym liczył. Magister!!! Z szacunkiem proszę.
Zapisane
pjo
Pokorny młot w warsztacie Pana
aktywista
*****
Wiadomości: 605


www.ratzinger.pl
« Odpowiedz #27 dnia: Kwietnia 12, 2009, 00:09:08 am »

Odnośnie nagrobków, czy grobów. Nieżle się bawię kiedy widzę na cmentarzu, że tu spoczywa... śp. mgr Jan Iksiński

Koło mojego teścia leży też jakiś mgr inż. ...
Zapisane
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #28 dnia: Kwietnia 12, 2009, 00:11:06 am »

W Wielką Sobotę Jego Ekscelencja na kazaniu "jeżeli widać krzyż na nagrobku, to oznacza, że osoba wierzyła w Chrystusa" (chodzi o sens zdania). Od razu skojarzyło mi się z pogrzebem prof. Religi.
Zapisane
SolusLupus
Gość
« Odpowiedz #29 dnia: Kwietnia 12, 2009, 18:56:52 pm »

Odnośnie nagrobków, czy grobów. Nieżle się bawię kiedy widzę na cmentarzu, że tu spoczywa... śp. mgr Jan Iksiński

Koło mojego teścia leży też jakiś mgr inż. ...

A obok prababci mojej żony leży enolog miksolog. Nie wiem po co komu ta wiedza....
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Krzyż na "świeckim" pogrzebie? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!