Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 27, 2024, 22:29:41 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231964 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Czyszczenie bielizny ołtarzowej i kielichowej
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 3 [4] 5 Drukuj
Autor Wątek: Czyszczenie bielizny ołtarzowej i kielichowej  (Przeczytany 30334 razy)
x. Dominik
rezydent
****
Wiadomości: 271

Patron Saints of Scouts
« Odpowiedz #45 dnia: Lutego 08, 2010, 13:53:53 pm »

Sorki, po prostu mialem wrazenie ze sie czepiasz :)
Pozdrawiam
Nie, byłem ciekaw, czego księża w Twojej parafii nie akceptują. Wygląda, że jest strasznie.

U mnie, mimo, że 2ME dominuje, to jednak pojawiają się i inne ME, nawet od czasu do czasu Kanon Rzymski (choć nie we wszelkie uroczystości, nawet nie zawsze w te największe - choć może się zdarzyć i zwykła niedziela z Kanonem).

Natomiast u mnie, jak wynika z podsłuchanych rozmów po ogłoszeniu SP, szans na KRR nie ma zbyt wiele (choć księża i nie tylko księża są świadomi, że pojawiam się na KRR). Mamy za to szafarzy nadzwyczajnych i diakona stałego, ministrantek nikt nie chce.
Zapisane
14. czerwca A.D. 2014 - święcenia prezbiteratu
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #46 dnia: Lutego 08, 2010, 14:06:43 pm »

parafie w Polsce gdzie księża by chcieli KRR można policzyć na palcach jednej ręki. Chlubnym wyjątkiem jest np. Józefów pod Warszawą na przykład, może też Zielonka(piękna postawa wikarego).
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #47 dnia: Lutego 08, 2010, 17:38:06 pm »

Wiesz Dominik, nie jest tak najgorzej, ale ogolnie jest niechlujstwo. A teraz odchodzi jeden jedyny ksiadz, ktory chcial cos z tym robic i ogolnie zgadzal sie ze mna. Dlatego daruje sobie swoja parafie, przynajmniej do wakacji, wtedy przyjdzie nowy ksiadz. Wszystko zalezy od tego jaki to bedzie ksiadz.
Pozdrawiam
Zapisane
ratio
rezydent
****
Wiadomości: 488

« Odpowiedz #48 dnia: Lutego 09, 2010, 22:17:23 pm »

(...) korporał to rozkładają ministranci na ołtarzu, jakby kocyk z jedzeniem na polance do pikniku rozkładal; fu go, raz go, bach, a Pan Jezus lata po całym ołtarzu, bo korporał od dwóch miesięcy ten sam i kto by się przejmował, że jakieś cząstki Ciała Pańskiego na nim zostają po każdej Mszy, (...)
Tak, tak - samo życie ...
A jak korporał  (nie tylko, że nie wyprasowany ale wręcz wymięty), jest źle złożony to i przekręcają to  z jednej strony, to z drugiej. A gdy coś na nim jest to i potrząsną, i strzepną "śmieci" z niego (nagminnie to robi kościelny-ministrant z 30-letnią praktyką ministrancką). Donosy do kurii na takie i inne niedbalstwa nic nie dają. Ministranci startują do przygotowania ołtarza również jak im się podoba, nawet w połowie modlitwy wiernych.
Koszmar.
Zapisane
x. Przemysław
bywalec
**
Wiadomości: 81


« Odpowiedz #49 dnia: Marca 10, 2010, 20:17:34 pm »

(...) korporał to rozkładają ministranci na ołtarzu, jakby kocyk z jedzeniem na polance do pikniku rozkładal; fu go, raz go, bach, a Pan Jezus lata po całym ołtarzu, bo korporał od dwóch miesięcy ten sam i kto by się przejmował, że jakieś cząstki Ciała Pańskiego na nim zostają po każdej Mszy, (...)
Tak, tak - samo życie ...
A jak korporał  (nie tylko, że nie wyprasowany ale wręcz wymięty), jest źle złożony to i przekręcają to  z jednej strony, to z drugiej. A gdy coś na nim jest to i potrząsną, i strzepną "śmieci" z niego (nagminnie to robi kościelny-ministrant z 30-letnią praktyką ministrancką). Donosy do kurii na takie i inne niedbalstwa nic nie dają. Ministranci startują do przygotowania ołtarza również jak im się podoba, nawet w połowie modlitwy wiernych.
Koszmar.

mój znajomy ksiądz z Ukariny  poinformował mnie ze pojawić sie maja nowe przepisy, które pozwolą na rozkładanie kielicha na ołtarzu tylko akolicie, diakonowi lub kapłanowi
Zapisane
In omnibus Deus glorificamur
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #50 dnia: Marca 10, 2010, 21:01:34 pm »

