Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Lipca 18, 2024, 15:17:04 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
232276 wiadomości w 6635 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Odrobina szczerości - czyli jak nas widzą dziennikarze GN
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Odrobina szczerości - czyli jak nas widzą dziennikarze GN  (Przeczytany 2481 razy)
exfavilla
bywalec
**
Wiadomości: 63

« dnia: Maja 13, 2018, 11:41:41 am »

Większość tekstu to cytat, proszę wiec administratorów o wyrozumiałość.

Andrzej_Macura 11.05.2018 13:44
"Ja a propos tradycjonalistów.... Padły w tym komentarzy słowa, że piszący na tym portalu włożyli mnóstwo wysiłku w zwalczanie ruchów tradycjonalistycznych. I to po części prawda. Dość często na forum czy w komentarzach pisaliśmy, ale równie często dawaliśmy spokój. Nie chcąc w kółko odpowiadać na te same, dawno już odparte zarzuty. Tyle że - i to najistotniejsze - myli Pan przyczynę ze skutkiem.
To nie my byliśmy inicjatorami tych sporów. Odpowiadaliśmy na zarzuty, nieraz bardzo ostre, stawiane "zwyczajnym" katolikom przez środowiska tradycjonalistyczne. Oskarżenia o herezję (wolności religijnej, ekumenizmu), o to że msza w Kościele katolickim (pogardliwie nazywana NOMem) jest nieważna, polemizowaliśmy z niezgodnym z Soborem Trydenckim redukowaniem Mszy do jednej nazwy - Najświętszej Ofiary, tłumaczyliśmy, że przyjmujący komunię w procesji czy na rękę nie są bluźniercami, przypominaliśmy, że nigdy w Kościele katolickim tabernakulum w ołtarzu głównym nie było ogólnie obowiązującą normą i dlatego wygląd niektórych katedr to nie wynik - jak oskarżano - soborowych reform, a po prostu pierwotnego zamysłu budowniczych i tak dalej i tak dalej. Wyrzucaliśmy posty z będącym już czystym bluźnierstwem określanie Komunii "wafelkami" czy "ciasteczkami". Tak, "posoborowy" Kościół stał się dla niektórych tradycjonalistów przedmiotem bezpardonowego ataku. Proszę się nie dziwić, ze stanęlismy w obronie naszych świętości. I jeszcze raz podkreślam: myli Pan przyczynę ze skutkiem. Gdyby środowiska tradycjonalistyczne nie atakowały Kościoła, nie mielibyśmy powodu, żeby go bronić. "

http://info.wiara.pl/doc/4716619.Bogactwo
Wypowiedz znajduje się w komentarzach
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5803


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #1 dnia: Maja 13, 2018, 14:09:13 pm »

O, znowu red. Macura przymacurzył. I za to dostaje 11 macur w dziesięciostopniowej skali.
Amen.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2651


« Odpowiedz #2 dnia: Maja 13, 2018, 20:03:10 pm »

pogardliwie nazywana NOMem
---------------------------------------------------
Paweł VI pierwszym hejterem :)
Zapisane
zdewirtualizować awatary
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7315


« Odpowiedz #3 dnia: Maja 14, 2018, 00:40:04 am »

O, znowu red. Macura przymacurzył. I za to dostaje 11 macur w dziesięciostopniowej skali.
Amen.
Już dawno temu przyznałem mu Złotego Niesioła za całokształt dokonań.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2932

« Odpowiedz #4 dnia: Maja 14, 2018, 11:28:12 am »

Nie znam pana redaktora osobiście natomiast z jego wypowiedzi mam wrażenie, że zna "Tradsów" wyłącznie (albo w większości) z internetu... Inny redaktor z GN sam przyznał (i to w GN: http://gosc.pl/doc/2655812.Tradsi-nie-gryza), że spotkanie na żywo zrobiło inne wrażenie...
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #5 dnia: Maja 15, 2018, 19:01:02 pm »

Nie znam pana redaktora osobiście natomiast z jego wypowiedzi mam wrażenie, że zna "Tradsów" wyłącznie (albo w większości) z internetu... Inny redaktor z GN sam przyznał (i to w GN: http://gosc.pl/doc/2655812.Tradsi-nie-gryza), że spotkanie na żywo zrobiło inne wrażenie...

Nadal jednak pan redaktor nie rozumie, ze MP SP Benedykta XVI-go to nie chęć powolania do zycia kolejnego "ruchu" tylko rozpaczliwa proba ratowania Kosciola nabierającego wody. Przyczynę odchodzenia od wiary Kosciola B16 upatruje w odejsciu wlasnie od liturgii.

Cytuj
.Powoli (choć nie bez tarć) tradycjonaliści stają się akceptowaną wspólnotą – obok Neokatechumenatu, Odnowy w Duchu Świętym czy Ruchu Światło-Życie.

