Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 18, 2024, 04:40:09 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231941 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Solidna nauka w sprawie Mszy u prawosławnych.
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 7 Drukuj
Autor Wątek: Solidna nauka w sprawie Mszy u prawosławnych.  (Przeczytany 29218 razy)
Waldemar
Gość
« dnia: Stycznia 23, 2010, 07:57:50 am »

Wiem, ze wątek już był, ale bardzo proszę o podanie raz jeszcze bardzo solidnych argumentów (najlepiej dobrze udokumentowanych) za lub przeciw (w zależności od tego czy jest to właściwe) za braniem udziału we mszach u prawosławnych i przystępowaniem tam do Komunii św. Oczywiście chodzi o katolików.


Zapisane
Kyllyan
bywalec
**
Wiadomości: 85


moja wspólnota
« Odpowiedz #1 dnia: Stycznia 23, 2010, 11:47:51 am »

"Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego" (KPK, kan. 1248, § 1; KKK 2180)
A wiec katolik uczestnicząc w liturgii sprawowanej w Cerkwi prawosławnej (nie mylić z ukraińsko-bizantyjską, która jest katolicka)  nie wypelnia obowiązku niedzielnego.
Zapisane
br. Wojtek OP
bywalec
**
Wiadomości: 85


« Odpowiedz #2 dnia: Stycznia 23, 2010, 11:53:23 am »

Może pan chodzić na liturgię św. Jana Chryzostoma, ale prawosławnym pan i przez to nie stanie się. Z tego co wiem wymagałoby to co najmniej powtórzenia chrztu, bierzmowania i pierwszej komunii św. oraz przestrzegania wszystkich rytuałów i obchodów. Dlatego zwykle prawosławnym jest się "z domu".
Dlatego będąc modernistą można sobie chcieć ale nie mozna byc jednocześnie prawosławnym.
Zapisane
Waldemar
Gość
« Odpowiedz #3 dnia: Stycznia 23, 2010, 12:49:26 pm »

Dziękuję za te odpowiedz. Nie chodzi o mnie a o niektórych członków mojej rodziny.
Wypowiedź p.Kyllyna jest właśnie takim konkretem, którego oczekuję. Dziękuję. Mam zatem dodatkowe pytanie: a jak nie ma w poblizu (bo np. jesteśmy w Grecji czy Rosji) Mszy katolickiej? To co wtedy? Iść czy nie iść?

Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #4 dnia: Stycznia 23, 2010, 12:59:48 pm »

a jak nie ma w poblizu (bo np. jesteśmy w Grecji czy Rosji) Mszy katolickiej? To co wtedy? Iść czy nie iść?
Cytuj
Kan. 844 -§ 1. Katoliccy szafarze udzielają godziwie sakramentów tylko wiernym katolikom, którzy też godziwie przyjmują je tylko od katolickich szafarzy, z zachowaniem przepisów §§ 2, 3 i 4 niniejszego kanonu, jak również kan. 861, § 2.

§ 2. Ilekroć domaga się tego konieczność lub zaleca prawdziwy pożytek duchowy i jeśli nie zachodzi niebezpieczeństwo błędu lub indyferentyzmu, wolno wiernym, dla których fizycznie lub moralnie jest niemożliwe udanie się do szafarza katolickiego, przyjąć sakramenty pokuty, Eucharystii i namaszczenia chorych od szafarzy niekatolickich tego Kościoła, w którym są ważne wymienione sakramenty.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Kyllyan
bywalec
**
Wiadomości: 85


moja wspólnota
« Odpowiedz #5 dnia: Stycznia 23, 2010, 13:15:12 pm »

Trzeba jednakże wiedziec, ze nie ma obowiązku iśc do cerkwi, jesli nie ma w pobliżu koscioła. No i przestrzegałbym przed próba podchodzenia do sakramentu eucharystii, bo sie tp może źle skończyć. Zwłaszcza w Grecji lub Rosji, zwłaszcza na prowincji.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #6 dnia: Stycznia 23, 2010, 17:01:41 pm »

Kosciol zawsze zakazywal communicatio in sacris nakladajac za to bardzo surowe kary kanoniczne (p. KPK z 1917 r.). Dla mnie ten wyboldowany kanon jest jedna z pomylek nowego KPK. Ale nawet jesli, to prosze zwroci. Uwage na obwarowanie warunkami : koniecznosc czyli np. niebezpieczenstwo smierci albo uzasadniony pozytek duchowy (nie widzimisie, ale np. niemoznosc  znalezienia sie przez dlugi czas do komuni w KK). Z drugiej strony nie moze zachodzic niebezpieczenstwo indyferentyzmu czyli np. zgorszenie ludzi, ktorzy korzystajacego z tego kanonu znaja jako katolika. Scisla interpretacja tego kanonu ograniczylaby interkomunie o 99%. Ale dobrze wiemy, ze nie zostal on wprowadzony, by byc interpretowany scisle.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #7 dnia: Stycznia 23, 2010, 17:14:25 pm »

