Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 26, 2024, 13:30:16 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Wywód po urodzeniu dziecka
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Wywód po urodzeniu dziecka  (Przeczytany 13471 razy)
triregnum
uczestnik
***
Wiadomości: 233

« dnia: Lutego 08, 2010, 17:58:19 pm »

Dawniej kobieta po urodzeniu dziecka musiała odbyć tzw. wywód, czyli modlitwy oczyszczające. Kiedyś rozmawiałem ze starszym księdzem (wyświęconym w KRR), który stwierdził, że to było "niewolnictwo" i on to zlikwidował, jak został proboszczem. Czy dzisiaj w tradycjonalistycznych środowiskach w Polsce stosuje się ten obrzęd? Np. w reprincie mszalika rzymskiego z 1963 roku ten obrzęd jest zamieszczony.
Zapisane
Accipe thiaram tribus coronis ornatam, et scias te esse Patrem Principum et Regum, Rectorem Orbis, in terra Vicarium Salvatoris Nostri Jesu Christi, cui est honor et gloria in saecula saeculorum.
manna
aktywista
*****
Wiadomości: 642


Kalendarze!
« Odpowiedz #1 dnia: Lutego 08, 2010, 18:57:00 pm »

dlaczego niby niewolnictwo to miałoby być?
Zapisane
Libenter igitur gloriabor in infirmitatibus meis, ut inhabitet in me virtus Christi.
http://kalendarz.staramsza.pl/
triregnum
uczestnik
***
Wiadomości: 233

« Odpowiedz #2 dnia: Lutego 08, 2010, 19:00:53 pm »

dlaczego niby niewolnictwo to miałoby być?

Nie twierdzę, że to było niewolnictwo. Przytoczyłem opinię starszego księdza, z którą się nie zgadzam. Osobiście jestem za przywróceniem tego obrzędu do powszechnego użycia :D

Ciekawi mnie to, czy w Polsce w tradycjnych środowiskach, gdzie chrzci się dzieci w KRR jest stosowany ten obrzęd? :)
Zapisane
Accipe thiaram tribus coronis ornatam, et scias te esse Patrem Principum et Regum, Rectorem Orbis, in terra Vicarium Salvatoris Nostri Jesu Christi, cui est honor et gloria in saecula saeculorum.
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #3 dnia: Lutego 08, 2010, 19:02:31 pm »

Tak - za każdym razem po tradi-chrzcie na którym byłem, byl obrzęd wywodu.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
manna
aktywista
*****
Wiadomości: 642


Kalendarze!
« Odpowiedz #4 dnia: Lutego 08, 2010, 19:11:26 pm »

nie sugeruję przecież, że podziela Pan zdanie księdza tegoż, ale pytam jak uzasadnił swoje zdanie, bo moim skromnym zdaniem to bardzo piękny zwyczaj i teksty modlitw nie wskazują nijak na nawiązania do żydowskiej ceremonii oczyszczenia matki, bo pewnie stąd skojarzenie z niewolnictwem. wywód po prostu błogosławieństwo matki.
Zapisane
Libenter igitur gloriabor in infirmitatibus meis, ut inhabitet in me virtus Christi.
http://kalendarz.staramsza.pl/
triregnum
uczestnik
***
Wiadomości: 233

« Odpowiedz #5 dnia: Lutego 08, 2010, 19:14:12 pm »

nie sugeruję przecież, że podziela Pan zdanie księdza tegoż, ale pytam jak uzasadnił swoje zdanie, bo moim skromnym zdaniem to bardzo piękny zwyczaj i teksty modlitw nie wskazują nijak na nawiązania do żydowskiej ceremonii oczyszczenia matki, bo pewnie stąd skojarzenie z niewolnictwem. wywód po prostu błogosławieństwo matki.

Też tak uważam. Ksiądz, który tak stwierdził nie pokusił się już o uzasadnienie, to było takie autorytatywne stwierdzenie. Również uważam, że nie ma w tych modlitwach i w samej formie obrzędu nic poniżającego i niewolniczego.

Przy okazji mam pytanie, czy ten obrzęd jest przeprowadzany w jezyku łacińskim czy narodowym?
« Ostatnia zmiana: Lutego 08, 2010, 19:17:35 pm wysłana przez triregnum » Zapisane
Accipe thiaram tribus coronis ornatam, et scias te esse Patrem Principum et Regum, Rectorem Orbis, in terra Vicarium Salvatoris Nostri Jesu Christi, cui est honor et gloria in saecula saeculorum.
triregnum
uczestnik
***
Wiadomości: 233

« Odpowiedz #6 dnia: Lutego 08, 2010, 19:49:26 pm »

Bo w reprincie mszalika jest tekst w całości po polsku.
Zapisane
Accipe thiaram tribus coronis ornatam, et scias te esse Patrem Principum et Regum, Rectorem Orbis, in terra Vicarium Salvatoris Nostri Jesu Christi, cui est honor et gloria in saecula saeculorum.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #7 dnia: Lutego 08, 2010, 21:36:30 pm »

Kontrowersje biorą się stąd, iż pewne elementy wywodu wspólne są z rytuałem jednania pokutników. Z czego wywodzi :) się, iż dawno, dawno temu w Kościele rzymskim położnica zaciągała na siebie nieczystość rytualną. Jeszcze w niektórych XVIII-wiecznych agendach obrzęd zwie się: Benedictio mulieris purificandae post partum. Jakkolwiek spotkałem się z posoborowymi próbami "oswojenia" obrzędu (oczyszczenia z grzechów, które wyrażają znaki liturgiczne sakramentalium, potrzebuje nie młoda matka, ale świat, na który wydała dziecko).