Dalej jest jeszcze gorzej :) pan redaktor "zaklina" rzeczywistosc, przekonując, ze:
Cytuj
. . Z drugiej strony otwarta obecność tradycjonalistów w parafiach rozwiewa stereotypy związane ze „starą Mszą” i ułatwia jej poznanie. I aby w niej uczestniczyć, wcale nie trzeba odrzucać nowego rytu 

Duraczestwo redaktora GN jest rozbrarające. Już sam fakt organizowania kursow rytu mszy sw dla wyswieconych i w pelni przygotowanych kaplanow swiadczy, ze kaplani nie zostali przygotowani. Organizowanie srodowisk tradycji ktore z zasady  odprawiają stary ryt jest odrzuceniem rytu Pawla VI. I nie pomogą żadne zaklęcia ani statuty środowisk indultowych mowiące o "nielepszości" starego rytu. 
Zresztą biskupi miejsca, wyznając wiarę wyrazoną w formie sprotestantyzowanego nowego rytu, nie sa az tak glupi by dac sie nabrać. Dlatego - i slusznie- nie mają zaufania do środowisk indultowych.

Na koniec redaktor GN proroczo opisał tworzony przez Jorge Bergoglia "Kosciół multi-kulti" gdzie "kulti" oznacza odrębny przedmiot wiary:
Cytuj
.  Kościele, który współcześnie jest coraz bardziej „wspólnotą wspólnot”, każdy może znaleźć taką formę pobożności, która mu najbardziej odpowiada, i niekoniecznie musi to być powrót do starych form
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
woland
rezydent
****
Wiadomości: 385


« Odpowiedz #6 dnia: Maja 16, 2018, 01:30:59 am »

Myślę, że jak idzie o Mszę trydencką Gość Niedzielny nie ma ustalonej linii, a zwyczajnie trafiają się jednostkowo redaktorzy - durnie.

We Wrocławiu w tym roku nie było problemu, aby opublikować relacje z kolejnych dni triduum sacrum w formie nadzwyczajnej (GN sam się w tej sprawie zgłosił...). Właściwie relacje "trydenckie" przyćmiły nawet celebracje biskupie w katedrze i były jedynymi obok tych katedralnych.

http://wroclaw.gosc.pl/wyszukaj/tag/13ec3.NADZWYCZAJNA-FORMA-RYTU-RZYMSKIEGO

Zdjęcia robił jeden ministrant, drugi obrabiał graficznie, trzeci przygotował teksty. Wierzymy, że docierając do wielu osób była to okazja do "zaciekawienia ich" mszą trydencką. A że dbanie o stronę medialną działa pokazują coroczne tłumy choćby na mszy w niedzielę palmową, na którą przychodzą również osoby na codzień nie uczęszczające na NFRR

=============

A co do red. Macury. On ma typowy syndrom jaki ma niejeden nasz proboszcz. Otóż wydaje im się, że czasy ich młodości to był szczyt reformy liturgicznej w Polsce i rozwoju wszelkiej maści oaz i odnów. Gdyby trzeba było dzisiaj powiedzieć prawdę na ich temat, trzeba by przyznać, że dotąd oceniana jako idealna ideologicznie młodość była w sumie naiwną stratą czasu. A takie gorzkie piwo ciężko wypić.
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2932

« Odpowiedz #7 dnia: Maja 16, 2018, 08:19:43 am »

Oczywiście - nie zalinkowałem tutaj artykułu redaktora Sękowskiego po to aby się z nim zgadzać w każdym stwierdzeniu. Moim celem było to aby pokazać, że nie będąc "tradsem" pisze o tym, że ma jakiś pozytywny obraz, który wynika ze spotkania ze środowiskiem. W przeciwieństwie do red. Macury.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #8 dnia: Maja 16, 2018, 12:02:23 pm »

Cytuj
Moim celem było to aby pokazać, że nie będąc "tradsem" pisze o tym, że ma jakiś pozytywny obraz, który wynika ze spotkania ze środowiskiem.

Rozumiem.
Tylko, że bardziej pozytywny obraz ma GN i biskupi różnych denominacji stricte protestanckich - vide Hope 24, których nie tylko zaszczycają swoją obecnością to jeszcze opłacają miejsca ich "kultu" z kieszeni naiwnych katolików (w tym i tradsów indultowych z Piasku )

Wszystko jest teraz postrzegane "pozytywnie"; Encyklika o butelkach PET, Judaizm - przypominam "kto spotyka Judaizm spotyka Jezusa*, Islam - przypominam religia pokoju, Hope 25 i homoseksualizm. Dlaczego zatem tradsi mieliby być wykluczeni z tego pozytywnego postrzegania świata?

