Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 23, 2024, 14:38:17 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231954 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Missa praesanctificatorum
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Missa praesanctificatorum  (Przeczytany 2753 razy)
marcin
Gość
« dnia: Marca 11, 2009, 21:39:45 pm »

LICh!

Od dłuższego czasu "nie daje mi spać" problem związany z wytłumaczeniem czy Wino podczas celebracji "MP" jest przeistoczone w Krew Pana czy też nie?
Podczas celebracji liturgii używa się uprzednio poświęconego Chleba, przed reformami bodajże Sł.B. Piusa XII było także Wino. Czy jest możliwa konsekracja przez zetknięcie się wina z przeistoczonym Chlebem? Consecratio per commixtionem czy consecratio per contactum?

Być może ktoś z panstwa zna historię ewolucji "MP", interesuje mnie jak Ona wyglądała na przełomie I i II tysiąclecia oraz w średniowieczu. Jak owa liturgia wygląda w innych rytach zachodnich.

pozdrawiam
Zapisane
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #1 dnia: Marca 11, 2009, 21:48:29 pm »

Gdybym się nie bał Pana Antiquusa, spytałbym co oznacza w tym przypadku skrót MP... Ale ponieważ nie chcę być odesłany do gugla, bez pytania poproszę o wytłumaczenie skrótu. Z góry dziękuję.
Zapisane
dxcv
aktywista
*****
Wiadomości: 679

« Odpowiedz #2 dnia: Marca 11, 2009, 21:50:24 pm »

LICh!
Podczas celebracji liturgii używa się uprzednio poświęconego Chleba, przed reformami bodajże Sł.B. Piusa XII było także Wino. Czy jest możliwa konsekracja przez zetknięcie się wina z przeistoczonym Chlebem? Consecratio per commixtionem czy consecratio per contactum?
pozdrawiam

To nie jest konsekracja. Jak sama nazwa wskazuje jest to msza uprzednio konsekrowanych darów, a w czasie tejże konsekracja nie zachodzi. Kapłan w czasie komunii spożywa konsekrowany dzień wcześniej chleb i wypija wino z cząsteczką tego chleba, ale nie jest to Krew Pańska.
Zapisane
dxcv
aktywista
*****
Wiadomości: 679

« Odpowiedz #3 dnia: Marca 11, 2009, 21:52:17 pm »

Gdybym się nie bał Pana Antiquusa, spytałbym co oznacza w tym przypadku skrót MP... Ale ponieważ nie chcę być odesłany do gugla, bez pytania poproszę o wytłumaczenie skrótu. Z góry dziękuję.

Pan popatrzy w tytuł wątku:) MP-Missa praesanctificatorum
Missa praesanctificatorum donorum- Msza przedtem poświęconych darów
Zapisane
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #4 dnia: Marca 11, 2009, 21:54:20 pm »

No tak, wyszedłem na głupka... Przyznaję bez bicia!  ;D
Zapisane
marcin
Gość
« Odpowiedz #5 dnia: Marca 11, 2009, 22:45:42 pm »

ja wiem że nie ma wypowiadania słów konsekracji ale czy istnieje coś takiego jak konsekracja przez zetknięcie, czy przez zmieszanie?
Mi bardziej chodzi o czasy przed trydenckie. Jeśli wino nie przemienia się w Krew po co w ogóle jest? 
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #6 dnia: Marca 12, 2009, 14:26:41 pm »

Oczywiście, że konsekracji nie ma. Wino nie przemienia się w Krew, ale symbolizuje Krew. Uświęca się przez kontakt z Ciałem Pańskim ale do przeistoczenia substancji wina w substancję Krwi nie dochodzi. Nie mniej jednak faktycznie w Kosciele rzymskim pojawił się swego czasu pogląd, że przy zmieszaniu Ciała Pańskiego z winem wino staje się Krwią, tzw.  consecratio per commixtionem lub consecratio per contactum. Skąd się to wzięło? Po pierwsze była to interpretacja słów : "Haec commixtio et consecratio" z Mszy, a poza tym gdy dawniej udzielano komunii pod dwiema postaciami, do kielichów z winem dolewano odrobinę Krwi lub wpuszczano cząsteczkę Ciała Pańskiego i podawano wiernym - w każdym łyku znajdowała się maleńka cząstka krwi, a przypadłości było tyle, żeby do komunii mogło przystąpić wielu ludzi..

Poza tym użycie wina w Wielki Piątek jest dowodem na wspólne korzenie tradycji rzymskiej i bizantyjskiej, bo przecież u prawosławnych także używa się wina. Proszę przeczytać świetny artykuł o. Blazy na ten temat http://www.jezuici.pl/mblaza/articles.php?lng=pl&pg=42
Zapisane
marcin
Gość
« Odpowiedz #7 dnia: Marca 12, 2009, 14:32:07 pm »

artykuł znam i właśnie lektura tegoż skłoniła mnie to sięgnięcia po wiedzę forumowiczów :)
W prawosławiu nie jest to jednoznaczne i są różne opinie. Mi jako człowiekowi małej wiary nie mieści się w głowie aby mogło dojść do konsekracji przez kontakt wina z Ciałem Pańskim.
Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Missa praesanctificatorum « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!