W tym "pakiecie" (Spowiedź, Namaszczenie Chorych, Eucharystia) - od razu kojarzy mi się jedno słowo "Wiatyk".
Może to miał Papież na myśli?
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #8 dnia: Stycznia 23, 2010, 17:33:31 pm »

Czy w świetle nauczania papieży posoborowych można czy nie można uczestniczyć w liturgii św. Jana u prawosławnych? (bez przyjmowania komunii świętej oczywiście)?
Zapisane
Tomek Torquemada
Gość
« Odpowiedz #9 dnia: Stycznia 23, 2010, 17:38:59 pm »

Ale PO CO?
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #10 dnia: Stycznia 23, 2010, 17:49:45 pm »

na przykład w Białostockim dużo jest prawosławnych, przyjeżdzają do nich katolicy z ich rodzin, czy mogą razem iść do cerkwii na mszę? Nie mówiąc juz o sytuacji małżeństw katolicko-prawosławnych. Myślę, że coraz więcej będzie takich małżeństw, bo emigracja ze Wschodu narasta w Polsce.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #11 dnia: Stycznia 23, 2010, 17:59:38 pm »

i jeszcze jedno pytanie. Zniesione wzajemne ekskomuniki między Rzymem a Konstantynopem chyba w 1964 roku, jak się to ma wszystko np do relacji katolicko- prawosławnych w Polsce? Czy nam się to podoba czy nie podoba to i biskupi katoliccy goszczą w cerkwiach na nabożeństwach i odwrotnie biskupi prawosławni są obecni na mszach katolickich. Nie jestem zwolennikiem ekumenizmu, ale pewnych faktów które nastąpiły po SWII już cofnąć się nie da.
Zapisane
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #12 dnia: Stycznia 23, 2010, 18:07:36 pm »

Jeśli ktoś chce iść na Boską Liturgię- zapraszam do cerkwii greckokatolickiej. Czemu nie do prawosławnej? O ile jeszcze samo uczestnictwo w ich Mszy nie stanowi tak wielkiego problemu, o tyle, przystąpienie do Komunii tak. Chociaż Komunia to ta sama, ważna itd, to jednak dla każdego prawosławnego przyjęcie Komunii w cerkwii prawosławnej jest równoznaczne z publicznym wyznaniem wiary w całą naukę prawosławia. To główna i najważniejsza przyczyna. Po drugie Komunia ma wyrażać jedność również, a my w jedności z nimi jeszcze, niestety, nie jesteśmy.

Natomiast ja mam inny problem. Otóż w Biblii jest, że "kto spożywa Moje Ciało ma życie wieczne". Jak wiemy, nasi bracia prawosławni, również spożywają prawdziwe Ciało i Krew Jezusa. Jak zatem połączyć ten fakt i słowa Jezusa ze słowami, że poza Kościołem nie ma zbawienia? O ile w kwestii protestantów jest to dla mnie jasne, bo nie przyjmują oni prawdziwego Ciała Jezusa, o tyle tu... wiem, że to też nie działa tak automatycznie- że chociażby Ciało Pańskie trzeba do serca czystego przyjmować, żeby było "na życie wieczne", a nie na potępienie. Ale chyba rozumiecie Państwo o co mi chodzi. Czy zatem Komunia prawosławnego u prawosławnych, o ile jest przyjmowana godnie itd. nie przynosi owoców życia wiecznego, chociaż jest prawdziwym Ciałem Jezusa? Czy w tym aspekcie, jeżeli jednak przynosi, można rozciągnąć pojęcie Kościoła na prawosławie i katolicyzm, czy jednak nie? Jak to jest. Pewnie polecą na mnie gromy, ale ja nie wiem, więc pytam.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #13 dnia: Stycznia 23, 2010, 18:17:17 pm »

podzielam opnie szanownej Pani. Ja np. bardzo często w dni powszednie jestem na Boskiej Liturgii w cerkwii grekokatolickiej w Warszawie. 
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #14 dnia: Stycznia 23, 2010, 18:30:13 pm »

Uważam prawosławie za najbliższe katolicyzmowi. Poprzedni patriarcha Moskwy i Wszechrusi  Aleksy wyraził zadowolenie z powrotu w KK mszy trydenckiej. Myślę, że słusznie Benedykt XVI dąży do rozmów z prawosławiem. To bardzo konserwatywni chrześcijanie.  :) ;)
Zapisane
Strony: [1] 2 3 ... 7 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Solidna nauka w sprawie Mszy u prawosławnych. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!