Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 19, 2024, 03:25:13 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231786 wiadomości w 6624 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytanie o kierunek modlitw
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] Drukuj
Autor Wątek: Pytanie o kierunek modlitw  (Przeczytany 4961 razy)
Tomek Torquemada
Gość
« Odpowiedz #15 dnia: Kwietnia 18, 2009, 08:53:23 am »

Nie potraktujcie tego jako czepianie się, ale czytanie Pasji w KRR przez osoby nie będące co najmniej diakonami jest nadużycie.
Formalnie masz rację. Natomiast realia są wiadomo jakie. BTW - diakonem jeszcze mogę zostać, jeśli żona mi pozwoli ;-)
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #16 dnia: Kwietnia 18, 2009, 22:37:04 pm »

Żadne "realia" nie usprawiedliwiają tego nadużycia liturgicznego! Rozumiem, że komuś może się wydawać, iż jak trzech śpiewa/czyta to jest ładniej. Ale piękno liturgii nie jest uzasadnieniem dla takich nadużyć. Kiedy sami łamiemy rubrykę/rubryki to nie mamy moralnego prawa oceniać innych, którzy też łamią rubryki tylko że inne. Jeśli ktoś stwierdzi, że świecki może czytać mękę, to z drugiej strony powinien zaakceptować, że na novusie kobiety czytają czytania itp, no chyba że jest hipokrytą. Pewnie pojawi się takie tłumaczenie, z którym spotkałem się nie raz: "Gdyby nie było reformy, to wzięło by się trzech księży, ubrało w dalmatyki i by śpiewali, a teraz mamy sytuację wyjątkową". Reforma nie ma tu nic do rzeczy! Tysiące księży w niedzielę palmową czytało pasję samemu i przez długi czas nikomu do głowy nie przyszło, by mieli robić to świeccy.
Zapisane
Strony: 1 [2] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytanie o kierunek modlitw « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!