Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 16:13:18 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231948 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: "Nasz Dziennik": Ojciec Święty daje świadectwo, jak udzielać Komunii Świętej
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: "Nasz Dziennik": Ojciec Święty daje świadectwo, jak udzielać Komunii Świętej  (Przeczytany 4747 razy)
casimirus
rezydent
****
Wiadomości: 396


« dnia: Stycznia 16, 2010, 20:24:59 pm »

Ojciec Święty daje świadectwo, w jaki sposób udzielać Komunii Świętej i ją przyjmować

Benedykt XVI w czasie uroczystych Mszy św. sprawowanych czy to w Watykanie, czy przy okazji pielgrzymek, udziela Komunii Świętej wiernym pozostającym w postawie klęczącej bezpośrednio do ust. W ocenie liturgistów, to powrót do tradycji Kościoła i próba zwrócenia uwagi wiernych na realną obecność Chrystusa w Eucharystii, a zarazem pogłębianie tego misterium. Taka zdecydowana postawa Ojca Świętego jest niezwykle wymowna w kontekście sporów dotyczących formy przyjmowania Komunii Świętej.

Jak podkreśla mistrz papieskich ceremonii, ks. prałat Guido Marini, wszystko w liturgii, a zatem: muzyka, śpiew, chwile ciszy, sposób proklamowania Pisma Świętego, a także szaty liturgiczne i naczynia sakralne powinny prowadzić do adoracji. W ten sposób zwraca on uwagą na konieczność kontynuacji reform w liturgii podjętych przez Sobór Watykański II przy jednoczesnym zachowaniu ciągłości historycznej liturgii, przez którą objawia się tajemnica Kościoła. Papieski ceremoniarz, który niedawno spotkał się z kapłanami anglojęzycznymi przybyłymi do Rzymu z racji obchodów Roku Kapłańskiego, stwierdził wyraźnie, że kwestie związane z reformą liturgii nie mogą być przyczyną konfliktów pomiędzy zwolennikami zmian a tradycjonalistami.
- Trzeba postrzegać zarówno obecną, jak i dawną liturgię Kościoła jako jedno dziedzictwo w nieustannym rozwoju - zauważa ks. prałat Guido Marini. Przykładem może być forma udzielania wiernym Komunii Świętej do ust i w postawie klęczącej, która ma być kolejnym gestem adoracji. Tego właśnie uczy Ojciec Święty. Jak podkreśla ks. prałat Marini, w ten sposób Benedykt XVI chce zachęcić do zamanifestowana postawy adoracji w obliczu wielkości Chrystusa realnie obecnego w tajemnicy Eucharystii.

Między tradycją a współczesnością
Potwierdza to także w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" ks. prof. dr hab. Władysław Głowa, kierownik Katedry Homiletyki Fundamentalnej i dyrektor Instytutu Liturgicznego i Homiletycznego KUL. Zwraca uwagę, że Ojcu Świętemu zależy na zachowaniu równowagi między tradycją a nowoczesnością w liturgii stanowiącej centrum życia Kościoła. W ten sposób Benedykt XVI opowiada się za większą sakralnością obrzędu, za przywróceniem sensu adoracji eucharystycznej. - Jest to ukłon w stronę tych, którzy chcą w sposób bardzo tradycyjny przeżywać udział w wydarzeniach kultu. Postawa klęcząca już sama w sobie wyraża adorację, dlatego Komunia Święta przyjmowana na klęcząco wyraża szacunek dla Eucharystii - zauważa ks. prof. Głowa. Zwraca uwagę, że Papież niejako przypomina, iż Kościół, choć otwarty na postęp i przemiany zachodzące w świecie, wciąż sięga do tradycji, która zawsze była, jest i będzie bardzo ważna. - Myślę, że ten gest Papieża jest także znakiem dla tzw. piratów w liturgii, którzy chcieliby zapomnieć o tradycji, a wcielać w życie wszystko, co nowe. Natomiast Benedykt XVI swoim autorytetem pokazuje, że się nie boimy nowego, ale nie możemy rezygnować z tradycji - dodaje ks. prof. Głowa.

