Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 10:45:54 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania (d)o księdza Konstantyna ~ FSSPX
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 40 Drukuj
Autor Wątek: Pytania (d)o księdza Konstantyna ~ FSSPX  (Przeczytany 148539 razy)
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #180 dnia: Sierpnia 19, 2010, 15:04:32 pm »

Bokotemat lingwistyczny wydzielono do odpowiedniego wątku:
http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,177.0.html

  -- Moderacja
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #181 dnia: Sierpnia 19, 2010, 19:00:27 pm »

Wracając do tematu. Rozmawiałem ze znajomą i wyszła sprawa, czy Bóg odgórnie odpowiada za wychowanie dziecka. Ja odpisałem jej, że nie, gdyż ono należy do kompetencji rodziców, którzy mają przecież wolną wolę. I tak zaczął się wątek ingerencji Boga w "umieszczenie" dziecka w konkretnej rodzinie. Na potwierdzenie tezy, ze to Bóg decyduje o tym do której rodziny trafia dziecko dała mi 2 cytaty z Pisma Świętego:
Określiłem dokładny czas Twojego urodzenia i miejsce zamieszkania (Dzieje Apostolskie 17.26)
To ja ustalilem twoje miejsce zamieszkania (Psalm 139)
Pytanie mam zwłaszcza do pierwszego cytatu: jak go rozumieć? Bo przecież człowiek ma wolną wolę i ma wybór.
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #182 dnia: Sierpnia 19, 2010, 19:09:17 pm »

Oczywiście, że człowiek ma wolną wolę, ale nie rozciąga się ona na takie sprawy, jak chociażby czy urodzić się czy nie, w tej rodzinie czy w tamtej. W tych sprawach człowiek nie ma nic do gadania. Po prostu się rodzi i w takiej rodzinie w jakiej mu Pan Bóg przeznaczył. By wolną wolę używać, trzeba osiągnąć pełną dojrzałość.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #183 dnia: Sierpnia 19, 2010, 20:44:22 pm »

Mi chodzi o wolną wolę rodziców :) No bo skoro Bóg planuje narodziny dziecka w konkretnym czasie (co wynika z Dziejów), to oznacza, że człowiek także w konkretnym czasie musi współżyć i nie ma wtedy wyboru.
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #184 dnia: Sierpnia 20, 2010, 07:23:34 am »

Mi chodzi o wolną wolę rodziców :) No bo skoro Bóg planuje narodziny dziecka w konkretnym czasie (co wynika z Dziejów), to oznacza, że człowiek także w konkretnym czasie musi współżyć i nie ma wtedy wyboru.
Moze dlatego, ze popęd seksualny jest częścią natury stworzoenej przez Boga?

Wnioski moga byc dziwne... oznaczaoby to, ze grzeszne wspolzycie pozamalzenskie prowadzace do poczecia dziecka nie jest grzeszne, bo nie jest dobrowolne, bo to Pan Bog zadecydowal o tym poczeciu czyli tez o tym wspolzyciu....
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 20, 2010, 07:26:19 am wysłana przez Jarod » Zapisane
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1408

« Odpowiedz #185 dnia: Sierpnia 20, 2010, 08:54:48 am »

Mi chodzi o wolną wolę rodziców :) No bo skoro Bóg planuje narodziny dziecka w konkretnym czasie (co wynika z Dziejów), to oznacza, że człowiek także w konkretnym czasie musi współżyć i nie ma wtedy wyboru.
Bardzo ryzykowny wniosek.
Słyszałam kiedyś tłumaczenie problemu wolna wola człowieka vs. Boża wszechwiedza poprzez taką analogię:
obserwuje Pan mrówki ciągnące patyk. Na podstawie zdobytej wiedzy przyrodniczej może Pan stwierdzić, że mrówki zmierzają do mrowiska i użyją tego patyka jako budulca - i rzeczywiście tak się dzieje. Podobnie my jesteśmy takimi mrówkami w stosunku do Pana Boga. A ponieważ Jego wiedza o nas jest nieskończenie większa niż nasza wiedza o mrówkach, może On niejako "przewidzieć" (choć to nie najlepsze słowo) nasze zachowanie w każdej sytuacji.
Zapisane
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #186 dnia: Sierpnia 20, 2010, 11:41:59 am »

Dla Boga nie ma czasu. On istnieje w wieczności, gdzie jest wieczne teraz. Nasze życie to jak oglądanie filmu w kinie, z tym że Bóg już go widział wcześniej.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #187 dnia: Sierpnia 20, 2010, 14:35:37 pm »

Nasze życie to jak oglądanie filmu w kinie, z tym że Bóg już go widział wcześniej.

Nie ma "wcześniej" lub "później" dla Boga, przecież Pan Bóg jest ponad czasem :)
Niesamowita (straszna?) jest ta wiadomość, że Bóg jest taki sam w niebie (kiedy jestem tam, w przyszłości - oby!!) i teraz, kiedy jestem tutaj na ziemi jako biedny grzesznik.
Zdanie Księdza sugeruje, że ten film nie jest interaktywny ;). Od promocji filmów nieinteraktywnych był niejaki Kalwin. Z resztą termin "film" mocno nas ogranicza w pojmowaniu o wiele większej rzeczywistości.
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
Marcus
aktywista
*****
Wiadomości: 715

« Odpowiedz #188 dnia: Sierpnia 20, 2010, 14:53:13 pm »

Proszę Księdza czy nie jest to determinizm? A gdzie wolna ludzka wola? Moim zdaniem Bóg jest jak doskonały szachista, wie jak rozwinie się dalej historia bez względu na to jaki ruch wykonamy, ale konkretną decyzję podejmuje człowiek, Bóg zaś zna tylko wszyskie konsekwencje naszej decyzji.
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #189 dnia: Sierpnia 20, 2010, 15:55:07 pm »

Tak mi się wydaje że Pan Bóg zna chyba konsekwencje naszych uczynków. Bo skoroby wiedział że zgrzeszę albo będę mordercą............ . Nie wiem?
Zapisane
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #190 dnia: Sierpnia 20, 2010, 17:04:00 pm »

Proszę Księdza czy nie jest to determinizm? A gdzie wolna ludzka wola? Moim zdaniem Bóg jest jak doskonały szachista, wie jak rozwinie się dalej historia bez względu na to jaki ruch wykonamy, ale konkretną decyzję podejmuje człowiek, Bóg zaś zna tylko wszyskie konsekwencje naszej decyzji.
Gdzie tu determinizm? Gdzie zanegowana wolna wola?
Bóg zna nie tylko konsekwencje naszych czynów, ale i nasze czyny przeszłe, obecne i przyszłe. Nie znaczy to, że On podejmuje decyzje. On tylko zna moje decyzje nawet te przyszłe.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #191 dnia: Sierpnia 20, 2010, 18:31:10 pm »

To znaczy wie jaką w danym momencie podejmę decyzję?
Trudna jest nasza wiara.
Zapisane
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #192 dnia: Sierpnia 21, 2010, 08:36:53 am »

Oczywiście, że wie, ale to wcale nie determinuje mojego wyboru. Jakby się Pan nie starał, ale Pana Boga Pan nie zaskoczy.  ;D
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #193 dnia: Sierpnia 21, 2010, 08:55:25 am »

Czyli to staranie będzie policzone na plus nawet?
Zapisane
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #194 dnia: Sierpnia 21, 2010, 09:02:24 am »

Zależy jak by Pan chciał Pana Boga zaskoczyć.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Strony: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 40 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania (d)o księdza Konstantyna ~ FSSPX « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!