Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 17:44:21 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Lednicka Liturgia Godzin
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 ... 7 Drukuj
Autor Wątek: Lednicka Liturgia Godzin  (Przeczytany 23230 razy)
emircoo
uczestnik
***
Wiadomości: 109

« Odpowiedz #15 dnia: Marca 14, 2009, 21:30:55 pm »

Nie wiem czy jest się czym chlubić - Kościół dość sceptycznie podchodził do ludowych nieszporów.

Ale już dawno się to Kościołowi zmieniło. I dobrze.
Tylko, że niestety poszło to w parze ze wzrostem lenistwa kleru, więc Nieszporów odprawiać z ludem się nie chce.
Ot i co... Znajomy ex alumn opowiadał, że niektórzy duchowni sprowadzili LG to tak niskiego poziomu, że rozważali czy ważny jest odmawianie brewiarza pod prysznicem słuchając tekstów w RM...
Zapisane
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #16 dnia: Marca 14, 2009, 22:16:30 pm »

Tyle, ze to nie bedą ludowe nieszpory, ale pełne, liturgiczne

Z tego może ktoś wywnioskować, że ludowe Nieszpory są "nieliturgiczne".
A to nie prawda, bo są one jak najbardziej liturgiczne - wszak w Nieszporach z udziałem ludu można Hymn zastąpić odpowiednią pieśnią podaną w Liturgii Godzin i używać psalmów w przekładzie F. Karpińskiego. I nic tym Nieszporom nie brakuje, a wręcz przeciwnie (używane są piękne teksty i melodie).
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #17 dnia: Marca 15, 2009, 18:40:40 pm »

Tyle, ze to nie bedą ludowe nieszpory, ale pełne, liturgiczne

Z tego może ktoś wywnioskować, że ludowe Nieszpory są "nieliturgiczne".
A to nie prawda, bo są one jak najbardziej liturgiczne - wszak w Nieszporach z udziałem ludu można Hymn zastąpić odpowiednią pieśnią podaną w Liturgii Godzin i używać psalmów w przekładzie F. Karpińskiego. I nic tym Nieszporom nie brakuje, a wręcz przeciwnie (używane są piękne teksty i melodie).
Są nieliturgiczne, bo prawie zawsze brakuje im antyfon, czesto także responsorium. ABp Nowowiejski pisał, że samego odśpiewania psalmów bez antyfon njie można nazwać nieszporami
Zapisane
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1226


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #18 dnia: Marca 15, 2009, 18:49:25 pm »

To naprawdę postęp. Lepszy brewiarz niż inne badziewia co tam bywały. Mam wrażenie że po smierci JPII niewiedzą za bardzo co z tą Lednicą, więc troche "normalności" wprowadzają. Ciekawe czy my w polsce doczekamy się tego typu brewiarza tylko tego z 1962. Na zachodzie posiadają takie brewiarze dwujęzyczne. To by było dobre. Swoją drogą są "przedsoborowe" co może tylko świadczyc o większej świadomości liturgicznej wśród ludu Bożego, skoro posiadali takie brewiarze z których z łatwością mogli korzystac wierni nie znajacy łaciny. Mogły by c też i dla zakonnic, ale to świadczy o dobrym postępie  w tej dziedzinie. Dopiero na soborze zaczęto szeroko namawiac wiernych do odmawiania Oficium Divinum. Ale w Polsce posiadaliśmy nieszpory ludowe już XVI wieku co budziło podziw bo byliśmy chyba pierwsi posiadając takie nabożeństwo w Eoropie jeszcze przed Trydentem  ;D
Tak brewiarz dwujęzyczny z 1962r. z rubrykami po Polsku było by wspaniałą rzeczą.
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #19 dnia: Marca 15, 2009, 20:28:25 pm »

