Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 27, 2024, 08:48:56 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231962 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania (d)o księdza Konstantyna ~ FSSPX
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 40 Drukuj
Autor Wątek: Pytania (d)o księdza Konstantyna ~ FSSPX  (Przeczytany 149526 razy)
Marcus
aktywista
*****
Wiadomości: 715

« Odpowiedz #195 dnia: Sierpnia 23, 2010, 09:29:11 am »

Bóg zna nie tylko konsekwencje naszych czynów, ale i nasze czyny przeszłe, obecne i przyszłe. Nie znaczy to, że On podejmuje decyzje. On tylko zna moje decyzje nawet te przyszłe.

Ja skłaniałbym się bardziej do koncepcji św. Tomasza, w której Bóg posiada swój ogólny „Boski plan”, który wciela w życie bez względu na nasze uczynki. Pozostawia nam jednak pewien margines swobody na dobre uczynki „wspomagające” ten plan i złe „utrudniające” go. Tak więc wiadome jest jak będzie wyglądała nasza historia w ogólnym zarysie, ale szczegóły nie są pewne.
Poza tym czy koncepcja dziejów jako film, który jest już znany Bogu od pierwszego do ostatniego kadru nie ogranicza wolnej woli także samemu Bogu? Chociaż z drugiej strony, ponieważ Bóg jest niezmienny, to zawsze postąpi tak samo w takiej samej sytuacji.
W każdym razie temat bardzo ciekawy, ale i bardzo trudny.
Zapisane
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #196 dnia: Sierpnia 23, 2010, 12:28:35 pm »

Bóg zna nie tylko konsekwencje naszych czynów, ale i nasze czyny przeszłe, obecne i przyszłe. Nie znaczy to, że On podejmuje decyzje. On tylko zna moje decyzje nawet te przyszłe.

Ja skłaniałbym się bardziej do koncepcji św. Tomasza, w której Bóg posiada swój ogólny „Boski plan”, który wciela w życie bez względu na nasze uczynki. Pozostawia nam jednak pewien margines swobody na dobre uczynki „wspomagające” ten plan i złe „utrudniające” go.
Pozostawia nam nie pewien margines tylko całą naszą wolną wolę nietkniętą. Ja jeśli nawet i wiem jak się potoczy akcja we "Władcy pierścieni", to wcale przecież nie naruszam wolności reżysera.
A co do "Boskiego planu", to nie jest on scenariuszem przez Boga dla nas napisanym, tylko działaniem ratującym nas z opresji, w które my sami wchodzimy.
Tak więc wiadome jest jak będzie wyglądała nasza historia w ogólnym zarysie, ale szczegóły nie są pewne.
Tak więc nie! W Bogu nie ma żadnej niewiedzy, czy nawet wątpliwości.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 23, 2010, 13:08:08 pm wysłana przez x. Konstantyn Najmowicz » Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #197 dnia: Sierpnia 23, 2010, 18:13:09 pm »

Równie dobrze można uznać,że Pan Bóg zna wszystkie możliwe nasze decyzje jakie możemy w danym miejscu podjąć (różne działania, zaniechanie itp), oraz wszelkie ich kombinacje (+ to wszystko dla każdego człowieka). Wychodzi z tego przeogromna liczba możliwości, ale cóż to jest dla nieskończoności? Możemy zrobić wszystko - Pan Bóg i tak wie co się stanie...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #198 dnia: Września 10, 2010, 15:54:41 pm »

Oczywiście! Oprócz tego przed każdym objęciem urzędów. http://pastorbonus.pl/uploads/images/Swiecenia%202008/phoca_thumb_l_20081011-ordinations-52.jpg
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #199 dnia: Września 10, 2010, 18:23:03 pm »

Nie mam pojęcia.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #200 dnia: Września 10, 2010, 19:42:26 pm »

Trochę dziwne pytanie jak na forum krzyż :-)
Czy języki litewski i łotewski różnią się na tyle, że władajacy nimi ludzie nie mogą się zrozumieć?
Zapisane
zdewirtualizować awatary
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #201 dnia: Września 11, 2010, 09:20:43 am »

Czy jest możliwe,że na KRR otrzymuję więcej łask niż na NOM?chodzi o takie łaski jak cierpliwość,znoszenie urazów,chętniejsze poświęcenie dla innych? ??? Czy to teologicznie możliwe,czy tylko wrażenie?
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Sigfried
aktywista
*****
Wiadomości: 698

« Odpowiedz #202 dnia: Września 11, 2010, 10:02:10 am »

Trochę dziwne pytanie jak na forum krzyż :-)
Czy języki litewski i łotewski różnią się na tyle, że władajacy nimi ludzie nie mogą się zrozumieć?

