Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 28, 2024, 06:53:27 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231964 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Komunia św. na stojąco
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 7 Drukuj
Autor Wątek: Komunia św. na stojąco  (Przeczytany 29007 razy)
Marcus
aktywista
*****
Wiadomości: 715

« Odpowiedz #45 dnia: Stycznia 04, 2010, 15:04:13 pm »

Współczuję Panu Kurakowi i przepraszam Panią Cabbage, że przerobiłem ją na Pana.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #46 dnia: Stycznia 04, 2010, 16:19:12 pm »

przepraszam Panią Cabbage, że przerobiłem ją na Pana.
Operacyjnie ??? ;)
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #47 dnia: Stycznia 04, 2010, 19:42:32 pm »

Dopóki Watykan nie zniesie komunii na stojąco i na rękę to księża po prostu nie mają chyba podstaw by odmawiać takiego sposobu przyjmowania sakramentu. A nie zanosi się by szybko zmieniono te sposoby. Co z tego że Benedykt XVI udziela komunii na klęcząco, jak było widać na transmisji z Pasterki, że w Bazylice św.Piotra księża masowo udzielali komunii na rękę. Obawiam się, że jest już za póżno na zmiany. Prawie 50 lat od czasu SWII zrobiło swoje
Zapisane
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #48 dnia: Stycznia 04, 2010, 19:50:29 pm »

No trudno zeby nie zrobilo. Dlatego kazdy z nas ma ciagle swiadczyc mimo,ze pod gorke mamy :) no i pokazywac,ze jest jeszcze katolicka postawa...
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #49 dnia: Stycznia 04, 2010, 19:51:55 pm »

Z pana to pesymista... no ze mnie moze tez, ale akurat w tej kwestii nigdy nie jest za pozno.
Zapisane
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #50 dnia: Stycznia 04, 2010, 20:01:24 pm »

To do mnie czy Pana Ryszarda?Bo jesli o mnie chodzi to jestem bardzo pogodnym czlowiekiem i optymista raczej :) Natomiast nie ma sie co oszukiwac odnosnie tego stanu rzeczy,dobrze nie jest.Czy bedzie? Bog tylko wie,a nam,coz zostalo... Praca,modlitwa,praca, aby bylo lepiej :)
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #51 dnia: Stycznia 04, 2010, 20:05:06 pm »

No do pana Ryszarda, bo pan Ryszard jest wielkim pesymista tego forum. Trudno mu sie dziwic, tez tak mam. A ze pan jest pozytywnie nastawiony to wiem :)
Ale handkomunie zniesc mozna tylko odgornym nakazem i to dosc kategorycznym, bo inaczej to nic z tego nie bedzie.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #52 dnia: Stycznia 04, 2010, 20:10:42 pm »

Jestem może pesymistą, ale i realistą. Te dwa sposoby przyjmowanie komunii świętej(na stojąco i na rękę) są na razie pełnoprawne w KK. Czy nam sie to podoba czy nie. Trudno dziwić się wiernym, że w taki sposób przyjmują komunię swiętą, jeśli Stolica Apostolska na to pozwala. Smutne ale prawdziwe.
Zapisane
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #53 dnia: Stycznia 04, 2010, 20:18:10 pm »


. Obawiam się, że jest już za póżno na zmiany. Prawie 50 lat od czasu SWII zrobiło swoje

W tym względzie w pełni podzielam pana trzeźwy pesymizm. Tu potrzebne byłoby silne uderzenie ręką w stół i zarządzenie - tak(na łapę i na stojąco) nie wolno!
Kto to zrobi? Nasz przemiły Benedykt XVI? (który, zważmy, jak dotąd Mszy w KRK nie publicznie nie odprawił).
Niecierpliwy jestem.  
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #54 dnia: Stycznia 04, 2010, 20:30:04 pm »

Nie sądzę by Benedykt XVI odprawił mszę trydencką publicznie. W swojej prywatnej kaplicy to może to uczynić.
Zapisane
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #55 dnia: Stycznia 04, 2010, 20:41:18 pm »

A dlaczego nie publicznie, skoro ryty równoważne. Ja rozumiem uwarunkowania "polityczne" i stado wilków czyhające wokół, ale tak raz na trzy miesiące...

Nie wiem, czegoś mi tu brakuje i jako szary wierny siedzę cicho, ale miło by nam było. To po co było to Summorum P.? Taka szczypta zachęty dla muzealników?
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #56 dnia: Stycznia 04, 2010, 20:51:50 pm »

Panie Fidelisie pewnie, że byłoby miło zobaczyć Ojca Świętego celebrujące KRR, ale ja sam nie wiem, dlaczego On tego nie robi. Przecież zna dobrze KRR
Zapisane
lapsi
bywalec
**
Wiadomości: 97


« Odpowiedz #57 dnia: Stycznia 04, 2010, 20:54:24 pm »

Dopóki Watykan nie zniesie komunii na stojąco i na rękę to księża po prostu nie mają chyba podstaw by odmawiać takiego sposobu przyjmowania sakramentu.

Redemptionis Sacramentum 92: Chociaż każdy wierny zawsze ma prawo według swego uznania przyjąć Komunię świętą do ust, jeśli ktoś chce ją przyjąć na rękę, w regionach, gdzie Konferencja Biskupów, za zgodą Stolicy Apostolskiej, na to zezwala, należy mu podać konsekrowaną Hostię. Ze szczególną troską trzeba jednak czuwać, aby natychmiast na oczach szafarza ją spożył, aby nikt nie odszedł, niosąc w ręku postacie eucharystyczne. Jeśli mogłoby zachodzić niebezpieczeństwo profanacji, nie należy udzielać wiernym Komunii świętej na rękę.

Komunia na rękę = niebezpieczeństwo profanacji = odmowa udzielenia.
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #58 dnia: Stycznia 04, 2010, 20:55:28 pm »

Jak było kiedyś dyskutowane na forum - ciężko byłoby w ogóle Mszę pod przewodnictwem Papieża zorganizować, oj bardzo ciężko - począwszy od przygotowania kardynałów, biskupów, służby etc., skończywszy na samych ceremoniach. Jest to nie lada zadanie, jeśli można tak napisać. Podobnie jak biskup może publicznie odprawiać jedynie Mszę uroczystą, tak Papież może jedynie taką sprawować. Natomiast cichą Mszę, prywatną biskup może sprawować tylko (albo aż) z dwoma ministrantami (podobnie zapewne, jeśli chodzi o papieża - ale co publice ze Mszy prywatnej, o której nikt nie wie).



Zapisane
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #59 dnia: Stycznia 04, 2010, 21:02:39 pm »

No właśnie, dobrze zna, byłoby miło,  a dlaczego tego nie robi.

Panie Ryszardzie, ja chyba trochę wiem, domyślam się, ale nie wyrażę tego na tym forum. Tu też, bądźmy szczerzy, obowiązuje pewna poprawność polityczna.

Tak z grubej rury  nie można. A tak w ogóle to mroźną pogodę mamy ostatnimi dniami.  ;) Ten mrozik może jeszcze potrwać.
Zapisane
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 7 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Komunia św. na stojąco « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!