Co do niewolnictwa, rozumiem proboszcza – wierni widocznie nie dali sobie wytłumaczyć, że wywód jest błogosławieństwem matki, a nie jej oczyszczeniem, a ów rzekomy obowiązek wywodu, o którym Pan pisze, nie wynikał z przepisów Kościoła, był niczym innym jak presją ludu, który po staremu wierzył, że młoda matka przez sześć tygodni po porodzie ma strzec dziecka przed biesem (ten czyha za rogiem, z podrzutkiem rzecz jasna), nie wolno jej się ruszyć z izby na krok, od czego uwalnia ją dopiero wywód po 40 dniach w kościele przeprowadzony. Opuszczenie zaś wywodu sprowadzało na wieś suszę albo inne nieszczęścia.

Proponuję dotrzeć do starszych osób, które to jeszcze pamiętają i podpytać.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #8 dnia: Lutego 08, 2010, 22:12:20 pm »

Teraz nie ma wywodu i nic strasznego chyba się nie dzieje. Więc ten obrzęd taki strasznie konieczny nie jest.
Zapisane
Domino
uczestnik
***
Wiadomości: 232


Kto chce szuka sposobu, kto nie chce szuka powodu.

« Odpowiedz #9 dnia: Lutego 09, 2010, 09:28:15 am »

Kobieta chrześcijańska nie wymaga żadnego oczyszczenia - jakieś 2 lata temu pisał o tym nawet ks. Wesołek FSSPX w swojej kolumnie w ZW.
Jak wspomniał p. Bartek, obrzęd ten rodzi pewne skojarzenia (związane z dniem 2 lutego).

Odsyłam do artykułu. Niestety nie mam tego nr w domu, jest gdzieś u rodziców. Może ktoś ma?

D.

Zapisane
Delikatna materia wymaga delikatnego podejścia.
triregnum
uczestnik
***
Wiadomości: 233

« Odpowiedz #10 dnia: Lutego 09, 2010, 09:35:10 am »

Benedictio mulieris purificandae post partum
(...)
Proponuję dotrzeć do starszych osób, które to jeszcze pamiętają i podpytać.

Spotkałem się też z nazwą "oczyszczenie" , ale to zapewne od łacińskiej nazwy obrzędu.

Pytałem starsze osoby i niektóre to pamiętają, ale nie w szczegółach (niestety) :D

Dziękuję Panu za wyjaśnienie :)
Zapisane
Accipe thiaram tribus coronis ornatam, et scias te esse Patrem Principum et Regum, Rectorem Orbis, in terra Vicarium Salvatoris Nostri Jesu Christi, cui est honor et gloria in saecula saeculorum.
Marcus
aktywista
*****
Wiadomości: 715

« Odpowiedz #11 dnia: Lutego 09, 2010, 09:47:15 am »

a ów rzekomy obowiązek wywodu, o którym Pan pisze, nie wynikał z przepisów Kościoła, był niczym innym jak presją ludu, który po staremu wierzył, że młoda matka przez sześć tygodni po porodzie ma strzec dziecka przed biesem (ten czyha za rogiem, z podrzutkiem rzecz jasna), nie wolno jej się ruszyć z izby na krok, od czego uwalnia ją dopiero wywód po 40 dniach w kościele przeprowadzony.

Bardzo rozsądny zwyczaj mieli nasi przodkowie, mimo, że wynikający z przesądów. Kobiety po połogu będąc osłabione były bardziej podatne na różnego rodzaju infekcje, zwłaszcza przy niskim poziomie medycyny. 6 tygodniowy odpoczynek na pewno zmniejszał śmiertelność kobiet w okresie popołogowym.
« Ostatnia zmiana: Lutego 09, 2010, 09:50:27 am wysłana przez Marcus » Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #12 dnia: Lutego 09, 2010, 10:48:05 am »

Benedictio mulieris purificandae post partum
(...)
Proponuję dotrzeć do starszych osób, które to jeszcze pamiętają i podpytać.

Spotkałem się też z nazwą "oczyszczenie" , ale to zapewne od łacińskiej nazwy obrzędu.


"... purificandae" to nazwa wtórna, ślad analogii do uroczystości Oczyszczenia NMP (ludowe pieśni na ten dzień nazywają je wywodem). W Rzymskim Rytuale obrzęd nosi nazwę "Benedictio mulieris post partum" - błogosławieństwo niewiasty po porodzie. Wg powszechnie stosowanego przez tradsów Rytuału kard. Wyszyńskiego, wszystkie modlitwy, jak również zagajenia, można wypowiedzieć po polsku.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #13 dnia: Lutego 09, 2010, 11:47:48 am »

W Rzymskim Rytuale obrzęd nosi nazwę "Benedictio mulieris post partum

...infante vivo
...infante mortuo


Są nawet dwa warianty, w zależności od tego, czy dziecko urodziło się żywe, czy martwe.

Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Wywód po urodzeniu dziecka « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!