* Jezus spotkał judaizm ale nie przeżył tego doświadczenia ( red. Michalkiewicz)


Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #9 dnia: Maja 21, 2018, 16:44:21 pm »

Cytuj
Ja a propos tradycjonalistów.... Padły w tym komentarzy słowa, że piszący na tym portalu włożyli mnóstwo wysiłku w zwalczanie ruchów tradycjonalistycznych. I to po części prawda. Dość często na forum czy w komentarzach pisaliśmy, ale równie często dawaliśmy spokój. Nie chcąc w kółko odpowiadać na te same, dawno już odparte zarzuty. Tyle że - i to najistotniejsze - myli Pan przyczynę ze skutkiem.
Szczerość aż zadudniła.

Cytuj
"To nie my byliśmy inicjatorami tych sporów.
"To nie ja zacząłem bójkę, ja tylko mu dałem po pysku"...

Cytuj
Odpowiadaliśmy na zarzuty, nieraz bardzo ostre, stawiane "zwyczajnym" katolikom przez środowiska tradycjonalistyczne. Oskarżenia o herezję (wolności religijnej, ekumenizmu)
Zarzuty nie dotyczyły ZWYCZAJNYCH katolików. Zwykle ruchów albo oprawców liturgicznych i liturgicznych udziwniaczy...

Cytuj
o to że msza w Kościele katolickim (pogardliwie nazywana NOMem) jest nieważna,
Nom to nazwa RYTU, nie Mszy jako takiej. Poodbnie problem WAŻNOŚCI Mszy św - się nie pojawiał - bo ważność sakramentu od rytu Mszy nie zależy (w szczególności można konsekrować zupełnie poza Mszą)...

Cytuj
polemizowaliśmy z niezgodnym z Soborem Trydenckim redukowaniem Mszy do jednej nazwy - Najświętszej Ofiary,
Nie zauważyłem. Ale powiedzmy...

Cytuj
tłumaczyliśmy, że przyjmujący komunię w procesji czy na rękę nie są bluźniercami,
"W procesji" dotyczy dokładnie każdego podejścia do Komunii (czy to stojąc, czy klęcząc - podchodzi się jednakowo  "(nie)procesyjnie")

Cytuj
przypominaliśmy, że nigdy w Kościele katolickim tabernakulum w ołtarzu głównym nie było ogólnie obowiązującą normą
Cóż-  Pius XII pisząc, że Ołtarz i Tabernakulum  są istotowo zjednoczone - się mylił?

Cytuj
Wyrzucaliśmy posty z będącym już czystym bluźnierstwem określanie Komunii "wafelkami" czy "ciasteczkami".
... między innymi...

Cytuj
Tak, "posoborowy" Kościół stał się dla niektórych tradycjonalistów przedmiotem bezpardonowego ataku.
Tu zdaje się autor chciał wskazać tradycjonalistów jako sprawców ataku, nie oceniajacych, ze atak zachodzi....

Cytuj
Proszę się nie dziwić, ze stanęlismy w obronie naszych świętości.
Problem poważny - dlaczego "wasze" i "tradycyjne" świętości - nie są tym samym zbiorem?

Cytuj
I jeszcze raz podkreślam: myli Pan przyczynę ze skutkiem. Gdyby środowiska tradycjonalistyczne nie atakowały Kościoła, nie mielibyśmy powodu, żeby go bronić. [/qoute] Mylenie diagnozy z atakiem...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #10 dnia: Maja 21, 2018, 20:36:46 pm »

Cytuj
przypominaliśmy, że nigdy w Kościele katolickim tabernakulum w ołtarzu głównym nie było ogólnie obowiązującą normą
Cóż-  Pius XII pisząc, że Ołtarz i Tabernakulum  są istotowo zjednoczone - się mylił?

Tabernaculum jest istotowo zjednoczone z ołtarzem, ołtarz może być bez tabernaculum. Tabernaculum na ołtarzu głównym jak najbardziéj było normą — oczywiście, że nią było — ale były przewidziane wyjątki.
Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #11 dnia: Maja 22, 2018, 10:39:57 am »

No to jeszcze:
"polemizowaliśmy z niezgodnym z Soborem Trydenckim redukowaniem Mszy do jednej nazwy " - nie śledzę ich strony, ale z tego co wiem Sobór Trydencki o "jednej/wielu nazwach Mszy" ani nie pisał, ani nie mówił. Wielość aspektów Mszy przekłada siew Kościele na wielość nazw - ale większość nazw związana jest z tylko jednym aspektem Mszy. "Najświętsza Ofiara" należy do tych nielicznych - które nadają się do określenia całości.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Odrobina szczerości - czyli jak nas widzą dziennikarze GN « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!