Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 18:52:17 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231948 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Pozwolenie Komisji ED na udział w Mszach Św. sprawowanych przez kapłanów FSSPX
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 11 Drukuj
Autor Wątek: Pozwolenie Komisji ED na udział w Mszach Św. sprawowanych przez kapłanów FSSPX  (Przeczytany 45160 razy)
kosma
adept
*
Wiadomości: 43

« Odpowiedz #45 dnia: Stycznia 14, 2012, 20:38:49 pm »

@kosma
To ja Panu zarzucę, jest to błąd wieloznaczności.
Tajemnica Trójcy Świętej... ;)
Zapisane
kosma
adept
*
Wiadomości: 43

« Odpowiedz #46 dnia: Stycznia 14, 2012, 20:49:14 pm »

Sa rzeczy, ktorych przypisywanie Duchowi Swietemu jest bluznierstwem, a nie wyrazem posluszenstwa.
Jednym zdaniem ujął Pan to, co motywuje moją obecność na tym Forum.
"Słuchać bardziej Boga niż ludzi" - przyczyna moich poszukiwań (dodam, że kontekst nie jest wieloznaczny)...
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #47 dnia: Stycznia 15, 2012, 12:10:31 pm »

"Słuchać bardziej Boga niż ludzi"

Bardzo sluszna maksyma. Nawet jesli ci ludzie to biskupi i papieze.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Tulin
uczestnik
***
Wiadomości: 153


« Odpowiedz #48 dnia: Listopada 25, 2012, 13:28:39 pm »

http://www.nowyruchliturgiczny.pl/2012/11/papieska-komisja-odpowiada.html

Czy jest możliwe wypełnienie obowiązku niedzielnego poprzez uczestnictwo w Mszy odprawianej przez księdza z Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X, jeśli uczestnik "w żaden sposób nie popiera ani też nie należy do grup wyrażających sprzeciw co do ważności bądź prawowitości Mszy św. czy sakramentów sprawowanych w forma ordinaria oraz uznaje Papieża za najwyższego Pasterza Kościoła powszechnego" (w oryginale jest to dosłowny cytat z instrukcji Universae Ecclesiae pkt. 19 - przyp. NRL) w sytuacji gdy jest to dla wiernego jedyna możliwość uczestnictwa w Mszy w formie nadzwyczajnej w najbliższej okolicy (do której to formy wierny jest bardzo przywiązany)?
___________________________________________________________________________________________________________________________________

W odpowiedzi na pierwsze pytanie, Dykasteria ograniczy się jedynie do odesłania do listu z 10 marca 2009 r. napisanego przez papieża Benedykta XVI do braci biskupów, w którym to liście stwierdzono:
Dopóki Bractwo nie ma żadnego statusu kanonicznego w Kościele, jego szafarze nie pełnią w sposób uprawniony żadnej posługi w Kościele. (pierwsze zdanie jest skrótem dosłownie przytoczonego w dalszej części fragmentu listu papieskiego - przyp. NRL)
"Należy odróżnić tę płaszczyznę dyscyplinarną od obszaru doktrynalnego. Fakt, że Bractwo św. Piusa x nie posiada statusu kanonicznego w Kościele, w ostatecznym rozrachunku nie jest umotywowany racjami dyscyplinarnymi, lecz doktrynalnymi. Dopóki Bractwo nie ma statusu kanonicznego w Kościele, także jego szafarze nie pełnią prawnie posług w Kościele. Tak więc trzeba dokonać rozróżnienia między płaszczyzną dyscyplinarną, dotyczącą osób jako takich, a obszarem doktrynalnym, dotyczącym posługi oraz instytucji. Precyzując to jeszcze raz: dopóki nie są wyjaśnione kwestie dotyczące doktryny, Bractwo nie ma żadnego statusu kanonicznego w Kościele, a jego szafarze — nawet jeśli została z nich zdjęta kara kościelna — nie pełnią w sposób uprawniony żadnej posługi w Kościele."
Zapisane
In te, Domine, speravi:
non confundar in aeternum.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #49 dnia: Listopada 26, 2012, 10:16:42 am »

 :D i to jest odpowiedź na pytanie; "Czy jest możliwe wypełnienie obowiązku niedzielnego poprzez uczestnictwo w Mszy odprawianej przez księdza z Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X,..."?

Ten czytelnik powinien napisać drugi list i domagać się pewnego uściślenia, do czego? ano do tego co w 1995 roku mówili kurialni hierarchowie, jak: z 6 października 1995 r. (Nr 123/95) abp Kamil Perl z Pontyfikalnej Komisji „Ecclesia Dei", co odpowiedział na zapytanie innego wiernego, nuncjusz apostolski w Waszyngtonie w 1993 roku na polecenie kard. Józefa Ratzingera, ówczesnego prefekta Kongregacji Nauki Wiary, jakiej udzielił odpowiedzi kardynał Cassidy, ówczesny prefekt Papieskiej Rady d/s Jedności Chrześcijan - ( list z 03.05.1994, prot. N. 2336/94 )

A jaki jest status Bractwa, co jest obecnie, to każdy wie, kto się trochę interesuje.

Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #50 dnia: Listopada 26, 2012, 10:26:20 am »

Mogą sobie pisać co chcą, ja tam nadal będę uczestniczył w katolickich mszach sprawowanych w Przeoracie FSSPX w Radości.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #51 dnia: Listopada 26, 2012, 11:45:30 am »

Na pierwsze - odpowiedz wymijajaca, a wlasciwie brak odpowiedzi.

Na drugie - odpowiedz zgodna z aktualna jurysprudencja. W koncu klerycy novusowi i Ecclesia Dei przed diakonatem to po prostu poprzebierani swieccy, wiec na jedno wychodzi.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #52 dnia: Listopada 26, 2012, 12:00:12 pm »

To racja, odpowiedż jest wymijająca.
Zapisane
Tulin
uczestnik
***
Wiadomości: 153


« Odpowiedz #53 dnia: Listopada 27, 2012, 09:32:19 am »

To jak jest w koncu? Mozna czy nie? Nie moga napisac po prostu tak lub nie? Czy moze boja sie odpowiedziec jednoznacznie z jakichs przyczyn? Nic mi to nie wyjasnilo bo o statusie fsspx mozna se wygooglac w internecie.
Zapisane
In te, Domine, speravi:
non confundar in aeternum.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #54 dnia: Listopada 27, 2012, 09:37:38 am »

Jak Pan by zadał to pytanie biskupom polskim to powiedzieli, że nie można, natomiast w wypadku Watyknu po prostu się asekurują i nie odpowiadają jednoznacznie.
Zapisane
Tulin
uczestnik
***
Wiadomości: 153


« Odpowiedz #55 dnia: Listopada 27, 2012, 10:10:42 am »

A jaka moze byc przyczyna takiej asekuracji?
Zapisane
In te, Domine, speravi:
non confundar in aeternum.
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #56 dnia: Listopada 27, 2012, 10:13:24 am »

Panie Tulin, niech Pan Sobie odpowie na dwa ważne pytania: Czy jeśli ktoś stanowczo odrzuca katolicką mszę św. Piusa V, to czy jest on jeszcze katolikiem i czy NOM przekazuje wiarę katolicką?
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
Tulin
uczestnik
***
Wiadomości: 153


« Odpowiedz #57 dnia: Listopada 27, 2012, 10:31:58 am »

Panie Tulin, niech Pan Sobie odpowie na dwa ważne pytania: Czy jeśli ktoś stanowczo odrzuca katolicką mszę św. Piusa V, to czy jest on jeszcze katolikiem i czy NOM przekazuje wiarę katolicką?
Nie znam odpowiedzi na te pytania, nie wiem czy jestem na tyle kompetentny, ale wiem jakie skutki przyniosla reforma i wiem rowniez, ze NOM jest rytem ulomnym i lepiej byloby dla wszystkich gdyby majstrowania przy liturgii i doktrynie nie bylo.

Ja pytam natomiast z czego wynika ta wymijajaca odpowiedz Watykanu. Z checi utrzymania status quo?
Zapisane
In te, Domine, speravi:
non confundar in aeternum.
Simeonus vel Claviger
uczestnik
***
Wiadomości: 152


« Odpowiedz #58 dnia: Listopada 27, 2012, 10:58:17 am »

Panie Tulin, niech Pan Sobie odpowie na dwa ważne pytania: Czy jeśli ktoś stanowczo odrzuca katolicką mszę św. Piusa V, to czy jest on jeszcze katolikiem i czy NOM przekazuje wiarę katolicką?
Nie znam odpowiedzi na te pytania, nie wiem czy jestem na tyle kompetentny, ale wiem jakie skutki przyniosla reforma i wiem rowniez, ze NOM jest rytem ulomnym i lepiej byloby dla wszystkich gdyby majstrowania przy liturgii i doktrynie nie bylo.

Ja pytam natomiast z czego wynika ta wymijajaca odpowiedz Watykanu. Z checi utrzymania status quo?
Praktycznie: z kłopotliwości sytuacji, w jakiej znaleźli się kurialiści watykańscy po SV II.
Teologicznie: ze zrządzenia Opatrzności, która odsuwa w czasie restaurację Tradycji.
Zapisane
Tulin
uczestnik
***
Wiadomości: 153


« Odpowiedz #59 dnia: Listopada 27, 2012, 11:13:45 am »

A co by bylo gdyby stwierdzono wprost, ze mozna sypelnic obowiazek niedzielny u fsspx? Czy nie byloby tak ze tym samym przyznano by, ze istnieje jednak sytuacja w Kosciele pozwalajaca stwierdzic SWK i ze istnienie oraz opor Bractwa jest zasadne i potrzebne.

Czy z kolei odpowiedz negatywna nie mialaby wiekszych konsekwencji?
Zapisane
In te, Domine, speravi:
non confundar in aeternum.
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 11 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Pozwolenie Komisji ED na udział w Mszach Św. sprawowanych przez kapłanów FSSPX « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!