Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 27, 2024, 18:08:33 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231964 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Solidna nauka w sprawie Mszy u prawosławnych.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 Drukuj
Autor Wątek: Solidna nauka w sprawie Mszy u prawosławnych.  (Przeczytany 29241 razy)
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #60 dnia: Stycznia 24, 2010, 15:33:34 pm »

Zadziwie pana : w historii mial miejsce przypadek, kiedy papieze udzielili biskupom znajdujacym sie pod jurysdykcja patriarchy Konstantynopola tymczasowej jurysdykcji, by ci mogli opiekowac sie katolikami obrzdku wschodniego :) I to przed soborem nie tylko watykanskim ale i trydenckim.
Mógłby Pan odesłać do jakiegoś opracowania na ten temat?

Dowolna historia Kosciola, w miare szczegolowa. Pontyfikaty Juliusza II i Pawla III, tag : Arboresze.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #61 dnia: Stycznia 24, 2010, 15:47:12 pm »

Szanują lefebrystów  ;D :P A ogólnie katolicy wszyscy- może nie wzbudzamy sympatii, ale też bym nie ugólniała, wielu widzi, że KK, zwłaszcza tradycyjne skrzydło i prawosławie broni wielu tych samych wartości itd ;)

Poza tym- to, że nawet oni by nas nie szanowali, to przecież "zło dobrem zwyciężaj" i pomagaj bliźniemu nawet wrogiemu, Bogu zostaw wymierzanie sprawiedliwości. Nie tak to dziś było?  ;)
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #62 dnia: Stycznia 24, 2010, 16:25:19 pm »

No wlasnie, zlo dobrem. Przystepo anie do komunii i chodzenie na msze do innowiercow, a tym samym utwierdzanie blizniego w bledzie, w ktorym tkwi jest niezaprzeczalnie zlem. Dlatego wlasnie zakaz comunicatio in sacris byl wyrazem milosci blizniego, a cytowany kanon jej zaprzeczeniem, podobnie jak posoborowy ekumenizm i cala masa innych elementow posoborowia.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #63 dnia: Stycznia 24, 2010, 17:18:58 pm »

Ależ ja mówiłam, że nie należy, wręcz nie wolno, poza niebezpieczeństwem śmierci przyjmować Komunii u prawosławnych.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #64 dnia: Stycznia 24, 2010, 20:56:00 pm »

Ależ ja mówiłam, że nie należy, wręcz nie wolno, poza niebezpieczeństwem śmierci przyjmować Komunii u prawosławnych.

Ani chodzic do nich na msze, ani uczestniczyc w zadnym innym innym sakramencie poza spolecznie przyjetymi (zaproszenie na slub etc.).
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #65 dnia: Stycznia 24, 2010, 21:01:13 pm »

Toż mówiłam, że na Msze to do grekokatolików jak ktoś chce we wschodnim rycie. Albo do Ormian- katolików.  ;D
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #66 dnia: Stycznia 25, 2010, 11:14:22 am »

już słyszałem teorie, że tylko przychodzący do przeoratów będą zbawieni i że tylko oni są katolikami :)

To może od postindultowców, bo w Radości na kazaniu słyszałem coś bardzo różnego od tego co Pan napisał.

Z tego co wiem, to obecni prawosławni na terenie Polski w lwiej części są potomkami zaborców lub siłą przymuszonych do schizmy przez zaborców unitów.
Zapisane
Rzeka
uczestnik
***
Wiadomości: 140

« Odpowiedz #67 dnia: Stycznia 25, 2010, 11:23:24 am »