Chyba rozdajac te brewiarze dominikanie odreagowuja zeszloroczna krytyke Lednicy jako festynu :) Zreszta wiadomo z jakich kregow ta krytyka przede wszytskim szla.... Moze jednak krytykanctwo tradsowskie chociaz troche przyczynilo sie do tego, ze mlodziez dowie sie co to nieszpory :)
Zapisane
Tymoteusz
adept
*
Wiadomości: 30


« Odpowiedz #20 dnia: Maja 02, 2009, 11:27:33 am »

Zdaje się, że to jest okładka


Uważam, że to bardzo dobry pomysł.
Zresztą zeszły rok, też nie był zły (mówię o tym co otrzymali) ponieważ wszyscy dostali "podręczne" wydanie Listów św. Pawła


Ktoś wcześniej pytał o hasło - brzmi ono "Rozpoznaj czas"
Zapisane
Deo gratias
RaSz
aktywista
*****
Wiadomości: 550

Humilis

« Odpowiedz #21 dnia: Maja 02, 2009, 11:38:39 am »

Na Lednicę jednak nie jadę, ale brewierz będę miał. Poprostu zapłacę tylko 5 zł za te pamiątki bez 40 zł za autokar :)
Zapisane
Sancte Raphael, ora pro nobis!
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #22 dnia: Maja 02, 2009, 12:02:01 pm »

Nie sadze,ze tam kiedykolwiek bedzie normalnie,a brewiarze niczego nie zmienia..

Normalnie to możne by było, ciekawe na jaką melodie zaśpiewają, bo jeśli na Lednickie to będzie kicha.
Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #23 dnia: Maja 03, 2009, 14:30:36 pm »

Tyle, ze to nie bedą ludowe nieszpory, ale pełne, liturgiczne
Z tego może ktoś wywnioskować, że ludowe Nieszpory są "nieliturgiczne".
Są nieliturgiczne, bo prawie zawsze brakuje im antyfon, czesto także responsorium.

U mnie w kościele są i antyfony, i responsorium krótkie, nie wiem czemu miałoby ich nie być.
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #24 dnia: Maja 03, 2009, 16:02:55 pm »

My w nowicjacie na Świętym Krzyżu w ludowych nieszporach w tłumaczeniu Karpińskiego śpiewaliśmy z antyfonami i responsorium.
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #25 dnia: Maja 03, 2009, 16:49:24 pm »

Na Lednicę jednak nie jadę, ale brewierz będę miał. Poprostu zapłacę tylko 5 zł za te pamiątki bez 40 zł za autokar :)

A to wszędzie można tak?
Zapisane
Eremita
Gość
« Odpowiedz #26 dnia: Maja 03, 2009, 17:19:17 pm »

Ten brewiarz lednicki nie ma godziny czytań, która według mnie jest najwartościowsza bo zawiera czytania duchowe.
W zakonach mniszych uważają że jutrznia i nieszpory są najważniejsze.
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #27 dnia: Maja 03, 2009, 18:24:36 pm »

Wystarczy że świecki odmawia co nieco z brewiarza. Nie musi całości. No chyba że chce i lubi.
Zapisane
RaSz
aktywista
*****
Wiadomości: 550

Humilis

« Odpowiedz #28 dnia: Maja 03, 2009, 21:27:26 pm »

Na Lednicę jednak nie jadę, ale brewierz będę miał. Poprostu zapłacę tylko 5 zł za te pamiątki bez 40 zł za autokar :)

A to wszędzie można tak?

Może inaczej, poprosiłem katechetkę żeby mi załatwiła brewiarz bo nie jadę. To powiedziała że zapłace tylko te 5 zł co tam się płaci za pamiątki i organizację i mi przywiezie.
Zapisane
Sancte Raphael, ora pro nobis!
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1226


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #29 dnia: Maja 03, 2009, 21:33:51 pm »

Zobaczymy po ile będą na allegro.
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
Strony: 1 [2] 3 4 ... 7 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Lednicka Liturgia Godzin « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!