Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 19, 2024, 07:22:05 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231786 wiadomości w 6624 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia warmińska  |  Wątek: No i jak z tridentiną na Świętej Warmii?
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 ... 6 Drukuj
Autor Wątek: No i jak z tridentiną na Świętej Warmii?  (Przeczytany 29059 razy)
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #15 dnia: Maja 10, 2011, 12:47:42 pm »

  Dobrze, że choć są tu świątynie grekokatolickie. To jedyni ślad tradycji, na tej pustyni.

Z żonatymi księżmi?  ;D ;D ;D

To chyba nie aż taki minus, a poza tem, wiekszość księży UKGK w Polsce jest chyba jednak niezonatych.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #16 dnia: Maja 10, 2011, 12:58:43 pm »

Mnie tam żonaci księża greckokatoliccy nie przeszkadzają. W niedzielę załapałem się w Bartoszycach na chrzest wnuczki x. Juliana Kaweckiego proboszcza parafii św. Andrzeja Apostoła.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #17 dnia: Maja 10, 2011, 14:14:39 pm »

http://rebelya.pl/discussion/25531/owiadczenie-wikariusza-generalnego-archidiecezji-warminskiej-kaplica-fsspx-w-olsztynie/#Item_0
i jak to komentować?

http://przedsoborowy.blogspot.com/2011/05/po-staremu.html

Wiernych Tradycji katolickiej z Olsztyna i wszystkich katolikom, którzy są im życzliwi, proszę o modlitwę do Świętej Królowej Jadwigi. Bowiem bez osobistego poświęcenia naszej Świętej, przodkowie nasi przed sześcioma wiekami nie nawróciliby Litwy. A bez tego nie byłoby dziś zacnego litewskiego xiędza Edmunda, który niczem spółczesny święty Wojciech, czyni konkretne kroki ku rekatolicyzacji dawnych ziem pruskich. Wstydź się kurjo warmińska, wstydź się xięże biskupie Jezierski, że wasze zas...adnicze obowiązki musi wypełniać przyjezdny kapłan, misjonarz. Żenujące oświadczenie, którem powyżej omówił, jest najlepszym dowodem na istnienie kryzysu Kościoła.

Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #18 dnia: Stycznia 25, 2012, 19:09:22 pm »

Słychać coś o KRR w archidiecezji warmińskiej? Czy są jakieś szanse na celebracje? Czy kuria jest tak głucha na potrzeby duchowe wiernych? Potępia działania FSSPX w Olsztynie, a sama nic nie robi.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 25, 2012, 19:12:35 pm wysłana przez ryszard1966 » Zapisane
Warmiaczka
aktywista
*****
Wiadomości: 578

« Odpowiedz #19 dnia: Stycznia 30, 2012, 21:16:53 pm »

O, tak się przyzwyczaiłam, że w tym dziale nic się nie dzieje że nie zauważyłam Pana wpisu.

We wrześniu były zbierane podpisy "za". Chyba nawet nie zostały przekazane, bo pod koniec zeszłego roku "coś się ruszyło" i bez nich - ponoć wyznaczono kapłana do celebracji i, choć kościelne młyny mielą powoli, coś się ma jednak szansę zmienić. Niestety, na razie cisza.

Szczerze mówiąc liczyłam na regularne Msze w olsztyńskiej katedrze, gdzie sporo osób przychodzących na Stare Miasto wstępuje na chwilę modlitwy i gdzie takie osoby(nie znające Tradycji) miałyby szansę się ze starą Mszą zetknąć w warunkach, tego... cieplarnianych ;-) Kościół (szczególnie ten) jest moim zdaniem lepszym miejscem na pierwszy kontakt z Tridentiną niż wynajęta sala(acz jeśli chodzi o przygotowanie kapłana do celebracji, FSSPX prawdopodobnie pobije wyznaczonego księdza na głowę, zwłaszcza jeśli wyznaczony został ktoś, kto się dopiero uczy). Do kościoła przyszłyby być może osoby, które z jakichś powodów do PX nie pójdą. Może kilku bywalców klebarskich też by przybyło? Przynajmniej jeden ministrant też by się w Klebarku znalazł.

Sądzę, że jeśli Kuria celowo wyznaczy celebrację na ten sam dzień i godzinę co Msza FSSPX w "bulu y nadzieji" na odciągnięcie wiernych od "lasandrystów", to się zawiedzie. Choćby z bardzo ludzkiej przyczyny: wierni doceniają że kapłan przyjeżdża z Gdyni by odprawić Mszę dla garstki wiernych i nie polecą stadnie np. do katedry zamiast na Okopową tylko dlatego, że wreszcie się ktoś w Kurii zgodził na celebrację (no, chyba że na zwiady ;-)). Warto, by jeśli ta Msza, (której jeszcze nie ma) zostanie zatwierdzona, odprawiana była w innym terminie niż Msza FSSPX. Myślę, że wtedy wielu wiernychz "katakumb" przyjdzie(a może wszyscy?) , a że znają już Mszę i potrafią choćby śpiewać Mszę VIII czy Credo, będzie to z korzyścią dla oprawy Mszy i dla wiernych, którzy przyjdą pierwszy raz. No, chyba że nikomu nie zależy by diecezjalna celebracja się utrzymała... Zastanawiam się, ilu się jeszcze uchowało wiernych, którzy są zainteresowani Mszą a do Bractwa nie chodzą... Do Klebarka jeździło niewielu, ale możliwe że część osób odstraszył kiepski dojazd(brak transportu publicznego w niedziele).
« Ostatnia zmiana: Stycznia 30, 2012, 21:30:03 pm wysłana przez Warmiaczka » Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2643