Wydaje mi sie, że różnica jest maksymalnie taka jak między polskim a np. rosyjskim. Wiec zalezy o czym mowa - o bzdurach moga swobodnie gaworzyc, o bardziej skomplikowanych rzeczac bedzie trudno.
Zapisane
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #203 dnia: Września 11, 2010, 10:21:25 am »

Trochę dziwne pytanie jak na forum krzyż :-)
Czy języki litewski i łotewski różnią się na tyle, że władajacy nimi ludzie nie mogą się zrozumieć?
Nie rozumiemy Łotyszów ani oni nas. Pojedyncze słowa da się wyłapać, ale całości niestety nie.
Czy jest możliwe,że na KRR otrzymuję więcej łask niż na NOM?chodzi o takie łaski jak cierpliwość,znoszenie urazów,chętniejsze poświęcenie dla innych? ??? Czy to teologicznie możliwe,czy tylko wrażenie?
Łaski zależą w dużej mierze od predyspozycji przyjmującego. Ryt Mszy św. ma nas przysposobić do przyjęcia łask. Czyli innymi słowy, musi nam ukazać co to jest Msza, Kto w tej Mszy za nas ofiarowuje się, dlaczego to robi oraz kim jesteśmy my (nędznymi grzesznikami, potrzebującymi Bożego Miłosierdzia). Ryt ma nas również wprowadzić w klimat skupienia tak konieczny, by nasza modlitwa była dobra i Bogu miła. Msza sama sobie nie zależnie od rytu jest uobecnieniem/ponowieniem Ofiary Krzyżowej i przynosi tyle samo łask co ta pierwsza. Natomiast ryt może pomagać lub przeszkadzać w czerpaniu tych łask.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
szczur.w.sosie
uczestnik
***
Wiadomości: 210

« Odpowiedz #204 dnia: Września 16, 2010, 11:01:45 am »

Ja mam pytanie co do adoracji krzyża w Wielki Piątek.
Czy jest jakoś uregulowane, że krzyż  to ma być prawdziwy krucyfiks, z Panem Jezusem ukrzyżowanym, czy też może to być zwykły krzyż bez figury Pana Jezusa - taki w zasadzie trochę protestancki?
Zapisane
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #205 dnia: Września 16, 2010, 15:28:16 pm »

Adhibeatur Crux satis magna, cum Crucifixo,
velo violaceo obtecto, quod facile
removed possit.

Tyle rubryki mszału na ten temat.
Zapisane
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #206 dnia: Września 16, 2010, 15:54:56 pm »

Adhibeatur Crux satis magna, cum Crucifixo,
velo violaceo obtecto, quod facile
removed possit.
To jest po łacinie??
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #207 dnia: Września 16, 2010, 16:17:46 pm »

ja tez mam pytanko w temacie krzyza w wielkim tygodniu
generalnie krzyze i inne przedstawienia sie zaslania, a co z popularna w naszym kraju tradycja wystawiania krucyfiksu do adoracji (na katafalku/ poduszcze /stoliku) ?
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #208 dnia: Września 17, 2010, 09:31:04 am »

Pytanie jest takie: Skoro X. przestał być zakonnikiem, to czy również utracił władzę odpuszczania grzechów, do których odpuszczania mają prawo wyłącznie proboszczowie i zakonnicy?
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #209 dnia: Września 17, 2010, 09:38:17 am »

Adhibeatur Crux satis magna, cum Crucifixo,
velo violaceo obtecto, quod facile
removed possit.
To jest po łacinie??

Prawie :) OCR się kłania.
Zapisane
Strony: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 40 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania (d)o księdza Konstantyna ~ FSSPX « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!