Z potomkami zaborców ? Pana zdaniem mieszkańcy podlaskich czy łemkowskich wsi to potomkowie zaborców ? Oj trzeba zrobić sobie powtórkę z historii ...
Jeśli chodzi o gregokatolików zmusznych do schizmy , to nie wiem jakie lata ma Pan na myśli . Pewnie okres komunizmu.
Warto pamiętać , że w latach 30-tych XX dla tysięcy rusinów karpackich przejście na prawosławie było reakcją na ukraiński nacjonalizm promowany przez greckokatolickich duchownych.
Zapisane
My, którzy Cherubinów tajemnie przedstawiamy, i życiodajnej Trójcy trójświętą pieśń śpiewamy, odrzućmy teraz wszelką życia troskę.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #68 dnia: Stycznia 25, 2010, 11:28:12 am »

prawosławni dzisiejsi są przede wszystkim pełnoprawnymi obywatelami państwa polskiego. Tak jak katolicy. A czy do zaborów nie doprowadzili też sami Polacy? Nie dzielmy obywateli według pochodzenia ich rodziców, dziadków i pradziatków. Polska ma skomplikowną historię, także unia brzeska. Także obecni unici mogą być potomkami nacjonalistów ukraińskich. I cóż z tego? Patrzmy w przyszłość.I wyciągajmy wnioski z historii.
Zapisane
Rzeka
uczestnik
***
Wiadomości: 140

« Odpowiedz #69 dnia: Stycznia 25, 2010, 11:35:24 am »

Zgadzam się ! Ukraiński nacjonalizm jest w dużej mierze skutkiem fatalnej polityki narodowościowej Polski wobec ludności kresów.
Zapisane
My, którzy Cherubinów tajemnie przedstawiamy, i życiodajnej Trójcy trójświętą pieśń śpiewamy, odrzućmy teraz wszelką życia troskę.
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #70 dnia: Stycznia 25, 2010, 12:23:14 pm »

Proszę nie przypisywać mi bzdur.

Nacjonalizm ukraiński jest wynikiem wynarodowienia elit ziem zwanych dziś Ukrainą.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 25, 2010, 12:36:46 pm wysłana przez Zygmunt » Zapisane
Kubaturus
aktywista
*****
Wiadomości: 919


« Odpowiedz #71 dnia: Stycznia 25, 2010, 12:42:53 pm »

Mam pytanie. Ekskomuniki wzajemne katolików i prawosławnych zostały zniesione. Jedna oczywiście mająca moc realną , czyli ta nałożona przez Papieża na prawosławnych i druga nieważna.

Stąd moje pytanie, czy jakiś czyn prawosławnych wpłynął na ponowne zaciągnięcie przez nich ekskomuniki?

A jeśli tak, to jaki, i czy czynem tym może być nieuznawanie zwierzności Papieża nad nimi?!
Zapisane
Dwa filary! Bosko! - Dwie korony! Maksymilian Maria!
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #72 dnia: Stycznia 25, 2010, 16:29:48 pm »

Cytuj
Kan. 1364 -
§ 1. Odstępca od wiary, heretyk lub schizmatyk podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa, przy zachowaniu przepisu kan. 194, § 1, n. 2; duchowny może być ponadto ukarany karami, o których w kan. 1336, § 1, n. 1,2 i 3.
Nie porzucili schizmy, czyż nie? Więc zdaje się, że zaciągnęli na siebie ekskomunikę poprzez dalsze w schizmie trwanie.
Zapisane
Kubaturus
aktywista
*****
Wiadomości: 919


« Odpowiedz #73 dnia: Stycznia 25, 2010, 17:04:34 pm »

Ale oprócz schizmy?


Tzw. prawosławni uważają nas nie za schizmatyków, ale za heretyków, co do :nieomylności papieża i niepokalanego poczęcia!

A co do pochodzenia Ducha Świętego, pogląd prawosławny jest poglądem heretyckim, czy tylko brakiem rozwinięcia (rozwoju-wzbogacenia o prawdę) dogmatu katolickiego?
« Ostatnia zmiana: Stycznia 25, 2010, 17:08:14 pm wysłana przez Kubaturus » Zapisane
Dwa filary! Bosko! - Dwie korony! Maksymilian Maria!
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #74 dnia: Stycznia 25, 2010, 17:44:35 pm »

Co do filioque to spotkałem się z opinią prawosławnych, że jest to słuszne, ale tylko sobór może zmienić tekst Credo. Tak więc nie jest to u nich sprawa przesądzona.
Oprócz schizmy to jeszcze herezja- bo nie uznają np. wymienionych przez Pana dogmatów (największy problem dla nich to chyba nieomylność papieska). 
Zapisane
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Solidna nauka w sprawie Mszy u prawosławnych. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!