Krzyż w centrum
O szczególnym szacunku do tradycji świadczą też inne gesty Benedykta XVI, które są wykonywane podczas celebracji liturgicznych z jego udziałem. Jednym z najważniejszych - nawiązującym do tradycji zwracania się na modlitwie w kierunku wschodnim, twarzą ku Bogu, może być umieszczenie krzyża w centrum ołtarza Bazyliki św. Piotra. - Chodzi o to, aby w trakcie liturgii wszyscy mogli stać i spoglądać na Pana Jezusa, i w ten sposób orientować również swe modlitwy i serca - wyjaśnia mistrz papieskich ceremonii ks. Guido Marini. Krzyż w centrum ołtarza ma bowiem przypominać kapłanom i wiernym o ukierunkowaniu na Chrystusa i jeszcze głębiej ukazywać, że Eucharystia jest ofiarą.
Odnosząc się do ekspozycji krzyża w centrum ołtarza, ks. prof. Głowa przypomina, że przed reformą liturgii krzyż był w centrum ołtarza i powrót do dawnego zwyczaju jest w pełni uzasadniony. - Krzyż wskazuje na Mszę św. jako uobecnioną ofiarę krzyżową. Dlatego wyeksponowanie tego symbolu wiary jest znakiem pouczającym, że na ołtarzu w czasie Eucharystii dokonuje się coś, co miało miejsce wcześniej na krzyżu. Zatem jest to ta sama ofiara, którą Pan Jezus złożył na krzyżu, uobecniona pod postacią chleba i wina, że jest to ofiara nie powtórzona, nie odnowiona, ale uobecniona tu i teraz. Ojciec Święty podkreśla prawdę o niezmierzonym darze Eucharystii, że jest to ta sama uobecniona ofiara krzyżowa, a krzyż pośrodku ołtarza wyobraża tego Chrystusa, który - ofiarując się Bogu Ojcu - uobecnia swoją ofiarę krzyżową - wyjaśnia ks. prof. Głowa. Wszystkie zmiany w liturgii preferowane przez Następcę św. Piotra mają ożywiać pobożność wiernych i zwiększać ich wrażliwość na tajemnicę Boga. Nie pozostawiają one także złudzeń, że korzystając z postępu, należy w umiejętny sposób czerpać z bogactwa wielowiekowej tradycji.
Mariusz Kamieniecki

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20100116&typ=wi&id=wi11.txt
Zapisane
Alagor
aktywista
*****
Wiadomości: 928


« Odpowiedz #1 dnia: Stycznia 16, 2010, 20:54:45 pm »

Ile razy przerzucam programy i trafiam na TV TRWAM to jeszcze nigdy nie widziałem, żeby na ołtarzu stał krzyż (transmisje w o. Rydzykiem i telefonami do kościoła).
Zapisane
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #2 dnia: Stycznia 16, 2010, 23:43:21 pm »

Ile razy przerzucam programy i trafiam na TV TRWAM to jeszcze nigdy nie widziałem, żeby na ołtarzu stał krzyż (transmisje w o. Rydzykiem i telefonami do kościoła).

A gdzieś pan wogóle widział krzyż na (nowym, stołowym) ołtarzu?
Ja  - jeden raz - i to tak:


Ale to jest na plus!
Bo na co patrzy kapłan, gdy krzyż ("ołtarzowy") stoi gdzieś obok?
(w mojej parafii przez kilka lat stał kilka metrów obok!)
Zapisane
Alagor
aktywista
*****
Wiadomości: 928


« Odpowiedz #3 dnia: Stycznia 17, 2010, 10:41:01 am »

A gdzieś pan wogóle widział krzyż na (nowym, stołowym) ołtarzu?

Oczywiście, że nie. Z tą różnicą, że gazetki parafialne tych kościołów nie piszą, że Papież daje przykład, gazetka o. Rydzyka - tak. Jeśli o. Rydzyk czyta swoją gazetę to sam mógłby pójść za przykładem o którym pisze. Choć więcej czasu zajmują pewnie źródła geotermalne i sieć telefonii komórkowej, więc nie oczekuję zbyt wiele.
Zapisane
SolusLupus
Gość
« Odpowiedz #4 dnia: Stycznia 17, 2010, 12:48:11 pm »

U mnie w parafii się pojawił, pisałem już gdzieś o tym, stoi na środku ołtarza zwrócony w kierunku celebransa. Co nie zmienia faktu licznych nadużyć liturgicznych w mojej parafii.
Zapisane
K.L.O
rezydent
****
Wiadomości: 462

« Odpowiedz #5 dnia: Stycznia 17, 2010, 19:07:05 pm »

U mnie w szkolnej kaplicy jest, niewysoki ( ok. 15 cm.) ale zawsze to coś:) zwałaszcza, że sam ołtarz też szeroki to nie jest.
Zapisane
"Wiary ustrzegłem"
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #6 dnia: Stycznia 19, 2010, 16:05:30 pm »



A gdzieś pan wogóle widział krzyż na (nowym, stołowym) ołtarzu?