Ufff... Oby to była prawda. W mojej parafii kielich na ołtarzu rozkladają ministrantki.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
antoninus op
Gość
« Odpowiedz #51 dnia: Marca 10, 2010, 22:32:50 pm »

jestem akolitą, więc kiedy nie służę do Mszy i widzę, jak sobie swobodnie ministranci poczynają przy ołtarzu, to aż mnie ściska: hop siup, korporał, raz dwa, patena i kielich na korporał, palka na bok, puryfikaterz też. a mi jako akolicie wolno tylko rozłożyć korporał, położyć z boku palkę, i obok korporału postawić patenę i kielich (ale nigdy nie na korporale - to należy do kapłana - chyba, że są dodatkowe cyboria/pateny z komunikantami do konsekracji - wtedy je można położyć - tak mnie uczono.

puryfikacja - może to wynika z gorliwości neofity (choć jestem akolitą już ponad rok) - ponieważ zdarza mi się udzielać Komunii Świętej tudzież zanosić ją chorym, to zawsze korzystam z vasculum, a przynajmniej z puryfikaterza. w naszych klasztorach dość rygorystycznie pilnuje się zmiany bielizny liturgicznej, choć nie piorą jej duchowni - pytałem się - starsi ojcowie nie pamiętają, żeby to kiedykolwiek robili - ale było i jest specjalne pierwsze ręczne pranie z wylaniem wody do studzienki...

dostrzegam jednak, że im dłużej się jest księdzem tym bardziej idzie to w rutynę: i w korzystaniu z vasculum, które jest coraz rzadsze ("w puryfikaterz otarłem, cos cie ugryzlo?"), jak i oczyszczanie pateny...

inna rzecz: kiedy o.Kwiecień na zajęciach z teologii liturgii puścił nam film instruktażowy KRR (nie wiem, kto to wydał, ale klerycki głos komentatora, z dziwacznym szykiem wyrazów w zdaniu ("po czym bierze on...", "patrzy on na czubki butów swoich", "kladzie on w odległości połowy palca swojego", "rozkłada on na wysokości ramion swoich", etc...) (może to nie-Polak) sprawiał, że niestety niektórzy się zataczali ze śmiechu, było spadanie z krzeseł...), ale ad rem: jak zobaczyłem co celebrans wyrabia z pateną - szarpiąc nią zbiera partykuły z korporału, trze po nim ta patena, zamaszyste ruchy, to doznałem jakiegos dysonansu z jednej strony delikatnosc i piekno, a z drugiej mechanicyzm i brutalnosc ) ale to tylko moje odczucia)

jeszcze 2 rzeczy: odwykłem od dzwonków na Mszy - w naszej tradycji się nie dzwoni - mi się to podoba, co prawda kiedyś dorabiałem do tego ideologię: to już nie te czasy, że ciemnemu ludowi trzeba było dzwonić, to się bił w piersi lub klękał (szczególnie jeśli było kilka Mszy na raz w bocznych ołtarzach i te dzwonki szły co jakiś czas z różnych stron - i tu nie wiem, czy lepsza pod tym względem nie jest koncelebra niż "wyścigi przy bocznych ołtarzach" (za jednym ze starszych ojców).
i druga: fajny zwyczaj wzięty z rytu op: jeśli jest welon na kielichu, to na ołtarzu najpierw go się rozkłada (lewą stroną do góry), a potem korporał... na szczęście świeccy ministranci jeszcze tego nie załapali, więc albo robią to bracia akolici albo sami ojcowie (nie wszyscy), jeśli nie ma ministrantów...
Zapisane
x. Przemysław
bywalec
**
Wiadomości: 81


« Odpowiedz #52 dnia: Marca 12, 2010, 20:29:04 pm »

co do gorliwości to rzeczywiście pogratulować trzeba:)
a co do odczuć odnośnie filmu być moze był to jakis kiepskiej jakości
Zapisane
In omnibus Deus glorificamur
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #53 dnia: Marca 12, 2010, 20:46:11 pm »

jestem akolitą, więc kiedy nie służę do Mszy i widzę, jak sobie swobodnie ministranci poczynają przy ołtarzu, to aż mnie ściska: hop siup, korporał, raz dwa, patena i kielich na korporał, palka na bok, puryfikaterz też. a mi jako akolicie wolno tylko rozłożyć korporał, położyć z boku palkę, i obok korporału postawić patenę i kielich (ale nigdy nie na korporale - to należy do kapłana - chyba, że są dodatkowe cyboria/pateny z komunikantami do konsekracji - wtedy je można położyć - tak mnie uczono.

A ma być tak:

Cytuj
139. Po zakończeniu modlitwy powszechnej wszyscy siadają i rozpoczyna się śpiew na przygotowanie darów (por. nr 74).
Akolita albo inny świecki ministrant umieszcza na ołtarzu korporał, puryfikaterz, kielich, palkę i mszał.