« Odpowiedz #20 dnia: Stycznia 30, 2012, 21:31:35 pm »

Chwila - a w Klebarku dalej Msza jest odprawiana?
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Warmiaczka
aktywista
*****
Wiadomości: 578

« Odpowiedz #21 dnia: Stycznia 30, 2012, 21:35:27 pm »

Ktoś mi mówił, że została przeniesiona do kaplicy na plebanii i że ks. Henryk odprawia Mszę prywatną(kto wie i chce, może przyjść). Publicznie zaprzestał. Najpierw mówiono o jego wyjeździe jako o przyczynie odwołania celebracji, zdaje się że kiepska frekwencja też się do tego przyczyniła.

A, jeszcze coś mi się obiło o uszy że jeden z księży z Bartoszyc miał chęć nauczyć się starej Mszy(z własnej inicjatywy), ale niestety, wygląda na to że już mu przeszło...
« Ostatnia zmiana: Stycznia 30, 2012, 21:38:37 pm wysłana przez Warmiaczka » Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2643


« Odpowiedz #22 dnia: Stycznia 30, 2012, 22:19:30 pm »

Czyli co, moge te Msze wykreslic z mapki na NRL i na wikkimissie?
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Warmiaczka
aktywista
*****
Wiadomości: 578

« Odpowiedz #23 dnia: Stycznia 30, 2012, 22:24:05 pm »

Nie wiem, najlepiej by było zapytać bywalców lub samego księdza, dla pewności. Nie mam pojęcia z jaką częstotliwością ksiądz celebruje na plebanii i czy coś się zmieni...
Zapisane
Warmiaczka
aktywista
*****
Wiadomości: 578

« Odpowiedz #24 dnia: Lutego 06, 2012, 12:17:50 pm »

@Porys
Mam prośbę by zaktualizować dane dotyczące miejsca celebracji Mszy FSSPX w Olsztynie na stronie WikiMissa (dalej jest info o ul. Prostej, a od połowy grudnia Msza jest na ul. Okopowej 25, w Polsko-Niemieckim Centrum Młodzieży, w drugą i czwartą niedzielę miesiąca). Niestety, na oficjalnej stronie FSSPX nadal jest podawana nieaktualna lokalizacja.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #25 dnia: Marca 19, 2012, 16:13:10 pm »

http://rebelya.pl/forum/watek/46362/
Co za bzdury. Zamiast w Olsztynie ustanowić kościół z KRR pisze biskup Jezierski takie głupoty.
Zapisane
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #26 dnia: Marca 20, 2012, 07:13:51 am »

Zajrzałem do wikipedii i wyczytałem że w Olsztynie są wspólnoty niekatolickie. Są prawosławni, luteranie, polskokatolicy i jeszcze kilka innych, są świadkowie Jehowy i buddyści. Jakoś to wielebnego nie przeraża, więc co za różnica, jak dojdzie jeszcze jedna. Przecież nowa, niekatolicka wspólnota wzbogaci rozmaitość wyznań, ekumenizm rozkwitnie, a o to przecież chodzi. Nie rozumiem więc skąd te lamenty.
Moja teściowa mieszka w Olsztynie tuż obok cerkwi prawosławnej. Jak mieszkańcom jej bloku nie chciało się iść do kościoła, to szli do cerkwi, bo bliżej.
Zapisane
Warmiaczka
aktywista
*****
Wiadomości: 578

« Odpowiedz #27 dnia: Marca 20, 2012, 20:27:31 pm »





Po prostu Jego Ekscelencja ma inny charyzmat...
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #28 dnia: Marca 21, 2012, 10:05:09 am »

Jego Ekscelencja po prostu "utrzymuje jedność liturgiczną" na fotkach powyżej...
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #29 dnia: Marca 21, 2012, 21:48:12 pm »

Nie wiem czy ktoś prowadził badania, ale mam wrażenie, że lwia część braci odłączonych to byli katolicy. Dotyczy to stosunkowo młodych wspólnot protestanckich, czy polskokatolików.  Swoją działalność "misyjną" prowadzą głównie wśród katolików, sięgając po retorykę antykatolicką. Jeśli Państwo nie wierzą, to proszę porozmawiać z pierwszym lepszym pastorem. Mój znajomy adwentysta stwierdził, że zły katolik nie będzie dobrym adwentystą. Więc do kogo próbują dotrzeć? W tym kontekście słowa biskupa w odniesieniu do FSSPX:
Cytuj
Są nastawieni nie tylko krytycznie, ale i misyjnie wobec katolików.

to czysta obłuda, co widać na zdjęciach. Jak widać sielankowy nastrój nabożeństw ekumenicznych przedkłada ks. biskup nad obowiązki duszpasterskie.
« Ostatnia zmiana: Marca 21, 2012, 21:51:22 pm wysłana przez animus60 » Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4 ... 6 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia warmińska  |  Wątek: No i jak z tridentiną na Świętej Warmii? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!