Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 27, 2024, 07:40:49 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231962 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania (d)o księdza Konstantyna ~ FSSPX
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 40 Drukuj
Autor Wątek: Pytania (d)o księdza Konstantyna ~ FSSPX  (Przeczytany 149522 razy)
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #210 dnia: Września 17, 2010, 09:39:15 am »

ja tez mam pytanko w temacie krzyza w wielkim tygodniu
generalnie krzyze i inne przedstawienia sie zaslania, a co z popularna w naszym kraju tradycja wystawiania krucyfiksu do adoracji (na katafalku/ poduszcze /stoliku) ?

Ale wystawia się już po Liturgii Wielkiego Piątku i po odsłonięciu krzyża, więc nie ma problemu.
Zapisane
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #211 dnia: Września 17, 2010, 14:29:56 pm »

Pytanie jest takie: Skoro X. przestał być zakonnikiem, to czy również utracił władzę odpuszczania grzechów, do których odpuszczania mają prawo wyłącznie proboszczowie i zakonnicy?
Proboszczowie?
A te które są zarezerwowane zakonom mendykanckim oczywiście nie mogę odpuszczać.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #212 dnia: Września 17, 2010, 14:32:33 pm »

A te które są zarezerwowane zakonom mendykanckim oczywiście nie mogę odpuszczać.

A jakie to są grzechy?
Gdzie można coś więcej poczytać na temat "uprawnień" księży i zakonników do odpuszczania różnych rodzajów grzechów?
Zapisane
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #213 dnia: Września 17, 2010, 14:39:14 pm »

A te które są zarezerwowane zakonom mendykanckim oczywiście nie mogę odpuszczać.

A jakie to są grzechy?

Związane z ekskomuniką zarezerwowaną ordynariuszowi miejsca.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #214 dnia: Września 17, 2010, 16:53:19 pm »

ja tez mam pytanko w temacie krzyza w wielkim tygodniu
generalnie krzyze i inne przedstawienia sie zaslania, a co z popularna w naszym kraju tradycja wystawiania krucyfiksu do adoracji (na katafalku/ poduszcze /stoliku) ?
Ale wystawia się już po Liturgii Wielkiego Piątku i po odsłonięciu krzyża, więc nie ma problemu.
spotkalem sie z wystawianiem albo juz w popielec, albo na niedziele palmowa i wg relacji tak bylo tez przed wojna
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
szczur.w.sosie
uczestnik
***
Wiadomości: 210

« Odpowiedz #215 dnia: Września 18, 2010, 19:33:29 pm »

Ja ponowię pytanie do Księdza o ten krzyż w Wielki Piątek. Chodzi o to, że nasz ksiądz się nie zgadza na adorację krzyża z figurą Chrystusa, "bo tak go uczyli".
Zapisane
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #216 dnia: Września 20, 2010, 09:44:23 am »

Ja ponowię pytanie do Księdza o ten krzyż w Wielki Piątek. Chodzi o to, że nasz ksiądz się nie zgadza na adorację krzyża z figurą Chrystusa, "bo tak go uczyli".

W nowym mszale nie ma wyraźnego nakazu użycia krzyża z figurą Pana Jezusa, ale jest to oczywiste. W końcu po co zasłaniać pusty krzyż?
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #217 dnia: Września 22, 2010, 19:37:10 pm »

A bo to jedyna niekonsekwencja w Nowej Liturgii???
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
ratio
rezydent
****
Wiadomości: 488

« Odpowiedz #218 dnia: Listopada 07, 2010, 14:14:29 pm »

W kościele parafialnym jeden z księży prefektów ma zwyczaj modulować głos w czasie Konsekracji i innym głosem odmawia słowa konsekracji, jakby to sam Jezus mówił przez niego, a inaczej wymawia słowa wyjaśniające ten moment.
Wygląda to jak teatr a nie Konsekracja, centralny moment Mszy św. a sama ta teatralność budzi mój niepokój.
Przepraszam za być może nieprecyzyjne objaśnienie moich wątpliwości.
Zapisane
yukoma
uczestnik
***
Wiadomości: 187


Święty Pawle Chung, męczenniku módl się za nami!

« Odpowiedz #219 dnia: Listopada 19, 2010, 21:03:06 pm »

Mam takie pytanie do Księdza: jeśli znalazłby się  ofiarodawca i podarował znaczną sumę pieniędzy dla szeroko rozumianej Tradycji  ( o wiele więcej niż wydanie np kilku numerów Nova et Vetera)  to jak byłoby warto ją  spożytkować?Co Tradycji jest najbardziej potrzebne spośród tych  rzeczy które można nabyć za pieniądze?
« Ostatnia zmiana: Listopada 19, 2010, 21:05:03 pm wysłana przez yukoma » Zapisane
Przez posłuszeństwo ku apostazji - w Kościele posoborowym ta rzeczywistość stawała się moim udziałem :-(

Msza Święta Wszechczasów i Jej bogactwo to największe Odkrycie mojego życia
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #220 dnia: Listopada 19, 2010, 21:05:14 pm »

wiem, ze nie do mnie pyt, ale odp: manipularze itp
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
yukoma
uczestnik
***
Wiadomości: 187


Święty Pawle Chung, męczenniku módl się za nami!

« Odpowiedz #221 dnia: Listopada 19, 2010, 21:07:14 pm »

czyli szaty liturgiczne?
Zapisane
Przez posłuszeństwo ku apostazji - w Kościele posoborowym ta rzeczywistość stawała się moim udziałem :-(

Msza Święta Wszechczasów i Jej bogactwo to największe Odkrycie mojego życia
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #222 dnia: Listopada 19, 2010, 21:28:02 pm »

takie tam sudaria, welony, bursy, swieczki prawdziwe, tablice oltarzowe, ewentualnie sukienki dla ministrantow, komze ladniejsze, lichtarze...  ;)
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #223 dnia: Listopada 19, 2010, 22:13:24 pm »

Mam takie pytanie do Księdza: jeśli znalazłby się  ofiarodawca i podarował znaczną sumę pieniędzy dla szeroko rozumianej Tradycji  ( o wiele więcej niż wydanie np kilku numerów Nova et Vetera)  to jak byłoby warto ją  spożytkować?Co Tradycji jest najbardziej potrzebne spośród tych  rzeczy które można nabyć za pieniądze?
Zasadniczo nie lubię dzielić skóry na żywym niedźwiedziu. Wydatków jest dużo, ale jak na moje rozeznanie to najważniejszym jest formacja młodych księży. Gdybym dostał dużą sumę pieniędzy, to przede wszystkim na ten cel bym ją przeznaczył. Szaty liturgiczne mamy, a oo. bonifratrów nawet bardzo ładne i z manipularzami, bursami, welonami, więc to na prawdę nie jest pilna sprawa.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #224 dnia: Listopada 19, 2010, 22:15:02 pm »

( ja mowilem tak w ogolnosci, a nie konkretnie o wroclawiu czy innym miescie ;) )
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Strony: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 40 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania (d)o księdza Konstantyna ~ FSSPX « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!