140. Jest wskazane, aby udział wiernych uwidocznił się przez złożenie czy to chleba i wina do sprawowania Eucharystii, czy też innych darów na potrzeby Kościoła i ubogich.
Dary wiernych może kapłan przyjmować przez akolitę lub innego ministranta. Chleb i wino do Eucharystii wręcza się celebransowi, który zanosi je na ołtarz; pozostałe zaś daryskłada się w innym odpowiednim miejscu (por. nr 73).

141. Przy ołtarzu kapłan bierze od akolity lub innego usługującego patenę z chlebem i trzymając ją obiema rękami, wzniesioną nieco nad ołtarzem, wypowiada cicho słowa:Błogosławiony jesteś, Panie. Następnie patenę z chlebem kładzie na korporale.

142. Potem stojąc z boku ołtarza, wlewa do kielicha wino i trochę wody; wypowiada przy tym cicho słowa: Przez to misterium wody i wina. Ampułki podaje mu ministrant. Po powrocie przed środek ołtarza bierze kielich obiema rękami, wznosi go nieco nad ołtarzem imówi cicho: Błogosławiony jesteś, Panie. Następnie stawia kielich na korporale i jeżeli trzeba, nakrywa go palką.
Jeśli na przygotowanie darów nie wykonuje się śpiewu ani nie gra się na organach, kapłan podczas składania chleba i wina może głośno wypowiedzieć formuły błogosławieństwa, na które lud odpowiada aklamacją: Błogosławiony jesteś, Boże, teraz i na wieki.
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
Invictus
uczestnik
***
Wiadomości: 212


« Odpowiedz #54 dnia: Kwietnia 19, 2010, 23:56:44 pm »

Przepraszam, jeżeli pytanie będzie głupie...

Ale niech mnie ktoś oświeci skąd w ZFRR partykuły na korporale(jeżeli kapłan nie szasta konsekrowaną hostią na prawo i lewo)?

I skoro już się tam znajdą to czy ustawienie na nim kielicha i pateny, nie grozi przylepieniem się partykuł np. do nóżki kielicha?

Zapisane
'Chcę' i 'Nie chcę' nie mieszkają w naszym domu...
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #55 dnia: Kwietnia 20, 2010, 03:32:15 am »

O co chodzi z tym "szastaniem na prawo i lewo konsekrowana hostia"?
Zapisane
Invictus
uczestnik
***
Wiadomości: 212


« Odpowiedz #56 dnia: Kwietnia 20, 2010, 12:37:41 pm »

Sam do końca nie wiem :D
Po prostu nie bardzo rozumiem skąd partykuły na korporale, jeżeli normalnie Pan Jezus po konsekracji ląduje na patenie.
Zapisane
'Chcę' i 'Nie chcę' nie mieszkają w naszym domu...
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #57 dnia: Kwietnia 20, 2010, 14:44:29 pm »

IMHO przy spozywaniu, puryfikacji itp moga upasc
Zapisane
Invictus
uczestnik
***
Wiadomości: 212


« Odpowiedz #58 dnia: Kwietnia 20, 2010, 20:57:01 pm »

Moim zdaniem jeżeli kapłan nie jest rozkojarzony, to nie powinien zgubić żadnej partykuły  ;)

A teraz pytanie numer dwa, jeżeli mamy już partykuły na korporale to czy położenie na nim monstrancji, kielicha, czy pateny nie jest niebezpieczne?

W KRR jeżeli korporał nie był by prany z dnia na dzień to już całkowicie d..pa zbita.

Zapisane
'Chcę' i 'Nie chcę' nie mieszkają w naszym domu...
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #59 dnia: Kwietnia 20, 2010, 21:04:06 pm »

Moim zdaniem jeżeli kapłan nie jest rozkojarzony, to nie powinien zgubić żadnej partykuły  ;)
To dobry dowód, że nie jest Pan księdzem. ;) Wszystko zależy od jakości hostii. Niektóre są bardzo kruche i przy łamaniu wiele małych partykuł spada również poza kielich czy patenę.

A teraz pytanie numer dwa, jeżeli mamy już partykuły na korporale to czy położenie na nim monstrancji, kielicha, czy pateny nie jest niebezpieczne?
Do wystawienia powinno się używać innego korporału. Tam gdzie stoi kielich zasadniczo nie spadają partykuły Hostii.

W KRR jeżeli korporał nie był by prany z dnia na dzień to już całkowicie d..pa zbita.
Nie jest prany z dnia na dzień. Po spożyciu Hostii kapłan zbiera za pomocą pateny pozostałe na korporale partykuły.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Strony: 1 2 3 [4] 5 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Czyszczenie bielizny ołtarzowej i kielichowej « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!