Wiele razy, tyle że w dziewiećdziesięciu paru przypadków na boku, a nie na środku
Zapisane
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #7 dnia: Stycznia 19, 2010, 17:47:12 pm »

U mnie w parafii się pojawił, pisałem już gdzieś o tym, stoi na środku ołtarza zwrócony w kierunku celebransa.

A można prosić o fotkę?
Zapisane
SolusLupus
Gość
« Odpowiedz #8 dnia: Stycznia 19, 2010, 18:11:56 pm »

A proszę:

http://www.parafiaredlowo.pl/1142.html

Edit: proszę kliknąć na zdjęcie zblizenie na ołtarz.


NB. Następne zdjęcie ukazujące moment Przeistoczenia podpisane jest "Przemienienie". Musze pogadać o tym z ksiedzem na kolędzie.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 19, 2010, 18:14:16 pm wysłana przez SolusLupus » Zapisane
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #9 dnia: Stycznia 19, 2010, 18:50:45 pm »

Wzorcowa parafia  ;D
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #10 dnia: Stycznia 19, 2010, 19:43:39 pm »

A proszę:

teraz lepiej:


Pani cabbage, nie do końca wzorcowa, taki misz-masz.
Pierwsza Komunia Święta udzielana była kolejkowo i na STOJĄCO!!!!
(Patrz: galeria 2008)
« Ostatnia zmiana: Stycznia 19, 2010, 20:01:29 pm wysłana przez romeck » Zapisane
triregnum
uczestnik
***
Wiadomości: 233

« Odpowiedz #11 dnia: Stycznia 19, 2010, 20:01:24 pm »

Kiedyś w nocy słuchając Radia Maryja, usłyszałem wypowiedź o. Rydzyka CSsR nt. Benedykta XVI. Bardzo mnie to zdziwiło, bo ojciec powiedział, że niestety niektóre sprawy poszły po soborze w złym kierunku i Papież teraz je naprawia. Z kolei nigdy nie słyszalem jego poparcia dla Mszy Św. w KRR. Szkoda, że nie prowadzą transmisji w TV Trwam.
Zapisane
Accipe thiaram tribus coronis ornatam, et scias te esse Patrem Principum et Regum, Rectorem Orbis, in terra Vicarium Salvatoris Nostri Jesu Christi, cui est honor et gloria in saecula saeculorum.
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #12 dnia: Stycznia 19, 2010, 20:05:00 pm »

Z kolei nigdy nie słyszalem jego poparcia dla Mszy Św. w KRR. Szkoda, że nie prowadzą transmisji w TV Trwam.
Mysle, że to nawet i lepiej jak sie popatrzy na transmisje mszy w TV Trwam to dzięki...
Zapisane
triregnum
uczestnik
***
Wiadomości: 233

« Odpowiedz #13 dnia: Stycznia 19, 2010, 20:08:26 pm »

Co do transmisji to prawda. Najgorzej, jak komentujący ojcowie tłumaczą każde słowo, nawet "Dominus vobiscum", albo Kanon- w przypadku MSzy z Watykanu.
Gdyby zrobili to normlanie, to dlaczego nie :D
Z drugiej strony te msze w Trwam mają swój totustuistyczny klimat... na kogoś strzeba się powoływać  :P
« Ostatnia zmiana: Stycznia 19, 2010, 20:09:58 pm wysłana przez triregnum » Zapisane
Accipe thiaram tribus coronis ornatam, et scias te esse Patrem Principum et Regum, Rectorem Orbis, in terra Vicarium Salvatoris Nostri Jesu Christi, cui est honor et gloria in saecula saeculorum.
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #14 dnia: Stycznia 19, 2010, 21:59:00 pm »

Co do transmisji to prawda. Najgorzej, jak komentujący ojcowie tłumaczą każde słowo, nawet "Dominus vobiscum",

Toś mi brat, człowieku. U mnie powoduje to palpitacje serca, podwyższenie ciśnienia i chęć bicia głową komentującego ojca o beton. Tłumaczę to jednak tym, że komentujący (tłumaczacy) ojciec nic więcej poza Dominus Vobiscum z łaciny nie kuma.
Zapisane
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: "Nasz Dziennik": Ojciec Święty daje świadectwo, jak udzielać Komunii Świętej « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!