Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 28, 2024, 20:56:52 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Ważna reforma NOM
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] Drukuj
Autor Wątek: Ważna reforma NOM  (Przeczytany 6095 razy)
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #30 dnia: Lutego 18, 2010, 12:04:10 pm »

Pospiech na tzw. NOMie jest chyba najwieksza choroba w Kosciele, szczegolnie w Polsce (dla niektorych to NOM jest najwieksza choroba, ale teraz nie o tym...). Zreszta dotyczy to ogolnie liturgii - wszystko skracac, zawsze krotsze wersje, krotsze modlitwy (gdy jest kilka do wybory np. na pogrzebie) - dla mnie to jest nienormalne.
Ja odprawiam bez komentarzy, bez zagajen, bez tej calej gadki - i w niedziele trudno mi sie zmiescic w godzinie (wiem, kwestia wprawy :P), a w tygodniu nigdy nie jest krocej niz 40 minut. Sam sie czasem zastanawiam, dlaczego ;)
Zapisane
pablo
aktywista
*****
Wiadomości: 536

« Odpowiedz #31 dnia: Lutego 18, 2010, 12:11:16 pm »

Msza zreformowałaby się bardzo szybko, gdyby zreformowali się kapłani. Uważam że duża część kapłanów ma problem z tożsamością. Jak ktoś nie wie kim jest to później wychodzą takie kwiatki, że ktoś dodaje w liturgii dużo zbędnych komentarzy od siebie, albo robi inne dziwne rzeczy. Jak ktoś myśli że jest kaowcem albo wodzirejem to skutki są takie a nie inne.
Zapisane
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #32 dnia: Lutego 18, 2010, 13:48:01 pm »

Ja odprawiam bez komentarzy, bez zagajeń, bez tej całej gadki - i w niedziele trudno mi się zmieścić w godzinie (wiem, kwestia wprawy :P), a w tygodniu nigdy nie jest krócej niż 40 minut. Sam się czasem zastanawiam, dlaczego ;)

No, bo jak z mszału wypadła kartka z 2.ME, to wypada kanonu używać.
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
x. Dominik
rezydent
****
Wiadomości: 271

Patron Saints of Scouts
« Odpowiedz #33 dnia: Lutego 18, 2010, 15:44:53 pm »


Ja odprawiam bez komentarzy, bez zagajen, bez tej calej gadki - [...] a w tygodniu nigdy nie jest krocej niz 40 minut.
Gratuluję. Ostatnio zbyt często bywałem na Mszach, które trwały minut 16 - 18.
Zapisane
14. czerwca A.D. 2014 - święcenia prezbiteratu
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #34 dnia: Lutego 19, 2010, 00:39:21 am »

Msza zreformowałaby się bardzo szybko, gdyby zreformowali się kapłani. Uważam że duża część kapłanów ma problem z tożsamością. Jak ktoś nie wie kim jest to później wychodzą takie kwiatki, że ktoś dodaje w liturgii dużo zbędnych komentarzy od siebie, albo robi inne dziwne rzeczy. Jak ktoś myśli że jest kaowcem albo wodzirejem to skutki są takie a nie inne.

Mam identyczne zdanie. Przy czym dodatkowo uwazam, ze jest proces dwustronny. Ze nie tylko kwestia rozeznania wlasnej tozsamosci ksiedza wplywa na licha postac NOM, ale rowniez NOM wplywa na liche rozeznanie tozsamosci kaplana. Formula NOM falszywie precyzuje i tozsamosc celebrujacego ksiedza, i tozsamosc wiernych. Wszystkim wszystko sie pierniczy i wlasciwie nikt nie wie kim jest, jaka pelni funkcje, po co przyszedl i co sie dzieje na oltarzu.
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
pablo
aktywista
*****
Wiadomości: 536

« Odpowiedz #35 dnia: Lutego 19, 2010, 09:01:29 am »

Otóż to, ale pora wyjść z tego błędnego koła.
Zapisane
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #36 dnia: Lutego 19, 2010, 14:57:32 pm »

W Krakowie Msza w dni powszednie o 12.00 u dominikanów trwa z reguły ok. 40 minut. Jest odprawiana bez pośpiechu, sanctus i agnus Dei po łacinie, czasem też jakieś inne pieśni po łacinie. Reszta niestety po polsku i niestety versus populum i niestety koncelebra, ale no- bardziej, że tak powiem solennie wygląda ten NOM, więc jak bywam na NOM-ie w dzień powszedni, to najczęściej tam, no, albo 10.00 w Mariackim ;)
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
manna
aktywista
*****
Wiadomości: 642


Kalendarze!
« Odpowiedz #37 dnia: Lutego 19, 2010, 15:30:03 pm »

W Krakowie Msza w dni powszednie o 12.00 u dominikanów trwa z reguły ok. 40 minut. Jest odprawiana bez pośpiechu, sanctus i agnus Dei po łacinie, czasem też jakieś inne pieśni po łacinie. Reszta niestety po polsku i niestety versus populum i niestety koncelebra, ale no- bardziej, że tak powiem solennie wygląda ten NOM, więc jak bywam na NOM-ie w dzień powszedni, to najczęściej tam, no, albo 10.00 w Mariackim ;)

ale że to jest konwentualna, więc się faktycznie starają. chociaż niedawno się trafiła koncelebra na 40 z górą (nie o.Górą) rąk. też mi się tam zdarza być czasem ;)
Zapisane
Libenter igitur gloriabor in infirmitatibus meis, ut inhabitet in me virtus Christi.
http://kalendarz.staramsza.pl/
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #38 dnia: Lutego 19, 2010, 19:12:26 pm »

Warto zauważyć, że przez to staranie się chyba kościół jest pełny, a jak na godz. 12.00 w dzień powszedni to o czymś świadczy. Są jeszcze ludzie, którzy chcą uczestniczyć w Eucharystii odprawianej starannie i bez zbędnego pośpiechu. ;) Szkoda tylko, że sporo ludzi tam przyjmuje na rękę. Niemniej wypróbowałam i klękam do Komunii i podają za każdym razem, tylko klękam na jedno kolano, żeby było szybciej wstać  ;) ;D Dzisiaj koncelebrowało coś ok. 15 zakonników też niestety... znaczy w tym 2 diakonów było ;)
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #39 dnia: Lutego 19, 2010, 19:19:32 pm »

W swojej parafii terytorialnej zauważyłem, że jak się trafi Ksiądz pobożniej odprawiający NOM, to go szybko namierzają i wsadzają w koncelebry, gdzie nigdy nie "przewodniczy".
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
manna
aktywista
*****
Wiadomości: 642


Kalendarze!
« Odpowiedz #40 dnia: Lutego 19, 2010, 20:39:06 pm »

Szkoda tylko, że sporo ludzi tam przyjmuje na rękę.

 :o nigdy nie widziałam.
Zapisane
Libenter igitur gloriabor in infirmitatibus meis, ut inhabitet in me virtus Christi.
http://kalendarz.staramsza.pl/
pablo
aktywista
*****
Wiadomości: 536

« Odpowiedz #41 dnia: Lutego 19, 2010, 20:55:47 pm »

ja też nie widziałem. Dominikanie czasem używają jako ciboria naczyń, które przypominają doniczki do kwiatów, ale i tak nie jest najgorzej.
Zapisane
Strony: 1 2 [3] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Ważna reforma NOM « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!